Sari la conținut

Cum Ai Face Turul Romaniei De Unul Singur?


Piratul
 Share

Postări Recomandate

Sa zicem ca ai vrea sa faci turul Romaniei de unul singur. Nu intrebati de ce, fiecare cu nebuniile lui.

 

Cati bani ai lua? Ce echipament ai lua cu tine? Cum te-ai pregati?

 

Parerile celor care au facut asta, chiar si in grup, sunt binevenite

Editat de Piratul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scule (macar cele de baza-patent,clestisor cu parte de taiere, chei fixe de 8 la 14, doo surubelnitze, kit de reparat pana de cauciuc, cheie pt bujiile mobrei tale, inbusuri daca ai carene care blocheaza accesul la sigurante sau la vreo componenta usor defectabila gen sigurante si cam asta ar fi "baza"), mobil cu baterie de rezerva (incarcata), cort+sac de dormit + izopren, (eventual o imprimare a topicului "agenda de drum"), harta tarii, doo 3 perechi de izmene/sosete de schimb, apa potabila imbuteliata - preferabil plata ca sa reziste mai mult sa nu-si strice gustul/calitatea ( 1 litru de rezerva acolo, restul de la benzinarii/izvoare), o conserva cu haleala si poate un set de prezervative :rose: (mai ales daca pleci cu consuarta si nu vreti sa plecati doi si sa va-ntoarceti 3) si in rest BANI. BANI sa fie, ca te descurci.

 

Mai depinde daca vrei sa dormi afara cu elementele naturii sau sa te cazezi pe unde apuci in rest. Si mai conteaza daca vrei sa faci turu tarii pa o nipra (caz in care iei si garaju' dupa tine) sau pe o japo cat de cat "verificata" inainte si cu revizia facuta (ulei, frane, etc - chestie care ar trebui orcum facut indiferenta de "natura" mobrei).

 

LE: O ultima recomandare pe care o mai fac ( ca altceva nu mai stiu ce sa zic ): Echipament de ploaie - adiCA COmbinezon pt tine (si pasagera daca iei- dar vad ca ai zis "singur" si intr-adevar n-ar mai fi asa fun cu bagaje miscatoare in spate), si daca poti, bagajele in top/sidecaseuri/coburi ca daca te prinde o ploaie sa nu ti-faca fleasca hartia igenica, tzoalele de schimb, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici: /index.php?showtopic=40428

 

NU mai stiu ce am avut cu mine, imi aduc aminte ca am cheltuit 13,000,000 plus inca vreo 5 milioane pe benzina. Am dormit o singura noapte la o pensiune in Iasi, si mi-am luat un cauciuc SH :blink:

 

A fost super super fain, de-abia astept sa dea un pic caldura sa recidivez.

 

Pardon... cred ca 3 nopti, am plecat din Brasov, am ajuns in Bucuresti, am dormit o noapte acolo si dup-aia doua nopti in buzau la o pensiune... unde a fost un fel de mare chef :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... a fost o data chefu ala de la Pleshcoi :blink: vreo 2 zile parca, care a costat ceva, nu mai tin minte cat. Iesit vineri seara in Etrusco, si nu mai stiu unde, iesit seara in Cluj, iesit seara in Timisoara, baut de unu singur la pensiune in Iasi :lol: ... in rest nu mai stiu. Am mancat numa' la bodegi, cu exceptia ultimei zile, cand am halit parizer si branza topita pe marginea drumului :rose: Toate astea... plus tigari. Cauciucu nu mai stiu cat a fost, parca 700,000, da' nu bag mana in foc.

 

Vad ca ai tot GS, io am scos un consum de vreo 4.7 daca nu ma insel, pe tot turul, dar in marea majoritate a drumului am mers pe la 120-130. Numa' pe Buzau - Iasi i-am dat mai tare.

 

In total am facut 1927 Km :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 milioane pe benzina n-ar fi asa mult...dar pe ce ai dat 13? cat a costat cauciucul ala ?

Hehehe,

pai din alea 13 milioane la Domnu Pacasac 8 au fo' bere, asa ca poti pleca linistit cu 10 de toti la drum :rose:

PS/Disclaimer: pe mine ruta respectiva m-ar fi costat probabil vreo 20, ca-s "capacitiv".

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci pana si esti singur ai pus-o

 

 

daca faci pana...nu ai pus-o.....eu nu plec la drum( cu moto ) fara spray pt pene......

faci pana, te dai jos....bagi spray-ul,si la prima vulcanizare faci roata :blink:

happy end :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut asa ceva anu trebut.

n-a fost un tur complet, ci cit sa incapta i 10 zile de concediu pe care le-am avut toamna trecuta.

N-am fost full echipat (de pilda n-am avut costum de ploaie) si nici bani prea multi n-am avut. Cam 800 RON - 900RON. Din care mare parte s-au dus pe niste piese de schimb (cam 300 RON).

In toata excursia am avut mare noroc ca ploaia m-a prins tocmai cind intram in bucuresti. M-a facut loarca (eu credeam ca geaca care o aveam tine la ploaie dar m-am inselat).

 

S-ar putea sa mai intilnesti lume care se va uita la tine nu prea prietenos, mai ales ca esti singur. Eu am patit-o in Borsa. Tipul la care am noptat chiar mi-a suntit o piulita de la jug. Noroc ca nu era una de prindere. Ci una care proteja la ploaie.

 

Un mare avantaj e ca mergi cum vrei tu, pe unde vrei (daca te plictisesti ai poti sa schimbi traseul imdediat), samd

 

PS: E preferabil sa mergi in spatle unei masini. Uneori iti salveaza viata.

 

Uite asa:

 

/index.php?...c=58207&hl=

 

Bafta,

Razvan

 

Se pare ca putem sa facem si un club. "Cei care au facut turul rominiei de unul singur"

 

Am mai auzit de minunea asta de spray antipana, e o solutie buna. Turul romaniei, here i come :crack:

 

Si daca iti moare motorul si habar nu ai mecanica ce faci ? :lol:

 

Fa-i si tu o verificare la cineva care se pricepe. Ii spui ce ai de gind sa faci,si iti va spune daca te va lasa sau nu.

Cel mai crucial e instalatia electrica, dupa parerea mea. Ai potisa ai surprize de genu merge beton o luna si apoi te lasa brusc.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci pana si esti singur ai pus-o

cu spay de pentru pana...

 

daca faci pana...nu ai pus-o.....eu nu plec la drum( cu moto ) fara spray pt pene......

faci pana, te dai jos....bagi spray-ul,si la prima vulcanizare faci roata :P

happy end :crack:

:lol:

 

Anunta inainte sa pleci, si fa rost de numere de telefon de la fratii motoretisti care ar putea sa te ajute pe drum.

E o idee foarte buna. :moron:

 

Eu daca as face turul tarii singur l-as face in vreo 3-4 zile.Mai mult sa ma plimb ca ii nasol singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... a fost o data chefu ala de la Pleshcoi :lol: vreo 2 zile parca, care a costat ceva, nu mai tin minte cat. Iesit vineri seara in Etrusco, si nu mai stiu unde, iesit seara in Cluj, iesit seara in Timisoara, baut de unu singur la pensiune in Iasi :moron: ... in rest nu mai stiu. Am mancat numa' la bodegi, cu exceptia ultimei zile, cand am halit parizer si branza topita pe marginea drumului :crack: Toate astea... plus tigari. Cauciucu nu mai stiu cat a fost, parca 700,000, da' nu bag mana in foc.

 

Vad ca ai tot GS, io am scos un consum de vreo 4.7 daca nu ma insel, pe tot turul, dar in marea majoritate a drumului am mers pe la 120-130. Numa' pe Buzau - Iasi i-am dat mai tare.

 

In total am facut 1927 Km :haha:

 

 

betivule...nu puteai sa stai departe d Etrusco :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut anul trecut. Dar nu in 10 zile ca l-am facut in weekend.

 

1. benzina m-a ucis, media cam de 7%

 

2. in general am mers cu 130-150 (nu m-am grabit)

 

3. condus de la 8-9 dimineata pana la 8 seara (cand cautam o pensiune).

 

4. pensiunile erau cam intre 600.000 lei si 1.000.000

 

5. mancarea iar m-a costat ca ... sunt gurmand

 

La mine am avut asa:

 

1. un cricket cu biti de 8, 10, 12 si surubelnite. Cheie de bujii si cam atat. 300grame de scule :crack:

 

2. fara haine de schimb

 

3. fara rucsac (free as a bird)

 

 

Eu am planificat excursia in autoroute express 2001.

 

Acum avem alta planificata prin alte zone, in jurul zilei de 1 mai. 3-4 zile de hoinareala. (Maramures, arad, caransebes, cazanele, herculane ...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide, fara nici un fel de haine la tine? Nici nu vreau sa ma gandesc cum erai cand ai ajuns acasa :crack:

 

De 1 mai eu o sa-mi iau un rucsac cu mine...pana mea, mai schimbi si tu niste lenjerie si un tricou ceva :lol:

 

2 zile? Dush la pensiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut o tura vara trecuta.Cel mai mult am "suferit" din cauza penelor pe fata;prima la 70km de Calafat si a doua,in Viseul de Sus.Sa ai toate sculele pentru dat roata jos,daca ai cauciucuri cu camera, neaparat camera de rezerva si un prieten care sa te ajute sa scoti roata si sa te duca pina la cea mai apropiata vulcanizare(care este deobicei inchisa sau ff.departata).La pegaso ul meu este aproape imposibil sa scoti roata fata de unul singur.

Aveti idee de vreun kit de reparat cauciuc cu camera?

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...