Sari la conținut

Au revoir Alain Fabien Maurice Marcel Delon !


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Tzitzicat a spus:

Tocmai familia

 

Stiu bre toata discutia, pana si CTP-ul s-a inflamat pe tema asta, deci e grava de tot situatia. :crack:

 

Dorinta lui Delon era aberanta, tocmai de aceea familia a avut grija ca acel caine sa nu fie eutanasiat. Caricatura este reusita, singura problema e ca nu era acum momentul sa o prezinte, ar fi trebuit sa astepte macar un an ca sa o publice si atunci ar fi fost chiar amuzanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Nguyen a spus:

singura problema e ca nu era acum momentul sa o prezinte

Nu stiu ce sa zic, mie mi se par doar consecventi

 

Acum 5 minute, Nguyen a spus:

Dorinta lui Delon era aberanta

Cred ca arata sanatatea mintala curenta, ceea ce evident atrage alti dezaxati sa comenteze caricatura 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Tzitzicat a spus:

Nu stiu ce sa zic, mie mi se par doar consecventi

 

Sa razi in acest fel de un om care a murit acum cateva zile e dovada de prostie, nu de consecventa. Aveau tot timpul din lume sa rada de el dupa ce se racea un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Nguyen a spus:

e dovada de prostie, nu de consecventa

Nu e prima oara cand publica caricaturi de felul asta, acum depinde cat de sensibil esti

Pe de alta parte banuiesc ca gandurile astea cu ingropatul cainelui odata cu el nu le-a publicat in presa

Probabil din familie vine sursa si atunci nu stiu cine de cine rade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal ca un om de aproape 90 de ani sa aiba niscaiva idei ciudate. E foarte simplu sa-i ingropi cainele alaturi de el dupa ce cainele va muri la randul lui natural.

Cat despre ziar, fiecare are umorul pe care il are. Cand faceau misto de Mahomed nu deranja pe nimeni decat pe musulmani. Acum pe mine nu ma deranjeaza, desi l-am iubit de Delon cu toate pacatele lui cum n-am iubit niciun actor. Consider doar umorul lor aiurea, dar atat.

Mai rau ma deranjeaza Academia Americana de film decat ziarul ala.
 

Si CTP, de la care am pretentii.

Pe de alta parte citesc ca Delon a construit o capela intr-un cimitir unde si-a inhumat cel putin 35 din cainii pe care i-a avut. Deci nu poti, in niciun caz, sa-l suspectei ca nu a iubit animalele, asa cum sustine CTP. Care, probabil, incepe si el sa aiba judecata afectata de batraneti la cei aproape 70 de ani ai lui. Si mai zice de Delon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Speedy.K said:

Consider doar umorul lor aiurea, dar atat

Sincer, baietii respectivi nu sunt umoristi ci folosesc caricatura doar pentru a jigni. Libertatea de exprimare se bazeaza pe common sense (bun simt) insa de vreo 20 de ani common sense-ul nu mai e atat de comun si apar tot felul de extremisti de genul lor. Internetul le da ocazia sa se grupeze. Inaintea erei internet, chiar daca aveai tot felul de idei ciudate, mureai cu ele in camera pentru ca nu le puteai exprima, deci nu te puteai asocia cu altii care aveau idei similare.

 

Imi vine in minte cazul acela cu romanul din Miami care a vrut sa taie un porc de Craciun si a postat un anunt de cumparare porc viu, specificand exact pentru ce ii trebuie, sperand sa poata cumpara. Majoritatea a fost oripilata de traditia respectiva (adica sa iei gatul unui porc cu cutitul si sa petreci in timp ce faci asta). Dar, si aici e partea funny, au fost unii carora le placea ideea, ba chiar il  indemnau sa taie mai multi porci, nu doar unul,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, apriliacluj a spus:

ai de PLM unde s-a ajuns...

 

adica de fapt e ca si cand s-au daramat cateva statui de-ale lui John Wayne in hamerica, ca in filmele lui erau sclavi negrii

...si ca s-au retras niste Oscaruri de la  filmul Gone with the wind (Pe aripile vantului), tot datorita negrilor si sclavilor...

plm, plm!!!!

E normal,daca Tom&Jerry au devenit filme de desene animate violente,ce te mai miri de ce vremuri am ajuns sa traim? :)

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Problema nu e internetul, ci prostia majoritara in ADN-ul speciei. Internetul doar ii faciliteaza exprimarea.

+1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caricatura mi se pare de 🐷, până la urmă ar trebui să aibă un pic de decență și de respect pt un om trecut în neființă.

Pe de altă parte nu pot pricepe cum să vrei să iei viața unui animal la care ții...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alain Delon a fost o victimă a corectitudinii politice.

 Când a fost tras pe dreapta, în anii 90, avea doar 55 de ani şi era în plină putere dar cam atunci cinematografia europeană a luat-o la vale în favoarea celei americane de tip desen animat satanist. Și cum Alain Delon nu a făcut pact cu diavolul, a cam fost tras pe linie moartă. Ce s-a întâmplat cu Alain Delon de 34 de ani încoace, este radiografia societății în care trăim, unde urâtul a luat locul frumosului.

 

Scurt de pe FB

"Alain Delon a trăit ca un pașă, dar doar din munca și meritele lui și a trăit intens și demn. Ar fi bine ca la aproape 89 ani, nimeni să nu ajungă legumă, dar putini sunt cei care reușesc asta. Însă nu ultimii ani au fost definitorii pentru actorul francez.

A fost tras pe linie moartă de către cinematografia franceză începând cu anii '90, excepție făcând parodia "Asterix la Jocurile Olimpice" din 2002, la doar 55 de ani. Rușine, Franța!

Dar Franța nu mai e demult ce a fost odată și am văzut cu toții din plin la cea mai recentă ediție a JO.

Alain Delon ar fi putut să strălucească pe marile ecrane până la ultima suflare, dacă ar fi fost lăsat. Dar nu a fost, pentru că a avut coloană vertebrală și nu s-a pliat nici o clipă noii ordini mondiale și nici corectitudinii politice pe care le-a criticat public constant. A declarat că e recunoscător pentru dragostea publicului din lumea întreagă, mai puțin celui din Franța.

A lăsat instrucțiuni clare cu privire la funeraliile sale. Care a dorit să nu fie nicidecum naționale, deși avea dreptul, pentru ca nu a dorit să fie purtat și expus ca o maimuță unei Franțe care în ultimii 30 - 34 de ani nu l-a meritat. Gestul său final, chiar dacă a întristat milioane de oameni care l-au iubit sincer, este o ultimă palmă dată acestui sistem strâmb, bolnav mintal și amputat sufletește, demonizat.¨

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.08.2024 la 19:40, Radu Andrei Gabriel a spus:

Sincer, baietii respectivi nu sunt umoristi ci folosesc caricatura doar pentru a jigni.

+1  Parese ca trebuie sa nu fi "sensibil" ca sa gusti "glumele" lor.

Hai sa nu renuntam la ultimul bun simt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un topic "excelent" putin nationalism,misticism ,comploturi,putina drama,emotie,ceva motociclete. O adevarata revolta.

 

Citat

desen animat satanist

 

Andrew Tate approved this 🤣

andrew-tate-digital-portrait-v0-t60ge5vpuoda1.jpg

Editat de flyterlucki
adaugare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, flyterlucki a spus:

Andrew Tate

Niciodată n-am știut care e Andrew și care Tristan. :what: Dar nici nu mă interesează prea mult. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.08.2024 la 21:05, Speedy.K a spus:

N-am vrut sa mai scriu in ziua aia nimic sub imperiul emotiei. Dar mi-a venit de mai multe ori ideea in ultimii 20-25 de ani, ori de cate ori m-am gandit cine as vrea sa fiu daca as vrea sa aleg viata unei vedete si de cele mai multe ori am decis ca as vrea sa fiu Alain Delon.

Esti sigur ca ai vrea viata carnatarului  ?? Ai putea trai cu toate ce nu se povestesc ? Eu mereu am spus ca trebuie sa ne uitam la artisti pe ecran, pe scena, etc si sa nu cautam in spatele ecranului, scenei .... pentru ca ce von gasi de multe ori acolo, ne va face sa nu ne mai uitam in veci la ei..........sau el putin sa ii privim cu  alti ochi. Viata lui a fost una ff buna, dar buna numai pentru el. In rest, de morti numai de bine. Dumnnezeu sa il ierte si noi sa ramamen cu imaginea lui pe micul ecran. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant contul asta nou al tau. 

Da, as putea  sa traiesc si cu alea nepovestite. Oice om are d-astea. Problema e ca majoritatea nu prea are d-alea care merita povestite. Ori Delon chiar are. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Speedy.K a spus:

Foarte interesant contul asta nou al tau. 

Da, as putea  sa traiesc si cu alea nepovestite. Oice om are d-astea. Problema e ca majoritatea nu prea are d-alea care merita povestite. Ori Delon chiar are. 

Fac pariu ca dobitocul asta de cry nu a vazut mai mult de Zorro.Emblematic de altfel.Daca vedea Rocco si fratii sai sau Clanul Sicilienilor nu emitea ,,intelijentiile" de mai sus.Sanchi a ars-o in subtilitati.Astia sunt postacii de pe siteul ala cu Poiana.Woke .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adiy32 a spus:

Fac pariu ca dobitocul asta de cry nu a vazut mai mult de Zorro.Emblematic de altfel.Daca vedea Rocco si fratii sai sau Clanul Sicilienilor nu emitea ,,intelijentiile" de mai sus.Sanchi a ars-o in subtilitati.Astia sunt postacii de pe siteul ala cu Poiana.Woke .

Dobitocul asta de Cry a vazut toate filmele lui Delon. inca de pe vremea cand tu te stergeai la nas cu maneca de la bluza sau faceai una mica in baie la Afacerea PIGOT (unul din f putinele fime unde pe timpul lui Ceausescu aparea ceva nud. Mort. dar nud :) )  Dobitocul asta stie mai multa filmografie (cauta in DEX ce e aia) si istorie decat vreo 3 ca tine. Ce legatura au filmele lui Delon - despre care am spus CLAR ca trebuie sa ne ramana in amintire - cu viata personala pe care amicul de mai sus dorea grabnic sa o re - traiasca ? Cu un copil din flori, nerecunoscut nicidoata si pe care l-a adoptat maica-sa lui Delon (da, mama lui Delon, cin copil a devenit fratele lui carnataru), de RUSINE dupa ce  Delon a refuzat sa il recunoasca pe motoiv ca AM FOST CU MATA DOAR O NOAPTE ? Dalida care s-a sinucis din cauza lui ?  Declaratiile belicoase ? sau vorba lui CTP - o FATZA frumoasa pe care a purtat-o dintr-un film in altul ? Spune-mi UN FILM in care jocul a rupt fashul, un film care il pune pe aceeasi treapta cu Jean Gabin ? Alain Delon a fost un scorpion tipic, orgolios peste masura, ingamfat si care daca nu era atat de frumos .... nu era Delon. Un playboy frumos, masculin, elegant .... eventual un bad boy .... dar departe de piedestalul care i s-a ridicat. Ramane in schimb o vedeta, un nume, o fatza ..... un simbol.

Acum 18 ore, Speedy.K a spus:

Foarte interesant contul asta nou al tau. 

Da, as putea  sa traiesc si cu alea nepovestite. Oice om are d-astea. Problema e ca majoritatea nu prea are d-alea care merita povestite. Ori Delon chiar are. 

Nu e nou. Doar ca urmaresc destul de rar forumul. 

Problema e ca majoritatea nu prea au ce povesti pentru ca au dus o viata obisnuita. Delon chiar, are. Numai ca multe din ele nu sunt frumoase. Si multe din cele 'nefrumoase' fiind recunoscute chiar de el, in ultimele interviuri. Pentru ca varsta, nu e asa ? te fa

Acum 15 minute, CryWolf a spus:

Dobitocul asta de Cry a vazut toate filmele lui Delon. inca de pe vremea cand tu te stergeai la nas cu maneca de la bluza sau faceai una mica in baie la Afacerea PIGOT (unul din f putinele fime unde pe timpul lui Ceausescu aparea ceva nud. Mort. dar nud :) )  Dobitocul asta stie mai multa filmografie (cauta in DEX ce e aia) si istorie decat vreo 3 ca tine. Ce legatura au filmele lui Delon - despre care am spus CLAR ca trebuie sa ne ramana in amintire - cu viata personala pe care amicul de mai sus dorea grabnic sa o re - traiasca ? Cu un copil din flori, nerecunoscut nicidoata si pe care l-a adoptat maica-sa lui Delon (da, mama lui Delon, cin copil a devenit fratele lui carnataru), de RUSINE dupa ce  Delon a refuzat sa il recunoasca pe motoiv ca AM FOST CU MATA DOAR O NOAPTE ? Dalida care s-a sinucis din cauza lui ?  Declaratiile belicoase ? sau vorba lui CTP - o FATZA frumoasa pe care a purtat-o dintr-un film in altul ? Spune-mi UN FILM in care jocul a rupt fashul, un film care il pune pe aceeasi treapta cu Jean Gabin ? Alain Delon a fost un scorpion tipic, orgolios peste masura, ingamfat si care daca nu era atat de frumos .... nu era Delon. Un playboy frumos, masculin, elegant .... eventual un bad boy .... dar departe de piedestalul care i s-a ridicat. Ramane in schimb o vedeta, un nume, o fatza ..... un simbol.

 

Nu e nou. Doar ca urmaresc destul de rar forumul. 

Problema e ca majoritatea nu prea au ce povesti pentru ca au dus o viata obisnuita. Delon chiar, are. Numai ca multe din ele nu sunt frumoase. Si multe din cele 'nefrumoase' fiind recunoscute chiar de el, in ultimele interviuri. Pentru ca varsta, nu e asa ? te face mai intelept. Mie sincer mai mult imi placea Delon la batranete, reunoscand ce a gresit. Excluderea lui din cinema nu a fost nici o chestie politica. Pur  si simplu filmele lui nu se mai cereau, tipul respectiv de filme (pentru ca el nu a avut decat unul, gen Florin Piersic) nemaifiind la moda. Ahaaaaaaaaaaaaaaaaa ... frumos era daca imi spunea cineva de Delon pe scena teatrului ! alta mancare de peste. Cu asta ma puneati la zid :). Hai sa lasam, cel mai bine si cum spuneam, sa ramanem cu imaginea lui pe ecrane. Imi pare sincer rau ca m-aml sat atras in discutia asta.

 

Editat de CryWolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.08.2024 la 10:51, CryWolf a spus:

 Dalida care s-a sinucis din cauza lui ?

Asta e o prostie! Dalida a fost depresiva toata viata, a avut prima tentativa de suicid in 1967.

Alain Delon a trecut meteoric prin viata ei in 63 (Dalida a avut cateva zeci de amanti inclusiv François Mitterrand iar Alain Delon nu e nici primul, nici ultimul, nici foarte important in lista asta care e  o chestie oarecum aleatorie, de femei -)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...