Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragilor, am o problema cu mutarea releului de incarcare... am tot vazut ca aveti tendinta ba sa-l mutati, ba sa-i puneti un ventilator... parerea mea este ca se aeriseste foarte bine acolo si stiti de ce? Ei bine acolo este un curent de aer foarte puternic... de unde... DE LA SNORKEL, tot aerul tras de motor prin filtrul de aer trece fix pe deasupra releului si a CDI-ului. Evident este doar o teorie si sa va spun patanie. Am lasat niste acte pe undeva si aveam ramas un "chilotel" de documente gol in compartimentul de manusi, cum necum a ajuns la snorkel si cand dadeam sa accelerez murea motorul, cum o lasam la ralanti mergea perfect. Era chilotelul care-mi obtura admisia de aer, de aici concluzia ca avem flux de aer puternic si constant in zona releului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/video.php?v=4852368194133&fref=nf

DEMENTIAL


» Post actualizat in 10 Sep 2014 10:12


Remu1, iti foarte multumesc, sau altfel spus Danke shon...nu rade, ca nu am facut germana la scoala.
Il accept si vad ce fac din doua, macar sa mai prind si eu o luna-doua din sezon, calutul fiind singura cale rapida de transport la serviciu.
Cu masina nu indraznesc decat in weekend.
Revin, ca ma pregatesc de munca, mai am si sedinta inainte...

se spune Danke ShoShon :tempted:


» Post actualizat in 10 Sep 2014 10:17

Ok .

 

Pentru ca releul regulator sa fie cat mai bine aerisit poate fi scos de sub sa si montat astfel :

e foarte bine asa .Dac nu ma insel Suzuki dr 350 are pe dreapta.


» Post actualizat in 10 Sep 2014 10:21

Dragilor, am o problema cu mutarea releului de incarcare... am tot vazut ca aveti tendinta ba sa-l mutati, ba sa-i puneti un ventilator... parerea mea este ca se aeriseste foarte bine acolo si stiti de ce? Ei bine acolo este un curent de aer foarte puternic... de unde... DE LA SNORKEL, tot aerul tras de motor prin filtrul de aer trece fix pe deasupra releului si a CDI-ului. Evident este doar o teorie si sa va spun patanie. Am lasat niste acte pe undeva si aveam ramas un "chilotel" de documente gol in compartimentul de manusi, cum necum a ajuns la snorkel si cand dadeam sa accelerez murea motorul, cum o lasam la ralanti mergea perfect. Era chilotelul care-mi obtura admisia de aer, de aici concluzia ca avem flux de aer puternic si constant in zona releului.

fluxul de aer exista , cu certitudine dar nu are puterea de racire ca impactul direct.cat despre chilotel , greutatea acestuia este nesemnificativa si de aceea a fost atras imediat,dar daca pui o manusa nuse va mai intampla asa ceva!Oricum daca" inginerul " l-a pus acolo stia si el aceasta problema , insa , asta nu inseamna ca a gasit cea mai buna solutie asa ca daca ea exista de ce sa n-o folosim ?

Editat de alin geamanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, am o problema cu mutarea releului de incarcare... am tot vazut ca aveti tendinta ba sa-l mutati, ba sa-i puneti un ventilator... parerea mea este ca se aeriseste foarte bine acolo si stiti de ce? Ei bine acolo este un curent de aer foarte puternic... de unde... DE LA SNORKEL, tot aerul tras de motor prin filtrul de aer trece fix pe deasupra releului si a CDI-ului. Evident este doar o teorie si sa va spun patanie. Am lasat niste acte pe undeva si aveam ramas un "chilotel" de documente gol in compartimentul de manusi, cum necum a ajuns la snorkel si cand dadeam sa accelerez murea motorul, cum o lasam la ralanti mergea perfect. Era chilotelul care-mi obtura admisia de aer, de aici concluzia ca avem flux de aer puternic si constant in zona releului.

Am patit si eu cu o carpa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fluxul de aer este mare.

Este fix acelasi cu cel de pe evacuare... de la ambele tobe :)

Asta daca facem abstractie de temperatura gazelor la evacuare (creste volumul gazului... si evident si fluxul).

Cand au pus acolo releul regulator s-au gandit clar la fluxul de aer creat pe partea de admisie.

Eu am preferat sa pun suplimentar un ventilator de 80 de calculator.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fluxul de aer este mare.

Este fix acelasi cu cel de pe evacuare... de la ambele tobe :)

Asta daca facem abstractie de temperatura gazelor la evacuare (creste volumul gazului... si evident si fluxul).

Cand au pus acolo releul regulator s-au gandit clar la fluxul de aer creat pe partea de admisie.

Eu am preferat sa pun suplimentar un ventilator de 80 de calculator.

cred ca gresesti , fluxul este flux iar cantitatea de aer e altceva .Fluxul = o cantitate de ceva emisa sau absorbita int-o unitate de timp si la o anumita viteza.Avand in vedere ca in piston se produce o explozie fluxul de gaz emis de tobe este altul decat fluxul de aer intrat in carburatoare.gazul ( aerul+carburant , alta presiune , alta densitate...etc) se comprima ca volum explodeaza si se evacueaza la alta viteza .DECI nu exista similitudine de flux si nici de cantitate. De viteza aerului care atinge releul de incarcare depinde recirea acestuia.Este exact ca la un radiatorde motor auto , astfel daca depindea numai de cantitatea de aer il monta in porbagaj si gata , insa nu e asa.

Totusi , revenind la tema noastra inginerul (ii) stia(u)clar viteza si cantitatea de aer in zona de sub sa si a (u)considerat ca este suficient pentru mentinerea releului la o temperatura optina de functionare, l-a pus acolo si a rezolvat o problema estetica.

INTREBARE: Daca esxista o solutie mai buna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vorbit ca un om mare ;)

Releul meu a fost montat sub jugul infererior de la furca.

Toate bune si frumoase pana mi-a iesit un fir din mufa, s-a defectat releul care nu avea mai mult de 2 ani, marca Electrex, apoi s-a dus bateria, care a fortat rulmentul de bendix prin curent slab la potnire, pana a cedat...totul de la un fir care nu avea contact permanent..

In alta ordine de idei, astazi Remu1 a facut cumva sa ne intalnim sa imi dea rulmentul unisens, care e in stare foarte buna. Astept sa-mi vina roata dintata pe saptamana viitoare, apoi ma apuc de montaj.

Multumiri pentru Remu1, sper sa te pot ajuta si eu la nevoie.

Comunitate ca la Aprilisti, mai rar.

Bun, va las, ca azi nu am dormit deloc dupa a doua tura de noapte, astept sa intru la notar pentru copii legalizate la fotbalul lui fi-miu, apoi antrenament si o vizita de lucru la scoala, ca le-au schimbat sala de curs si e dezastru. Scaune si banvi rupte, parchet deteriorat, usi si geamuri defecte...ca dupa razboi.

E bine ca platim bani la stat, sa reparam tot noi...

Sistem de 2 bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vorbit ca un om mare ;)

....

Multumiri pentru Remu1, sper sa te pot ajuta si eu la nevoie.

Comunitate ca la Aprilisti, mai rar.

.....

ASTA-I SPIRITUL APRILIENILOR PEGASISTI!God,i love this!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mai dati cu fluxul si refluxul ca mi-aduceti aminte de ocean si iar vreau la mare.

Chestia cu aerul care vantura releul pe sub sa o fi fost gandita bine la vremea ei, si pe Aprilia, si pe BMW.

Problema care se pune acum este alta: la nivelul anilor 90, cand a fost gandita Aprilica, si copiata de BMW, temperaturile medii pe timp de vara erau cu 10-15 grade mai mici decat acum. Aduceti-va aminte ca atunci cand eram copii, canicula era ceva de 30 de grade Celsius, nu de 48, ca acum.

Pe de alta parte, motocicleta a fost gandita pentru deplasari la drum lung, nicidecum in oras, cum o folosim noi zilnic (sau cel putin eu). Astea doua combinate, adica statul la stop si temperaturile de vara, care ating la nivelul asfaltului si 70 de grade Celsius, sunt in mod sigur moartea pasiunii.

Faptul ca nu a fost o idee stralucita, sa puna releul sub sa, a fost si recunoscuta de catre BMW care, la modelul imediat urmator, incepand cu anul 2000, pe GS 650, au montat piesa in fata, pe scutul motorului, in plin flux de aer.

Acum, din experienta personala, va spun ca dupa un an de mers cu ea in oras, dupa ce am adus-o in tara, releul s-a prajit. L-am scos frumusel pe partea dreapta pe carena aia de plastic negru, de sub bidonul de antigel si, de patru ani, nu au mai fost probleme.

Daca e cineva interesat de manevra asta pot sa-i fac poze sa vedeti ca nu-i nici o mare inginerie. Doua gauri, cateva injuraturi si gata! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva prin garaj vreun cauciuc enduro sau cross pe17 sh. As fi dispus sa dau in jur de 100 ron.


» Post actualizat in 12 Sep 2014 07:47

Apropo de releu' eu l-am pus in fata pe umarul stang ,in fata radiatorului. Se mai incinge doar cand stau la semafor dar in rest este RECE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Aprilica mea,e montat din fabrica,jos in dreapta,jumatate in scut,jumatate inafara lui.

Am pus,ca protectie,o grila in fata aripioarelor de racire.Nu se incalzeste mai mult ca inainte.

post-41801-0-69335600-1410515471_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de intrebare,mai bine!

Saptamana viitoare ma programez la a 2 a operatie,cea de scoatere a surubului si a placutei.Va urma inca 1 luna jumatate de convalescenta cu recuoerare,adica pe limba romana efortul fizic de a invata sa folosesc si piciorul stang,adica sa invat sa stau/merg biped! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de intrebare,mai bine!

Saptamana viitoare ma programez la a 2 a operatie,cea de scoatere a surubului si a placutei.Va urma inca 1 luna jumatate de convalescenta cu recuoerare,adica pe limba romana efortul fizic de a invata sa folosesc si piciorul stang,adica sa invat sa stau/merg biped! :rusinica:

multa sanatate si sa mearga treaba bine. O sa dureze ceva recuperarea dar o sa fie bine ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are cineva ,prin garaj,debara,sub pat...o pedala de schimbator de viteze de Pegaso 97[sigur se potriveste si de la ani cu plus sau minus], ar fi super!Contra cost binenteles si transport platit de mine.multumesc.

 

Scuze ca insist.....dar nu se stie niciodata de unde sare iepurele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aline,am estimat optimist 1 si 1/2 luna,dar pana la anu' nou is nou-nout!!! :crack:


» Post actualizat in 12 Sep 2014 13:10

Scuze ca insist.....dar nu se stie niciodata de unde sare iepurele!

Acum am sunat pe cel caruia i-am vandut Aprilica GA,caci i-am dat o pedala de aluminiu de Cube in plus si mi-a zis ca se uita daca o mai are si revine cu un raspuns!Nu promit nimic!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi in extaz,crede-ma! Sper sa am noroc. Multa sanatate Cristi!

Mersi de urari!

Revin cu un raspuns imediat ce stiu ceva concret!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot,am sunat si a spus omul ca mai mult ca sigur ca o are si pe luni o trimite.Sunt curios acuma sa vad!

 

Inca odata multumesc tuturor pt. ajutorul dat.Numai bine si sanatate tuturor!

 

Si asfalt uscat inca mult si bine pe anul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...