Sari la conținut

BMW vs Benelli vs Yamaha


Postări Recomandate

Salutare!

Ce adventure-uri se gasesc pentru A2?

Am vazut BMW 650GS care pare interesant, Yamaha Tenere 660 si Benelli TRK 502X.

Care ar merita banii: Benelli cu motor chinezesc cu 10 mii de km, BMW cu 20 mii km la acelasi pret (daca am norocul sa gasesc) sau Tenere 660 din 2008 cu 90 mii de km?

Care ar fi mai rentabil?

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to BMW vs Benelli vs Yamaha
Acum 52 minute, AlexDrg a spus:

  sub 5000€

La banii aia gasesti inclusiv Honda CB500x, daca nu vrei sa faci mari grozavii in off.

Mai e si Kawa KLE500.  2007 e ultimul an. E cea mai versatila din tot ce s-a enumerat si cea mai ieftina. Dar si cea mai rara.


Apropos, esti sigur ca Tenere e de A2?

LE, da, cica e.

Cat vrei asfalt si ce off vrei sa poata mobra?

Acum 22 minute, Cavaleru a spus:

ce vrei sa faci cu el, unde vrei sa mergi, cu pasager, bagaje, fara.

Plus ce intreaba colegu'.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

In niciun caz chinezaria.

Ce buget ai?

Ai avut benelli ? De ce crezi ca e de neglijat ? Care s motivele pentru care as scoate de pe lista astfel de motor ? 
arata foarte, e dotat, pret bun.

in plus ma gândesc ca toate s făcute cu piese din China si ansamblate in țara de origine a brandului. 

 


 

intreb asta pentru ca si eu am pus ochii pe un 502 si nu știu ce sa fac . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Cavaleru a spus:

ce vrei sa faci cu el, unde vrei sa mergi, cu pasager, bagaje, fara.

De toate,drumuri lungi dar si scurte,caut ceva care sa fie si mare am 1,95 de asemenea caut un consum mic

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:

La banii aia gasesti inclusiv Honda CB500x, daca nu vrei sa faci mari grozavii in off.

Mai e si Kawa KLE500.  2007 e ultimul an. E cea mai versatila din tot ce s-a enumerat si cea mai ieftina. Dar si cea mai rara.


Apropos, esti sigur ca Tenere e de A2?

LE, da, cica e.

Cat vrei asfalt si ce off vrei sa poata mobra?

Plus ce intreaba colegu'.

Cb500x mi se pare mic pentru mine,yamaha tenere 660 2008 intra la a2 din ce am citit.

vreau sa ma bag cu ea si pe drumuri forestiere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, AlexDrg said:

De toate,drumuri lungi dar si scurte,caut ceva care sa fie si mare am 1,95 de asemenea caut un consum mic

 

G650 Sertao, mai inalta, roata de 21 pe fata, ergonomie ok, daca mergi linistit are consum de bricheta.  pana in 5000 euro poti gasi inclusiv echipate cu top & side case-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, B299JOY a spus:

Ai avut benelli ? De ce crezi ca e de neglijat ? Care s motivele pentru care as scoate de pe lista astfel de motor ? 
arata foarte, e dotat, pret bun.

in plus ma gândesc ca toate s făcute cu piese din China si ansamblate in țara de origine a brandului. 

 


 

intreb asta pentru ca si eu am pus ochii pe un 502 si nu știu ce sa fac . 


Pentru ca China. Pentru ca ce se mai face cu piese sau asamblare in China dar cu controlul calitatii din lumea cu apa calda e cu totul altceva. De ex o drujba Stihl facuta in china nu are absolut nicio legatura cu o drujba Micul Padurar care o chinezarie autentica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pui ceva parale si iei un RIEJU Aventura, 500cmc, motor de Honda 500 CX, 2 rezervoare de combustibil - teoretic 1000km autonomie, motoreta noua, cu garantie.... parerea mea, nu dati cu parul...

Toată lumea susține japonezele vechi de 15 ani în fata unei motociclete noi, cu alta tehnologie, cu ABS și cu 3-5 ani garanție....nu văd logica

BMW 650 nu se mai fabrica de cand??

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu atat mai mult evitati chinezariile daca vreti sa iesiti si de pe asfalt. Sa ramai pe coclauri cu mobra in drum si sa te trezesti ca nici semnal gsm nu ai, nici la mecanica nu te pricepi e o placere deosebita.

Acum 2 minute, piticot a spus:

Mai pui ceva parale si iei un RIEJU Aventura, 500cmc, motor de Honda 500 CX, 2 rezervoare de combustibil - teoretic 1000km autonomie, motoreta noua, cu garantie.... parerea mea, nu dati cu parul...

Toată lumea susține japonezele vechi de 15 ani în fata unei motociclete noi, cu alta tehnologie, cu ABS și cu 3-5 ani garanție....nu văd logica

BMW 650 nu se mai fabrica de cand??

 

 


Daca Rieju mai e spaniola la fl cum Benelli mai e italieneasca las-o asa!

KLE-ul meu are 25 de ani, nu 15, si la vreo 220.000 km a cerut in ultimii 15 ani si 170.000 km doar o segmentare, un stator, un bendix si un releu de incarcare in afara de intretinerea curenta. Stii macar o singura chinezarie cu datele astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai pune ceva inseamana 2500e, peste aia 5000.. pt un reiju aventura

 

Eu unul as face efortu sa iau ceva nou.

 

Pasager, bagaje, enduro, greu cu toate asta pt o mobreta A2.

 

CB500x-ul ar fi cel mai indicat ca motoreta polivalenta. eu unu as prefera 2 cilindri in fata unui mono..

 

de troacele monocilindrice ale BMW nu m-as atinge doar din motive personale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Speedy.K a spus:


Pentru ca China. Pentru ca ce se mai face cu piese sau asamblare in China dar cu controlul calitatii din lumea cu apa calda e cu totul altceva. De ex o drujba Stihl facuta in china nu are absolut nicio legatura cu o drujba Micul Padurar care o chinezarie autentica.


tot nu am înțeles dacă ai avut și vorbești in cunoștința de cauza sau doar din auzite și convingere fără justificări “nu China” …

Și apoi benelli a fost 3 ani la rand nr 1 la vânzări in Italia . Oare aia au fost chiar așa prostii ? Ma gândesc ca așa cum zici tu nu cumpărau Italienii la standarde “de apa rece” .

Sunt chinezării care rulează in forja maxima in toată Asia . Oare alea nu s bune ? Am prieten cu un chinez de 125 pe care l forjeaza de muuuulti ani si n are nici pe d…u

 

 

nu înțelege greșit ce spun ci doar ca atat inițiatorul topicului ne ar interesa păreri de la cineva care chiar are habar ce înseamnă benelli si / sau alte chinezării . 

Editat de B299JOY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Zice bine colegu! Si io zic la fel. La 5500 -6000 cu rabla iei CB500x NOUA! Cu roata pe 19 si furca imbunatatita, cum e acum

 

Cavalere ai o bere de la mine!

 

pai da bre, e complicat cu motorete de enduro turing la mana a doua, mai ales cand vrei x y z...

tre sa mergi pe cea mai buna optiune, motoreta noua, rabla

 

CB500x ul e foarte bun.

 

Acum ca omu nostru e paluga de 1.9m.. mai pune un set de inaltatoare la ghidon, mai un parbriz inalt. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece nu iei in considerare un ktm 390 adventure.
la ~ 5000 iei fie una aproape noua (sub 10k km) fie astepti pt programul rabla si o iei noua

comparand cu beneli 502, cu exceptia cuplului mai mare, la toate sta mai slab ca si KTM-ul
ergonomia mai slaba, ciclistica mai slaba, greutate mult mai mare, samd.

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, B299JOY a spus:


tot nu am înțeles dacă ai avut și vorbești in cunoștința de cauza sau doar din auzite și convingere fără justificări “nu China” …

Și apoi benelli a fost 3 ani la rand nr 1 la vânzări in Italia . Oare aia au fost chiar așa prostii ? Ma gândesc ca așa cum zici tu nu cumpărau Italienii la standarde “de apa rece” .

Sunt chinezării care rulează in forja maxima in toată Asia . Oare alea nu s bune ? Am prieten cu un chinez de 125 pe care l forjeaza de muuuulti ani si n are nici pe d…u

 

 

nu înțelege greșit ce spun ci doar ca atat inițiatorul topicului ne ar interesa păreri de la cineva care chiar are habar ce înseamnă benelli si / sau alte chinezării . 


Nu, ma, n-am avut chinezarii si nici n-o sa am, sunt prea sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine. Ia-tintu si zi-ne cand ajungi la 100.000 km fara reparatii capitale. Eu mi-am spus parerea, daca ai alta spune-o si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, pepsi a spus:

dece nu iei in considerare un ktm 390 adventure.
la ~ 5000 iei fie una aproape noua (sub 10k km) fie astepti pt programul rabla si o iei noua

comparand cu beneli 502, cu exceptia cuplului mai mare, la toate sta mai slab ca si KTM-ul
ergonomia mai slaba, ciclistica mai slaba, greutate mult mai mare, samd.

 

au remediat problemele de condensare la KTM in bord si inlocuirea lui pe garantie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Speedy.K a spus:


Nu, ma, n-am avut chinezarii si nici n-o sa am, sunt prea sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine. Ia-tintu si zi-ne cand ajungi la 100.000 km fara reparatii capitale. Eu mi-am spus parerea, daca ai alta spune-o si gata.


chiar nu cred ca e cazul sa ți permiți sa ma iei cu “ma” .
Și apoi părerea ta nu e concludenta . Nu e bazată decât pe o convingere “nu China” fără sa folosești macar 100 km un astfel de motor sa ți poți da cu părerea. 

Eu nu mi dau cu părerea despre ceva ce n am atins macar vreodată și din punctul meu de vedere ceva constructiv (asta e rolul forumului, nu ?) e sa aflam niște păreri de la cineva care a probat astfel de motoare și iti pot da detalii despre ciclistica, consum, rezistența piese, preturi piese și orice altceva relevant 

 

de exemplu userul Pepsi chiar a argumentat ceva și probabil ca a probat . 

Editat de B299JOY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, pepsi a spus:

dece nu iei in considerare un ktm 390 adventure.
la ~ 5000 iei fie una aproape noua (sub 10k km) fie astepti pt programul rabla si o iei noua

comparand cu beneli 502, cu exceptia cuplului mai mare, la toate sta mai slab ca si KTM-ul
ergonomia mai slaba, ciclistica mai slaba, greutate mult mai mare, samd.


Buna si varianta asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AlexDrg a spus:

Salutare!

Ce adventure-uri se gasesc pentru A2?

Am vazut BMW 650GS care pare interesant, Yamaha Tenere 660 si Benelli TRK 502X.

Care ar merita banii: Benelli cu motor chinezesc cu 10 mii de km, BMW cu 20 mii km la acelasi pret (daca am norocul sa gasesc) sau Tenere 660 din 2008 cu 90 mii de km?

Care ar fi mai rentabil?


inteleg ca te ai văzut (oare ai și probat) cele 3 modele ? Cum îți pare calitatea benelli ? Prezenta uzura la acei 10 mii ?Cum stai pe motor la ai tai 1.95 m ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, B299JOY a spus:


chiar nu cred ca e cazul sa ți permiți sa ma iei cu “ma” .
Pai părerea ta nu e concludenta . Nu e bazată decât pe o convingere “nu China” fără sa folosești macar 100 km un astfel de motor sa ți poți da cu părerea. 


Imi permit ce vreau eu. E treaba ta daca te simti ofruscat.

Cat despre folosit, am folosit si am asamblat o gramada de chinezarii si India. Bajaj e facuta in aceeasi fabrica in care se face KTM. Daca tu crezi ca au vreo legatura una cu alta te invit sa te uitinla un ax de roata sa vezi numai cum arata. Nu stiu ce hram porti tu in industria moto, dar nici tu nu stii despre mine. Deci mai usor cu pianu' pe scari!

Si, repet, parerea mea e doar parerea mea. Nu inteleg de ce te ataci, doar pentru ca sperai sa laude cineva mizeria pe care ai pus tu ochii? Nasol, nu prea o sa o laude nimeni. Dar asta nu inseamna ca nunpoti sa ti-o iei. Cineva trebuie sa se tepuiasca primul.


 

A, ca tot veni vorba, tu cu ce mobre ai avut experiente de-a lungul "carierei" si cati ani si km cu fiecare? Ca sa stim si noi cat valoreaza parerea ta.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, piticot a spus:

 

Toată lumea susține japonezele vechi de 15 ani în fata unei motociclete noi, cu alta tehnologie, cu ABS și cu 3-5 ani garanție....nu văd logica

BMW 650 nu se mai fabrica de cand??

 

 

Logica este urmatoarea: cand iei o motocicleta noua, in care bagi mii de euro, trebuie sa te gandesti si la serviciile postvanzare... Cine iti asigura reviziile sau eventualele reparatii la un Rieju? Mai ales daca esti din provincie, iar dealerul se afla la sute de km distanta?  Ce asteptari poti sa ai de la un brand "exotic" care nu are o retea de service in Romania? Garantia este, de multe ori, doar o hartie si nimic mai mult. Dupa ce stai si analizezi realist (si logic) lucrurile, o sa iti dai seama ca tot o japoneza SH este o alegere potrivita. Si nu trebuie sa fie neaparat veche de 15 ani.. poti gasi modele recente in bani de Rieju 500 Aventura. 

Acum 58 minute, Cavaleru a spus:

 

au remediat problemele de condensare la KTM in bord si inlocuirea lui pe garantie?

KTM nu remediaza, cloneaza problemele la modelele ulterioare.. :lol:. Stiu, sunt rautacios. Macar de ar fi doar problema condensului, insa am amici, posesori de diferite modele KTM, care se confrunta cu multe probleme de fiabilitate.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B299JOY a spus:


inteleg ca te ai văzut (oare ai și probat) cele 3 modele ? Cum îți pare calitatea benelli ? Prezenta uzura la acei 10 mii ?Cum stai pe motor la ai tai 1.95 m ? 

M am pus pe un benelli trk si mi a placut enorm fata de g650gs de la bmw doar ca nu stiu ce incredere sa am la motoru acela am auzit ca piesele se slabesc in timp de la trepidati

IMG_2239.jpeg

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:


Imi permit ce vreau eu. E treaba ta daca te simti ofruscat.

Cat despre folosit, am folosit si am asamblat o gramada de chinezarii si India. Bajaj e facuta in aceeasi fabrica in care se face KTM. Daca tu crezi ca au vreo legatura una cu alta te invit sa te uitinla un ax de roata sa vezi numai cum arata. Nu stiu ce hram porti tu in industria moto, dar nici tu nu stii despre mine. Deci mai usor cu pianu' pe scari!

Si, repet, parerea mea e doar parerea mea. Nu inteleg de ce te ataci, doar pentru ca sperai sa laude cineva mizeria pe care ai pus tu ochii? Nasol, nu prea o sa o laude nimeni. Dar asta nu inseamna ca nunpoti sa ti-o iei. Cineva trebuie sa se tepuiasca primul.


 

A, ca tot veni vorba, tu cu ce mobre ai avut experiente de-a lungul "carierei" si cati ani si km cu fiecare? Ca sa stim si noi cat valoreaza parerea ta.

Deci o concluzie?🤣

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

pai da bre, e complicat cu motorete de enduro turing la mana a doua, mai ales cand vrei x y z...

tre sa mergi pe cea mai buna optiune, motoreta noua, rabla

 

CB500x ul e foarte bun.

 

Acum ca omu nostru e paluga de 1.9m.. mai pune un set de inaltatoare la ghidon, mai un parbriz inalt. 

E mic cb500x m am pus pe el si pe honda nc700 care ar trebui sa fie mai mare nu stau compd pe ea bmw ul mi sa parut bun acum nu stiu ce sa aleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...