Sari la conținut

COC/CVO scuter 50cc procurat din Olanda


1999bishop
 Share

Postări Recomandate

Buna seara, in anul 2020 am cumparat un scuter din Olanda de la o companie din tara numita La Souris Scooters, scuterul l am cumparat cat am locuit in Olanda, iar el nu a fost inregistrat, timp de 2 ani de zile a stat pur si simplu invelit intr o husa in gradina din spate, luna trecuta cand m am reintors inapoi in Romania am decis sa iau si scuterul cu mine intr o duba, am zis ca ma va ajuta cu traficul din Bucuresti, acum m am lovit de o chestie la RAR si anume COC ul (certificatul de conformitate) sau CVO ul cum se numeste in Olanda (certificatul de origine), pe care eu nu il am, am luat legatura cu dealerul de unde am cumparat scuterul si mi au spus ca nu imi mai pot da un COC sau CVO, dar nu mi au spus de ce, am inteles ca ei nu mai fac asta, am luat legatura cu diverse companii ca si eurococ care mi a precizat ca nu face marca asta si ca ar trebuii sa vorbesc cu dealerul din nou, cei de la RAR mi au spus fix ca este bun de aruncat daca nu are acel document, sunt putin cam disperat pentru ca nici nu il pot folosii si nici vinde, va rog daca aveti ceva idei sau sfaturi despre cum as putea proceda, pentru ca, cu dealerul nu mai am nici o sansa, mai ales pentru ca nu mai sunt in Olanda acum, singurul document pe care il am este factura, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, 1999bishop a spus:

sunt putin cam disperat pentru ca nici nu il pot folosii si nici vinde

 

Acum 4 ore, 1999bishop a spus:

el nu a fost inregistrat, timp de 2 ani de zile a stat pur si simplu invelit intr o husa in gradina din spate,

Cum e și cu disperarea asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificat de Conformitate (de fapt corect este Declaratia de Conformitate) este emis de catre producator si insoteste produsul la vanzare.

Daca dealer-ul de unde ai cumparat scuterul nu il are, il poate solicita la producator (asta daca este cumsecade si daca producatorul are asa ceva).

Posibil ca dealer.ul sa fie un simplu vanzator care nu are relatii directe cu producatorul.

Daca asta nu functioneaza poti incerca tu direct la producator. Acuma depinde cine este acesta ...

Eu am avut o problema asemanatoare, nu cu scuter ci cu un echipament industrial care necesita pentru autorizarea de functionare o Declaratie de Conformitate. Am sunat la producator, am dat seria utilajului si contra sumei de 400 € am primit chiar intreaga documentatie.

Pentru Declaratia de Conformitate nu ar trebui sa iti ceara bani pentru ca ea este una pentru o serie de scutere, si daca producatorul este unul adevarat, nu vreun hambar din China, este foarte posibil sa il gasesti chiar la ei pe site (daca au site 🙈).

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, 1999bishop a spus:

... scuterul l am cumparat cat am locuit in Olanda, iar el nu a fost inregistrat, timp de 2 ani de zile 

Vezi, asta inseamna sa nu inregistrezi/inmatriculezi vehiculul la timpul potrivit. Daca il inregistrai in Olanda, nu mai aveai toata bataia asta de cap, insa asta este... prostia/comoditatea se plateste... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.09.2022 la 3:51, 1999bishop a spus:

Buna seara, in anul 2020 am cumparat un scuter din Olanda de la o companie din tara numita La Souris Scooters, scuterul l am cumparat cat am locuit in Olanda, iar el nu a fost inregistrat, timp de 2 ani de zile a stat pur si simplu invelit intr o husa in gradina din spate, luna trecuta cand m am reintors inapoi in Romania am decis sa iau si scuterul cu mine intr o duba, am zis ca ma va ajuta cu traficul din Bucuresti, acum m am lovit de o chestie la RAR si anume COC ul (certificatul de conformitate) sau CVO ul cum se numeste in Olanda (certificatul de origine), pe care eu nu il am, am luat legatura cu dealerul de unde am cumparat scuterul si mi au spus ca nu imi mai pot da un COC sau CVO, dar nu mi au spus de ce, am inteles ca ei nu mai fac asta, am luat legatura cu diverse companii ca si eurococ care mi a precizat ca nu face marca asta si ca ar trebuii sa vorbesc cu dealerul din nou, cei de la RAR mi au spus fix ca este bun de aruncat daca nu are acel document, sunt putin cam disperat pentru ca nici nu il pot folosii si nici vinde, va rog daca aveti ceva idei sau sfaturi despre cum as putea proceda, pentru ca, cu dealerul nu mai am nici o sansa, mai ales pentru ca nu mai sunt in Olanda acum, singurul document pe care il am este factura, multumesc

E simplu: firma de la care l-ai cumparat este cea care il importa sub brand propriu (asa se vede pe site-ul lor). Ei sunt cei care trebuie sa-ti furnizeze COC.

Asa ca te-ai scos. OLX scrie pe tine...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...