Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

Morbi e dezamăgire din 2020 încoace...

Bezzechi a mers mai mult decat decent tot anul trecut...deși și el a fost accidentat și el a avut greutăți etc.

Plus ca a compara un rider cu ultima iteratie de motor și suport de uzina cu unul cu motor vechi de 1 an și 2 mecanici în boxă nu mi se pare deloc viabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 ore, Method a spus:

vorba lui Chel

Ăsta nu zicea că dacă se urcă crashquez pe Ducati toti ceilalți pot să stea acasă? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, frigider a spus:

Ai putina răbdare.

Frigidere, n-o să se-ntâmple niciodată, nici macar in vreo cursa cum ziceau Piro, Cal și cine o mai fi. Aaa, ca o sa câștige 2-3-5-7 curse, da clar însă niciodată nu o sa le dea 1sec/tur. Nu suntem la grădinița, sa fim serioși 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Ăsta nu zicea că dacă se urcă crashquez pe Ducati toti ceilalți pot să stea acasă? :huh:

exact

Chiar acum, danypop a spus:

Aaa, ca o sa câștige 2-3-5-7 curse, da clar însă niciodată nu o sa le dea 1sec/tur. Nu suntem la grădinița, sa fim serioși

Logic asa ar fi,mai ales daca nu o sa aiba suport de uzina.

Pe partea cealalta insa...am invatat dupa 8 ani de campionate castigate de el,sa nu il mai desconsider.

Si eu ziceam in 2013 cand mai aduceau vorba prietenii de Marquez asta care venea cu surle si trambite de la clasele mici cam ca Acosta acum,avusese acel test Honda in pre-sezon in care rupsese timpii am zis hai ma mai lasati-ma cu rookie'ul vietii - e Rossi e Lorenzo e Pedrosa nush care mai erau atunci - vine marea speranta a moto2 si ii ia pe astia la intins,ii rupe pe genunchi,ete na.Si a venit.

Nu poti sti niciodata cu el,omul chiar e speshial.

Alien.The last one - pana se mai afirma careva din astia noi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, danypop a spus:

Poate cu ceva noroc câștigă campionatul

asta merge la JM / altii.

la MM daca ajunge sa depinda de noroc se duce acasa. :) 

 

as fi trist? da. dar decat sa alerge degeaba..

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

trebuie sa intelegem ca oricat de bun e - moto asta e altceva vs moto lui.

tre sa schimbe stilu, trebuie sa o invete, sa o faca t***a lui ca sa ma exprim plastic. :grinbandit:

Chiar acum, danypop a spus:

E nevoie și de puțin noroc 🙂

raman la ale mele.

cu noroc castigi o cursa, ca Zarco.

 

 

daca MM nu ajunge sa dea cox la ducati ala si sa se scarpine inginerii in cap - renunta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, cu norocul câștigi campionate. MM are nevoie de norocul de a nu fi Gp24 cu 1sec mai rapida decât gp23. Nu acum la început însă cu siguranță Gp24 va mai evolua pe parcursul sezonului pe când gp23 aia e.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, danypop a spus:

Nu, cu norocul câștigi campionate. MM are nevoie de norocul de a nu fi Gp24 cu 1sec mai rapida decât gp23. Nu acum la început însă cu siguranță Gp24 va mai evolua pe parcursul sezonului pe când gp23 aia e.. 

nu cred sa fie asa mare dif intre 2 versiuni consecutive de ducati.

da, gp24 va evolua, dar si stilul MM<>ducati va evolua.

 

traim si vedem, sunt optimist.

 

ingineru lu MM ii dadea 4-5 GP-uri sa se acomodeze.

downplay? realist? nimeni nu stie. nici MM daca il intrebi.

 

 

e intr-o situatie f delicata MM: moto noua + nu tre sa cada pt ca puncte.

 

..unde mai pui ca si Peco si JM au inceput sezonul la ful cox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

Da, e special, e cel mai bun/talentat. Poate cu ceva noroc câștigă campionatul însă niciodată nu o sa se-ntâmple sa le dea la restul 1sec/tur! Ma rog, poate lui Marini sau Nakagami😅

Aa,clar - n-a zis nimeni 1s/tur,ar fi absurd.

Mie mi se pare oricum de domeniul fantasticului si daca ar castiga campionatul anul asta.La anul...de la Pramac - foarte posibil.Dar anul asta de la Gresini ar fi...insane.

Acum 1 oră, frigider a spus:

trebuie sa intelegem ca oricat de bun e - moto asta e altceva vs moto lui.

tre sa schimbe stilu, trebuie sa o invete, sa o faca t***a lui ca sa ma exprim plastic. :grinbandit:

raman la ale mele.

cu noroc castigi o cursa, ca Zarco.

Deja cu rezultatele din prima cursa a dat de inteles ca 95% e acolo.Dupa o cursa !!! Learning curve thru the roof anyone?

100% de acord - norocul merge o data de 2 ori etc - nu iei 8 campionate pe bulan.

Acum 1 oră, danypop a spus:

Nu, cu norocul câștigi campionate. MM are nevoie de norocul de a nu fi Gp24 cu 1sec mai rapida decât gp23. Nu acum la început însă cu siguranță Gp24 va mai evolua pe parcursul sezonului pe când gp23 aia e.. 

Pecco a avut "noroc" ca nu si-a rupt picioarele la Barcelona dupa ce a cazut in pluton.Acel noroc sau ghinion (daca se accidenta urat) ar fi influentat soarta campionatului.

Norocul tine cu cei puternici - ok.Dar nu poti sa iti bazezi un campionat pe noroc.

Succesul se intampla atunci cand oportunitatea intalneste pregatirea.Oportunitati exista tot timpul.MM trebuie sa fie able si willing sa le "prinda".Willing a fost tot timpul :) ...partea cu "able" nu o stapaneste inca.

 

Nu cred ca e vorba de noroc la ce zici tu,mai degraba hai sa ii spunem o oportunitate - oportunitatea ca motoreta lui sa fie apropiata de cea noua,si eu zic ca e o sansa destul de mare pt asta.Dar asta e doar o oportunitate - el trebuie sa o ia si sa o ridice peste o moto de uzina cu un rider destul de competent,rapid si din ce in ce mai cerebral.Ceea ce va fi foarte greu,si nu mai tine de noroc ci de skill,talent si pregatire etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Method a spus:

.... - nu iei 8 campionate pe bulan.....

 

vreo 2-3 pe accidentarile adversarilor

vreo 2 cu cutia seamless, cand dadea 'Onda 1 sec/tur la ceilalti

vreo2-3 cand cel mai de temut adversar a fost Dovi, deci totala lipsa de concurenta..., lipsa totala de opozitie

nu-i bulan, doar noroc si alinierea planetelor  :) :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh eh,bagatelizezi si minimalizezi meritele.

Nu sunt eu fan MM dar nici chiar asa - nu poti minimiza meritele in asa hal incat sa spui ca 8 campionate sunt luate pe bulan.

In 2013 cand a venit intradevar Honda era the shit,dar iti aduc aminte ca s-a batut de la egal la egal cu un anume JLo si un anume Dani Pedrosa si i-a batut - in the rookie year ! Bulan?Serios?Daca ala e bulan...

2014 ok avantaj masiv Honda,dar repet,era si un anume Dani Pedrosa langa el pe acelasi material de concurs si cu experienta imensa.Tot bulan ca l-a batut ?

2016 - Rossi,yamaha n-au miscat nimic in fata lui - tot bulan?

In 2017 daca ai vazut reportajele,Honda nu era deloc top-dog,iar pe Dovi toata lumea il lauda cum ca "in duelurile 1 la 1 il rupe pe MM"...ok,eu sunt de acord cu tine ca Dovi era un pilot care nu era material de campion mondial,dar sa fim seriosi.

2018 si 2019 Honda a avut clar un avantaj.True.Dar vezi ca si Ducati are acum avantaj si nu castiga astia titlurile fluierand la 50-60 puncte diferenta cum le lua MM.

 

E vorba grea de demult : bulan e cand iti iese prima oara - a 2a oara se numeste stiinta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, apriliacluj a spus:

vreo 2-3 pe accidentarile adversarilor

vreo 2 cu cutia seamless, cand dadea 'Onda 1 sec/tur la ceilalti

vreo2-3 cand cel mai de temut adversar a fost Dovi, deci totala lipsa de concurenta..., lipsa totala de opozitie

nu-i bulan, doar noroc si alinierea planetelor  :) :) :) :)

da, si in primul sezon de GP erau toti accidentati, rossi, lorenzo, pedrosa.

toti 3, din ziua 1 pana in ultima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Method a spus:

Ducati are acum avantaj si nu castiga astia titlurile fluierand la 50-60 puncte diferenta cum le lua MM

Păi nu, că ale naibii puncte se împart la mai mulți piloți care călăresc Ducati! Și mai sunt și sprinturile, știi tu, cursele alea din cauza cărora se creează diferențe de puncte insurmontabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

Propun modificarea titlului topicului, "isprăvile lui crashquez" ar fi numa' bun!

Propun ca topicul dedicat fan clubului Marc Marquez sa fie rebranduit "Ispravile lui Crasquez" si sa il revitalizam. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.03.2024 la 21:08, danypop a spus:

Da, e special, e cel mai bun/talentat. Poate cu ceva noroc câștigă campionatul însă niciodată nu o sa se-ntâmple sa le dea la restul 1sec/tur! Ma rog, poate lui Marini sau Nakagami😅

O sa le dea 1s pe tur, ai rabdare că vine COTA acușica.

Vezi ca eu, frigider, Chel si ceilalți nu suntem chiar prosti.

Tu cred ca traiesti intr-o lume paralela cu realitatea, pai Marquez vine in prima etapa dupa 2 teste si fara sa se strofoace sau sa cada intr-un antrenamet, pe un circuit care nu ii place deloc si ia locurile 5 in sprint si 4 in cursa...cu o mobra 1an vechime.. si tu te intrebi daca mai incolo o sa ia campionatul?

Tu ai idee ce o sa se întâmple cand o sa traga cu adevărat de Ducati ala si cand o sa se obișnuiască cu pneurile uzate?

Buaahahaaa.

Si toti o dati cu vai nu mai e tanar, nu mai e in formă.

Valeleu, la 31 de ani nu e in formă... as vrea eu sa mai am 31 de ani acum..

Pai MM acum e la fel de in forma ca in 2014 plus ca acum are o tona de experiență si nu nai e asa prost si impulsiv. E o versiune mai buna acum, despre ce vorbim..

---

Tu ai citit declaratia lui de dupa cursa...cand l-a depasit Acosta a avut un impuls "sa se activeze" dar apoi s-a abținut.

Deci el nu a mers in Qatar la full potential.. a mers asa sa vada cum e o cursa cu Ducati cu cârdul. Stai sa se activeze... Mai durează o cursa doua... până o sa se plictisească de mers in pluton si capătă încredere deplină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

nu nai e asa prost si impulsiv

Deocamdată e pe extraverale, mi-e greu să cred că s-a deșteptat.

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Stai sa se activeze

🎳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...