Sari la conținut

Export motocross fara acte


Postări Recomandate

Vreau sa îmi trimit din România un Kawasaki Kx450 in Anglia iar domnii cu, care vreau sa trimit respectivul Motocross imi cer acte la el. L-am cumpărat printr-un post pe FB marketplace dar nu am făcut contract vânzare cumpărare pe el având in vedere ca motocrossul respectiv nu are acte (nu poate fi înmatriculat). Ce ma sfătuiți sa fac pentru a-l aduce in Anglia ? 

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Export motocross fara acte

Sa nu mai vorbim ca vei trece o granita intre un stat extracomunitar si unul comunitar. :)

Orice bun material cumparat de undeva trebuie sa aiba acte,intr-o forma sau alta.Faptul ca e neimatriculabil nu-l scuteste de a avea acte de provenienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vorbește cu ei dacă acceptă să o ducă pe baza unei declarații pe proprie răspundere dată de tine la notariat.
Dacă sunt de acord discută cu un notar despre chestia asta și vezi dacă este posibil să îți facă așa ceva.

 

Oricum, e un lucru prost din start să cumperi un motor fără să faci un contract de vânzare - cumpărare.

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

 

Pe de alta parte, cu o bicicleta de 5000 de euro poti sa treci granita, te cred pe cuvant ca e a ta si te duci sa te dai in UK, in concediu

Sunt lucruri diferite, bicicleta nu trebuie înmatriculată, nu trebuie asigurată etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, l.u.v said:

Vorbește cu ei dacă acceptă să o ducă pe baza unei declarații pe proprie răspundere dată de tine la notariat.
Dacă sunt de acord discută cu un notar despre chestia asta și vezi dacă este posibil să îți facă așa ceva.

 

Oricum, e un lucru prost din start să cumperi un motor fără să faci un contract de vânzare - cumpărare.

Sunt lucruri diferite, bicicleta nu trebuie înmatriculată, nu trebuie asigurată etc.

 

Multumesc mult pentru sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.

Ca sa fie cat de cat OK, in declaratie trebuie scris doar ca e cumparata de pe piata SH, cu nume sau id vanzator de pe OLX, si ca nu stie provenienta anterioara.

Dar ma indoiesc ca cu o asemenea declaratie poti trece vama,in caz ca legea spune clar ca trebuie acte de provenienta. Desi ma indoiesc, atata timp cat nu este un autovehicul destinat circulatiei pe drumuri publice supus inmatricularii sau inregistrarii. E ca si cum ti-ar cere acte de provenienta la carutul de bebelusi ca sa iesi cu el din tara.

Dar, repet, trebuie intrebat undeva la o autoritate vamala, nu pe forum.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.12.2022 la 22:31, Speedy.K a spus:

Pe de alta parte, cu o bicicleta de 5000 de euro poti sa treci granita, te cred pe cuvant ca e a ta si te duci sa te dai in UK, in concediu, dar cu o ragalie de cross de 500 de euro nu.

 

francezii uneori cer la calais, depinde cum ai fata si ce scrie pe pasaport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...