Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2. cuiele de la membranele superioare au 5 pozitii. momentan am setat la pozitia din mijloc. cum s-ar comporta motorul (putere, consum, etc) la celelalte setari?

3. jiglerele de amestec (alea cu 3 si 3/4) au cate un arc, cate o "saiba" metalica subtire si cate o garnitura de cauciuc. la unul din ele lipseste garnitura de cauciuc. e normal? parca asa imi amintesc ca era si la cealalta aprilie pe care am avut-o, dar nu mai sunt sigur.

 

multumesc :)

 

la intrebarea #2 m-am lamurit singur, multumesc anticipat. o sa incep prin a le monta la pozitia 5, cel mai coborat

2 . nu te-ai lamurit : monteaza siguranta la mijloc (2 libere sus ,2 libere jos)

3. nu e normal , trebuie sa fie garnituri de cauciuc la ambele suruburi , si suruburile deschise 3 ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la baieti, si La Multi Ani!

@enemy2day: faina mobra, o vazusem de cand era la vanzare.

 

Asa cum imi propusesem, azi am demontat mobra, mai exact am dat rezervorul jos, l-am golit (avea cam un litru de apa + resturi de silicon + mazga), am curatat bujia, care era foarte afumata, probabil de la apa din benzina, si i-am montat un filtru nou de benzina.

La ce mizerie aveam in rezervor, ma mir cum de mai functiona...

Am vrut sa-i dau jos si carburatoarele, dar imi inghetasera mainile, si se apropia ora sa plec la munca..

Ramane pe alta data, cand o sa fie mai mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze din tura de acum 2 ore:

Baravo dragilor, bravo !!! pe mine nu ma lasa salele la asa temperaturi

 

Frumos si ZZR-ul ala de 1100...

Ala???? cel mai frumos ZZR-u de 1100,Cristi am dreptate ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu o mica problema dar mai intai va doresc sanatate ,asfalt uscat si noroc in 2014 si-n toti ani ce vor urma. Va rog spuneti-mi de ce pedala de frana ,cand o calc se duce pana jos si frana nu tine decat putin??? N-am pierderi de lichid pe nicaeri i-am facut aerisirea si tot nu s-a schimbat nimic. Nu face presiune sau... :-L habar nu am ce poate sa aiba.

Sa fie garniturile din interiorul pompei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil corpul pompei este oxidat la capatul cilindrului interior.

de aceea cursa pistonului nu este completa (la revenire).

pistonul nerevenind complet, garnitura de presiune nu trece de gaurica ce comunica cu rezervorul...

si aerul nu reuseste sa iasa inspre rezervor si nici sa alimenteze instalatia cu lichid.

trebuie sa desfaci cilindrul de frana si sa il cureti.

mare grija cand il desfaci sa nu pierzi piese sau sa sara arcul dupa ce scoti siguranta.

daca nu te pricepi, apeleaza la vreun prieten care a mai desfacut pompe de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu daca apar probleme la instalatii vechi se desface toata instalatia se curata se monteaza la loc( se inlocuiesc componentele defecte) se aeriseste si completeaza cu lichid ( eventual nou)

Nu este o instalatie complexa asa ca nu dureaza mai mult de 2 ore .

Intr-adevar daca nu crezi ca ai priceperea apeleaza la un cunoscator.

E bine sa verifici toata instalatia de frana pentr ca de ea depinde viata ta ca motociclist ...

Eu am cam acelas lucru , am umblat ceva pe la motor si am slabit furtunul care pleaca din pompa spre piston ( placute) , am sesizat dupa ce nu mai tinea frana , aveam scurgeri dar nesemnificative , deci nu curgea pe jos , dar lua aer , am strans la loc furtunul dar tot asa am cursa lunga deci la mine trb aerisit si astfel m-am gandit ca daca tot umblu acolo desfc toata instalatia .........insa la primavara pt ca nu am garaj si trb sa lucrez afara....

cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am continuat treaba inceputa zilele trecute, si am dat carburatoarele jos, le-am curatat si verificat.

Un chin necesar, dar nici la japoneze nu e prea simplu, mai ales la cele cu 4 carburatoare.

Mizerie, ceva apa, iar carburatorul din stanga era cam "afumat", insa japonezii de la Mikuni sunt meseriasi...

Reglajele pareau ok, membranele in stare buna, doar ca nu am reusit sa desfac unul din suruburile de golire de la un pahar, asa ca le-am schimbat intre ele pana imi iau unul bun.

Mai am sa-mi iau o sonda pentru rezerva de benzina de la rezervor, si gata cu pregatirea pt sezonul urmator. Intre timp am mai gresat si lantul.

Ramane ca in primavara sa schimb si uleiul, antigelul fiind nou, si poate imi fac rost si de o termocupla mai buna.

post-74306-0-12137300-1389028022_thumb.jpg

post-74306-0-65692900-1389028022_thumb.jpg

post-74306-0-13454400-1389028023_thumb.jpg

post-74306-0-58079600-1389028023_thumb.jpg

post-74306-0-02606400-1389028024_thumb.jpg

post-74306-0-48245900-1389028024_thumb.jpg

post-74306-0-91338600-1389028024_thumb.jpg

post-74306-0-32234200-1389028025_thumb.jpg

post-74306-0-78200300-1389028025_thumb.jpg

post-74306-0-19494000-1389028026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaaaaaaaa . imi aduc aminte de mine acum doua luni cand am venit pe forum .... treaba buna si necesara , a mea este curata acum , la fel in primavara schimbul de ulei , curatat sita si cel mai nasol INSCRIEREA DEFINITIVA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si poate nu o mai dai...prietenii stiu de ce :P

 

Hai,ca m-ati facut curios cu sita aia de la ulei.

Ma apuc de cautat manualul de service pe care il printasem candva, ca de abia acum m-am "imprietenit" cu calutul meu inaripat :D



@GusaIIulian: si eu am avut probleme la pompa spate, am aerisit-o pana m-am plictisit, si pana la urma am schmbat-o cu tot cu etrier.

De atunci nu mai am probleme.

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristian mi-a spus de sita si avant aprilii anterioare il iau de cuvant , eu sunt la prima si invat

cum da caldura ... ma apuc de ulei



LA FEL VA DORESC TUTUROR SI NOROC MULT IN TOATE!

LA MULTI ANI!

ANUL VIITOR TREBUIE SA NE INTALNIM MUSAI OAREUNDE SI SA NE CUNOASTEM!PROPUNERI?

Marginimea Sibiului e o locatie echilibrata dpdv al distantelor cred eu ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun , bun asteptam si alte pareri



a fost o idee venita anul trecut -putem spune , deoarece ne vorbim dar nu ne stim si poate ar fi bine sa ne si intalnim undeva sa ne cunoastem mai bine in rest cam atat oricum sa se incalzeasca asteptam propuneri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, si eu sunt de acord, dar depinde cum ma prinde perioada, in zilele libere, sau de serviciu.

E un lucru bun, ca doar nu doar cei cu BMW-uri pot avea bucuria asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spuneti,referitor la perioada,va convine undeva intre 1 si 15 august?Eu atunci am concediu.

1.pentru mine este ok : pana atunci am numere definitive , este timp pt aranjarea concediilor si altor prbl . familiale , este vara si daca sunteti de acord putem gasi o locatie pentru amplasarea corturilor( nu am mai stat la cort de 15 ani , ) foc de tabara ... berea merge ....

incerc sa caut ceva in zona Sibiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...