Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Si eu va zic despre al meu...

 

CBR F4i 2005 - Consum: undeva intre 6,5 si 8,5%...

- Relantiul la 900 rpm (poate ca difera de la carburatie la injectie)

- Presiunea in roti ar tebuii sa fie cam aceeasi...daca nu chiar identica cu ale vostre...cert e ca ce-mi recomanda producatorul(adica ce scrie pe aparatoarea de lant) este in felu urmator 42 psi-spate si 36 psi- fata!

Ieri am verificat presiunea in roti si daca am retinut eu bine...42 psi inseamna ~2,9-3 atm si 36 psi ~ 2,4-2,6 atm ...sper sa nu ma insel... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De 4zile mi-am luat si eu o Honditza pe care o iubesc mooolt :D si as avea cateva intrebari daca atzi putea careva sa imi raspundetzi....este o Honda CBR600F din 94' si as vrea sa stiu in cate ture ii bine sa tin motoru sa nu fie nici turat nici subturat...si voua cat va papa ca mie imi pare ca papa mult cand trag de el...creca vreo 8%

post-6606-1182600200_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune-ti relantiul la 1100, ca iti ucizi bateria. trust me :D

 

cat despre consumul tau, 6,5 cred k t referi in afara orasului nu? :welcome:

 

Consumul de 6,5% ...este, evident ~(pt sugativele astea)~ pe afara......poate si mai putin, este o valoare aproximativa... :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre io eram obisnuit cu alte valori. E un oarecare soc acum sa fac plinul dupa 165 de km, iar ianitne mergeam pana la 210 km :welcome:(:thanks:( ( city mode)

 

incercati sa nu mai puneti intrebari aberante de genul cum sa merg cu motorul.. ne subturat ne supraturat..deci..asta e o aberatiune, daca nu simti un motor subturat nu ai ce cauta pe motor, cat espre supraturare.. numai limitatorul poate obiecta ceva :D

 

Plus ca s-a mai raspuns in cadrul topicului..asa ca search...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiti voi, se poate sau nu interschimba saua de F4i Sport, cu o sa normala de F4i?

 

intreb pentru ca, o data ce o cumpar, as vrea sa pun si niste suporti pentru cutii pe ea, pentru drum mai lung, si nu as crede ca suportii s-ar putea monta pe saua de F4iSport (care e din din 2 bucati). Sau ma insel? Ati auzit vreodata de cazuri (sau sa fi vazut poze) in care sa existe montati suporti pe un F4i/F4iSport?

Editat de rainman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rainman daca se poate schimba, te-ar interesa un schimb? iti dau saua normala a mea pentru aia sport :welcome:

 

F4i 2001

consum mediu 6,5-7

presiune roti: fata-2,50 spate-3

relantiu 1000 rpm de la 60 grade in sus

limitator? ce-i ala? :D

Editat de squid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa poti schimba saua de la F4i la F4iS in mod normal eu cred ca trebuie schimbata si carenele inferioare cu tot cu stop si ce mai e pe acolo...

 

eu cred ca se poate monta cutii si pe F4iS, pt ca ai cele doua surube laterale, banuiesc ca nu sunt numai pt agatat plasa in ele...

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare all si merci pentru raspunsuri... eu in weekend am fost plecat pe meleagurile natale (Braila :moto: ) si d-aia n-am raspuns...

 

Dupa ce m-am consultat cu un bun prieten de la BR care se pricepe mai bine ... cam la aceleasi valori am ajuns la presiunea in pneuri 2,9 si 2,5 ... relantiul l-am lasat undeva intre 1000 si 1500 ....mai aproape de 1000 ...probabil un 1100-1200. Cat despre consum... am facut plinul la BR, pana in buc am facut cam 210km si inca n-am trecut pe rosu... (de obicei pe rosu ma mai duce vreo 30-40km lejer, nu am ramas niciodata fara benzina dar cred ca duce 50km)... as putea zice un 5-6% afara mers cu 120-130 si reprize de 150-160 si 80-90 prin sate (rusinica da venea noaptea :rock:) si un 6-7% in oras.

 

Acum as mai avea o intrebare... am vazut la motoarele mai vechiute ca au robinet pt rezerva and things... la F4 cum stat treaba? Intra automat dupa ce se aprinde beculetzu' galben sau...?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog din suflet ajutati-ma, am o Honda CBR 600F din '92, deci F2 ...Acum o saptamana am dus motorul la un mecanic priceput sa-mi regleze carburatia, a facut-o, motorul a functionat perfect in seara respectiva, a doua zi a inceput sa-mi faca probleme, in sensul ca ... la cald, motorul se detureaza pana moare .. ori nu se alimenteaza, ori se ineaca... azi am curatat filtrul de aer, si parca a fost alta viata, dar nu a tinut schema decat 20-30 de km, prin oras .. si au reinceput "fitzele"... nu mai stiu ce sa fac .. am contactat omul care mi-a facut carburatia si da din umeri ... care ati mai patit similar, va rog din suflet ajutati-ma, mi-au venit si numerel noi si stau pe tusa, e infernal!!! nr de telefon ... 0728074690 - Bogdan ... va multumesc anticipat

 

mai mentionez faptul ca am incercat sa merg si fara filtrul de aer, aceeasi problema, am facut testul de compresie , am 7,5 pe fiecare piston, deci e aprox in regula... va multumesc celor interesati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa nu fi incurcat omu furtune pe acolo sa le fi pus in alta ordine..

 

cat despre rezervor. la F4 NU EXISTA ROBINET. SI eu l-am cautat mult. Nici azi nu l-am gasit :moto: hehe

are un

potentiometru" de On/Off da aia e altceva :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: merde... sa-nteleg ca la F4 nu exista rezerva? sau ca se cupleaza automat cand ramai fara benzina? sau ca se cupleaza cand treci pe rosu?... e destul de important de stiut treaba asta...cred ca am sa trec pe la showroom-ul ala de pe dorobanti sa intreb... paote aia or sti

 

btw, am facut consumu "la sange" cand am fost weekend-ul asta la braila... am facut plinul la braila, am facut 210km pe afara si alti 90km in bucuresti si am pus benzen.... uimitor au incaput 17l :rock: ...deci chiar cred ca rezervorul are 18l so... cu 17l am facut 300km => 5,6% consum

 

Mentionez ca nu am mers in forje or something like that... decat f putin :wink:

 

Daca exista uameni care stiu cum sta treaba cu rezerva la F4, luminati-ma si pe mine :lol:

 

10x Sinner-,

10x all,

Catalin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, nu exista rezerva la F4, ci doar o atentionare cand in rez incepi sa ai sub 3,5litri.

E foarte important ca acea atentionare sa mearga tot timpul, de aceea japonezu nu a pus bec ci LED pentru a nu se arde!

La F4i e display LCD, e alta treaba, insa conceptul de "rezerva" nu mai e de la F3 incoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac motoarele voastre dar din pacate nu am vazut una mai frumoasa ca a mea :rock: nu i-am bagat prea mult tunning pt ca merge ca un ceas elvetian dar iata ce modificari i-am aplicat amantei mele:

-toba arrow

-filtru ulei si aer k&n

-ngk iridium ix

-parbriz dark tint puig

-mansoane herris

-oglinzi carbon

-protectie reservor si buson rezervor progrip

-semnale directie fata spate albe pe leduri

-h4 osram bluvision

-led pozitie halogen white

si urmeaza sa ii pun urmatoarele care desi costa 1200 euroi ma voi stradui si le voi lua:

-scarite rizoma gold

-amortizor ghidon hyperpro active

-clesti rizoma gold

-banda rosie pe jante

 

am sa pun o poza si cu f4 lu tata ca si el e impatimit honda 600f. :moto:

post-13765-1183113028_thumb.jpg

post-13765-1183113073_thumb.jpg

post-13765-1183113115_thumb.jpg

post-13765-1183113144_thumb.jpg

post-13765-1183113174_thumb.jpg

post-13765-1183113194_thumb.jpg

post-13765-1183113222_thumb.jpg

post-13765-1183113264_thumb.jpg

post-13765-1183113282_thumb.jpg

post-13765-1183113502_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@strumfuadi 10x :moto:) ma batea gandu la un moment dat sa incerc sa vad ce se intampla daca merg pana se termina benzina din rezervor :rock:) bine ca n-am pus in aplicare :wink:

 

@Radu46 frumoasa mobritza ....abia astept sa-mi mai revin cu banutzii sa mai bag si eu in a mea niste $$ s-o fac mumoaxa :lol:

 

acum intreb si eu... aveti idee daca se poate pune bord electronic la F4 din 2000? din cate am observat bordul F4-ului este electronic...adica n-are sufe pana in bord and things... ma bate gandu' la un bord cu afisaj digital pt asta mica :D

 

ah si inca ceva... la F4, are pe fiecare parte, de la rezervor si pana in bord cate 2 bucati de plastic care mascheaza firele si ce mai e p-acolo... o bucata de la rezervor si pana pe la mijlocul distantei dintre rezervor si bord o am, imi lipseste doar bucata pana la bord in ambele parti. Aveti idee cam cat costa chestiile alea si pe unde le pot gasi...eventual sa fac si o proba sa vad daca se potrivesc ca CBR-oaica mea nu are carenele originale...sunt facute si nush daca se potrivesc

 

10x again,

Catalin.

Editat de Dark4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si eu sunt proaspat posesor de Honda CBR 600 F Sport, dar din nefericire si neconstinta si lipsa de experienta am reusit sa o culc pe o parte in parcare si i-am rupt oglinda pe dreapta. Am incercat peste tot pe unde am gasit pe net numere de telefon sa intreb si nu am gasit. Am vreo sansa sa gasesc fara sa fac comanda?

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa pun bord de mig 29 pe cbr-ul meu. //oare se potriveste ? :moto:

 

 

Eu ma gandeam la un bord de CBR 600 F din 2001 sau ceva de genul .... de mig 29 nu prea ma atrag... cam multe ceasuri....dar acum depinde de gusturile omului.... :rock:

 

 

@v_xtr: depinde cum s-a rupt... si eu am culcat-o p-a mea tot pe dreapta...si tot la fel mi s-a rupt oglinda... dar am reusit s-o sudez ...sa rupt chiar de la baza, unde se prinde de carena.... aproape ca nici nu-ti dai seama ca-i sudata....

Editat de Dark4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e motoru meu

Cbr F4 din 99 :rock:

 

Sa-ti traiasca, si tu cu el ...fericiti si fara evenimente... apropo... e cumva luata de la Ploiesti !? ... (cea care a fost expusa la SMAEB)...am retinut infundatura din rezervor...se poate sa ma insel...

:moto:

@v_xtr: depinde cum s-a rupt... si eu am culcat-o p-a mea tot pe dreapta...si tot la fel mi s-a rupt oglinda... dar am reusit s-o sudez ...sa rupt chiar de la baza, unde se prinde de carena.... aproape ca nici nu-ti dai seama ca-i sudata....

 

Ce coincidenta... si a mea e rupta tot de langa suport, tot dreapta...defapt a fost... se sudeaza foarte usor fiind aluminiu... daca era zamac(sau cum s-o chema materialu ala) trebuia sa comanzi alta...asa merge foarte bine si sudata :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

acum intreb si eu... aveti idee daca se poate pune bord electronic la F4 din 2000? din cate am observat bordul F4-ului este electronic...adica n-are sufe pana in bord and things... ma bate gandu' la un bord cu afisaj digital pt asta mica :rock:

 

Catalin.

 

da, se poate

si pe f3 se poate pune bord de f4i : http://cbrworld.net/forums/1/219055/ShowThread.aspx

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...