Sari la conținut

Polițist mort în accident de motocicletă, în fața Palatului Parlamentului.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_
Acum 24 minute, Dan Ny a spus:

O clică de băieți frustrați, asta sunteți. Cine se simte, să fie sănătos.

 

Pe acest forum există Moderatori?! Închideți vă rog acest topic, cred că ajunge.

 

Tu ce te asteptai sa se intample cand l-ai deschis ?

Nu ca ai fi de ieri pe forum si nu stii ce se intampla pe sectiunea asta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Lucian_M a spus:

Voi solicita să fiu banat

 Nu ştiu cu cine vrei să te identifici din exemplele enumerate mai sus atunci cînd presupui că e nevoie să mi te adresezi dar:
- Eşti la doar cîteva clicuri şi un mail distanţă de ceea ce incriminează 206 CP privind ameninţarea iar atunci cînd vine nenea şeful de post cu mandat de aducere, sigur că da, ştim cu toţii, e doar din cauză că el este un om rău nu c-am avea noi vreo vină;
- Cine vrea să se oprească nu strigă la poliţişti să-i ia permisul, plm la unii în căpuţ multă confuzie este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.03.2021 la 15:32, littlekriminal a spus:

Pai te-ai referit numai la militieni pana acum, inclusiv aia care au anchetat dosarul de luare de mita. Eu am fost ala care ti-am zis ca nu exista militian de la Campina care sa ancheteze un dosar de luare de mita.

Esti intr-o grava eroare,exista politisti/militieni care au facut Campina si au ajuns sa ancheteze dosare de luare de mita.

Din generatia mea ,49 ani,am amici care dupa ce au facut scoala de la Campina si au devenit subofiteri/tablagii

au absolvit facultati private Spiru,Biotera,etc si au devenit ofiteri.Trebuia sa ai nustiu cati ani in sistem si deveneai ofiter daca absolveai orice forma de invatamant superior.Daca nu aveai vechimea necesara stateai pe grad de subofiter pana faceai anii si apoi treceai ofiter.

Nu stiu deca mai este valbil acum ,dar multi ani a functionat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.03.2021 la 7:38, easy ride on! a spus:

Da, ai dreptate, dacă te referi doar la probabilităţi şi potenţiometre. Adică la probabilitatea de a-ţi pierde viaţa pentru un potenţiometru (fără şpray de contact).

Eu m-am referit clar la ...

 

 

Mai tehnic: temperatura maximă de stocare la semiconductori (vezi catalog) este de 150-155 grade Celsius.

Temperatura de lipire în val la  cuptor (leads-free) este spre 400 grade Celsius. Deci aşchia de siliciu supusă la un asemenea şoc termic (fie şi timp de 10 secunde) are toate şansele de a se fisura, care fisură poate înainta în timp în structură (ca la plăcile de faianţă sticlată). "Harisare" parcă se numeşte fenomenul acesta.

Aşa că dacă îţi crapă cipul din ECU de la fisuri interne din fabricaţie ... poţi să ai tu cele mai bune potenţiometre că ... pa! Asta şi dacă îţi crapă servo-motorul pas-cu-pas care lucrează în "buclă deschisă" comandat de ECU simultan cu injecţia.

Este ca şi când ţi-ar da cineva o lovitură de ciocan (termică) în cap şi ... consecinţele tardive.

Mulţumesc nu!

 

 

 

"PIC18F14K22LIN
Data Sheet

...

Ambient temperature under bias -40°C to +125°C
Storage temperature -65°C to +150°C

...

† NOTICE: Stresses above those listed under “Absolute Maximum Ratings” may cause permanent damage to the
device. This is a stress rating only and functional operation of the device at those or any other conditions above those
indicated in the operation listings of this specification is not implied. Exposure above maximum rating conditions for
extended periods may affect device reliability."

https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/417498/MICROCHIP/PIC18F14K22LIN.html

page 43


Ca sa iti ramana “gazul deschis” la un motor modern pe injectie electronica trebuie ca nu doar motorasul de la clapete sa se blocheze ci si injectoarele si aprinderea sa ramana “agatate”. Nu imi mai bat gura de pomana sa explic de ce nu se poate... si nu vad nici legatura, sau ce, se pune problema pe undeva ca asta ar fi cauza accidentului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.03.2021 la 17:51, adiy32 a spus:

Esti intr-o grava eroare,exista politisti/militieni care au facut Campina si au ajuns sa ancheteze dosare de luare de mita.

Din generatia mea ,49 ani,am amici care dupa ce au facut scoala de la Campina si au devenit subofiteri/tablagii

au absolvit facultati private Spiru,Biotera,etc si au devenit ofiteri.Trebuia sa ai nustiu cati ani in sistem si deveneai ofiter daca absolveai orice forma de invatamant superior.Daca nu aveai vechimea necesara stateai pe grad de subofiter pana faceai anii si apoi treceai ofiter.

Nu stiu deca mai este valbil acum ,dar multi ani a functionat asa.

Boss, pai pe acelasi principiu inseamna ca elevii predau cursuri la ASE, ca practic profesorii de acolo au fost odata elevi...?

Ca sa fii procuror trebuie sa faci aceiasi pasi din orice parte ai veni, ca esti politist, sofer, etc.

Ai absolvit facultatea de drept, bam, poti sa te faci procuror, simplu.

Ce spun eu este ca un politist care a terminat la Campina (fara sa faca alti pasi, sau sa termine facultatea de drept) nu are cum sa ancheteze dosare de luare de mita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, einstein1984 a spus:

ca sa e faci procuror mai dai un examen. Ca sa ieie gradul la militieni ajunge diploma de la facultate din ce stiu.

 

Ca sa "ieie" grade de ofiter trebuie sa termine ori Academia de Politie la zi ori aceeasi la fara frecventa pentru politistii in activitate. Se mai poate ajunge ofiter ca si profesionist, gen inginer it ori profesor de sport (Lucian, *wink*) angajat la un inspectorat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau INM. Oricum, cert este ca un politist care a terminat la Campina nu ancheteaza dosare de luare de mita. Un fost politist care a terminat acolo si care a terminat studiile necesare ocuparii postului de procuror poate ancheta dosare. But then again, pe acelasi principiu, suntem toti bebelusi, de fapt, doar ca avem cati ani in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

O sugi!

M-am abținut la ultimele împunsături, dar acum o spun din toată inima: suge-o! Găsești tu ce, probabil de la iubitul tău. E la modă, ești în tendințe.

 

Adevaru-i ca asteptarile erau mici de tot, inca n-am intalnit profesor de sport care a ales meseria asta dintr-un alt motiv decat ca era prea prost pentru orice altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, easy ride on! a spus:

Asta ştiam deja, că angajaţii internelor au fost martirizaţi, că a fost acelaşi scenariu aplicat peste tot aşa cum a fost aplicat la Sibiu, TM, Craiova, Buc unde armata a tras în unităţi ale internelor la TV şi aeroport ( miliţie, securitate). La Craiova armata a tras inclusiv în unitatea care asigura paza transportului feroviar (frate miu făcea armata acolo)

Armata avea nevoie să-şi justifice "trădarea" iniţială şi a profitat de valul popular de ură împotriva miliţiei.

Minciuna continuă, aşa cum se vede în articolul pe care l-ai pus, armata a fost nevoită să şi apere fundul după ce a fost atrasă în jocul Secu.

Are dreptate că tu nici nu ştii ce susţii dar observă că sînteţi mulţi lucieni p-aici capabili să tăiaţi genitalele unui mort doar pt că aţi auzit voi că unul făcea nuşce la Câmpina sau ăluilalt i-au luat permisul.

Poporul român mă fascinează în continuare prin amestecul absolut original de credinţe şi obiceiuri barbare.

PS Nu mai explic de ce am pus trădarea între ghilimele, puţini ştiu că Tm a fost planul B iar revoluţia a început la Iaşi.

Şi pe ei să-I odihnească Dumnezeu întru împărăţia Sa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, vladf a spus:

 

Adevaru-i ca asteptarile erau mici de tot, inca n-am intalnit profesor de sport care a ales meseria asta dintr-un alt motiv decat ca era prea prost pentru orice altceva.

Ai terminat de supt? Mai bagă o sesiune. 🖕

Urarea asta o vor primi cei ce se iau de mine și de profesia mea.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, adrianm a spus:

 

PS Nu mai explic de ce am pus trădarea între ghilimele, puţini ştiu că Tm a fost planul B iar revoluţia a început la Iaşi.

Şi pe ei să-I odihnească Dumnezeu întru împărăţia Sa!

Asa cum ii sta bine unui psd-ist autentic denigrezi cele mai sfinte repere ale poporului roman.Ce va mai place sa improscati cu dejectii in tot ce ar putea fi un pilon de stabilitate pentru poporul nostru amarat.

Mai omule(vocea lui iliescu),oameni care luau intr-un fel sau altul atitudine impotriva comunismului erau saltati saptamanal, daca nu zilnic, de catre secu ,ce s-a intamplat la Iasi nu e cu nimic altceva,pe cand la Timisoara a fost initiata o miscare populara de amploare din motive arhicunoscute.In felul asta poti spune ca Revolutia a inceput oriunde in tara sau peste tot.

stimabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Ai terminat de supt? Mai bagă o sesiune. 🖕

Urarea asta o vor primi cei ce se iau de mine și de profesia mea.

 

Pai atat te duce capul, nu-i bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@Lucian_M, fie ca vreau sau nu, ma întâlnesc cu tine în citatele colegilor. Este o limitare tehnica și pot trai cu ea, având în vedere cât am primit gratuit în ultimii 17 ani de la aceasta platforma de interacțiune. 

 

Ești, foarte politicos spus, îngrijorător. 

 

Într-o societate normala ți-ar fi făcut cineva un bine și ar fi contactat inspectoratul scolar deja. Norocul tău ca trăiești în România și ca suntem în incinta aici. 

 

Indiferent cine era omul acesta în viata lui privata, nu mai este printre noi.

 

Raman in urma doar familia și cunoscuții care probabil vor ajunge vreodată sa citească acest topic în care 2/3 sunt jigniri interpersonale și păreri eronate despre particularitățile unor categorii profesionale cu care ați avut tangente pasagere/superficiale. 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am oprit la un moment dat, dar altora le place ce mă împungă. Am tăcut o perioadă, dar am și eu o limită, pe care multi mă forțează să o depășesc. Indiferent ce scriu, se leagă de mine și de profesia mea. Nu tac, dacă sunt atacat sistematic. Nu vă plac părerile mele, dați ignore. Noroc că am spus cu ce mă ocup și bafta unora că au boală pe bugetari.

Cred că vă ajunge, nu?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, easy ride on! a spus:

Total invers!

Fix de-aia am pus ghilimelele, cap-pătrat. Şi niciun total invers, la TM în prima fază armata a fost cea care a tras  în demonstranţi după care i-a asasinat pe "teroriştii" de la Interne într-o încercare penibilă de a-i scoate vinovaţi.

Armata s a crezut îndreptăţită să acţioneze pt că este adevărat că revoluţia avea şi alt scop decît lupta maselor pt salam. Pe agenţii ruşi, francezi, maghiari nu recucerirea salamului îi adusese în ţară în perioada aprilie-august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, easy ride on! a spus:

înarmarea cadrelor de securitate şi miliţie

Eazy, tu însuţi ai pus articolul ăla pe care nici măcar nu l-ai citit că de înţeles nici atît, în care ţi se descrie cum armata i-a asasinat pe miliţieni la Sibiu.

https://www.art-emis.ro/istorie/sibiu-1989-amintiri-cutremuratoare

Armata şi Biserica sînt instituţii intangibile, ştim asta. Dar mai important este adevărul iar un neam nu poate rămîne în pace cu el însuşi dacă nu-şi cunoaşte adevărata istorie şi nu mistificări de orice fel.

Ordinul de intervenţie la TM a fost dat de generalul erou Vasile Milea. La ora 13:30, Ministrul Apărării Naţionale, generalul Vasile Milea,  dă ordinul de intervenţie, inclusiv cu arme de foc, la Timişoara.

Ne place sau nu, asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...