Sari la conținut

11. Motorrad Grand Prix von Osterreich


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 154
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 18.08.2024 la 15:08, xt600 a spus:

@B.B. Cum s-a vazut de la fata locului, recuperarea lui MM? Nu pot sa nu ma intreb cum ar fi aratat cursa asta, daca nu ar fi avut un start de cacao... 

Pustiul Acosta pare ca s-a cam stins. Slaba cursa. 

 

Ar fi fost mai anosta, dar rezultatul ar fi fost la fel, doar ca nu vorbeam de 8 secunde diferenta fata de EB23, ci probabil de 2-3 secunde max. Cei 3 de pe podium au fost in lumea lor ieri, au fost de neatins, GP24 e in alta liga fata de restul. Eventual iar i se punea ceata pe creier si o punea jos incercand sa se bata cu EB23. 

 

Acosta s-a calificat prost, a ratat Q2 la 0.03 sau ceva de genul. Tot cred ca e material de viitor campion mondial, sper sa confirme in sezoanele urmatoare, dar daca Ducati ii violeaza in continuare pe restul asa cum a facut in ultimele sezoane, abia din 2027 ar putea avea o sansa reala.

 

 

Acum 20 ore, B.B. a spus:

Pai cum sa se vadă, mișto.. la fiecare depășire se auzeau urale pe circuit.. 

A fost singurul care ca de obicei a făcut ceva spectacol, depășiri.. 

Asta e meritul lui: de cand a revenit, i-a scos din amortire pe ceilalti si facand depasiri ii impinge si pe ei sa incerce. Nu mai avem procesiunile alea funerare pe care le vedeam in 2021-2022-2023, acum mai vezi ceva miscare si in pluton.

 

Acum 20 ore, B.B. a spus:

Eu eram cumva in colțul cel mai de sus al circuitului, in virajul 3 (Remus).

Din ce vad pe hărți sunt virajul 1, 2a 2b si 3.

Nice, ai fost in virajul unde erau sa dea Rossi si Vinales coltul acum 4 ani. De asta e acum sicana aia 2a-2b, au bagat-o numai pt MotoGP, in F1 se dau pe vechiul layout. Oricum, si acum vin destul de tare, cred ca se vede si aude super fain.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, wolfybv a spus:

 

Nice, ai fost in virajul unde erau sa dea Rossi si Vinales coltul acum 4 ani. De asta e acum sicana aia 2a-2b, au bagat-o numai pt MotoGP, in F1 se dau pe vechiul layout. Oricum, si acum vin destul de tare, cred ca se vede si aude super fain.

 

 

Filmat cu telefonul rezemat de gard..

Sunetul e mult mai misto live.. 

Tot circuitul are o acustica aparte fiind situat in valea aia dintre dealuri..

Zona e mult mai "montană" decat mi-o inchipuiam eu. Si nu are nici o legătură cu Brno, la Brno absolut nicăieri nu poti avea o perspectivă a întregului circuit ca aici. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, wolfybv a spus:

Asta e meritul lui: de cand a revenit, i-a scos din amortire pe ceilalti si facand depasiri ii impinge si pe ei sa incerce. Nu mai avem procesiunile alea funerare pe care le vedeam in 2021-2022-2023, acum mai vezi ceva miscare si in pluton.

Cum adica procesiuni funerare?

 

Dupa anii de dominare oferiti MM+Honda si 2020ul pandemiei am avut 3 sezoane excelente in care s-au batut multiple recorduri cum ar fi: numar diferit de castigatori intr-un sezon, numar de piloti care au urcat pe podim, numar de puncte recuperate pentru castigarea campionatului, numar de piloti intr-o secunda in calificari, toti producatorii in top 6, primele victorii Aprilia, primele victorii KTM, cel mai mare top speed din istorie, plecat de pe locul 13 si castigat cursa.

 

Cel mai bun lucru care se putea intampla MotoGP-ului dupa retragerea lui Rossi s-a intamplat: campionatul a inceput sa fie disputat in fiecare an, chiar si in 2020 si 2021 cand nu era retras inca. Daca aveam niste ani cu castigator stiut eu tind sa cred ca audientele si la circuit si la tv erau mai mici. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

la Brno absolut nicăieri nu poti avea o perspectivă a întregului circuit ca aici. 

Da,dar ce sunet era acolo...

Si aveam zona stadionului,pt mine era destul :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tourist1 a spus:

Cum adica procesiuni funerare?

 

Dupa anii de dominare oferiti MM+Honda si 2020ul pandemiei am avut 3 sezoane excelente in care s-au batut multiple recorduri cum ar fi: numar diferit de castigatori intr-un sezon, numar de piloti care au urcat pe podim, numar de puncte recuperate pentru castigarea campionatului, numar de piloti intr-o secunda in calificari, toti producatorii in top 6, primele victorii Aprilia, primele victorii KTM, cel mai mare top speed din istorie, plecat de pe locul 13 si castigat cursa.

 

Cel mai bun lucru care se putea intampla MotoGP-ului dupa retragerea lui Rossi s-a intamplat: campionatul a inceput sa fie disputat in fiecare an, chiar si in 2020 si 2021 cand nu era retras inca. Daca aveam niste ani cu castigator stiut eu tind sa cred ca audientele si la circuit si la tv erau mai mici. 

 

 

Adica aveai depasiri in primele 2 ture si in ultimele 2-3 ture, in rest mergeau insirati ca margelele. Cine avea o sesiune de calificari buna, pleca de pe primele locuri si avea aproape asigurat podiumul, daca nu o punea jos aiurea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, wolfybv a spus:

Adica aveai depasiri in primele 2 ture si in ultimele 2-3 ture, in rest mergeau insirati ca margelele. Cine avea o sesiune de calificari buna, pleca de pe primele locuri si avea aproape asigurat podiumul, daca nu o punea jos aiurea. 

Vezi ca ce zici tu are legatura cu anvelopele, nu cu faptul ca a revenit MM. Tu credeai ca d-asta se mergea la conservare, ca nu era MM ca sa alerge printre ei? :))))))))))))

 

In 2020 recupera Mir, in 2021 si 2022 a aparut Bastianini cu recuperarile, in 2023 cele mai bune recuperari le-a facut Bagnaia cu plecari in afara top 10 si terminat pe 1 sau 2. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, tourist1 a spus:

Cum adica procesiuni funerare?

 

Dupa anii de dominare oferiti MM+Honda

 

 

In anii de dominare MM cursele nu erau niciodata boring pt ca MM mereu facea boacane si trebuia sa revina de cine stie unde ca sa castige.. ca nu era suspans despre cine o sa ia campionatul, aia da, dar cursele in sine nu au fost niciodata boring. 

Mai o ciubotica, mai un DNF.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, B.B. a spus:

In anii de dominare MM cursele nu erau niciodata boring pt ca MM mereu facea boacane si trebuia sa revina de cine stie unde ca sa castige.. ca nu era suspans despre cine o sa ia campionatul, aia da, dar cursele in sine nu au fost niciodata boring. 

Mai o ciubotica, mai un DNF.. 

Eu ma uitam la MotoGP pentru suspansul castigarii campionatului, nu pentru a vedea aventurile talentatului Marcel, cel cu probleme la elicopter. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit intai la curse, si apoi ca din suma curselor rezulta un campion e mai putin important. Daca ar fi cum zici tu nu s-ar mai duce nimeni la Valencia daca castigatorul campionatului se stie cu o etapa sau mai multe inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tourist1 a spus:

Eu ma uitam la MotoGP pentru suspansul castigarii campionatului, nu pentru a vedea aventurile talentatului Marcel, cel cu probleme la elicopter. 

Anii trecuți erau 7 câștigători în 7 etape.

 

Anu asta în schimb afara de JM și Peco nu prea mișcă băieții.

Încet încet se ajunge iar la același câștigător cursa de cursa.

 

La anu cu JM la alta moto.. Peco va defila.

Doar dacă mm pe aceeași moto va putea sa stea cu el.

Digia va avea și el moto la zi parca dar s a cam stins omu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 31 minute, frigider a spus:

 

La anu cu JM la alta moto.. MM va defila.

Doar dacă FB pe aceeași moto va putea sa stea cu el.

Digia va avea și el moto la zi parca dar s a cam stins omu.

Fixed

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Eu ma uit intai la curse, si apoi ca din suma curselor rezulta un campion e mai putin important. Daca ar fi cum zici tu nu s-ar mai duce nimeni la Valencia daca castigatorul campionatului se stie cu o etapa sau mai multe inainte.

Suma rezultatelor era stiuta inainte de a aparea rezultatele. A mai miscat Dovi, dar nu a avut nici motocicleta, nici sclipirea. 

Degeaba incercam discutii rationale pe baza de argumente cand MM e stiut ca e cel mai tare si ca ceilalti doar exista pe langa el ca sa nu se dea singur. E un fel de Chuck Norris, dar care s-a lasat ranit fizic de propria vointa doar ca sa arate ca e om. 

 

 

Acum 56 minute, frigider a spus:

La anu cu JM la alta moto.. Peco va defila.

Doar dacă mm pe aceeași moto va putea sa stea cu el.

Digia va avea și el moto la zi parca dar s a cam stins omu.

Iar daca o sa defileze Bagnaia e clar ca o face pentru ca i-au montat lui MM piese manarite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa defileze nimeni decat Marc Marquez la anul. Si cu asta am incheiat discutia.

Asa cum pana acum toti ati zis ca vai NU ARE CUM sa mearga la Ducati FActory si a mers, asa o sa vedeti cum in 2025 si 2026 marc marquez va fi campion mondial cu Lenovo Ducati.

Mark my words!!! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, B.B. a spus:

MM va defila. Fixed

speranta moare ultima...

in chinuri groaznice :) :)

 

Acum 25 minute, tourist1 a spus:

Iar daca o sa defileze Bagnaia e clar ca o face pentru ca i-au montat lui MM piese manarite

:) :)

 

1 oră în urmă, frigider a spus:

....Digia va avea și el moto la zi parca dar s a cam stins omu.

ca si Bez dealtfel, ca si Acosta

ca si KTM si Aprilia...

 

1 oră în urmă, frigider a spus:

Anu asta în schimb afara de JM și Peco nu prea mișcă băieții.

 

a mai castigat Vin la Cota si Bestia in Anglia

__

 

 

 

 

 

____________________________

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Nu o sa defileze nimeni decat Marc Marquez la anul. Si cu asta am incheiat discutia.

Asa cum pana acum toti ati zis ca vai NU ARE CUM sa mearga la Ducati FActory si a mers, asa o sa vedeti cum in 2025 si 2026 marc marquez va fi campion mondial cu Lenovo Ducati.

Mark my words!!! 

 

 

not gonna happen :) :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, B.B. a spus:

Nu o sa defileze nimeni decat Marc Marquez la anul. Si cu asta am incheiat discutia.

Asa cum pana acum toti ati zis ca vai NU ARE CUM sa mearga la Ducati FActory si a mers, asa o sa vedeti cum in 2025 si 2026 marc marquez va fi campion mondial cu Lenovo Ducati.

Mark my words!!! 

 

 

 

Va castiga cateva curse, atat!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, tourist1 a spus:

Vezi ca ce zici tu are legatura cu anvelopele, nu cu faptul ca a revenit MM. Tu credeai ca d-asta se mergea la conservare, ca nu era MM ca sa alerge printre ei? :))))))))))))

 

In 2020 recupera Mir, in 2021 si 2022 a aparut Bastianini cu recuperarile, in 2023 cele mai bune recuperari le-a facut Bagnaia cu plecari in afara top 10 si terminat pe 1 sau 2. 

Stiu f bine povestea cu anvelopele, dar ele reprezinta doar o parte a povestii. Da, au mai fost unii cu recuperari, dar ei au fost exceptia, nu regula.

Nu cred ca ma poate incadra cineva in galeria lui MM93, dar trebuie sa recunosc ca de cand e pe o moto decenta, i-a scos pe toti din amortire.

 

Acum 5 ore, tourist1 a spus:

Iar daca o sa defileze Bagnaia e clar ca o face pentru ca i-au montat lui MM piese manarite. 

Momentan au bifat fanii MM93 tot inafara de ultimul punct. Stai sa-i vezi la anul :D 

IMG_7222.thumb.jpg.b26f148ca698572d5146d957e1daada3.jpg

Editat de wolfybv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, tourist1 a spus:

MM e stiut ca e cel mai tare si ca ceilalti doar exista pe langa el ca sa nu se dea singur. E un fel de Chuck Norris

Un fel de Ciuc Moritz. În pietriș.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GnG_1158526_HiRes.jpg.webp?itok=nlbg-WLv

KTM dezbracata.Sa inteleg ca nu mai folosesc aluminiu pt nimic decat radiator,restul tot e cf?

Bun shift in dezvoltare.In 2027 cand se va face un reshuffle,s-ar putea ca astia sa iasa puternic in fata atunci (daca isi fac temele din timp).

Pana atunci insa...mi-e teama ca Ducati e king.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, apriliacluj a spus:

Si atunci Tirbusonul o mai labareste 3 ani??

Se va stinge de tot...

Nu cred ca o ,,labareste,, probabil i sa spus ca anul acesta trebuie sa termine curse si in puncte cat posibil , sa nu.l urmeze pe #93 in pietris, sa acumuleze ture, experienta si la anul Diii😁💯

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Method a spus:

KTM dezbracata.Sa inteleg ca nu mai folosesc aluminiu pt nimic decat radiator,restul tot e cf?

E fer îmbrăcat în folie imitație de carb(t)on. 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat o sa rad de voi la anul. :lol:

Bonus, MM va castiga cateva curse si anul asta, posibil alea in care o sa ploua.. Si va termina anul la o diferenta de puncte destul de onorabila. 

 

 

--

Ca mi-am adus aminte, cati fani MM am vazut in Austria in campinguri si la circuit.. sa fie el sanatos, cativa hateri pe un forum romanesc sunt egali cu 0.

Cred ca e ceva tipic romanesc, romanii care sunt mai rosisti ca italienii au ceva ei cu MM.. :lol:

Pt ca la un popor fara cultura in motorsport sau apropiata de 0 ce putea ajunge dinspre dincolo: VR46!!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...