Sari la conținut

Mărime cască


Albertowski
 Share

Postări Recomandate

Bună ziua, sper să nu deranjez cu acest subiect, incep scoala de A2 si doresc sa îmi iau ca și casca, un AGV K1. Nu stiu ce mărime sa aleg, am 54 în circumferința capului, și mărimea XS ar fii între 53-54. Nu pot sa probez casca deoarece nu am magazine de genul pe lângă, dar însă nu sunt decis dacă sa îmi iau XS ( 53-54 ) sau S ( 55-56 ). Pe viitor as vrea sa port și cagula, uneori,  dacă și asa contează. Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne spui unde stai..ar fi de ajutor.

La casca sunt mai multi factori

  - marimea..prima dar nu singura

  - forma dovleacului.

Nu merge chitit pe un model ca s-ar putea sa nu ti se potriveasca. Deloc. Orice marime ai lua. Recomandarea mea - du-te intr-un magazin si probeaza-le DAR la modul stai cu ea pe cap 30 de minute. Daca nu are nici un punct de presiune..poate fi un candidat. Daca te deranjeaza ceva..cauta alta ca dupa 2 ore o vei uri.

Varianta 2 - comanzi online - eventual mai multe modele in acelasi timp ca sa le compari si apoi le returnezi. Pentru asta ai 2 variante - site-uri din RO sau de prin afara - motocard.com are returul moca DACA mai platesti 5 eur asigurare, cand cumperi. Fc-moto - era vreo 16 eur returul.

Pick one.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fa un drum pana la un magazin unde o gasesti, sau alt model care iti place. Din cate am vazut (Youtube reviews) exista posibilitatea ca acelasi brand si chiar acelasi model sa fie modificate de la un an la altul si sa nu se potriveasca cum trebuie.

E importanta casca, nu e bine nici daca e stransa nici daca e larga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, tzunoi said:

Daca ne spui unde stai..ar fi de ajutor.

La casca sunt mai multi factori

  - marimea..prima dar nu singura

  - forma dovleacului.

Nu merge chitit pe un model ca s-ar putea sa nu ti se potriveasca. Deloc. Orice marime ai lua. Recomandarea mea - du-te intr-un magazin si probeaza-le DAR la modul stai cu ea pe cap 30 de minute. Daca nu are nici un punct de presiune..poate fi un candidat. Daca te deranjeaza ceva..cauta alta ca dupa 2 ore o vei uri.

Varianta 2 - comanzi online - eventual mai multe modele in acelasi timp ca sa le compari si apoi le returnezi. Pentru asta ai 2 variante - site-uri din RO sau de prin afara - motocard.com are returul moca DACA mai platesti 5 eur asigurare, cand cumperi. Fc-moto - era vreo 16 eur returul.

Pick one.

 

Salut, eu sunt din Slănic, Prahova, fac scoala la Ploiești și îți mulțumesc de ajutor, o sa încerc sa ma duc sa probez o casca la un magazin.

 

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, MirceaB a spus:

Nu cumpara o casca fara sa o probezi !

+1! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Albertowski a spus:

Salut, eu sunt din Slănic, Prahova, fac scoala la Ploiești și îți mulțumesc de ajutor, o sa încerc sa ma duc sa probez o casca la un magazin.

 

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. 

 

Daca nu gasesti pe acolo poti da o fuga pana in Bucuresti. Sunt deschise unele magazine si sambata dimineata. 

Distribuitor AGV - dual motors. Si mai au si altele https://bikershop.ro/ (astia vad ca nu au sambata)

BBMoto - sunt chiar pe DN1 pe undeva prin otopeni - https://www.bbmoto.ro/

Ii gasesti tu...Oricum - ideea de baza - probeazaaa. 

 

image.thumb.png.004d22cbd5750b39b19ea55b66b4cf70.png

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am o casca de la nzi marimea S, am mers fix cu agv k1 are era XS si amandoua imi vin cum trebuie si ma simt foarte bine in ele.

Cum au zis si ceilalti mai sus, mergi pana la un magazin cat de departe o fi el si probeaz-o, nu avem toti tuga la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, MirceaB a spus:

Nu cumpara o casca fara sa o probezi !

+ inca 1 !

Acum 5 ore, Albertowski a spus:

Salut, eu sunt din Slănic, Prahova, fac scoala la Ploiești și îți mulțumesc de ajutor, o sa încerc sa ma duc sa probez o casca la un magazin.

 

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. 

Vii intr-o zi in Bucuresti, vizitezi mai multe magazine, cu diverse marci si vezi cu care te simti mai bine. Nu te crampona pe un brand sau model, important e sa-ti vina bine pe cap. La unele magazine o sa dai de oameni ok care sa te sfatuiasca corect, nu doar ca sa vanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probează! Chiar dacă pe urmă o comanzi mai ieftin online (știu, nu e corect, dar uneori sunt diferențe mari de preț între oferrele comercianților fizici din Ro și site-uri de afară). 

Ca fapt divers eu am 2 căști de la același producător dar modele diferite și sunt mărimi diferite deși îmi stau la fel de bine pe cap, iar tabelul lor de mărimi este unul singur. Îți dai seama că măsurând doar circumferința capului ai șanse mari să nu ți se potrivească. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...