Sari la conținut

Este legal sa umblu cu oglinzi pe capat de ghidon neomologate (e-marked)?


Postări Recomandate

Cum să dai claxon de aiurea prin oraș înainte să depășești? Și de ce să turezi aiurea motorul? Uite unele dintre motivele pentru care s-au pus cu jordia pe noi cei de la poliție și RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Contabil a spus:

sint unul dintre ei, nici nu stiu daca nu s-au blocat rabatate

🤦‍♂️

Acum 35 minute, Contabil a spus:

dau un scurt claxon (sau ambalez un pic motorul sa ma auda)

Claxonatul este interzis în oraș, cu excepția situațiilor de pericol imininent! Bineînțeles că la oglinzile rabatate se asortează și o tobă "kakarapovici", aș fi putut eu să scot pistoanele pe tobele mele originale și nu garantez că m-ar fi auzit!

Utilizarea oglinzilor este însă obligatorie! Și zău dacă înțeleg cum puteți merge fără ele... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

 Și zău dacă înțeleg cum puteți merge fără ele... :moron:

 

Am toba din fabrica, mi-e mai ok sa intorc capul inaintea unei schimbari de mers in trafic decit sa ma uit intr-un ciob de oglinda.

Vorbesc strict de oras si imprejurimi, la drumuri lungi pe dn-uri sau autostrazi este altceva.

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Cum să dai claxon de aiurea prin oraș înainte să depășești?

 

Amindoua (claxon sau ambalarea motorului) se aud o idee mai tare ca traficul, se intimpla oricum foarte rar ... nu-mi lipseste rabdarea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Contabil a spus:

mi-e mai ok sa intorc capul inaintea unei schimbari de mers in trafic decit sa ma uit intr-un ciob de oglinda.

Vorbesc strict de oras

Total greșit! Oglinzile nu sunt doar pt a te asigura la schimbarea direcției, e esențial să știi tot timpul ce ai împrejurul tău, la 360°! Astfel dacă se întâmplă ceva în față de exemplu vei putea evita în cunoștință de cauză. Dacă nu știi ce ai în spate, în stânga-dreapta, poți să eviți fix în botul altui participant la trafic. Informația asta se păstrează în memoria de scurtă durată, dacă nu e împrospătată mereu la 5-7 secunde e ca și cum nu ar fi.

Deci demontați draq oglinzile alea că opun rezistență aerodinamică și vă crește consumul! :moron: Sau, și mai bine, montați-le pe scarițele din spate, ca să fiți unici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Deci demontați draq oglinzile alea că opun rezistență aerodinamică și vă crește consumul! :moron: Sau, și mai bine, montați-le pe scarițele din spate, ca să fiți unici!

Vai, dar aceste cuvinte ne doare...
Nu ai invatat ca trebuie lasata selectia naturala sa-si faca mendrele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, ENEOS a spus:

Eh, i-am văzut pe unii prin oraș cu oglinzile rabatate/strânse. 🤦‍♂️

Doamne, nu intelegi nimik, sunt pliate pentru aerodinamicitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Deci demontați draq oglinzile alea că opun rezistență aerodinamică și vă crește consumul!

⬆️ Ba se pare că înțeleg! 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Total greșit! Oglinzile nu sunt doar pt a te asigura la schimbarea direcției, e esențial să știi tot timpul ce ai împrejurul tău, la 360°! Astfel dacă se întâmplă ceva în față de exemplu vei putea evita în cunoștință de cauză. Dacă nu știi ce ai în spate, în stânga-dreapta, poți să eviți fix în botul altui participant la trafic. Informația asta se păstrează în memoria de scurtă durată, dacă nu e împrospătată mereu la 5-7 secunde e ca și cum nu ar fi.

Deci demontați draq oglinzile alea că opun rezistență aerodinamică și vă crește consumul! :moron: Sau, și mai bine, montați-le pe scarițele din spate, ca să fiți unici!


Absolut corect!

 

Decat sa rabatezi oglinzile in oras ca sa incapi printre masini, mai bine iti cumperi categoria corecta de mobra, aia la care oglinzile nu te incurca printre benzi. De-aia spun mereu ca un adventure mic sau mediu s msca mai bine prin aglomeratie decat un scuter, fix din cauza inaltimii ghidonului.

 

Ce e cel mai tare e ca, in timp ce unii se chinuie cu oglinzile rabatate ca sa se faca mai ingusti, altii monteaza oglinzi pe capetele ghidonului, ceea ce, evident, ii va incurca rau in traficul din oras si apoi ne intreaba daca e legal sau nu. Ma doare-n cot daca e legal, problema e ca e total dezavantajos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...