Sari la conținut

Cheie ruptă in butuc. Cum o scot?


XaeL
 Share

Postări Recomandate

NC700 are o incuietoare pe lateral, pentru rezervor si portbagaj. Acolo am rupt cheia, cam 2mm in interior.

E posibil ca incuietoarea respectiva sa fie demontabilă. Totusi, pana la a o da jos si a o face bucatele ca sa scot cheia din ea, ce soluții există?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scos odata o cheie rupta (nu la motocicleta ce e drept) punand superglue exact pe cantul partii de cheie ramasa, bagat cheia in butuc, aceasta "Atinge" varful cheii din interior, superglue se intareste si cand scoti ar trebui sa fie ok.

 

Doar grija mare sa nu "dai pe langa" sa lipesti ceva pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-as baga la superglue de teama sa nu stric ceva.

Nu ma grabesc foarte tare, pot merge asa o perioada. Incuietoarea respectiva este deblocata de bucata de cheie din ea, la momentul actual pot sa o rasucesc cu restul de cheie sau cu o surubelnita. Pentru contact am cheie de rezerva...

 

Mai curand sper sa aiba cineva idee unde pot gasi vreun cleste subtire si puternic cu care sa trag de bucata din interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 3 ore, XaeL a spus:

Nu m-as baga la superglue de teama sa nu stric ceva.

Nu ma grabesc foarte tare, pot merge asa o perioada. Incuietoarea respectiva este deblocata de bucata de cheie din ea, la momentul actual pot sa o rasucesc cu restul de cheie sau cu o surubelnita. Pentru contact am cheie de rezerva...

 

Mai curand sper sa aiba cineva idee unde pot gasi vreun cleste subtire si puternic cu care sa trag de bucata din interior.

 

Dacă zici că poți debloca respectiva încuietoare eu te sfătuiesc să nu apelezi la soluții ciudate, gen superglue sau trusă de scule de spărgător profesionist, ci să demontezi încuietoarea și dacă nu ai două mâini stângi să scoți butucul din ea (de obicei butucul este fixat de un mic blocator care se operează prin împingerea lui către interior) apoi să scoți pinii din butuc (notează-le locul, este important ! ) și cheia va ieși. Montajul în ordine inversă.

 

Dacă ai două mâni stângi du încuietoarea la un atelier de confecționat chei !

Editat de oldgeorge59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multa rabdare si ajutorul unui prieten, am reusit sa o agat cu niste ace de seringa mai groase. Dupa care am vazut si clipul lui @l.u.v :)))))))

Multumesc pentru sfaturi / ajutor. Eventual se poate lasa topicul deschis pentru alti fraieri ca mine;)

15608542943008770232540275524619.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, john17 said:

Ți-ai luat iar mobră???

E tot aia. Cred ca e un semn, am rupt cheia exact cand sa plec cu ea de la ITP.

P.S. ar fi fost reparata de anul trecut, dar un anumit meserias care repara jante (le repara foarte bine, de altfel) nu a prea avut chef sa le repare vreo 4 luni, dupa care inca vreo 2 luni nu a avut chef sa repare erorile de la prima reparatie. Dar asta e alta poveste.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

45 minutes ago, Contabil said:

Ma miram sa fie rupta doar 2mm, ai mult mai mult acolo ..... :)

Probabil nu m-am exprimat bine: bucata rupta era intrata cam 2 mm in interior. As putea sa o bag la loc pentru o poza ca sa se inteleaga mai bine, dar mi-e teama ca nu o mai scot a doua oara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.06.2019 la 17:52, XaeL a spus:

As putea sa o bag la loc pentru o poza ca sa se inteleaga mai bine, dar mi-e teama ca nu o mai scot a doua oara :)

:crack: Asta apreciez eu ....... nu mi-am permis sa glumesc, pina n-ai rezolvat cheia. M-a chinuit una rupta la grup sanitar .... pina am bagat burghiul in ea, dar n-aveam probleme (chiar daca era inchisa usa), avem bai destule. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am ramas cu o singura cheie, intrebarea urmatoare este: se poate copia cheia cu cip? Daca da, unde? Sau... se poate scoate cipul din cheia ruptă si muta pe copie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cipul se muta. Cumpara cheie blank, muti cipul, si o tai apoi pe la orice atelier  de chei.

Exista si varianta copierii cipului, dar e mult mai costisitoare, so...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...