Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

Acum 12 minute, apriliacluj a spus:

daca ai balls of steel, mergi la Aprilia, KTM STAI LA HONDA !

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

inaptii astia de la Gigi Sport cica optiunea ktm e gas gas.

ce idioti.

au zis mai devreme ca MM a refuzat Pramac ca e satelit. 

 

iisuse ai mila de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, frigider a spus:

daca tii minte a zis ceva de genul 'daca vreau pot sa merg cu juma de sec mai lent nu o mai pun jos dar nu de asta sunt aici, sunt aici sa dau cox".

Wow, asta chiar e dovada de inteligenta... bine ca nu ne-a zis ca daca vrea, cand pune motocicleta in miscare, se invart rotile. Logic ca daca merge mai lent scad sansele sa o tavaleasca, nu trebuie sa fii rocket scientist sau campion mondial multiplu ca sa realizezi asta. Corect, el e acolo sa dea cox, dar totdata sa si termine cursele in sa, nu in pietris. De prima parte se achita cu brio, la a doua pare ca are ceva dificultati.
 

Acum 11 ore, frigider a spus:

echipa noua, moto noua, date zero.

una e sa ai ochi, alta e sa vezi.

stai tu chill ca nu vorbim despre Zarco care cauta prima victorie de GP.

Eu sunt f chill de fel, iar o discutie cu necunoscuti pe un forum nu ma scoate din starea mea.
Da, echipa cu care lucreaza e relativ noua, moto e noua, dar pe aici ni se spunea ca asta nu conteaza, trebuie doar sa i se dea sansa sa incalece o Ducati si o sa-i faca sa planga weekend de weekend pe micuti. Acum o dati la intors, ca de fapt stai ca-i trebuie moto de factory ca sa arate ce stie.

 

Datele nu sunt zero, Ducati chiar are date cum nu are niciuna din celelalte echipe si le pune la dispozitia echipelor care le folosesc motocicletele, mai ales ca vorbim de motociclete de anul trecut.

Da, conditiile meteo, temperatura asfaltului, etc , astea variaza de la an la an, dar exista Machine Learning, data analysis si predictive analysis. Toate astea sunt cu siguranta folosite de echipele din MotoGP, iar la cantitatea de date pe care o are Ducati la dispozitie, partea de data analysis e o joaca de copii (cu cat ai o cantitate mai mare de date si cu cat calitatea datelor e mai buna, cu atat rezultatele sunt mai precise. Iar la nivelul lor sunt convins ca vorbim de o calitate f buna a datelor). Yamaha cu siguranta poate sa se planga, au doar 2 moto pe grila, inputul pe partea de date pe ML si DA e jenant, nu-i ajuta cu f mare lucru.

 

Acum 11 ore, frigider a spus:

ce vrei sa zici? ca Peco si JM sunt extraterestri pe langa el, ca o ard pe moto la zi?

LOL :crack:

Daca vroiam sa spun asta, o spuneam, nu aveam nevoie de traducerile unui habotnic care priveste totul prin ochelarii de tip "daca nu zice de bine de icoana la care ma inchin, clar e hater si e de datoria mea sa intervin".

Dar ca sa nu te las sa te zbati in nedumerire: dpmdv nici Peco si nici Martin nu vor atinge statutul de alien in sportul asta. Vor ramane in istoria MotoGP ca niste piloti f buni, dar nu alieni. Singurul care momentan are acest potential e Acosta, dar stai sa vedem ce face mai departe. Pana acum inceputul e promitator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, wolfybv a spus:

Acum o dati la intors, ca de fapt stai ca-i trebuie moto de factory ca sa arate ce stie.

eu tot cred ca are sanse sa iasa campion, nu dau nimic la intors.

Acum 2 minute, wolfybv a spus:

Datele nu sunt zero, Ducati chiar are date cum nu are niciuna din celelalte echipe si le pune la dispozitia echipelor care le folosesc motocicletele, mai ales ca vorbim de motociclete de anul trecut.

datele altor piloti. alte stiluri.

Acum 2 minute, wolfybv a spus:

Datele nu sunt zero, Ducati chiar are date cum nu are niciuna din celelalte echipe si le pune la dispozitia echipelor care le folosesc motocicletele, mai ales ca vorbim de motociclete de anul trecut.

datele altor piloti. alte stiluri.

 

 

Se intreba si Gigeiii daca uzina ducati poate avea 3 moto.

 

 

Se intreba si Gigeiii daca uzina ducati poate avea 3 moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, danypop a spus:

Pramac tocmai au confirmat ca anul viitor o sa fie tot cu Ducati și o sa aibe tot mobre de uzina. 

Deci MM ori la factory ori pleacă spre alt constructor 

sau somaj.

 

 

chiar, cine o sa fie client yamaha? Gresini? :))) 

vai de pla lu MM..

 

 

chiar, cine o sa fie client yamaha? Gresini? :))) 

vai de pla lu MM..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A scos Fabiola 1:46.3 in FP1, al doilea timp dupa Vin (1:46.1). Asta e ceva surprinzator. Franky cea mai rapida Ducati (1:46.4), Acosta pe 4, Marquez pe 6. Hai sa vedem ce se intampla in practice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

din Borno Panigale 

Whatever..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, wolfybv a spus:

A scos Fabiola 1:46.3 in FP1, al doilea timp dupa Vin (1:46.1). Asta e ceva surprinzator. Franky cea mai rapida Ducati (1:46.4), Acosta pe 4, Marquez pe 6. Hai sa vedem ce se intampla in practice.

Toți cei din fața lui MM au montat pneuri noi pentru un "timeatack", deci nu prea e relevant clasamentul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a surprins timpul lui FQ20, atat. Cu gume noi, cu gume uzate, chiar nu conteaza cand vb de Yamaha sau Honda sezonul asta... orice timp in top 10 e deja o realizare pt ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, wolfybv a spus:

A scos Fabiola 1:46.3 in FP1, al doilea timp dupa Vin (1:46.1). Asta e ceva surprinzator. Franky cea mai rapida Ducati (1:46.4), Acosta pe 4, Marquez pe 6. Hai sa vedem ce se intampla in practice.

Au fost niște inși pe slickuri noi.

Multi au rămas pe prima pereche.

Acum 3 minute, wolfybv a spus:

Pe mine m-a surprins timpul lui FQ20, atat. Cu gume noi, cu gume uzate, chiar nu conteaza cand vb de Yamaha sau Honda sezonul asta... orice timp in top 10 e deja o realizare pt ei.

La un moment dat concesiile tre sa se vadă.

cred ca va fi prea târziu pt a se bate la titlu.

Acum 3 minute, wolfybv a spus:

Pe mine m-a surprins timpul lui FQ20, atat. Cu gume noi, cu gume uzate, chiar nu conteaza cand vb de Yamaha sau Honda sezonul asta... orice timp in top 10 e deja o realizare pt ei.

La un moment dat concesiile tre sa se vadă.

cred ca va fi prea târziu pt a se bate la titlu.

 

 

Gigeiii ziceau ca posibil sa ploua pana în P1.

 

 

Gigeiii ziceau ca posibil sa ploua pana în P1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, frigider a spus:

La un moment dat concesiile tre sa se vadă.

cred ca va fi prea târziu pt a se bate la titlu.

in actuala configuratie nu au nici o sansa la titlu, deci nici in 2025 si nici in 2026 nu le dau nici o sansa

 

in 2027 in noua configuratie, vom vedea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
1 oră în urmă, danypop a spus:

Deci MM ori la factory ori pleacă spre alt constructor 

Bai nene,a zis si omul ala in conferinta,am scris si eu mai sus,ce nu intelegeti :

MM : "am 3 optiuni din care 2 sunt pe Ducati - una la factory una sa raman aici (la Gresini,probabil pe un factory spec)."

Ia conferinta pre-event ca am pus link - la min 16.30 parca spune fix asta - nu trebuie sa ma crezi pe mine.

La cealalta nu s-a referit,ne putem gandit la ce vrem noi - eu ma gandesc la aprilia,multi colegi la KTM,fiecare din noi cu teoriile lui.

DAR primele 2 optiuni - si anume Ducati factory sau Gresini le-a enuntat el nu le-am visat eu.Haide sa il auzim macar ce spune inainte sa facem predictii hazardate.

Acum 2 ore, frigider a spus:

eu tot cred ca are sanse sa iasa campion, nu dau nimic la intors.

Sanse are in mod sigur.

Insa a avea pretentia ca un pilot,chiar si briliant precum e MM,sa iasa campion in primul an de contact cu o moto noua,el mergand 10 ani pe o cu totul alta motoreta...e sf.A te astepta sa iasa campion tine ori de fanboi prea entuziasmati,ori de hateri prea entuziasmati (care si-ar cauta motive sa ii reproseze asa ceva).

Acum 2 ore, frigider a spus:

datele altor piloti. alte stiluri.

True - asta a zis si MM in conferinta de presa de la LeMans (parca) - ca el are datele lui GP23 de pe toate circuitele desigur,dar nu pt stilul lui,asa ca anul asta se va lovi aproape la fiecare circuit de problema setup'ului,pana isi va face his own data pt fiecare track.

Ala e unul din motivele principale pt care mi s-ar parea aberant sa schimbe motoreta in 2025.

1 oră în urmă, frigider a spus:

chiar, cine o sa fie client yamaha?

NU VREA NIMENI. (au facut oferte la mai toti - prea buni japonezii,se tem europenii de ei :D )

Acum 45 minute, apriliacluj a spus:

in actuala configuratie nu au nici o sansa la titlu, deci nici in 2025 si nici in 2026 nu le dau nici o sansa la top 5

 

in 2027 in noua configuratie, vom vedea....

:agree:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Method a spus:

Bai nene,a zis si omul ala in conferinta,am scris si eu mai sus,ce nu intelegeti :

MM : "am 3 optiuni din care 2 sunt pe Ducati - una la factory una sa raman aici (la Gresini,probabil pe un factory spec)."

Ia conferinta pre-event ca am pus link - la min 16.30 parca spune fix asta - nu trebuie sa ma crezi pe mine.

Da a zis IERI însă AZI Pramac a confirmat ca rămâne cu Ducati, deci A CONFIRMAT, da? 

Singura varianta e ca Ducati sa ofere la anul 5 buc Gp25. 

Screenshot_20240531_140807_com.android.chrome~2.jpg

Screenshot_20240531_140807_com.android.chrome~2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, danypop a spus:

Da a zis IERI însă AZI Pramac a confirmat ca rămâne cu Ducati, deci A CONFIRMAT, da?

Da da,am citit si eu,no argue.

Insa scrie undeva ca Pramac e obligatoriu sa primeasca 2 buc GP25?Nu cred :D

In teorie Pramac poate primi un GP25+un GP24 si Gresini la fel. (teoretizez,nu afirm asta)

 

Se pare insa ca miscarea lui Marquez de a refuza fara echivoc Pramac i-a suprins putin pe oficialii Ducati :

Ducati Corse sporting director Mauro Grassilli :

"We were not ready for these declarations, but we are not ready for many other declarations: we cannot always know what the riders are saying."

“It is a very delicate moment of the season. Each rider tries to make the best strategy for himself and for his future. The statement therefore did not surprise us and we take note of it....Pramac is a formidable team, it is an official bike, managed by professionals."

“I expect Paolo Campinoti and Pramac to remain with us for at least the next two years,”

"Certainly [Marc Marquez] going to Pramac was one of the different analyses [we have considered], but not the only one. We are still evaluating many other hypotheses."

 

Se pare ca macar partea asta se adevereste din ce am zis : Ducati pregatise un Pramac pt Marcelino.Vad insa din ce in ce mai mult faptul ca nu pregatise deloc un Ducati Rosu pt el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Method a spus:

Vad insa din ce in ce mai mult faptul ca nu pregatise deloc un Ducati Rosu pt el...

asa pare.

 

 

io zic ca ar fi dragut daca MM poarta rosu sa punem mana de la mana sa luam o coroana cu #93 pe ea sa o trmitem la BB.

 

 

io zic ca ar fi dragut daca MM poarta rosu sa punem mana de la mana sa luam o coroana cu #93 pe ea sa o trmitem la BB.

 

 

*daca NU poarta rosu la anu vroiam sa zic, plm.

 

 

*daca NU poarta rosu la anu vroiam sa zic, plm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.05.2024 la 9:00, B.B. a spus:

Bai da mai terminați dracu' odata cu supozițiile, decizia e luata deja.

Acum discuta detalii.

MM la Ducati, JM la Aprilia si Bastianini who the fuck cares!!

Sa imi râdeți mie cat vreti in viitor daca nu o sa fie asa. 

 

Mai e variantă absurda ca JM să rămână la Pramac pe un salariu mai mare si promisiuni ca vine la Ducati dupa inca doi ani. 

 

va dati seama ce e in sufletul lui BB cand vede poza de mai jos dupa atata siguranta ca MM merge la factory Ducati?

rscb1-1

PS: in caz ca nu e clar, MM intra la KTM motorhome 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, frigider a spus:

io zic ca ar fi dragut daca MM NU poarta rosu sa punem mana de la mana sa luam o coroana cu #93 pe ea sa o trmitem la BB.

:crack:

Eu nu fac misto de el.INCA.

Asteptam vestile oficiale :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, ioio_viola a spus:

rscb1-1

PS: in caz ca nu e clar, MM intra la KTM motorhome 

am zis mai sus dar nu ai fost atent - a intrat sa ia un redbull rece ca ii era sete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, ioio_viola a spus:

 

va dati seama ce e in sufletul lui BB cand vede poza de mai jos dupa atata siguranta ca MM merge la factory Ducati?

rscb1-1

PS: in caz ca nu e clar, MM intra la KTM motorhome 

Este ce a fost in sufletul lui Oliveira care nu cu multe luni inainte sa fie ejectat zicea ca respectul intre el si KTM nu are nevoie de documentare printr-un contract :))

BB33 are sanse sa fie "retrogradat" la GasGas cam tot atatea cat are si sa ramana la KTM. Asta e businessul, n-ai ce-i face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, tourist1 a spus:

Este ce a fost in sufletul lui Oliveira care nu cu multe luni inainte sa fie ejectat zicea ca respectul intre el si KTM nu are nevoie de documentare printr-un contract :))

BB33 are sanse sa fie "retrogradat" la GasGas cam tot atatea cat are si sa ramana la KTM. Asta e businessul, n-ai ce-i face.

merge suspect de rau BB.

poate ca e presiunea lui Acosta - poate forteaza sa fie nr 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, frigider a spus:

merge suspect de rau BB.

poate ca e presiunea lui Acosta - poate forteaza sa fie nr 1.

Iti dai seama - cand vine un rookie si efectiv iti da rusine la primul contact cu motoreta pe care tu esti de x-spe ani si esti pe locurile 7-8,el vine si e in primii 5 din start....

Deranj.

Dar a forta prosteste si a cadea la fiecare gp it's not the way.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method, eu nu cred ca Aprilia si Ktm si-au aratat potentialul. 
aprilia cand are pilotul ceva sclipiri si inginerii ii dau de cap la setari am vazut cum poate merge. La ktm ne arata acosta ce poate, dar e inca la inceput.

cu un pilot la MM, vor incepe sa arate adevaratul potential, parerea mea. MM este capabil rapid sa iti schimbe stilul de pilotaj dupa cum ne-a aratat si sa extraga din mobra tot ce poate. De asta au nevoie..... mai mult, ktm este pe directia honda, pb ca s-ar adapta si mai repede. 
asta daca nu trece gresini la yamaha si o sa tarasca cu pianul pe scari😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...