Sari la conținut

Accident Hunedoara-deces..


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

Sfarsit de sezon, asfalt rece. Concluziile sunt sumbre. Dupa o perioada scurta de ploi si frig, cam mulți incearca sa recupereze timpul pierdut si iese ce iese. Acum îmi asum pietrele aruncate de catre cei care considera ca inca 2 luni se mai poate merge. De circulat da, poti sa circuli si cand ninge, dar de "dat" te dai altadata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siiiigur, asfaltul rece e de vină pt toate nenorocirile... Se stie si ca moșii de 70 ani sunt mult mai predispuși sa nu acorde prioritate când e rece asfaltul. :moron: Iar la >+20°C nu ai ce cauta cu moto pe strada dacă scrie octombrie pe foaia calendarului. :moron: :moron:

Ai uitat dot-ul! 

Dacă ești mare meseriaș și te dai, nu circuli, ar trebui să simți și nivelul aderenței. Bine, că nu pe drumurile publice ar trebui să te dai trecem sub tăcere. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ca acuma nu te inteleg. Daca lua o curba mai tare si se ducea in decor sau ceva asemanator puteai discuta despre asfalt rece sau DOT sau ce o mai fi. Dar cand un dobitoc iti taie calea ce legatura are cu conditiile meteo sau cu ineptia asta numita "sfarsit de sezon"?

Daca ideea ta este ca acuma cand da frigul multi pun mobra la iernat si atunci cand prind o zi cu soare alearga cu ea ca sa recupereze timpul pierdut din vara, atunci spune clar: dupa tine colegii nostrii alergau ca nebunii si nu au putut evita masinile sau capetele de pod care le-au taiat calea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow: avand in vedere cele 3 accidente postate pe acest topic, din care in doua protagoniștii s-au intalnit cu un camion respectiv cap de pod, ma gandeam ca unii pricepeti ideea. Dar in fine, fiecare se da cand si cum vrea. 

 

Si da, sunt convins(pt ca stiu ce a fost acolo) ca cei doi ce au intalnit camionul o ardeau ca golanii. Cel cu capul de pod oare de ce a ajuns acolo? Intreb, nu cunosc cazul in sine, doar pot banui. Cat despre mosneagul ce a intors, nu deschid cutia pandorei ca nu are sens. 

@sbk750: in ultimele zile la mine in zona au fost 22 respectiv 25 de grade in aer. Am iesit la soft-enduro in ambele zile avand de facut cam 50km in ambele zile, pe asfalt pana la traseele de offroad. Cu SM-UL din dotare, anvelope specifice modelului deținut. Nu am avut nici o problema de aderenta din mai multe motive, printre care as spune ca cel mai important a fost faptul ca vitezele mele nu au depasit 70-80kmh. Să-ți spun cati au rachetat cu ss-urile pe langa mine? Detin si SS, deci nu ma înțelege greșit. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, george05 a spus:

@Silver Arrow: avand in vedere cele 3 accidente postate pe acest topic, din care in doua protagoniștii s-au intalnit cu un camion respectiv cap de pod, ma gandeam ca unii pricepeti ideea. Dar in fine, fiecare se da cand si cum vrea. 

Nu contest pilotarea gresita a mobrei, desi in cazul TIR-ului nu stim care pe unde a circulat (ma gandesc ca daca colegii veneau din fata camionului  si taiau curba intrau in botul acestuia,  la o franare brusca zburau in dreapta in sant, nu ajungeau sub TIR pe la mijlocul acestuia), iar cel cu capul de pod sa imi fie cu iertare dar il lovea la fel de bine si pe o zi de vara. Mai ales daca dorea motociclistul sa demonstreze tinerei pasagere cine stie ce.

 

Acel drum Cluj-Dej-Baia Mare este foarte periculos din cauza soferilor de prin zona, mai ales de BN si MM, circula absolut ca dementii: viteza mare, depasiri pe unde apuca etc.

 

Spune-le colegilor verde in fata:

- mergeti bai fratilor mai incet ca sa prindeti si sezonul viitor.

- cand aveti pasager in spate circulati responsabil macar de dragul acestuia/acesteia

 

Nu o lua pe dupa plop ca e rece asflatul, si alte chestii (corecte de altfel dar irelevante in aceste cazuri) ca nu o sa priceapa lumea.

 

Desi din pacate oricum vei spune nu va pricepe nimeni nimica. Asa ne arata statistica sumbra ....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai idee de cate ori le-am spus unora sa o lase mai moale. Nu am fost deloc usa de biserica pana acum vreo 3 ani, chiar in acea zona "imi pierdeam vremea". 

Daca tu consideri ca e irelevant ca pe Mesteacăn in weekend cand s-a intamplat accidentul era un asfalt rece de te lua groaza, atunci discuția chiar nu are sens. 

Nu dau nimic pe dupa plop, dar nu consider ca aici as avea ce spune direct. Cui, alora ce s-au ars deja? Sau alora care cica invata din accidentele altora? Vrei direct? Iti pot spune cu siguranta ca cei doi implicați erau aia "dementi care aveau viteza mare si depășeau pe unde apuca". Continuam discuția? 

 

PS:ia postul meu inițial si incearca sa pricepi "imaginea de ansamblu". 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de accidentul din Dumbravita:  am observat tot mai des atitudinea unor colegi care ''deranjati''de faptul ca masina din fata care circula pe banda a-2-a nu le face loc sa treaca ei, stau in fundul masinii la 2-3 metri si preseaza soferul  prin manevre de accelerare-franare sa se dea la o parte.

 

Trecand peste faptul ca este un mod de cacao de a circula, cu nimica mai bun decat al celui care nu se da la o parte, trebuie sa fi complet (cuvant urat) in calitate de motociclist sa te joci cu destinul in halul asta.

 

Nu stiu unii colegi au rumegus in cap in loc de creier dar ai impresia ca tin neaparat sa apara pe la stiri la TV ....

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, Silver Arrow said:

am observat tot mai des atitudinea unor colegi care ''deranjati''de faptul ca masina din fata care circula pe banda a-2-a nu le face loc sa treaca ei, stau in fundul masinii la 2-3 metri si preseaza soferul  prin manevre de accelerare-franare sa se dea la o parte

 

Am venit ieri de la BV spre Buc pe Dn1. Evident Predeal Sinaia blocat.  Noi 3 baieti cu capre, proiectoare tobe, prezenta impozanta dar civlilizati.
99% dintre soferi desi erau in coloana ne faceau loc cu 2-3 masini inainte cand ne vedeau. 

La centura Sinaia unde e STOP acolo noi am trecut, si aud in spate "RaTaTaTaTa". 2 baieti cu spotive, primul l-am vazut in oglinda cum ii dadea in limitare in usa oferului care oprise la Stopul ala, si voia sa cedeze celor care veneau din dreapta sus Sinaia. Motociclistii erau bagati intre sensuri si erau suparati pe soferul ala ca se uita in dreapta la cedeaza spre Sinaia (cum e normal, ca nu te gandesti ca in stanga ar putea fi ceva, ca e contrasens, vin din fata masinile de pe centura Sinaia).

Evident coloana si pe centura Sinaia, noi 3 ne-ai bagat frumos prin dreapta usurel asa mers constant pt ca ERA LOC suficient. Aparent am fost prea Noobs pt bajetii cu vitezane care ne-au ajuns intre timp doar ca eram prea slow pt ei asa ca au depasit coloana pe linie continua aruncandu-ne noua masinile in fata, si evident evervand soferii care vazusera 3 capre in oglinda dreapta. 

Gorneta bajetii.  "Pa Nike", stateau pe mobre ca pe WC. Scandal cat se poate de mare, faza lunga si Ratatatatata in loc de claxon la orice masina cu 200m mai in fata care li se parea lor ca i-ar incurca. 

M-am mirat ca nu i-am gasit intinsi mai incolo putin. 

Deci, despre ce vorbim? :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Silver Arrow said:

desi in cazul TIR-ului nu stim care pe unde a circulat (ma gandesc ca daca colegii veneau din fata camionului  si taiau curba intrau in botul acestuia,  la o franare brusca zburau in dreapta in sant, nu ajungeau sub TIR pe la mijlocul acestuia)

 

Daca ratezi o curba dreapta poti intra sub TIR-ul din contrasens si pe la mijlocul lui, nu numai frontal.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LimpTA Nu prea iti inteleg mirarea.

 

Motociclistii intra si ei sub clopotul lui Gauss, la fel ca orice alt grup extins, deci statistic macar 10% dintre ei sunt niste cretini.

 

Daca am face un subset mult mai mic de exemplu mobristi care au fost candidati la premiul Nobel sau care au macar 2 titluri mondiale lucrurile ar sta altfel, dar evident nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, RuInCV said:

@LimpTA Nu prea iti inteleg mirarea.

 

Motociclistii intra si ei sub clopotul lui Gauss, la fel ca orice alt grup extins, deci statistic macar 10% dintre ei sunt niste cretini.

 

Daca am face un subset mult mai mic de exemplu mobristi care au fost candidati la premiul Nobel sau care au macar 2 titluri mondiale lucrurile ar sta altfel, dar evident nu e cazul.


Eu nu m-am mirat ca sunt asa cum sunt. M-am mirat ca nu i-am gasit trosniti. 
Merg pe strazi suficient si in Buc si pe afara iar proportia de motocilcisti din astia deranjati de orice vs aia care merg in treaba lor, e cam 70/30.

Plus ca mai e o chestie pe care o vad si in oras: inteleg ca ai boala pe soferi, ca nah, te uiti pe net la videouri cu alti cretini  pe 2 roti si ti se pare ca restul sunt impotriva ta. Dar nu te duce capul macar sa analiezi situatia cand dai de alti motociclisti in trafic. Mi s-a intamplat de 1milion de ori ca pe Bd cu 3 benzi, eu pe sirul stang dintre masini "dau zapada" doar ca Bobby cu Ratatatata din spatele meu e si mai grabit si se baga pe dreapta si-mi arunca mie toata masinile in fata. Gen, e moca bro, fac culoar cu locomotiva, si pt tine :)))  
Nimic nu le convide :D 

15 minutes ago, Ribo said:

Ba tu esti suparat ca nu mai ai sportiva bag de seama :)))

ii dau pe sport si se rezolva :P 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ribo a spus:

Da chiar Georgica, ca aia cu camionul sunt de la tine de acolo. Ce-au facut baietii?

Pana nu verific sigur ce stiu, nu ma pronunt. Pana acum am aflat cam ce banuiam. Goneau amandoi, "legati cu sfoara", primul se varsa, al doilea ata dupa el. 

Revin cu info cand aflu exact. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, george05 a spus:

Pana nu verific sigur ce stiu, nu ma pronunt. Pana acum am aflat cam ce banuiam. Goneau amandoi, "legati cu sfoara", primul se varsa, al doilea ata dupa el. 

Revin cu info cand aflu exact. 

Chestia de mai sus, cu "te dai" , e adevarata. Numai cine o practica, stie cum e... Ceva intre naveta si " figuri"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, sbk750 a spus:

Acuma Finlanda ca anotimpuri nu mai e ce.a fost , dar un prieten acum 10 ani imi zicea ca aia merg la 0 grade pe motor fara nici un stress .... de Dot sau ce.o mai fii....daca noi la 25 grade ne facem ....

 

 

Da-i ba draq. Niste nenorociti. Numai daca te uiti la ce formatii de metal au, si... Pai ai is normali?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...