Sari la conținut

Vreau sa dau de A1 si parintii nu sunt de acord


andrei12287
 Share

Postări Recomandate

Eu, spre deosebire de tine, am fost chiar incurajat de catre taica-miu si mi s-a cumparat motocicleta cu vreo 3 ani inainte de varsta de "A1", timp in care o forjam si ii prajeam ambreiajul pe campuri. In prezent sunt mult mai multi posesor de "A1" decat erau atunci. Consider ca daca esti atent si cumpatat (mie asa-mi pari, cel putin din ce ai scris pana acum) n-ar trebui sa ai probleme. Evident, neprevazute li se pot intampla si unora cu 300.000 km. Motocicletele actuale de 125 au toate si ABS, daca nu ma insel, ceea ce e inca un mare plus. E limpede ca o sa mai vrei sa faci cate o prostie, cate un giumbusluc, un wheelie, un stoppie, cate o prostie. Aia e varsta, na. Noi eram un grup destul de mare cu 125-uri acum ceva ani. Unii s-au lasat de tot, altii au continuat si-n ziua de azi. Personal, nu vad totul asa de tragic precum scrie lumea pe aici :)). Mai departe vezi tu. Bafta!  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 10 ore, Lucian_M a spus:

Wheelie și stoppie (sau cum s-o scrie) cu 125?! În curând văd cioapare făcând stoppie.

Da, dom'le. Eu am avut un cruiser de 125 cm3 (Yamaha SR 125) si, daca stiai meserie, mergeai in wheelie de n-aveai treaba. Nu faceam eu asta, ci Julian Raduta :)). Cu "sportive" si supermoto de 125 cm3 e mult mai simplu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Tu faci diferența dintre wheelie și stoppie?

Mă rog, îmi bat capul degeaba, fac pariu că cioaparasul ăla făcea și stoppie.

Am navigat acuma pe internet si am cautat sa vad care e diferenta. Nu stiam. Noroc cu tine ca m-ai luminat...

Nu ti-l mai bate degeaba }{. Facea si stoppie, da. Pierzi pariul... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2023 la 15:39, andrei12287 a spus:

Buna ziua,vreau sa cer un sfat pentru a mi convinge parintii sa dau de a1 la 16 ani si acestia nu vor.nu stiu cum sa ii conving pentru ca acestia sunt hotarati ca motociclistii sunt teribilisti si donatori de organe.imi doresc mult o motocicleta de cand eram mic si sper sa ajung la una.ma gandeam sa le zic ,,mai bine dau la 16 ani de un motor mic pentru inceput pentru ca daca nu la 18 pot sa dau de motor mare si nefiind obisnuit cu el sunt sanse mai mari sa se intample nenorociri"va rog ajutor..

Hai sa iti povestesc cum a fost in cazul meu.

De mic copil rupeam bicicleta, mers pe roata spate km gen Floreasca-Baneasa, nu 50m, stoppie,wheelie, ceva trial skills sa zicem. Mers pe o roata in cerc cu bicicleta etc, chestii tehnice la asta ma refer, de aceea dau exemplele astea.

Am fost un "tocilar" invatam de frica, nu de pasiune, mi-a prins bine acum matur fiind ce sa zic, cinste parintilor. Abia la facultate am invatat din pasiune la anumite materii.

Am avut rezultate bune la scoala si parintii mi-au cumparat prima motocicleta Yamaha XT 125 R, dar cel mai mult a contat faptul ca faceam Bucurestiul in weekend si vara in vacanta cu bicicleta, de asemenea platoul Bucegi il faceam cu bicicleta de la 12 ani. Platoul ala este "autostrada" pt cineva care face trial.

 

Ok, cel mai bun motiv pentru care parintii tai ar trebui sa iti cumpere motocicleta de la 16 ani este legat de alcool.

 

In familia mea se consuma alcool ocazional, insa eu pana la varsta de 16 ani nu m-am atins de alcool ( fara a-mi fi interzis alcoolul ).

Pe la 16-18 ani incepi sa iti faci un anturaj anume, mai mergi la un biliard, club, terasa etc cu baietii, cu gasca ta, cu o fata etc.

Odata avut carnetul in mana si motocicleta sub mine, brusc pt anumite persoane m-am transformat din "tocilar" in "beizadea" 😀, o sa prinzi ceva "hate" in cercul tau de cunoscuti, insa te vei responsabiliza in baza prioritatilor tale, adica, de cate ori trebuia sa fiu in oras undeva aveam doua optiuni:

1) Sa iau motocicleta mea 😎 si sa beau un Prigat sau o apa minerala.

2) Sa iau taxi/ratb/metrou si sa beau alcool. Sa fiu "barbatA" .

Prost sa fi la 16 ani sa alegi optiunea nr.2.

 

Acum am 34 de ani, si pot sa spun ca pana la varsta asta adunat din cat am "gustat" alcool se pune de-o sticla de vin.

 

Cat esti tanar <30 de ani ar fi bine sa fi cat mai lucid in ceea ce faci si cel mai important sa nu depinzi de nimeni si sa nu fi constrans de circumstante.

Ok pt unii poate e de cacao ca nu bei, dar think about it, in primul rand esti liber, pleci cand vrei cum vrei unde vrei. Nu te costa taxi nu te costa bautura si nu te pui singur in situatii penibile, daca nu ai masura, mai ales cand esti pe cale de a-ti gasi masura.

Sa zicem ca cine consuma alcool dupa 30 de ani este mai matur, are alta "scoala".

 

Plus ca ii mai ajuti si tu pe ai tai. Avand carnet te mai duci colo colo sa rezolvi indeletniciri date de parinti, ei se odihnesc, tu te plimbi in interes de familie. Du-te tata si verifica aia, fa asta, cumpara si tu nu stiu ce lucru.

 

Eu nu pot decat sa le multumesc parintilor mei pt ca mi-au cumparat motocicleta la 16 ani, involuntar m-au salvat de un "posibil hobby" alcoolul, in detrimentul unui hobby adevarat, evident legat de moto, care acum se numeste motocross. Pe strada nu mai merg de multi ani cu motocicleta, merg doar cu masina, evident fara a ma atinge de alcool iar asta este meritul 100% al parintilor si al motocicletei.

 

Odata ce ai sa primesti motocicleta de la parinti, nu incerca sa fi idiot.

Adica incearca sa faci wheelie, stoppie, abia cand te obisnuiesti tu cu motocicleta 100% cand TU o domini si NU invers. Evita motocicletele grele cu masa mare, sunt o pierdere de timp, mai ales la inceput. Nu puterea este dusmanul tau ( daca ai bunsimt ) masa mare, KG, sunt dusmanul tau.

Este ca in orice sport, pasii se fac incet incet, cu MULT TIMP "pierdut" adica investit in tine, in skillul tau. Nu vei putea sa faci "traznai" dupa 2luni, chiar daca tu iti doresti. Dureaza ani de exercitiu ca sa mergi pe o roata de exemplu din frana spate si nu din acceleratie ca o maimuta, care apoi lasa roata fata pe asfalt "din pod" intr-o maniera total necontrolata.

Nu exista cursuri (in opinia mea) exista repetitie repetitie repetitie pana cand o faci perfect.

Cursurile sunt niste metode de socializare ceva mai "highend" in care te cunosti cu diverse persoane si te poti compara tu altul mai fraier ca tine. Insa daca esti sincer in sinea ta tu stii exact cat % esti fraier si prin repetitie te vei imbunatati unde esti slab.

Eu pe "vremea mea" nu am avut cursuri, am avut Cheia/Siriu/Transfagarasan si enduro.

Mersul pe enduro te educa si te pune in situatii pe care nimeni nu are cum sa le traiasca pe asfalt indiferent ca este uscat sau ud.

Poti sa ai 1mil de km pe asfalt, sa conduci tu (cocos mare) Hayabusa, ZX14 etc, esti pistol cu apa in fata unuia care face enduro sau motocross chiar si daca acela nu a mers vreodata pe asfalt. Mersul pe asfalt necesita putina tehnica si NU dezvolta tehnica.

Mersul la enduro (nu trebuie sa fie neaparat hardenduro) sau motocross.......este tehnica in sine.

 

La inceput eram trist ca pe Cheia nu ma dau bine cu 125-ul, am tot repetat pas cu pas (N+1, nu N+100) pana cand am reusit sa merg cum vreau, sa intru in viraj ac de par cu 60km/h fara sa am impresia ca nu am loc sau ca voi cadea. Apoi cat am mers pe asfalt am avut obiceiul/reflexul sa scot untul din motocicleta cand vedeam viraje.

 

Cand aveam mai tarziu Husqvarna 450 SMR si mergeam pe 1 roata cu ea, ai mei stiind si vazandu-ma cand e mai liber pe B. Vacarescu la vremea aceea 2010-2012 nu erau (foarte) speriati, erau speriati de altii ca reactii/soferi neatenti, nu de mine ca as scapa moto pe spate. Mai speriati erau cand luam BMW_ul tatalui meu, ma sunau "hai tata cand vi acasa🤔, lasi masina da🤣?"

 

Multi parinti sunt speriati, pt ca vad tot felul de accidente, eu zic ca 50% din accidentele moto pot fi evitate, daca 1x respecti motocicleta, 2x ai frica, esti fricos, iti dai seama ca nu stapanesti motocicleta 100% si iti vezi de lungul nasului.

Insa cand nu stii sa mergi bine pe bicicleta si ii dai 180-200km/h din prima, normal ca la prima frana cazi, sau intri pe Cheia cu 60km/h in viraj, zicand ca e ok, fara sa fi incercat in prealabil de exemplu sa intri in acel viraj ac de par cu 40km/h, brusc "motocicletele IE periculoase".

 

Eu ma uit acum in calitate de automobilist pe asfalt, si ma crucesc in minim 50% din cazuri cand vad motociclisti, pe serpentine, sau in trafic, la cat de stangaci si nehotarati/ezitanti sunt. Aia nu au voie cu bicicleta pe asfalt, nu cu motocicleta, insa totusi au permis...........

 

Orice ai face, cum vei avea norocul de motocicleta, NU te indrepta spre motociclete grele, incepator fiind ai nevoie de ceva 120-130kg nu mai mult, ca sa iti formezi reflexele de echilibru, sa prinzi incredere fondata. Stiu cativa care au inceput cu Honda Hornet....... prima motocicleta, si dupa X ani, sunt la fel de incepatori, pt ca si-au ales o motocicleta foarte grea pt un incepator care trebuie sa deprinda aptitudini.

Motocicleta grea iti inhiba deprinderea de aptitudini si vei avea o panta verticala in a invata daca iti iei un asteroid de 180-200kg din prima, sau vei avea o falsa incredere, total nefondata.........."motocicleta oricum te aduce cu picioarele pe pamant daca esti prea increazator nefondat". 

 

Stapanesti o motocicleta cu adevarat, abia atunci cand poti scoate untul din ea fara a-ti fi frica, abia atunci, poti sa zici mda ok hai ca trec de la 125cc la 600cc si apoi la 1200cc. Daca respecti asta, o sa vina vremea cand te vei plictisi fondat de 1200cmc pe asfalt.

Si 125cc si 600cc si 1200cc cu mai mult de 60km/h nu au cum sa intre intr-un ac de par, acum iti dai singur seama cum e sa ai la 60km/h (hai sa zicem 35-40km/h) incepator fiind, 120kg/185kg/220kg sub tine, cat de usor iti va fi sa inveti.

 

Mult succes!

 

 

La 08.08.2023 la 15:20, DesertEagle a spus:

Eu cred ca 16 ani e o varsta foarte buna de inceput pe motocicleta, tinerii trebuie incurajati sa fie independenti.

 

Problema lor e ca se duc dupa fente si in loc sa aiba grija ca motocicleta sa fie in stare optima, ei viseaza tobe goale, lumini led China si alte mansoane.

Cred ca peste 80% din motocicletele de 125 au cauciucuri trecute de uzate si frane neverificate vreodata.

 

Legea actuala e destul de buna cu motociclete de putere mica pe care tinerii nu pot exagera (prea grav). :)

Daca sunt atenti si invata sa mearga corect cu motocicleta, gradual, eu chiar nu vad nici o problema.

Parintii in ziua de azi sunt speriati de bombe si i-ar tine de mana pana la 40 sau mai mult

Perfect ai punctat! Respect!

La 09.08.2023 la 10:35, alexgrp a spus:

Da, dom'le. Eu am avut un cruiser de 125 cm3 (Yamaha SR 125) si, daca stiai meserie, mergeai in wheelie de n-aveai treaba. Nu faceam eu asta, ci Julian Raduta :)). Cu "sportive" si supermoto de 125 cm3 e mult mai simplu. 

🤣merge merge la wheelie SR-ul. Este un fel de naked bike (YBR) cu sa mai joasa si coarne nu ghidon drept. Un fel de YBR Custom cum au fost cele din 2014.

 

L-ai cunoscut pe Alin din Ghermanesti (Virilu') cu Rieju 125 si ulterior......VTR 1000...?

Eram foarte putini pe vremea aceea cu A1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Bigfoot a spus:

 

🤣merge merge la wheelie SR-ul. Este un fel de naked bike (YBR) cu sa mai joasa si coarne nu ghidon drept. Un fel de YBR Custom cum au fost cele din 2014.

 

L-ai cunoscut pe Alin din Ghermanesti (Virilu') cu Rieju 125 si ulterior......VTR 1000...?

Eram foarte putini pe vremea aceea cu A1.

Te salut! Bun post-ul. Sunt in multe privinte de acord cu tine. 

Corect! Seamana un pic cu acel YBR. 

Nu l-am cunoscut, dar am auzit si citit pe aici ce s-a intamplat cu el, la vremea respectiva . Vazandu-ti varsta, sunt "promotia" urmatoare de "A1", ca sa zic asa :)). De ce intrebi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Bigfoot a spus:

Hai sa iti povestesc cum a fost in cazul meu.

 

 

A fost cazul tau ... unul fericit.

Eu unul, ca parinte, am reusit sa le dau copiilor alte preocupari (care le maninca timp bun) mult mai putin periculoase si sanatoase pentru virsta lor .... asta tine de parinti.

Ps. Nici sa fumeze nu pot ... nu mai spun de bautura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, alexgrp a spus:

Te salut! Bun post-ul. Sunt in multe privinte de acord cu tine. 

Corect! Seamana un pic cu acel YBR. 

Nu l-am cunoscut, dar am auzit si citit pe aici ce s-a intamplat cu el, la vremea respectiva . Vazandu-ti varsta, sunt "promotia" urmatoare de "A1", ca sa zic asa :)). De ce intrebi? 

Ai mentionat de Raduta si m-am gandit ca erai in trupa care facea "naveta" Snagov-Bucuresti cu 125-urile "in blana" cu 94km/h la mine atat ducea hotarat 125-ul apoi, aveai timp de o pizza si un suc intre 94km/h si 100km/h, cand era cazul sa ajunga la 100km/h😀.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Bigfoot a spus:

Ai mentionat de Raduta si m-am gandit ca erai in trupa care facea "naveta" Snagov-Bucuresti cu 125-urile "in blana" cu 94km/h la mine atat ducea hotarat 125-ul apoi, aveai timp de o pizza si un suc intre 94km/h si 100km/h, cand era cazul sa ajunga la 100km/h😀.

Era prietenul unui prieten (Adrian Rusu-Shopy). Ne-am vazut de cateva ori si intr-una din dati a luat un pic SR-ul la joaca :))). 
Tot cam asa lua si a mea :))). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 13.08.2023 la 19:37, ENEOS a spus:

Pare echitabila treaba 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...