Sari la conținut

Recomandare motor incepator


George Nado
 Share

Postări Recomandate

Chill, bro, nu stiu de ce esti asa de incrancenat, nu ti-au iesit exercitiile de franare de urgenta la inceput de sezon? 😂

 E forum, ne dam cu parerea, mai glumim.

Pe langa asta mie inca nu mi-a venit contractul  pentru parerile constructive care sa te multumeasca pe tine si nici nu s-au facut platile.😂

 

Viata e scurta, pacat s-o irosim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mociclistii de acum e sensibili,

nu mai e ca altadata,brutales si vajnici violatori de babe

acum e ca kizdele (mai rău) se beşică repede si actioneaza intocmai (iti dau report la şăfu daca le sifonezi integritatea,apoi rad de dupa perdea de grozavia lor)

 

 

ON, 

nu sunt in masura sa-i recomand o mobra initiatorului ,pentru asta e necesar sa-l cunosti atat pe el,cat si anturajul lui - cei care oricum vor contribui mai mult in luarea deciziei lui,oricat ne-am screme noi sa latram anapoda aici,

I-as recomanda insa sa nu devina un besicat cu pretentii de motoristu marldboro,

sa ramana strong pe pozitie,indiferent de mobra ce si-a lua-o,incredere in cunostintele proprii (atat cat a reusit sa acumuleze) si atentie - gazul si frana sunt la tine,cu bagare de seama ('skil') poti ierta si greselile altora.

 

Succes  !!

✌✌😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.07.2023 la 8:55, George Nado a spus:

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat in primul rand si pentru raspunsuri, ma ajuta orice parere.

 

Scoala am facut-o pe un Kawasaki ER6N, dar nu este deloc ce imi doresc. Este usor manevrabila intradevar dar mi s-a parut incomoda. Dupa doua ore de cursuri ma dadeam jos cu dureri de picioare si de brate destul de mari + ca pozitia pentru pasager nu este confortabila.

Sunt nevoit sa tin cont de confortul pasagerului din pricina unor probleme de spate ale sotiei.

 

In final o sa caut pentru proba Yamaha TDM, V-Strom si un Transalp, cu siguranta voi face "click" cu una dintre ele.

 

O sa impartasesc cu voi alegerea facuta.

 

Multumesc !

 

Scoala moto, pentru mine, a fost, in ultimele sedinte, o combinatie de ER6N si un monocilindru de 600 pentru cateva ore de offroad. ER6N mi s-a parut bun, in lipsa altui motor de comparat, dar pe mine m-au atras monocilindrele, in special aia de teren pe care am avut-o la indemana. Drept pentru care, prima motoreta pentru mine a fost o Aprilia Pegaso Strada 650 monocilindru. Ce spui tu cu durerile de picioare si brate dupa cursuri, se intampla pe orice motor, in linii mari. Corpul nu e obisnuit sa manevreze greutatea aia la acceleratiile pe care le are. Nu are nicio legatura cu mersul pe bicicleta. De aia, la inceput, pot aparea dureri, febre musculare, etc... :)

 

Am incercat luni de zile sa gasesc un tdm in mintile lui pe OLX, insa, fara rezultat. Se pare ca, alea bune sunt pastrate. Am reusit, insa, sa gasesc un V-Strom 650 dn 2008 din localitatea Vulcan. L-am tinut 2 ani si l-am recomandat incepatorilor. Insa, V-Strom, TDM si Transalp sunt motoare inalte si grele. La 1.74 si 70kg ale tale, nu iti recomand ca primul motor unul din astea.

 

Ca fapt divers, incearca aici sa vezi cum se vede postura pe motor, exceptand faptul ca site-ul nu arata comprimarea amortizoarelor dupa greutate: http://cycle-ergo.com/


 

Citat

 

Sunt nevoit sa tin cont de confortul pasagerului din pricina unor probleme de spate ale sotiei.

 

 

 

 

Primul motor, nu se ia in functie de necesitatile pasagerului sau ale tale, atunci cand plimbi pasagerul. Primul motor, il iei pentru tine, in primul rand, sa stabilesti exact ce iti place sa faci cu "sportul" asta, ce vrei sa faci pe viitor, ce motor crezi ca ti-ar fi mai potrivit dupa primul. In nici un caz nu te gandi ca o sa pastrezi primul motor pe viata. 

 

Citat

 

Am avut hornet 600 2001

Am negociat indelung (ca tiganu)

L-am luat spre seara,l-am dus acasa,repede oglinzi,semnalizari noi (le aveam in cutii) uns lantul si a doua zi la lTP cu ea,

acolo am si vandut-o 

(am facut si io fo' 130 de euro la ea)

Si ce ranjet am avut ca s-a nimerit clentu' acolo,asa pe neprevazute  

M-a dezamagit in nici 24 de ore

Ce o lauda atatia nu stiu,frane ioc,ciclistica naspa (cum spuneti voi) si de fugit umpic mai tare ca jawa de trei jumate  (blana pe nepişate)

 

 

Nu stiu ce rabla de hornet ai luat tu, dupa indelungi negocieri, dar ce scrii aici, nu inseamna ca e valabil pentru toate hornet-urile 600 din 2001. De ce crezi ca poti sa dai ca reper rabla pe carei ai cumparat-o dupa negocieri, pentru un incepator? Frane ioc? Ciclistica naspa? Ce alt motor recomanzi care nu are defectele astea? Evident, unul pe care l-ai "calarit"...

Citat

 

Chill, bro, nu stiu de ce esti asa de incrancenat, nu ti-au iesit exercitiile de franare de urgenta la inceput de sezon? 

 E forum, ne dam cu parerea, mai glumim.

Pe langa asta mie inca nu mi-a venit contractul  pentru parerile constructive care sa te multumeasca pe tine si nici nu s-au facut platile.

 

Viata e scurta, pacat s-o irosim.

 

Pai bro, daca astea sunt glumele tale din program, ma mir daca cineva te suporta mai mult de-o bere. Mai glumesc si eu, dar e greu sa o fac in stilul tau fara sa imi iau doua injuraturi si trei sticle in cap...:)

 

Viata e scurta, vezi sa nu o faci si mai scurta :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Untitled.thumb.png.68066fc78a1fadce5e2625a4652d1291.png

 

Mersi mult pentru sfaturi si pentru site.

 

Am facut o simulare dupa masuratorile mele, cam asa a iesit. Eu cred ca este ok ca si postura, dar o parere avizata este binevenita.

 

Pe net vad multe TDM-uri la vanzare, daca ai putea sa imi explici putin ce inseamna un TDM "in mintile lui" ar fi grozav, pentru ca din poze toate arata bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, George Nado a spus:

Untitled.thumb.png.68066fc78a1fadce5e2625a4652d1291.png

 

Mersi mult pentru sfaturi si pentru site.

 

Am facut o simulare dupa masuratorile mele, cam asa a iesit. Eu cred ca este ok ca si postura, dar o parere avizata este binevenita.

 

Pe net vad multe TDM-uri la vanzare, daca ai putea sa imi explici putin ce inseamna un TDM "in mintile lui" ar fi grozav, pentru ca din poze toate arata bine.

 

Ai zis că iti plac cruiserele. 

 

De ce nu te uiți și la Vulcan S și Rebel 500 sau 1000? 

 

Toată lumea recomanda struto-camile d-astea adv și nimeni nimic din ce îți place ție 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.07.2023 la 8:36, George Nado a spus:

Untitled.thumb.png.68066fc78a1fadce5e2625a4652d1291.png

 

Mersi mult pentru sfaturi si pentru site.

 

Am facut o simulare dupa masuratorile mele, cam asa a iesit. Eu cred ca este ok ca si postura, dar o parere avizata este binevenita.

 

Pe net vad multe TDM-uri la vanzare, daca ai putea sa imi explici putin ce inseamna un TDM "in mintile lui" ar fi grozav, pentru ca din poze toate arata bine.

 

Un TDM in mintile lui inseamna ca trebuie sa aiba, macar la modul decent, kilometrii reali. Daca vezi un TDM din 2004 cu 40k km totali, sunt sanse foarte mari ca aia sa nu fie cei reali. Exista si exceptii, dar nu trebuie sa ne amagim singuri. Apoi, orice motor mai vechi de 20 de ani, are nevoie de ceva mai multa atentie fata de unul mai nou, pentru ca e posibil, printre altele, sa iei o gioarsa neingrijita. Nu te baga la evaluari de motoare asa vechi daca esti incepator in domeniu. E valabil si pentru motoarele mai noi, evident. Ia un mecanic in care ai incredere sau oricine care se pricepe la motociclete.

 

Postura este, dupa mine, excelenta. Dupa altii, e anticristul. Depinde ce cauti.

Citat

 

Ai zis că iti plac cruiserele. 

 

De ce nu te uiți și la Vulcan S și Rebel 500 sau 1000? 

 

Toată lumea recomanda struto-camile d-astea adv și nimeni nimic din ce îți place ție 

 

De ce si matale conduci o struto-camila ca AF? Asta daca, fireste, sunt reale datele din profil.

 

Eu zic ca indiferent de prima motocicleta, de la a doua in sus o sa si-o ia dupa suflet. Prima, e doar de incercare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
03.07.2023 об 11:19 Леон сказав:

Я не знаю, чому Hornet такий успішний... Це скромний мотоцикл, дуже переоцінений.

Напевно, з мотоцикла...

Привіт Джордж

 

З огляду на те, що ви хочете робити з двигуном і в чому ви новачок, я даю наступні рекомендації (з власного досвіду, у мене вони були):

-Suzuki Vstrom 650

- Kawasaki Versys 650

- Honda NC750X

- Honda Transalp 700

- Yamaha Tracer 700

 

Забудьте про чоппер, якщо хочете здійснити далекі подорожі з напарником + багаж.

Привіт

Я теж новачок в мотоциклах і не знаю який краще вибрати (щоб двигун був сильніший і кращий). мій вибір припав на Yamaha Tracer 700 з вашого списку. Чи можете ви порадити щось інше?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Mark Sorestad said:

Привіт

Я теж новачок в мотоциклах і не знаю який краще вибрати (щоб двигун був сильніший і кращий). мій вибір припав на Yamaha Tracer 700 з вашого списку. Чи можете ви порадити щось інше?

Ви зробили хороший вибір.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.07.2023 la 20:41, misionaru a spus:

Un TDM in mintile lui inseamna ca trebuie sa aiba, macar la modul decent, kilometrii reali. Daca vezi un TDM din 2004 cu 40k km totali, sunt sanse foarte mari ca aia sa nu fie cei reali. Exista si exceptii, dar nu trebuie sa ne amagim singuri. Apoi, orice motor mai vechi de 20 de ani, are nevoie de ceva mai multa atentie fata de unul mai nou, pentru ca e posibil, printre altele, sa iei o gioarsa neingrijita. Nu te baga la evaluari de motoare asa vechi daca esti incepator in domeniu. E valabil si pentru motoarele mai noi, evident. Ia un mecanic in care ai incredere sau oricine care se pricepe la motociclete.

 

Postura este, dupa mine, excelenta. Dupa altii, e anticristul. Depinde ce cauti.

De ce si matale conduci o struto-camila ca AF? Asta daca, fireste, sunt reale datele din profil.

 

Eu zic ca indiferent de prima motocicleta, de la a doua in sus o sa si-o ia dupa suflet. Prima, e doar de incercare.

 

 

Da sunt reale datele și am Africa. Am vrut să incerc sa vad cum e, mi-am făcut damblaua probabil că o să o pun la vânzare în 2 săptămâni 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Mark Sorestad a spus:

Привіт

Я теж новачок в мотоциклах і не знаю який краще вибрати (щоб двигун був сильніший і кращий). мій вибір припав на Yamaha Tracer 700 з вашого списку. Чи можете ви порадити щось інше?

Posteaza in limba romana,e forum romanesc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Speedy.K a spus:

Pai si, ne traduci si noua ce ai scris?

"Buna ziua,

Si eu sunt nou pe motociclete si nu stiu care este mai bine sa aleg (ca motorul sa fie mai puternic si mai bun). alegerea mea a căzut pe Yamaha Tracer 700 din lista ta. Imi puteti recomanda altceva?"

(dixit Goagăl, traducere din ucraineană)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare tuturor! Tocmai mi-am luat prima bicicletă și sunt atât de încântat să împărtășesc acest moment interesant cu voi! Am ales KTM 390 Adventure pentru că sunt încă nou în lumea motocicletelor. Unul dintre motivele pentru care l-am ales este asistenții încorporați precum ABC (controlul automat al frânelor) și controlul tracțiunii. KTM 390 Adventure oferă, de asemenea, o varietate de moduri de condus, făcându-l cu adevărat versatil. Știu că am mai scris despre un alt brand, dar cred că acesta mi se potrivește mai bine. Sincer să fiu, la început bicicleta mea mi s-a părut cumva gri și am decis să o „decorez”. M-am gândit mult timp cum să fac asta și am găsit autocolante de la Winner's Ink Graphics.

Am comandat un kit de la ei și sunt absolut îndrăgostită de designul lor. Calitatea imprimării și materialele sunt cu adevărat impresionante și oferă bicicletei mele acel aspect special pe care îl căutam. Experiența cu Winner's Ink Graphics a fost uimitoare. M-au servit rapid și eficient. De asemenea, transportul a fost rapid și gratuit, ceea ce a fost un bonus frumos.

Ktm 390 adventure stickers.jpg

Ktm 390 adventure stickers1.jpg

Editat de Mark Sorestad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...