Sari la conținut

Inlaturare rugina rezervor


rachețel
 Share

Postări Recomandate

Salut, recent mi-am luat motocicleta la reparat. Totul a mers foarte bine, am curatat carburatoarele, am pus gume noi, am schimbat furca(am pupat asfaltul si au inceput sa zambeasca jambele), dar a inceput sa scuipe. M-am uitat in rezervor - rugina. Acum rezervorul sta cu litri de otet si piulite in speranta ca pleaca rugina. Intentionez sa spal cu bicarbonat de sodiu si apa, cola, iar apa, apoi cu speranta.

 

Postez aici pentru sfaturi, daca aveti, va rog. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt rezervor. :)

Nu stiu de ce,dar banuiesc ca e Hornet... Ce marca/model e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seamană... Dar e suzuki GS500F, 2007. Mi-am luat teapa, e vopsit prost, lantul era muci, pinionul spate taia lemne, uleiul era negru, anvelopele facute slick, stator prajit, primul motor, iar eu necunoscator. Ayaye.

49 minutes ago, apriliacluj said:

si care-i intrebarea pana la urma urmei?

in legatura cu ce sa te sfatuim?

Cum procedez in continuare? E un plan bun sau prost, sau e doar un plan? Sfaturi pentru cum pot sa am cel mai bun rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, rachețel a spus:

anvelopele facute slic

 

Acum 2 ore, rachețel a spus:

pinionul spate taia lemne

 

Acum 2 ore, rachețel a spus:

vopsit prost

ai fost noaptea sa-l cumperi?

 

Acum 4 ore, rachețel a spus:

rezervorul

daca tot esti cu el scos, mai pune cateva sute si ia Fertan Rust Converter si Tapox

 

https://fertan.ro/product/convertor-rugina-fertan-rust-converter-1-l/

 

il gasesti pe siteuri, emag...

 

Fertan rust converter, TAPOX 2-K Fertan rasina

 

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Cavaleru changed the title to Inlaturare rugina rezervor
Acum 16 ore, rachețel a spus:

GS500F

 

Acum 18 ore, rachețel a spus:

am pupat asfaltul

carenele si asfaltul nu prea sunt bune impreuna.

 

Acum iti faci ucenicia, inveti the hard way. vezi cu fertan, e ok. eram la un pas sa o fac si eu la gsf650-ul meu.

Spor la treaba, si ne pui si niste rezultate, sa ia aminte si altii! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, warlock said:

 

carenele si asfaltul nu prea sunt bune impreuna.

 

Din fericire, motocicleta a venit si fara carene! Model F, dar necarenat. Am cautat pe internet, exista un "submodel", Suzuki GS500F(H) care vine necarenat din fabrica, numai că al meu e vopsit cu galben pe deasupra, era albastru pe sub, deci clar a fost accidentat sau ceva s-a intamplat cu el.

 

2 hours ago, warlock said:

Acum iti faci ucenicia, inveti the hard way.

 Oricum am cautat sa fiu ucenic la service. Am fost refuzat, dar iata, tot asta fac.

 

2 hours ago, warlock said:

vezi cu fertan, e ok. eram la un pas sa o fac si eu la gsf650-ul meu.

Spor la treaba, si ne pui si niste rezultate, sa ia aminte si altii! 

Otetul a inlaturat destul de bine rugina, chiar si rugina groasa, dau cu fertan daca nu ies ultimele urme, vreau sa iasa stas.

 

M-am panicat ca s-a oxidat peste noapte, doar ca o scuturare buna a inlaturat totul. Mai las putin sa se inmoaie si vad daca au fertan la magazinele de langa mine.

 

Tin la curent! Ma gandeam si la electroliza, da' oi vedea eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, rachețel a spus:

s-a oxidat peste noapte

Vezi că după solutiile astea de curățat oxidează imediat, trebuie aplicată o protecție! Fiind în benzină nu știu ce s-ar preta, era ceva rășină dar tot așa, scumpă cu draci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din ce spui, asta este o motocicleta proiect, deci ai ce face iarna asta.:friends: Iti recomand un garaj incalzit, scule, timp, bani investiti in pasiune si rabdare. Verifica cadrul sa nu fie strmb, altfel lucrezi degeaba.

Motoreta se desface bucati, bucati si piesele cuartate/reconditionate cu atentie, altfel le mai desfaci odata. Pentru reconditionarea motorului foloseste DOAR piese originale. Chinezariile sunt bune la capitolul carene.

Neaparat sa verifici instalatia electrica si curatate toate contactele.

 

Acum 21 ore, rachețel a spus:

 Oricum am cautat sa fiu ucenic la service. Am fost refuzat, dar iata, tot asta fac.

 

Dupa ce aduci motocicleta la un nivel functional, poti sa iti depui CV ul ca si ucenic intr-un service. Asta in cazul in care nu vrei sa le dai alora sfaturi. ;)

 

Acum 21 ore, rachețel a spus:

Otetul a inlaturat destul de bine rugina, chiar si rugina groasa, dau cu fertan daca nu ies ultimele urme, vreau sa iasa stas.

 

Foloseste deruginol pentru indepartarea ruginei si dupa substanta recomandata de catre  userul warlock :ok:

 

La 11.10.2023 la 20:07, warlock a spus:

daca tot esti cu el scos, mai pune cateva sute si ia Fertan Rust Converter si Tapox

 

https://fertan.ro/product/convertor-rugina-fertan-rust-converter-1-l/

 

il gasesti pe siteuri, emag...

 

Fertan rust converter, TAPOX 2-K Fertan rasina

 

 

Spor! Te vei juca cu Lego la nivel avansat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 10/13/2023 at 10:42 AM, nike said:

 

Din ce spui, asta este o motocicleta proiect, deci ai ce face iarna asta.

Din nefericire nu este, este motocicleta pe care am cumparat-o sa ma dau pe ea...

 

UPDATE: rezervoru tot praștie e, mă gândesc să-l duc la cineva să-l facă, altu sh n-am găsit. am scos să curăț carburatoarele și s-a rupt puța de plastic pentru vacuum... sper să o pot lipi cu adeziv cu cauciuc, altfel oi printa una 3D, ce-oi face...

 

iar șuruburile carburatorului sunt pușcate... mi-a trebuit mie :')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, rachețel a spus:

Din nefericire nu este, este motocicleta pe care am cumparat-o sa ma dau pe ea...

 

te vei da... cand se face frumos afara in 2024. Altfel plateai 3000e plus pentru una in mintile ei

Spre deosebire de altii, in viitor vei sti cu ce se 'mananca' o motocicleta

Acum 6 ore, rachețel a spus:

UPDATE: rezervoru tot praștie e, mă gândesc să-l duc la cineva să-l facă, altu sh n-am găsit.

daca are gauri, lei repara si vor aparea altele. cauta altul. Cu asta pierzi timp si bani

Acum 6 ore, rachețel a spus:

am scos să curăț carburatoarele și s-a rupt puța de plastic pentru vacuum... sper să o pot lipi cu adeziv cu cauciuc, altfel oi printa una 3D, ce-oi face...

 

iar șuruburile carburatorului sunt pușcate... mi-a trebuit mie :')

 

suruburi gasesti in hornbach, au un stand de suburi dubioase. Cea mai buna solutie e sa fol o imprimanta 3d pentru pise minore

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, nike a spus:

 

...

daca are gauri, lei repara si vor aparea altele. cauta altul. Cu asta pierzi timp si bani

 

...

Io ce i-am spus la inceput? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, rachețel a spus:

s-a rupt puța de plastic pentru vacuum

Poate de aia ai fost refuzat la service, chestiile astea care "se rup" produc deranj mare, atât ca timp cât și financiar!

Ai luat o gioarsă ieftină pt că ai crezut că o repari tu țac-pac cu informații de pe net și cu bani puțini, o să-ți iasă pe nas în final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, warlock said:

daca doresti continuarea la carburator

https://s.click.aliexpress.com/e/_DkCE4uT

S69df2bb4b1e446968436f686c35e8768p.jpg_1

cu rezervorul, ce inseamna prastie? ai facut procedura cum trebuie sau ai ramas tot la otet? rahat incerci, rahat iese!

kit-ul ala nu are capacul de vacuum din nefericire, dar mulțumesc!

 

iar cu rezervorul, da, la oțet am rămas, mă așteptam, ayaye! ori o fac cum trebuie, ori iau alt rezervor, ori plătesc să o facă cineva.

14 hours ago, nike said:

 

te vei da... cand se face frumos afara in 2024. Altfel plateai 3000e plus pentru una in mintile ei

Spre deosebire de altii, in viitor vei sti cu ce se 'mananca' o motocicleta

daca are gauri, lei repara si vor aparea altele. cauta altul. Cu asta pierzi timp si bani

 

suruburi gasesti in hornbach, au un stand de suburi dubioase. Cea mai buna solutie e sa fol o imprimanta 3d pentru pise minore

 

bafta

mersi, asa voi face. m-o dai in 2024, desi weekend-urile astea sunt frumoase... rabdare, n-am ce face altceva.

13 hours ago, Kristian K said:

Io ce i-am spus la inceput? :)

ce să și faci cu începătorii(eu) :D 

Editat de rachețel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

II sfatuiesti si cand ei insista in ale lor,pac,se goleste portofelul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai dezbatut problema, exista leac (solutia POR), doar ca este scump si nu-i pentru novici. Asa cum a zis si @Cristi, solutia cea mai rezonabila este un alt rezervor-bun, fara rugina, plus celelalte piese distruse de rugina (macar bine reconditionate)...altfel, vei avea doar surprize neplacute si plimbarile vor deveni un calvar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, ivan pedala said:

S-a mai dezbatut problema, exista leac (solutia POR), doar ca este scump si nu-i pentru novici. Asa cum a zis si @Cristi, solutia cea mai rezonabila este un alt rezervor-bun, fara rugina, plus celelalte piese distruse de rugina (macar bine reconditionate)...altfel, vei avea doar surprize neplacute si plimbarile vor deveni un calvar!

Mulțumesc! Din nefericire, toate rezervoarele ce le-am găsit pe internet sunt ruginite și ele...

 

2 hours ago, Baxxter said:

Cu POR il faci la Zdriki, daca esti din Bucuresti. Daca nu, il cauti pe FB si vorbesti cu el daca este vreo varianta.

Sunt, dar nu locuiesc acolo, îi dau mesaj, mersi mult!

 

1 hour ago, Lucian_M said:

Foarte fain POR15, mi-am făcut rezervorul la V-strom, a ieșit impecabil. E chin mare până se fac capace pentru etanșare, apoi aplicat fiecare soluție, clătit, zgâlțâit, uscat, rotit etc. Cât mai este un kit acum?

Capace pentru etanșare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...