Sari la conținut

Motocicletă trage într-o parte


Postări Recomandate

Salut colegii. Am un Kawasaki z750 an 2007 care trage într-o parte și nu reușesc nicicum să aflu de unde vine problema. Mai concret ghidonul trage stanga iar motocicleta se înclina spre dreapta, asta fiind cu mâinile luate de pe ghidon, altfel doar îmi obosește mâna stângă cu mâinile pe ghidon.

mentionez ca sunt făcute măsurători și e la linie. Are rulmenți de jug noi. Am schimbat de pe un motor identic (doar de test) furcile ,roțile,basculă și nici un rezultat. Legat de accident m-au asigurat 2 foști proprietari de dinainte ca nu a avut accident și ca ei nu au simțit aceste simptome. Încă o mențiune ar fi faptul ca motorul a staționat foarte mult timp,nu a fost folosit și câte 2 ani și a stat în fața blocului în soare/ploaie/ninsoare. 
vă rog dacă aveți ceva idei să îmi spuneți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă și cu alte roti face la fel... 

Problema e în alta parte. Cadru, juguri, 

Roata spate e aliniata corect? 

Și da legat de presiune în roata fata, asta poate fi o problema 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu o parere.

Daca a stat mult pe loc,poate(sigur)si intr-o parte,pe cricul lateral sa nu fie cauciucul deformat.

Mai mult ca sigur a stat si cu ele dezumflate.

Acum 6 ore, Paul Muncaciu a spus:

 

mentionez ca sunt făcute măsurători și e la linie. Are rulmenți de jug noi. Am schimbat de pe un motor identic (doar de test) furcile ,roțile,basculă și nici un rezultat. Legat de accident m-au asigurat 2 foști proprietari de dinainte ca nu a avut accident și ca ei nu au simțit aceste simptome.

Inspecteaza foarte atent cadrul,sa nu fie deformat….ca oamenii mai si mint cu nerusinare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

Ce înseamnă bună? Ai 2,5 bar pe față, la rece?

Da 2.5 la rece

Acum 5 ore, theogs a spus:

Dacă și cu alte roti face la fel... 

Problema e în alta parte. Cadru, juguri, 

Roata spate e aliniata corect? 

Și da legat de presiune în roata fata, asta poate fi o problema 

E aliniată, verificată cu laser

Acum 9 minute, ALEX-Guzzista a spus:

Zic si eu o parere.

Daca a stat mult pe loc,poate(sigur)si intr-o parte,pe cricul lateral sa nu fie cauciucul deformat.

Mai mult ca sigur a stat si cu ele dezumflate.

Inspecteaza foarte atent cadrul,sa nu fie deformat….ca oamenii mai si mint cu nerusinare

Am pus și alte roți, face la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Paul Muncaciu a spus:

Da 2.5 la rece

E aliniată, verificată cu laser

Am pus și alte roți, face la fel

Ciudat

Acum 3 minute, Flower-Power a spus:

Vinde-o...ca nu e buna..

Nu are toata lumea bani de moto nou….

La anumite persoane,nu dam nume aci,se slabeau oglinzile si a trebuit sa schimbe toata mocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in trecut o problema relativ asemanatoare in care motocicleta vira singura putin stanga dreapta oscilant la viteze de 40-80Km/h. Problema a fost cauzata de serviceul unde tocmai schimbasem rulmentii de jug, piulitele jugului fiind stranse prea tare. Am eliberat o jumatate de tura si si-a revenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ceva cabluri care iti vin in gidon sa fie rutate cum zice la manual si sa fie de lungimea corecta. Ma refer mai ales la cel de ambreiaj si cel de acceleratie care au manta si sunt rigide. Eventual suspend-o pe un stander cu roata fata libera si vezi daca are tendinta sa miste singur ghidonul spre stanga, sau sa nu opuna aceeasi rezistenta stanga-dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, ALEX-Guzzista a spus:

Ciudat

Nu are toata lumea bani de moto nou….

La anumite persoane,nu dam nume aci,se slabeau oglinzile si a trebuit sa schimbe toata mocicleta.

Hahaha....pisi tind sa cred ca ai mai avut font pe aici...dar ca să ne prefacem ca suntem virgină pana la capat, sa zicem ca am luat pentru abs nu pentru oglinzi..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, thesaw a spus:

piulitele jugului fiind stranse prea tare. Am eliberat o jumatate de tura si si-a revenit.

O jumătate de tură?!? 180°? 😨

Enorm. Ăla nu e service...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Nguyen a spus:

 

Am asa o senzatie de deja-vu:

 

ALEX-Guzzista

Super Membru

Înregistrat Februarie 13, 2007

 

Flower-Power

Super Membra

Înregistrat Iunie 22, 2017

 

Fo' 10 ani diferenta...

 

Putin 10 ani…am cu 15 diferenta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici ca ai schimbat rulmentii de jug, dar a fost verificata planeitatea jugului inferior? ala la lovituri sau cazaturi are tedinta sa preia deformarea, acolo 1-2mm, la capatul furcii pot fii 3-5mm sau mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.06.2024 la 9:34, Paul Muncaciu a spus:

Am un Kawasaki z750 an 2007

 

Verifica si franele, adica etrierele fata, sa nu fie unul dintre ele infranate si sa dea niste forte ciudate in furca. E putin probabil dar merita incercat daca ati ramas in pana de idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Nguyen a spus:

 

Verifica si franele, adica etrierele fata, sa nu fie unul dintre ele infranate si sa dea niste forte ciudate in furca. E putin probabil dar merita incercat daca ati ramas in pana de idei.

Etrierii sunt ok, nu strâng 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi dacă "strânsul" unui etrier ar face 🏍 să tragă într-o parte atunci 🏍🏍 cu câte 1 singur disc pe față ar merge doar în cercuri! :moron:

Eu zic că asigurările primite n-au acoperire și 🏍 e strâmbă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Păi dacă "strânsul" unui etrier ar face 🏍 să tragă într-o parte atunci

 

Nu, nu ar face, dar daca mai sunt si alte probleme acolo nu se stie ce se poate intampla (jocuri rulmenti, cuzineti telescoape. etc). Tocmai de aceea am scris:  "E putin probabil dar merita incercat daca ati ramas in pana de idei".

 

Nici cadrul stramb nu e intotdeauna vinovat, am avut candva un Simson cu cadrul stramb si se vedea foarte clar ca nu calca rotile corect si nu tragea stanga sau dreapta. La fel mai intalnesti si la alte mobre care au rulat cu atas, roti care nu calca pe aceeasi linie si totusi nu trage intr-o parte. Fiare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ar fi bine să mai mergi la alt mecanic recomandat?

Editează și scrie de unde ești, poate primești recomandări.

La 07.06.2024 la 9:34, Paul Muncaciu a spus:

Mai concret ghidonul trage stanga iar motocicleta se înclina spre dreapta,

Un fel de contravirare, dacă înțeleg bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Nguyen a spus:

 

Nu, nu ar face, dar daca mai sunt si alte probleme acolo nu se stie ce se poate intampla (jocuri rulmenti, cuzineti telescoape. etc). Tocmai de aceea am scris:  "E putin probabil dar merita incercat daca ati ramas in pana de idei".

 

Nici cadrul stramb nu e intotdeauna vinovat, am avut candva un Simson cu cadrul stramb si se vedea foarte clar ca nu calca rotile corect si nu tragea stanga sau dreapta. La fel mai intalnesti si la alte mobre care au rulat cu atas, roti care nu calca pe aceeasi linie si totusi nu trage intr-o parte. Fiare...

Nu este nici din rulmenți nici din furci, am schimbat de pe una identică : furci,ambele roți,basculă, am reglat și dereglat roata spate de mai multe ori și același simptom

Acum 23 minute, l.u.v a spus:

Nu ar fi bine să mai mergi la alt mecanic recomandat?

Editează și scrie de unde ești, poate primești recomandări.

Un fel de contravirare, dacă înțeleg bine.

Am fost la 3 mecanici. În momentul de față sunt în pană de idei și nu prea mai știu ce să fac. Ultimul lucru care l-am făcut a fost să pun o altă basculă +roata spate dar nimic. Am sfârșit prin a o vopsi și gresa pe amea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...