Sari la conținut

Regandit calendarul intalnirilor moto


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Intalnirile celebre din diferite tari au fost initiate cu multi ani in urma. Altele erau conditiile.

Sa nu ne mai amagim. In viitor iulie si august vor fi de nesuportat. Si la noi, in aprilie - mai, mai nimic!

Si e solicitant mersul pe caldura. Solutii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o-n papuci, am venit azi Ploiești-București pe la ora 14, pe naked, geacă mesh și cască bine ventilată, 60 km am rezistat dar mai mult jur că era problemă... Adevărul e că temperaturile sunt din ce în ce mai mari.

Acum 1 oră, MotoS Garage a spus:

cand te oboseste caldura e bine sa pui cheile-n cui...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasaț prostiile și luaț de mergeț. 

 

Eu ma învârt prin Sudul Italiei acum și sunt 40+ grade, 300-400 km/zi. Da, e greu, dar nu e nimic pe care o sticla de vina/prosecco sa nu o vindece 💪💪

Acum 13 minute, Lucian_M a spus:

Urmează să plec în Turcia, dar citind topicul, nu mă mai duc, că e cald. Stau acasă. 🤦

Meri fără grija. Iei o plosca d-aia de hidratare de 2 sau 3 litri de la deacthlon + niște săruri de rehidratare și mergi tata......

 

🫣PS: Acum mi-am dat seama ca erai ironic. Deh eu ma rehidratez cu niște sticle de vin 🤣🤣

Editat de LionEl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La drum turnăm apă pe echipament, am mers la peste 44 grade cu schema asta. Dacă găsesc apă, e perfect, merg oriunde cu mobra. Ne-am udat inclusiv din cișmele și hidranți (șantier în lucru). Mobra să meargă, că noi ne descurcăm cu arșița.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Nu permite programul. 

Alternativa e Albania, Macedonia, Grecia, Bosnia (îmi place în special Albania, am fost anul trecut). Am mai mers la +40 grade, nu-i nicio premieră.

Tocmai ce m am intors dintr o scurta tura de bg gr al mk 

sus prin munti e fain ca i racoare dar daca ai zone joase e nasol de la caldura

suprinzator in albania pe sh71 am prins mai cald prin munti decat jos

IMG_8317.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi spre Cheia. Alb! Casca, haina cu protecții, pantalonii cu protecții. N-am rezolvat-o cu mănușile și bocancii. La Fizica - corpul negru atrage toate radiațiile indiferent de lungimea de unda.î

TimePhoto_20240623_103917.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se poate merge foarte bine drum lung și pe căldură, dar folosind 3  scheme.

1. Cooling vest.

Mi-am cumpărat de câțiva ani cooling vest de la Revit. Eram reticent la început, dar se comportă peste așteptări. Secretul este să o storci bine după ce este înmuiată în apă rece. Dacă o lași mustind nu dă același randament.

Condiția e să o porți obligatoriu cu o geacă mesh.

https://pitstopmoto.ge/en/product/revit-hyperkewl-cooling-vest-liquid-m_21034403

2. Hidratarea.

Nu beau decât apă la drum. Nu cafea sau energizante! Ambele te deshidratează rău.

Și folosesc tablete efervescente cu minerale, câte 3/zi puse într-un pahar cu 200 ml apă.

https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine-si-suplimente/digestie/saruri-de-rehidratare/saruri-de-rehidratare-20-plicuri-remedia-p308422

3. First layere bluză și pantalon din material coolmax pe sub costum. Obligatoriu tricoul cu  mâneci lungi!

Deși pare ciudat, în combinație cu vesta răcită asigură un confort foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Se poate merge foarte bine drum lung și pe căldură, dar folosind 3  scheme.

1. Cooling vest.

Mi-am cumpărat de câțiva ani cooling vest de la Revit. Eram reticent la început, dar se comportă peste așteptări. Secretul este să o storci bine după ce este înmuiată în apă rece. Dacă o lași mustind nu dă același randament.

Condiția e să o porți obligatoriu cu o geacă mesh.

https://pitstopmoto.ge/en/product/revit-hyperkewl-cooling-vest-liquid-m_21034403

2. Hidratarea.

Nu beau decât apă la drum. Nu cafea sau energizante! Ambele te deshidratează rău.

Și folosesc tablete efervescente cu minerale, câte 3/zi puse într-un pahar cu 200 ml apă.

https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine-si-suplimente/digestie/saruri-de-rehidratare/saruri-de-rehidratare-20-plicuri-remedia-p308422

3. First layere bluză și pantalon din material coolmax pe sub costum. Obligatoriu tricoul cu  mâneci lungi!

Deși pare ciudat, în combinație cu vesta răcită asigură un confort foarte bun.

Plec dim. și ma întorc seara. Am Coolingvest dar nu o folosesc. Unde faci tratamentul, pe drum?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maieu, pantaloni scurti, dar casca enduro, ochelari de soare si manusi obligatoriu. Plus crema de soare.

Apa in cap si in chloti la 100 km.

O singura data am avut neaparat nevoie de astea pe la Udine spre Sabbiadoro.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Speedy.K a spus:

Maieu, pantaloni scurti, dar casca enduro, ochelari de soare si manusi obligatoriu. Plus crema de soare.

Apa in cap si in chloti la 100 km.

O singura data am avut neaparat nevoie de astea pe la Udine spre Sabbiadoro.

👍👍

 

Dacă te iei după restul nu mai ieși din casa la cate pregătiri trebuie sa faci 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ianachim a spus:

cooling vest am luat de la bmw

Din aia de burgheji! 😈

Inuteq vă stă în gât, vă zgândăre părul de pe piept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Radu Andrei Gabriel a spus:

+1 :)

 

Cum zicea cineva pe-aici, neaparat manusi. Neaparat! Nu poti merge la 40 de grade fara manusi, e inconstienta. Iresponsabilitate chiar.


Ai facut scoala fara manusi si cu gleznutele la vedere, este?!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Speedy.K said:

Ai facut scoala fara manusi si cu gleznutele la vedere, este?!

Exact, la VIP la Diana. Fara manusi ca sa mi se vada ghiulurile. Pacat ca nu pot sta cu mana atarnata, sa scot scantei din asfalt cu ele.

Editat de Radu Andrei Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...