Sari la conținut

5. Michelin® Grand Prix de France - Le Mans


Postări Recomandate

Acum 1 oră, frigider a spus:

e o lectie aici pt JM.

dar cred ca el merge la uzina deci n-are de ce sa-si faca griji.

JM merge ori la Ducati factory ori la Aprilia factory,cu procent mult mai mare pt a2a pt ca nu cred ca JM va fi prima alegere a lui Gigi.

So...as zice ca în oricare din cazuri,JM n.are nevoie sa își facă griji în legătură cu materialul de concurs.

 

LM am zis și atunci,zic și acum : nu mi se pare ca a făcut o alegere rea.Numai ca trebuie sa îndure câțiva ani pana ce Honda își va reveni.Sa fim serioși,cine îl cauta pe LM?mare palmares....

Asa ca HRC mi se pare mana cereasca pt el.Si-ar dori Ducati factory și el?Fuck yeah,toți își doresc.Dar câți sunt în fata lui piloți mult mai buni și mai pregătiți?Grămezi.So...un post călduț la HRC e mana cereasca zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 12 minute, Lup69 a spus:

image.thumb.png.8d3ff1d4cee2130903fabc6e424d41e5.png

Nu e ma,nu vezi tu bine.

Și eu "mania contrazicerii" sau ceva.

De fapt numai Pecco și JM se dau asa :moron:

MM nu știe ca ei,Vinales nu știe,Q ce sa mai zic...mai e și gay pe deasupra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Lup69 a spus:

image.thumb.png.8d3ff1d4cee2130903fabc6e424d41e5.png

Vezi ca in postarea mea anterioara am pus doua footage-uri cu Martin pe un viraj de dreapta. Diferentele intre maniera in care piloteaza Martin acolo si ceea ce se vede in imaginea postata de tine, sunt imense. Acolo JM este iesit total din motocicleta, iar umarul este practic pe asfalt. Probabil next stage will be with helmet down.. :D   @Method vad ca inca nu percepe diferentele astea, in ceea ce priveste pozitia corpului. Marini, da! Cand esti acolo, cu primii douazeci de piloti din lume, vezi lucrurile astea.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Method a spus:

 nu cred ca JM va fi prima alegere a lui Gigi.

Păi stai asa, nici p-asta #jijinu-lvrea? Am înțeles ca pe MM nu-l vrea pentru ca e ff dificil, sponsorii mari și mulți a lui MM nu prea au cum sa se înțeleagă cu sponsorii mari și mulți de la Ducati deci e spre imposibila mutarea dar JM ce are? Sa nu-mi spui ca vine Marini ca e italian&blablabla🫤 

Pernat deja dădea de înțeles ca Bestia ar cam pleca spre Aprilia deci rămâne Marini la Ducati factory 😎💪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, danypop a spus:

Păi stai asa, nici p-asta #jijinu-lvrea? Am înțeles ca pe MM nu-l vrea pentru ca e ff dificil, sponsorii mari și mulți a lui MM nu prea au cum sa se înțeleagă cu sponsorii mari și mulți de la Ducati deci e spre imposibila mutarea dar JM ce are? Sa nu-mi spui ca vine Marini ca e italian&blablabla🫤 

Pernat deja dădea de înțeles ca Bestia ar cam pleca spre Aprilia deci rămâne Marini la Ducati factory 😎💪

La cat de bine a încheiat JM sezonu trecut și cat de bine a început sezonul asta - ai crede ca e prima alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar cred. Dar mna, nu știi ce in ce relații e JM cu mai marii Ducati, vezi ca omu se tot plânge pe ici pe colo, lucru care ar putea sa nu fie pe placul celor ce sunt puși sa aleagă pilotul pentru anii următori 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, danypop a spus:

Eu chiar cred. Dar mna, nu știi ce in ce relații e JM cu mai marii Ducati, vezi ca omu se tot plânge pe ici pe colo, lucru care ar putea sa nu fie pe placul celor ce sunt puși sa aleagă pilotul pentru anii următori 

Ai văzut?te-ai gândit la ce m-am gândit și eu - ti-ai răspuns singur la întrebare :)

La cum a boscorodit JM pe Ducati la sfârșit de 2023 și ce teorii ale conspirației a invocat...de aia zic ca n-ar fi prima alegere.

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Vezi ca in postarea mea anterioara am pus doua footage-uri cu Martin pe un viraj de dreapta. Diferentele intre maniera in care piloteaza Martin acolo si ceea ce se vede in imaginea postata de tine, sunt imense. Acolo JM este iesit total din motocicleta, iar umarul este practic pe asfalt. Probabil next stage will be with helmet down.. :D   @Method vad ca inca nu percepe diferentele astea, in ceea ce priveste pozitia corpului. Marini, da! Cand esti acolo, cu primii douazeci de piloti din lume, vezi lucrurile astea.  

Tu iar o dai din fanta'n cola.

Te-am contrazis eu cu asta?

Tot ce am zis e ca nu "numai JM și Pecco merg under the bike" precum a zis LM.

Stilul acela e practicat more or less de toți și nu a fost inventat sub nici o formă de cei 2,asta e tot ce am zis.

Și cu asta a pus și colegul poze ca să îți arate.

Ca JM și Pecco sunt rapizi ca merg tare ca dau cu cotul pe jos (as spune ca Vinales e superior ca și tehnica pilotaj dar e deja chesti3 de detaliu)

Cert e ca nu doar JM și Pecco merg under the bike precum a zis LM sau precum a tradus aiurea? Articolul,adica eu nu cred ca un pilot din gp poate spune asa ceva,poate a vrut sa zică altceva,ce a ieșit însă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca LM se refera la faptul ca JM si Peco au reusit sa duca la extrem chilotajul ducatiului, comparativ cu restul plutonului. 

 

oricat am studia noi din afara, un chilot va emite tot timpul o opinie mai competenta decat meretzul forum 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 4 ore, Method a spus:

 

Tot ce am zis e ca nu "numai JM și Pecco merg under the bike" precum a zis LM.

Stilul acela e practicat more or less de toți și nu a fost inventat sub nici o formă de cei 2,asta e tot ce am zis.

Declaratia lui LM: 

“I'm trying [despite the results]. I'm trying to work on my style or my position because now you can see that Pecco and Martin can make the difference with their body,” Marini said.

“So only those two are pushing in this way, with their body below the bike and make the bike turn.

“So for me, I think that this will be the key for the MotoGP, for the next years. Everybody is trying to make this change."

Din declaratia lui reiese foarte clar ca: 1. doar cei doi (as indrazni sa spun in special JM) au o pozitie atat de extrema a corpului, cu care fac diferenta

2. Ca toti incearca sa se alinieze la noul trend, inclusiv el. Am vazut asta si la MM si la Fabio, etc.. deci da, in acest moment mai toti au inceput sa piloteze asa. Dar cei care au dus pilotajul la nivelul asta extrem au fost JM si FB. Atentie la nuante, nuantele sunt o mare problema la tine, cu siguranta nu au inventat ei maniera asta de pilotaj, cu corpul iesit in afara motocicletei, dar ei l-au dus la extrem. Mai in gluma, mai in serios, unul spunea intr-un comentariu: urmatorul pas este cu casca pe asfalt. 

Nu cred ca LM este atat de tampit, incat sa nu stie despre ce vorbeste, iar poza pusa de coleg nu este prea relevanta pentru subiect, pentru ca ceea ce face JM este pur si simplu altceva. Este next level! Iti mai pun odata linkurile, poate intelegi despre ce vorbeste Luca: https://www.instagram.com/p/C6oTBeksJt0/ , https://www.instagram.com/p/C4Sw_ZDt0ft/ , https://www.instagram.com/p/C60yI0KLxU_/

Peco, tot pe acolo (vezi poza 3 din serie): https://www.instagram.com/p/CyYJvt3JQCo/?img_index=3

Ia si analizeaza imaginile, filmele, compara cu poza pusa de coleg si poate te lamuresti. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

cred ca LM se refera la faptul ca JM si Peco au reusit sa duca la extrem chilotajul ducatiului, comparativ cu restul plutonului. 

 

oricat am studia noi din afara, un chilot va emite tot timpul o opinie mai competenta decat meretzul forum 

Suta in mie.

Ce am contestat eu e doar faptul ca nu doar JM si Pecco merg "with the body under the bike" precum zice LM citat de colegul,asta e tot.

Ca au dus stilul la extrem ca sunt cei mai rapizi ca o intreaga suita de atribuite pe care le zugravea colegul - nu despre asta vorbeam,ci doar punctual atat - nu DOAR JM si Pecco merg cu corpul sub motoreta,incercand sa isi foloseasca torso'ul pt a schimba centrul de greutate si a ajuta in a vira motoreta mai rapid.Repet - extreme lean si acest stil de "aruncare" a torso'ului pe interior e de vreo 12-14 ani in gp din cate imi mai adus eu aminte a fost adus de Stoner :

Screenshot-2024-05-20-at-10-42-54-Casey- Screenshot-2024-05-20-at-10-42-54-Casey-

Si ca o opinie personala,Vinales mi se pare (inca) cel mai bun la ora actuala ca si tehnica de pilotaj.Dar asta repet,e o opinie personala.

Iar Marcelino (odata ce se va adapta 100% la Ducati va fi si el in top,probabil peste Vinales).

JM e fantastic exploateaza superb acea motoreta cu Pecco close second,insa nu cred ca putem face o comparatie obiectiva pana nu vor fi toti 4 pe aceeiasi motoreta.Pana atunci totul va fi subiectiv.Chiar si parerea lui LM - dar repet,asta nu are legatura cu afirmatia lui cu "body under the bike" pe care am contrazis-o si sustin.

Tot ce se poate compara relativ obiectiv sunt stilurile lui JM si Pecco - iar dintre ei JM mi se pare ca are un edge.Dar asta e alta discutie.

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Nu cred ca LM este atat de tampit, incat sa nu stie despre ce vorbeste

Nici eu nu cred,cred ca a fost gresit tradus.

Dar nu poti spune ca "doar JM si Pecco fac motoreta sa coteasca cu corpul sub ea" - TOTI fac asta.

Repet ca sa nu fiu iar gresit inteles - eu nu am spus ca JM si Pecco nu sunt top dogs eu am spus doar ca nu poate spuna ca DOAR ei folosesc acel stil.Ca il duc ei mai departe putin decat restul,asta e altceva - au si cu ce.Poate daca Maravilla ar avea GP24 ar fi peste ei.Poate.We will never know.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...