Sari la conținut

Cost service ducati diavel 1260s


Postări Recomandate

Salut! Sunt foarte tentat să achiziționez un diavel 1260s din '21, aprox 10k km. Am început să mă documentez și am ajuns la partea de service de mentenanță, rămânând necunoscută partea de costuri. Mail-ul trimis celor de la ducati a rămas fără răspuns. Până la urmă de ce ar fi ei interesați... 

Astfel, am zis ca voi cere ajutorul proprietarilor de diavel. La ce sume se ajunge în cazul service-ului anual, dar la cel mai mare, de 36000 km? Și dacă tot deschid acest topic referitor la diavel, ați avut probleme privind fiabilitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ai bani sa dai pe un diavel, costul metenante ar trebui sa fie ultima grija.

 

daca iti dai toti banii de seminte pe motoreta, mai bine ia o japoneza care o rezolvi pe bordura in fata blocului.

 

Asteapta-te la o revizie normala de la 1000lei in sus. uite o sa faca @Adrian M. revizia la un MS V4 si-ti da el un feedback

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Cavaleru said:

Daca ai bani sa dai pe un diavel, costul metenante ar trebui sa fie ultima grija.

+1

 

OP, cand iti cumperi motocicleta de genul Ducati nu-ti pui problema de cat de costa o revizie sau o eventuala reparatie.

 

Am intalnit la Lacul Oasa un tip cu un Diavel si  imi spunea ca revizia "mare" (dar a schimbat si anvelope + niste mici chestii pe-acolo) l-a dus undeva la 10.000 de ron. Moto arata si mergea bestial. Nu stiu ce inseamna la Ducati "revizia mare" si nici nu stiu cati km avea respectiva motocicleta.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, meme1988 a spus:

Salut! Sunt foarte tentat să achiziționez un diavel 1260s din '21, aprox 10k km. Am început să mă documentez și am ajuns la partea de service de mentenanță, rămânând necunoscută partea de costuri. Mail-ul trimis celor de la ducati a rămas fără răspuns. Până la urmă de ce ar fi ei interesați... 

Astfel, am zis ca voi cere ajutorul proprietarilor de diavel. La ce sume se ajunge în cazul service-ului anual, dar la cel mai mare, de 36000 km? Și dacă tot deschid acest topic referitor la diavel, ați avut probleme privind fiabilitate?


Mentenanta nu inseamna doar revizie. Inseamna si schimbat lichid de frana si antigel la vreo 2 ani, servisare furca cam tot asa, curatat, uns lantul periodic, in functie de km, schimbare baterie cand e cazul, la fel si gumele. 
Vezi cat costa toate astea, adauga inca o data pe atat manopera si o sa afli cam cat te costa o intretinere corecta a mobrei.

Acum 1 minut, Radu Andrei Gabriel a spus:

+1

 

OP, cand iti cumperi motocicleta de genul Ducati nu-ti pui problema de cat de costa o revizie sau o eventuala reparatie.

 

Am intalnit la Lacul Oasa un tip cu un Diavel si  imi spunea ca revizia "mare" (dar a schimbat si anvelope + niste mici chestii pe-acolo) l-a dus undeva la 10.000 de ron. Moto arata si mergea bestial. Nu stiu ce inseamna la Ducati "revizia mare" si nici nu stiu cati km avea respectiva motocicleta.

 

 

 

 

 


Revizia mare spun unii cand schimbi ulei, filtre, antigel, lichid de frana, bujii. Adica o data la doi ani, la un 10.000 km/an. Revizia mica e cealalta, ulei+ filtru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lant. L-am schimbat la 100.000 desi nu era nevoie, dar desfacusem motorul pentru o verificare. Acum am 220.000 si nu da niciun semn. Nu stiu cu curelele cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Eu am lant. L-am schimbat la 100.000 desi nu era nevoie, dar desfacusem motorul pentru o verificare. Acum am 220.000 si nu da niciun semn. Nu stiu cu curelele cum e.

 

bre, vorbim de ducati, nu de KLE. Ducati are curele de cauciuc la distributie. care se schimba des 20k sau ceva de genu, asta intra la o revizie mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este si controlul jocului supapelor  tot la un numar de km, fiecare fabricant stabileste ce si cum de la inceput. Dar astea ar trebui sa fie scrise in manualul motocicletei respective. Plus ca la tot ce e scris se mai adauga si alte chestii pe care fabricantul le-a descoperit pe parcurs si trebuie verificate - asta doar cei de la service iti pot spune in functie de VIN-ul motocicletei. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Cavaleru a spus:

Daca ai bani sa dai pe un diavel, costul metenante ar trebui sa fie ultima grija.

bine punctat!

 

Acum 15 ore, Cavaleru a spus:

daca iti dai toti banii de seminte pe motoreta, mai bine ia o japoneza care o rezolvi pe bordura in fata blocului.

exact!

 

restu' e poveste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Revizia mare spun unii cand schimbi ulei, filtre, antigel, lichid de frana, bujii. Adica o data la doi ani, la un 10.000 km/an. Revizia mica e cealalta, ulei+ filtru.

Dpmdv "mare" e cu joc supape $ stuff, dar în România nu prea face nimeni (e prevăzut la multe 🏍🏍 la 40000 km, și cum toate la noi au 30000 nu e cazul 😜).

La Ducati tot ce e <10000 lei e mică.

Apropo, știți ceva despre Bugatti Chiron? Vreau să-mi iau una și nu știu dacă-s bune, am văzut că nu prea cumpără lumea. :huh:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

 

Apropo, știți ceva despre Bugatti Chiron? Vreau să-mi iau una și nu știu dacă-s bune, am văzut că nu prea cumpără lumea. :huh:

normal, is stricacioase, de aia nu le cumpara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, MirceaB a spus:

Curelele se schimba la nr de km sau dupa o perioada de timp. Am un prieten cu un Ducati si el spunea ca s-a interesat la sevice de treaba asta.

 

Zici?

Nu mi-as fi închipuit vreodată... Eu credeam ca se schimba după cum vrea proprietarul, nu credeam ca exista un program de service.

Hmm, ce bine e sa ai prieteni cu Ducati... Afli niște chestii de-ti sta mintea-n loc. Auzi, posesor de Ducati și s-a interesat la service, adică treaba serioasa, nu zvonuri. 🤣

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, meme1988 a spus:

Salut! Sunt foarte tentat să achiziționez un diavel 1260s din '21, aprox 10k km. Am început să mă documentez și am ajuns la partea de service de mentenanță, rămânând necunoscută partea de costuri. Mail-ul trimis celor de la ducati a rămas fără răspuns. Până la urmă de ce ar fi ei interesați... 

Astfel, am zis ca voi cere ajutorul proprietarilor de diavel. La ce sume se ajunge în cazul service-ului anual, dar la cel mai mare, de 36000 km? Și dacă tot deschid acest topic referitor la diavel, ați avut probleme privind fiabilitate?

arata bine 

suna bine

întoarce lumea capul după ele

le iau cei care au bani 

nu s moto de bugetari"

nu s moto de harsait" prin oraș la munca și inapoi

dacă ai curte și niște dale da frumos când vin prietenii la gratar

DACA INTREBI DEJA cat e revizia .......stai cuminte si ia ceva sa te bucuri TU la drum NU AIA CARE INTORC CAPUL

o moto din 2021 cu aproximativ... 10000km arata ca e o moto de scos sâmbătă pana la snagov

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DesertEagle a spus:

 

Zici?

Nu mi-as fi închipuit vreodată... Eu credeam ca se schimba după cum vrea proprietarul, nu credeam ca exista un program de service.

Hmm, ce bine e sa ai prieteni cu Ducati... Afli niște chestii de-ti sta mintea-n loc. Auzi, posesor de Ducati și s-a interesat la service, adică treaba serioasa, nu zvonuri. 🤣

Care este rostul rândurilor de mai sus? Daca ai vrut să faci o gluma, trebuie să mai lucrez la simțul umorului, că nu m-am prins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mare rost, nu au rândurile de mai sus. Îmi cer scuze față de cei care au vrut sa dea un răspuns serios. Suport și mă așteptam la glume și bătut de ..., și sper că nu vorbiți serios. E un motor de max. 20k euro, să fim serioși. Asta cu "ii numai pt aia nu stiu care si nu stiu unde, snagov si altele", o iau ca si o glumă, ca si cea cu bugatti :))  altfel, e trist rău de tot.  Da, literalmente, ultima grijă (în sensul că încă nu m-am întors în locul de baștină, sa mă interesez personal, fizic, la dealer, ca la e-mail nu-mi raspunde), e fix asta. Nu știu de ce altcineva n-ar vrea, nici nu îmi pasă, dar eu chiar vreau să știu. La fel am făcut și cu jucăria pe 4 roti, la fel voi face și acum. 

Revenind, da, checkup-ul anual presupune ulei și filtre, plus alte verificări vizuale si nu numai, iar cel mare, cel puțin verificare și reglaj, dacă e cazul, plus înlocuitul celor două curele.

Evident, m-am adresat celor care pot răspunde unor astfel de întrebări. 

Hai cu răspunsuri, că nu mă supără hate-ul, iar glumele îmi plac. 

Asfalt uscat!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, meme1988 said:

Salut! Sunt foarte tentat să achiziționez un diavel 1260s din '21, aprox 10k km. Am început să mă documentez și am ajuns la partea de service de mentenanță, rămânând necunoscută partea de costuri. Mail-ul trimis celor de la ducati a rămas fără răspuns. Până la urmă de ce ar fi ei interesați... 

Astfel, am zis ca voi cere ajutorul proprietarilor de diavel. La ce sume se ajunge în cazul service-ului anual, dar la cel mai mare, de 36000 km? Și dacă tot deschid acest topic referitor la diavel, ați avut probleme privind fiabilitate?

 

Revizia anuală presupune cam același lucru ca la orice altă motocicletă. Nu este simțitor mai scumpă. Reviziile specifice ducati sunt legate de supape și distribuție (la modelele care mai au încă curele). Cea de curele nu este foarte scumpă, câteva sute de euro și se face la timp (5 ani conform manualului) sau km (30.000). În timp, s-ar putea să apară probleme și la role/întinzătoare. Pastilele supapelor se verifică la 30.000km. Aia este o operațiune mai complicată și costisitoare, de la 1000€ în sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ducati are valvele actionate desmodromic, complet atipic fata de motoretele japoneze

 

actionarea valvelor nu mai implica tacheti, pastile sau alte grozavii specifice motoarelor cu actionare cu came

 

nu-s sigur de pastile... corectati-ma daca gresesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DesertEagle a spus:

 

Nu te-ai prins ce banalitate sinistra ai spus?

Mno, asta e.

 

Din fericire pentru tine, poți să ignori foarte ușor aceasta "banalitate sinistra" care oricum nu-ți era adresată. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

ducati are valvele actionate desmodromic, complet atipic fata de motoretele japoneze

 

actionarea valvelor nu mai implica tacheti, pastile sau alte grozavii specifice motoarelor cu actionare cu came

 

nu-s sigur de pastile... corectati-ma daca gresesc

 

au pastile. cate doua pe fiecare supapa, una pentru deschidere, cealalta pentru inchidere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...