Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Lordule,niciodata sa nu mergi sau sa turezi cu motorul rece...Uleiul si motorul trebuie sa ajunga la temperatura optima de functionare...altfel vei plati scump ruinarea unui motor.


» Post actualizat in 29 Mar 2015 22:43

» Post actualizat in 27 Mar 2015 18:13

 

Are tacheti hidraulici...

Asa este...dar pana la un anumit grad de uzura al scaunului supapelor...Si a mea are motor culbutat si tacheti hidro,dar manualul specifica si o verificare/reglare la un anumit numar de mile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ahoi!
@Motorious, am observat că dacă e rece cam gâfâie. E mai pretențios, dar important e că îmi place. Acuma mă gândesc să îi fac service la telescoape, ulei, semeringuri....etc
Mulțumesc de sfat!

 

Apropo care are un manual de service in format pdf pentru Sporster de 883 2005.

 

Voi ce uleiuri a-ti folosit la Sporster 883 sau 1200 (20w50 sau 20w40 mineral) si ce branduri?

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indraznesc sa pun si eu o poza cu Porcusorul meu..un 883 cu kit de 1200..dupa cateva mici modificari de look! :)))..poza cu ape ul este dupa !

post-23362-0-81867700-1427832593_thumb.jpg

post-23362-0-12288000-1427832740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

@Motorious, am observat că dacă e rece cam gâfâie. E mai pretențios, dar important e că îmi place. Acuma mă gândesc să îi fac service la telescoape, ulei, semeringuri....etc

Mulțumesc de sfat!

 

Apropo care are un manual de service in format pdf pentru Sporster de 883 2005.

 

Voi ce uleiuri a-ti folosit la Sporster 883 sau 1200 (20w50 sau 20w40 mineral) si ce branduri?

 

Eu bag Bel Ray V-Twin 20W 50 mineral. Astia de la HD s-au sucit, acum recomanda sintetic....cred ca nu mai fabrica mineral compania care le livreaza uleiul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu bag Bel Ray V-Twin 20W 50 mineral. Astia de la HD s-au sucit, acum recomanda sintetic....cred ca nu mai fabrica mineral compania care le livreaza uleiul :)

Ahoi!

Asa am stiut si eu ca motoarele racite pe aer in general folosesc 20w50 sau 20w40 depinde temperatura exterioara la functionare, dar am vrut sa fiu sigur. Am mai folosit semi sintetic dar nu functioneaza la fel de bine ca mineral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Nu reusesc sa gasesc un manual de reparatii pentru HD Sportster 883 Custom din 2005, va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat!


» Post actualizat in 05 Apr 2015 19:13

Eu bag doar 20w50 full sintetic....dar e japo,desi motorul e cam la fel.Rezista mai bine la forfecare si temperaturi ridicate.

Eu full sintetic nu am incercat, si nici nu vreau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Full sintetic eu stiu ca e pentru motoare care lucrează pe racire cu lichid si la turatii mai înalte.

Mineralul se uzeaza mai repede dar e mai bun pentru motoare in V cu racire pe aer. Pot fii criticat dacă n-am dreptate, nu mă supăr!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Full sintetic eu stiu ca e pentru motoare care lucrează pe racire cu lichid si la turatii mai înalte.

Mineralul se uzeaza mai repede dar e mai bun pentru motoare in V cu racire pe aer. Pot fii criticat dacă n-am dreptate, nu mă supăr!

Din cate stiu eu full sintetic nu se foloseste pentru ca poate cauza alunecarea placilor de ambreiaj (bineinteles la cele cu ambreiaj umed )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema cu manualul de reparatii. Multumesc frumos de ajutor baietii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

@Motorious, am observat că dacă e rece cam gâfâie. E mai pretențios, dar important e că îmi place. Acuma mă gândesc să îi fac service la telescoape, ulei, semeringuri....etc

Mulțumesc de sfat!

 

Apropo care are un manual de service in format pdf pentru Sporster de 883 2005.

 

Voi ce uleiuri a-ti folosit la Sporster 883 sau 1200 (20w50 sau 20w40 mineral) si ce branduri?

 

 

Salut,

 

Eu la un Heritage Softail din '99 (Evo) bag de asta http://www.belray.com/v-twin-semi-synthetic-engine-oil-20W-50 . Din ce am inrebat pe la omini care l-au folosit e bun uleiul pentru Evo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...M-ai pus pe ganduri!Oare sa incerc si eu Belray-ul asta?Nu de alta dar motorul tau si al meu sunt practic identice ca si constructie,mai putin cilindreea si originea.Mai ales ca de Belray si Mobile 1 semi am auzit numai laude.Poate la urmatorul schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Am folosit la Dragstar 1100 Castrol, Motul si Bel-ray. Castrol (semi) Motul (mineral) si Bel-ray (mineral), dintre toate Bel-Ray mineral a fost excelent, dar daca Bel-ray sintetic merge si la Evo e interesant, mă gândesc să încerc!

» Post actualizat in 07 Apr 2015 09:16

@Twenty mulțumesc de informarție!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu nevoie de un manual de service/reparatii pentru un Sportster 1200C din 2001. Si eventual pentru un RoadKing 2003. Are cineva asa ceva? Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Doresc sa cumpar placute de frana spate pentru HD Rocker C .

Astept sfaturi....

Ahoi!

Metric Motion te poate ajuta (Razvan) http://www.metricmotion.ro/

» Post actualizat in 15 Apr 2015 07:34

Nelămuriri:

- am amestecul cam bogat, mai exact daca accelerez moare motorul. Care s-a mai jucat cu carbutatorul de sportster?

- am măsurat compresia pe cilindru si e 8, e normală?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Suspensii spate originale Harley Davidson. Provin de pe un Sportster 1200 Custom din 2005.

 

Pret: 100 euro.

 

post-63187-0-88507100-1430481435_thumb.j


» Post actualizat in 02 May 2015 17:10

As avea si eu nevoie de un manual de service/reparatii pentru un Sportster 1200C din 2001. Si eventual pentru un RoadKing 2003. Are cineva asa ceva? Multumesc anticipat!

 

Daca nu ai gasit, lasa-mi un mesaj pe privat cu o adresa de mail, sa-ti trimit prin wetransfer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca din intamplare v-ati facut vreo modificare la filtrul de aer si ati pus hyper charger si a ramas cutia de la filtrul de aer (cutia ovala neagra care se prinde de carburator si cilindri ) si va impiedicati de ea prin garaj as fi extrem de bucuros sa va scap de ea :)

Salut daca te intereseaza carcasa cu filtru in stare f buna post-37568-0-20311300-1431094997_thumb.jpgpost-37568-0-02158800-1431095004_thumb.jpg 200 ron+transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Cu ce ma muncesc de 2 luni, usor sunt pe drumul cel bun.

Pur si simplu ma cucereste simplitatea acestui carburator!

Care s-a mai jucat cu asa ceva?

 

post-25613-0-16906700-1431637666_thumb.jpg

post-25613-0-61614200-1431637668_thumb.jpg

post-25613-0-93138100-1431637671_thumb.jpg

post-25613-0-41343100-1431637675_thumb.jpg

post-25613-0-31750600-1431637685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Cu ce ma muncesc de 2 luni, usor sunt pe drumul cel bun.

Pur si simplu ma cucereste simplitatea acestui carburator!

Care s-a mai jucat cu asa ceva?

 

» Post actualizat in 16 May 2015 06:15

din care i-mi dau eu seams, in carburatorul ala s-a umblat, de cat Ai jeturile ?

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 16 May 2015 06:15

din care i-mi dau eu seams, in carburatorul ala s-a umblat, de cat Ai jeturile ?

Ahoi!

Inaintea mea nu stiu daca s-a umblat, partea cu silicon e facuta de mine si un prieten, era fisurat capacul de acoperire a membranei.

N-am idee ce dimensiuni are kitul de jet, nu l-am masurat, de ce intrebi?

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...