Sari la conținut

Bucuresti si Ilfov - Intretinere si Service Motociclete


Postări Recomandate

Eu as plati bilet sa vad cum se fac operatiunile astea in fata blocului (ai spus la domiciliu, nu?). Si cum manipulezi un rezervor eventual vopsit custom si plin cu benzina pe trotuarul din fata boutiq-ului cartierului.

Serios, as plati si cred ca ar fi si altii interesati.

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, enduromecanic a spus:

Salut , pentru filtrul de aer estimez 2 ore , nu imi place sa ma grabesc, nu sunt mecanic de curse , imi place sa fac treaba bine. 

Pret inlocuire filtru aer 60 lei. 

 

Din pacate ulei si filtru de ulei nu schimb. Recomand asa ceva sa fie facut in service din motive de curatenie si protejarea mediului. 

Salut, pot face operatiunea pentru 140 lei. Estimare schimb bujii 3 ore deoarece sunt multe de demontat, 4 bujii , 2 pe fiecare cilindru , ascunse bine sub rezervor , carene , capace cromate si alte ornamente care trebuie sa ramana asa cum au fost ele si sa nu se intample ce asa cum a spus si @Speedy.K 

Nu isi doreste nimeni ornamente zgariate , etc. 
Graba strica treaba si e periculoasa la buzunar. 

 

 

 

Eu stiu ce spui, dar... cum ramane cu ofertele initiale de pret? 

O garantie? Cum rezolvam daca ramane filetul pe bujie? Cine suporta cheltuielile de reparatie? 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, enduromecanic a spus:

Salut , pentru filtrul de aer estimez 2 ore , nu imi place sa ma grabesc, nu sunt mecanic de curse , imi place sa fac treaba bine. 

Pret inlocuire filtru aer 60 lei

30 lei/h, cu deplasare, nu te văd bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face, dar trebuie niste investitii initiale. Se cumpara o duba de 3,5 t care se amenajeaza ca atelier si mobrele normale se pot chiar baga inauntru ca sa se rezolve anumite chestii. Cu monstrii e mai complicat. Se poate pune si incalzire in duba pentru cand e foarte frig afara. Reziduurile se strang in recipiente speciale (uleiul de motor e cea mai mica problema, pana si eu am acasa bidon d-ala de evacuat si pastrat uleiul pana il duci la benzinarie) si se evacueaza corespunzator.

Si altele asmemea.

Dar asta creste mult investitia initiala si automat costul operatiei.

 

Nu visez, am vazut un astfel de service mobil in Austria, venisera intr-o iarna si lucrau la o mobra. Am stat si am cascat gura 10 minute sa vad ce fac. Asta faceau. Afara erau cam 5 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, Speedy.K said:

pana si eu am acasa bidon d-ala de evacuat si pastrat uleiul pana il duci la benzinarie) si se evacueaza corespunzator.

Dacă s-a ajuns aici cu discuția o să intervin și eu cu o întrebare off topic. Voi ce faceți cu uleiul după schimb?

Se poate duce la benzinării? Dacă da, unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Kagemusha a spus:

Dacă s-a ajuns aici cu discuția o să intervin și eu cu o întrebare off topic. Voi ce faceți cu uleiul după schimb?

Se poate duce la benzinării? Dacă da, unde?


Conform legii orice benzinarie e obligata sa primeasca ulei uzat. Majoritatea au un butoi de 200 undeva pentru nebuni d-astia de nu-l arunca la canal. Eu n-m intalnit inca niciuna care sa n-aiba sau sa refuze. Una la care duceam eu frecvent la un moment dat s-a scuzat intr-o zi ca are butoiul plin si n-are unde sa-l puna si m-a rugat sa ma intorc a doua zi cu el. Ceea ce am facut.

Acum 17 minute, ENEOS a spus:

 

 

Cam așa ceva. Dar nu cu 30 lei/h! :nono:


Da, cam asa ceva, dar aia erau mai saraci, nu aveau elevator. Lucrau pe doua standere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Speedy.K said:

Conform legii orice benzinarie e obligata sa primeasca ulei uzat. Majoritatea au un butoi de 200 undeva pentru nebuni d-astia de nu-l arunca la canal. Eu n-m intalnit inca niciuna care sa n-aiba sau sa refuze. Una la care duceam eu frecvent la un moment dat s-a scuzat intr-o zi ca are butoiul plin si n-are unde sa-l puna si m-a rugat sa ma intorc a doua zi cu el. Ceea ce am facut.

Mulțumesc, o să mă uit după asta.

Am un butoiaș aproape plin.

Eu am început să locuiesc în țară la modul serios după 2020 și încă sunt lucruri pe care trebuie să le aflu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Kagemusha a spus:

Eu am început să locuiesc în țară la modul serios după 2020

Serios,  nu cred că ai făcut cea mai bună alegere! Dar sunt convins că știi tu mai bine. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...