Sari la conținut

La cati km se schimba setul piston la un CBR 125R 2013


Postări Recomandate

Acum 14 minute, danielll243 a spus:

Pai si la ce sectiune din manual as gasi? Sau stie altcineva sa imi spuna direct?

vrei sa ti l si cautam, sa ti l si citim, sa iti zicem si la ce pagina.

braaavo:))))))

Pai daca vrei sa faci un lucur, pune mana si intereseaza te.

in manual gasesti. 

Dar la cum pui problema, e clara treaba.

Du moto la mecanic mai bine, si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonul, segmentii nu ii schimbi la un anumit numar de km. Se schimba cand se uzeaza in asa masura ca pierde compresie, ulei, etc.

Nu vei gasi in nici un manual sa iti spuna ca se schimba pistonul, segmentii si cilindrul la xxx km.

Iar despre ulei, foloseste ce zice cartea.

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ma gandeam ca sunt aici oameni de detin modelul, si stiu..

2 hours ago, Adrian M. said:

vrei sa ti l si cautam, sa ti l si citim, sa iti zicem si la ce pagina.

braaavo:))))))

Pai daca vrei sa faci un lucur, pune mana si intereseaza te.

in manual gasesti. 

Dar la cum pui problema, e clara treaba.

Du moto la mecanic mai bine, si gata.

nu am zis niciodata ca vreau sa imi gasiti exact unde e, am zis ca poate ai idee de sectiunea de unde e in manual, si tu ai adus in discutie vorba de manual, eu am intrebat in speranta ca imi va raspunde cineva cu modelul acesta, care poate sa-mi dea niste valori orientative din experienta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, danielll243 a spus:

Salut, la cati km se schimba setul piston la un cbr 125r 2013? si ce ulei recomandati si la cat sa se schimbe?


Nu stiu, dar eu la a mea (KLE 500 din '99) am schimbat doar un set de segmenti pe la 110.000 km. Pistonul nu era uzat. Acum are vreo 220.000 si n-am mai umblat la motor intre timp.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, danielll243 a spus:

Salut, la cati km se schimba setul piston la un cbr 125r 2013? si ce ulei recomandati si la cat sa se schimbe?

Pui problema parca ar fi un motor in 2 timpi,dar nu e.

In general la motoarele de cilindree mica,eu schimb uleiul odata pe an sau cel mult la 5000 km.E mai usor sa previi,decat sa repari. :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Ar trebui dimpotriva, sa se mearga mai agale cu ele, ca majoritatea aveti 16-18 ani, deci sunteti niste copii incepatori.

 

Da, sa vezi ce fac idiotii de tineri cu motoare de 125. Noroc ca Politia, care a pus tunurile pe ei, inclusiv cei de RAR au venir sa constate ilegalitatea esapamentelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Kristian K a spus:

Pui problema parca ar fi un motor in 2 timpi,dar nu e.

In general la motoarele de cilindree mica,eu schimb uleiul odata pe an sau cel mult la 5000 km.E mai usor sa previi,decat sa repari. :)

eu asa am si crezut ca e, ca intreba de un 2t:)))

el a scris cbr, dar eu ma gandeam la cr u de 125.... si alea stiu ca s la ore functionare, bla bla bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, secbiker a spus:

Da, sa vezi ce fac idiotii de tineri cu motoare de 125. Noroc ca Politia, care a pus tunurile pe ei, inclusiv cei de RAR au venir sa constate ilegalitatea esapamentelor


Aia e ultima problema a liceenilor posesori de A1, evacuarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reparat anul trecut un motor de CB125R 2018 la 18000km, 🏍 adusă din Germania și aparent în mințile ei. Are un furtun care scuipă gaze de carter sub motor, cum se obișnuia la daciile cu motoare uzate, și cică e Euro 5! Scrie în manual să verifici frecvent nivelul uleiului dacă mergi turat pt că îl aruncă afară pe acel furtun, ceea ce s-a și întâmplat la un drum de ~600km. Aruncat, că de verificat abia la destinație s-a uitat ca milogu' în traista, mai avea 2-300 ml.🤦‍♂️

3500 lei piese - piston, segmenți, cilindru, arbore cu came + culbutori + niscaiva garnituri.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar si cei care vor sa mearga legal cu ele in oras trag de ele, pentru ca la 14 cai morti (mai ales caii de honda) nu ai cum sa nu tragi ca de un caine mort doar ca sa tii pasul cu traficul... uleiul verificat inainte de fiecare iesire (oricum de noi troacele astea consuma minim juma' de litru la mie) si schimbat la maxim 3000. si tin si ele ceva mai mult. numai ca plozii de azi prefera sa isa la mec cu banii de un schimb (ca intra vreun litru, un litru si ceva in astea de 125) si deci costa 100 de lei filtrul si uleiul, plus vreo 50-100 in functie de service manopera in loc sa aiba grija de troacele lor... cred ca impresioneaza vreo onlyfanista din asta de-a lor cu un big mec, mnah... si raman si fanii lui Onan si cu troaca stricata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...