Jump to content

scutere SYM

ianachim
 Share

Recommended Posts

Acum 12 ore, caracterincompatibil a spus:

Cică până la echivalentul a 2000e

cica ce? asa s-a auzit la carciuma? mestecati si voi tot ce va trece prin minte. Eu am auzit ca poti combina maxim 4 rable, iar daca iti iei bmw d-ala scump, iti mai da un bonus de 6mii eur.

Citat

Costel Alexe, ministrul Mediului: “Suma poate atinge 2000 de euro în cazul în care mașina nouă respectă regulile a două ecobonusuri”.

- rabla 6500lei

- emisiii sub ...1000lei 

- hibrid 2500 

discutam unde nu trebuie

1 oră în urmă, warlock a spus:

cica ce? asa s-a auzit la carciuma? mestecati si voi tot ce va trece prin minte. Eu am auzit ca poti combina maxim 4 rable, iar daca iti iei bmw d-ala scump, iti mai da un bonus de 6mii eur.

- rabla 6500lei

- emisiii sub ...1000lei 

- hibrid 2500 

discutam unde nu trebuie

Da.bre.asa s a auzit în cârciumă.intre 2 sticle de vin băute.vrei sa aflu ceva pentru tine?....direct de la sursa

1 hour ago, warlock said:

Te-ai trezit si tu sa te bagi in seama. Uite aici, din mail-ul trimis de cei care s-au ocupat de proiect

"Astfel voucherul pentru casarea unei masini si achizitia unei motociclete/scuter este de 3.500lei, iar ecovoucherul pentru scutere si motociclete electrice este de 3.000lei. Prin cumularea mai multor voucere se poate ajunge la un suport din partea statului de 2.000eur la achizitia unui scuter sau motocicletă electrica."

Am schimbat uleiul la 7500 km si m au anuntat baietii ca e bine sa schimb si placutele frana fata.... daca majoritar il alerg prin oras ...de

am bagat un drum la reprezentanta SYM si cu 51 ron am luat setul de placute fata

am ramas impresionat de vcate jucarii” se aflau in showroom

Era sa uit ...ca ma tot intreaba lumea de ce nu merg cu moto...pai un set pe fata la bmw costa 100 euro ...si am 2 discuri😂😂😂

F31E80B3-F9D4-4174-ACA8-5A4706C10988.jpeg

779CB185-5AC5-4782-9D09-7F7547A4ED89.jpeg

6449CAD6-B71E-46F4-A729-4BC7D7D2DC82.jpeg

C3B0C578-C5BF-40B2-AA73-D4A47B0E81D2.jpeg

Ce placute de frana pui tu la bmw de 100 euro/setul?

Daca vrei linkuri sa-mi zici, da gasesti brembo la 30 euro/setul. Si nici nu le schimbi la 7500km.

E de inteles de ce preferi scuteru in oras, da nu cred ca are legatura cu pretu placutelor de frana.

se refera la placutele originale BMW comadate la bavaria, care sunt vreo 360 lei +tva parca (nu tin 7500. tin mai mult dar depind de stilul de mers al fiecaruia)

Edited by Cavaleru

Acum 3 ore, gabyshor a spus:

Ce placute de frana pui tu la bmw de 100 euro/setul?

Daca vrei linkuri sa-mi zici, da gasesti brembo la 30 euro/setul. Si nici nu le schimbi la 7500km.

E de inteles de ce preferi scuteru in oras, da nu cred ca are legatura cu pretu placutelor de frana.

Cauta si o sa vezi pret placute bmw...

so 

placutele pe fata  le am schimbat personal

2 tubulare

1 imbus

7600 km 

D7D21ABB-ACA0-4C6F-9E23-D5D97A9F1CA0.jpeg

81D7A2B5-9CE9-40B9-9920-F3ED6799FB4D.jpeg

4044E950-6FAD-4E73-AF9F-2C3CF02EA784.jpeg

CACD0FE4-F947-4D8F-B96B-C4ED96CEC6B6.jpeg

23FB1EEE-BFAB-4C1A-9B76-76A4B06A20B9.jpeg

BAE71066-1603-4A69-AA66-210A7DC87061.jpeg

E31C3990-9AD8-48B3-991D-918A71BC57A4.jpeg

• 2 weeks later...

Nu cred că primești discount.ei "merg" pe comenzi. iei mai ieftin cu un voucher de 3500 lei.n au de discount să facă la ceva ce nu au la vânzare în magazin,lucra d pe baza de comanda...îți mai scad un 200e pentru cele rulate la drive test

1 oră în urmă, ray2007 a spus:

Depinde ce intelegi prin "se merita". In Franta de exemplu ai plati 8000 pentru el.

Un AK550 e aproape 10000, iar un T-Max incepe de la 11700. Ambele ofera insa mai multa putere si cuplu decat Maxsym TL si o autonomie probabil mai buna (15L vs 12.5L). Mai e si faza cu lantul care poate fi un turn off pentru anumiti potentiali clienti ... X-Adv are tot lant, dar nu e la liber. In rest greutatea e ok, iar din reviewuri tinuta de drum e buna, sistemul de franare corespunzator, protectia la vant e un pic deficitara, dar rezolvabila cu siguranta cu ceva after market.

desi nu sunt sponsorizat (inca) de honda,un set de placute la SH300i e 30 de lei;filtrul de aer cam tot asa

Imediat cum vine suma in cont pun si eu poze cu showroomul lor :)

Acum 2 ore, ray2007 a spus:

Daca este sa iau in calcul diversele drive-test-uri (site-uri serioase), nu este o super afacere. 
Performantele sunt comparabile cu ale unui maxi-scuter de 300cmc (acceleratie, viteza), greutatea si consumul sunt de motocicleta, calitatea ansamblului este variabila, are o ciclistica delicata, confortul este relativ, pretul este mare. Deci mai au pana la a revendica titlul de "T-Max killer".
Pentru bani mai putini (-1000€) poti sa-ti iei un maxi-scuter Honda sau Yamaha care vin clar cu inovatii si alt raport calitate/performanta/pret. Pentru ceva mai putin (inca -400€), poti sa-ti iei un Kawasaki J300 (prietenii stiu de ce 😇, eu sunt extrem de multumit).
Dar pana la urma e o chestie de gusturi si de buget. Daca baietii de la Sym pot sa-ti ofere posibilitatea unui drive-test, e si mai usor sa-ti faci o parere. 

Edited by pierrotlefou

Yamaha e cam scump.as lua oricând un ak550 in detrimentul mult galonatului tmax.kawasakiul matale,e kymco.ție îți place kymco cu logo kawa.

Nu mă injura ..și eu sunt fan kymco am 250 carburație la care i am refăcut motorul.m au costat piesele cat cumpărăm un alt 250 sh,da' merita pentru corasonul meu.e tzava scuterul ăla..... cu motor nou,axa cu came naraku sport, plus evacuare de 30e,copie akrapovik

De tl nu știu ce să spun.eu am un 400 de la ei și sunt mulțumit.dar e alta clasa,din segmentul touring.burgman,majesty

Plăcuțele îs cam scumpe...135x3

Am 40k cu J300, stiu ce poate, dar T-Max + clonele lui sunt in alta clasa. Am mers si cu un T-Max model vechi, inca erau la 500 cc, nu trecusera la 530, dar e clar alta mancare de peste.

Daca as fi sa aleg intre Maxsym TL, AK550, T-MAx si X-Adv tot pe AK550 as merge. Sym nu prea are performante de scuter de golaneala, iar personal nu ma deranjeaza 2500 EUR in plus. Nu am mers cu T-Max nou sa il pot compara cu ala vechi, dar nu cred ca s-a imbunatatit substantial incat sa merite banii in plus. X-Adv e o strutocamila interesanta, pe hartie nu pare a avea cine stie ce pedigree de off, dar am vazut destule reviewuri in care lumea chiar era surprinsa de cat de bine se comporta in off. Pretul insa mi se pare cam mare, de banii aia iau un J300 si un KTM 390 Adventure. 

Si un pic off topic, astept o mobra de adventure cu un triplu de 450-480 cc (I'm looking at you Triumph !), pe la vreo 170 Kg (daca o fac mai usoara ar fi ideal, dar pentru a mentine un pret cat de cat normal in 170 se pot incadra fara sa foloseasca materiale mai exotice) cu care sa poti merge solo pe coclauri, dar si cu pasager in ture mai lungi pe astfalt.

Edited by RuInCV

ar fi tembelism sa faci un triplu de 500 cmc in general si in special  la o motoreta care are nevoie de cuplu la ture joase. Surpinzator insa sa preferi AK550 lu Tmax, un scuter care suspensii mai bune ca honda sau suzuki...Dra nah, pentru unii pretul e totul

Edited by einstein1984

Du-te la Kawasaki si spune-le ca sunt tembeli https://www.revzilla.com/common-tread/the-kawasaki-zx-25r-is-real-250cc-four-cylinder-glory

O fi avand T-Max o suspensie mai buna, dar cu 1700 EUR pun pe AK550 full reglabile si fata si spate.

mda, in tre un zxr si un moto de enduro sunt diferente.... Versys 300 de exemplu. iar 3 in linie e un compromis ales din alte motive. 

poti sa pui ce reglabile vrei daca cadrul e chewing gum

Acum 37 minute, RuInCV a spus:

Du-te la Kawasaki si spune-le ca sunt tembeli https://www.revzilla.com/common-tread/the-kawasaki-zx-25r-is-real-250cc-four-cylinder-glory

O fi avand T-Max o suspensie mai buna, dar cu 1700 EUR pun pe AK550 full reglabile si fata si spate.

Acum 33 minute, einstein1984 a spus:

mda, in tre un zxr si un moto de enduro sunt diferente.... Versys 300 de exemplu. iar 3 in linie e un compromis ales din alte motive. 

poti sa pui ce reglabile vrei daca cadrul e chewing gum

Ak e peste tmax ca și performanțe.atat motor cat și ciclistica.

Au dat taiwanezii in dinți cu ak,celor de la Yamaha.. japonezi trebuie sa umble nu doar la design ,daca vor să scoată ceva mai bun decât ak

Văd că tl e slăbuț pe hârtie ,comparat cu cele 2 competitoare.iar ledurile nu ma impresioneaza.designul nici atat

Oricum e cam aiurea sa dai 12k pe un tmax limitat la 180km/h.unde e colegul cu tuning stage 2 la tmax?

Mă enervează enorm consumul la 400 in oraș.dar sa nu mă credeți.cumparati scutere touring de 400cc și 250kg ,pentru comuting in oraș.consuma maxim 4% 😂 toți care le vând ,asta spun.imi lipsește jucaria de 125 care nu îndrăznea de treacă de 2,9% in oras.bun jet 14 ele...lc.are motor copiat dupa pcx ,generația veche,da' mere ok.foarte ok