Sari la conținut

Inmatriculare motocicleta noua in alt judet decat cel unde ai domiciliul


Postări Recomandate

Salutare!

Este prima data cand achizitionez un vehicul, va rog sa imi scuzati posibilele informatii eronate.

 

Tocmai ce am achitat avansul pentru o motocicleta noua si nu stiu care sunt pasii urmatori.

Cei de la reprezentanta mi-au spus ca primesc numere rosii si carte vehicului direct de acolo, eu fiind nevoit sa ma ocup de restul actelor.

Care sunt pasi de urmat de aici inainte?

O situatie suplimentara cu care ma confrunt este faptul ca am domiciliul in teritoriu, insa eu locuiesc in Bucuresti (Datorita locului de munca). Este posibil sa fac imatricularea in Bucuresti sau o sa fie necesar sa ma deplasez unde am domiciliul? 

 

Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, savaiulian16 a spus:

Salutare!

Este prima data cand achizitionez un vehicul, va rog sa imi scuzati posibilele informatii eronate.

 

Tocmai ce am achitat avansul pentru o motocicleta noua si nu stiu care sunt pasii urmatori.

Cei de la reprezentanta mi-au spus ca primesc numere rosii si carte vehicului direct de acolo, eu fiind nevoit sa ma ocup de restul actelor.

Care sunt pasi de urmat de aici inainte?

O situatie suplimentara cu care ma confrunt este faptul ca am domiciliul in teritoriu, insa eu locuiesc in Bucuresti (Datorita locului de munca). Este posibil sa fac imatricularea in Bucuresti sau o sa fie necesar sa ma deplasez unde am domiciliul? 

 

Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

Poți sa mergi oricând doresti sa il inscrii cu numar negru. Inmatricularea se face la domiciliul din buletin, la tara, in alt judet, după caz. Ai nevoie la primarie si la politie. Trebuie sa îți iei liber sa bati drumurile.. sa nu uiți de programari. 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

înmatricularea o faci pe domiciliu dacă nu ai flotant pe bucurești

tot la domiciliu pe factura de achiziție la primărie iti pune ștampila că te-a luat în evidență pentru impunerea impozitului.

apoi la serv de inmatriculări cu toate actele si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, savaiulian16 said:

 

Salut!

Vezi aici. O sa afli raspunsul privitor la documentele necesare si multe altele.

Cum au scris colegii mai sus, inmatricularea si toate celelalte (impozit etc.) se fac in judetul de la adresa din CI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, savaiulian16 a spus:

Va multumesc tuturor pentu informatii!

 

Am sperat ca poate exista o portita si rezolv totul din Bucuresti singur. O sa incerc cu o firma ce se ocupa de inmatriculari.

NU ai cum.

Asa ca mergi si inmatriculeaza la domiciliu. Sau faci o procura si se duce altcineva cu actele-rude, pariniti, prieten, etc.

Ai de declarat la taxe si impozite, apoi la politie-drpciv. Deja ti-a dat cineva linkul cu pasii.

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, savaiulian16 a spus:

O sa incerc cu o firma ce se ocupa de inmatriculari.

va trebui sa le faci procura notariala pt politie

la primarie de obicei merge si cu imputernicire simpla semnata, dar la politie numai procura notariala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, savaiulian16 said:

Va multumesc tuturor pentu informatii!

 

Am sperat ca poate exista o portita si rezolv totul din Bucuresti singur. O sa incerc cu o firma ce se ocupa de inmatriculari.

 

ia-ti medical si ai rezolvat problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...