Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se poate face garniture IMSA daca am model insa , pt can nu amem hidrocarburi , recomand pasta de standard de la Wurts. Este o pasta neagra , in silicon special de garnituri.Voi pune poza cand ajung acasa. Singurul chin cu garniturile o reprezinta faptul ca nu am matrita si atunci fiecare este unicat si necesita multa munca. Aceasta pasta este testata de mine intr in borcan cu benzina ,se umfla, dar nu se dizolva ,o recomand

» Post actualizat in 31 Jan 2015 17:37

Cred ca se numeste "silicon special 250 "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, in ideea aceasta gasesti in magazinele de piese auto 3 tipuri de pasta pentru garnituri:

 

una rosie = tine la temperatura;

una neagra = tine la ulei;

una albastra = tine la apa.

 

Evident tie ti-ar trebui cea albastra, dar din proprie experienta iti spun ca merge oricare din cele trei cu respectarea urmatorilor pasi:

 

- cureti foarte bine atat carterul motorului cat si capacul de resturile de garnitura;

- aplici pasta uniform pe ambele suprafete,

- montezi capacul pe motor si pui suruburile FARA SA LE STRANGI, doar sa le apropii cat sa vina capacul in contact cu carterul dar sa nu scoata pasta de tot din imbinare;

- a doua zi strangi la gata (vezi cuplul de strangere in carte).

 

Eu asta folosesc: post-18232-0-59802900-1422726824_thumb.jpg

 

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FAC o recomandare: montajul se va face dupa uscarea pastei,astfel nu va curge si pt ca este gumata se va comporta exact ca o garnitura de cauciuc

» Post actualizat in 31 Jan 2015 18:22

OK, in ideea aceasta gasesti in magazinele de piese auto 3 tipuri de pasta pentru garnituri:

 

una rosie = tine la temperatura;

una neagra = tine la ulei;

una albastra = tine la apa.

 

Evident tie ti-ar trebui cea albastra, dar din proprie experienta iti spun ca merge oricare din cele trei cu respectarea urmatorilor pasi:

 

- cureti foarte bine atat carterul motorului cat si capacul de resturile de garnitura;

- aplici pasta uniform pe ambele suprafete,

- montezi capacul pe motor si pui suruburile FARA SA LE STRANGI, doar sa le apropii cat sa vina capacul in contact cu carterul dar sa nu scoata pasta de tot din imbinare;

- a doua zi strangi la gata (vezi cuplul de strangere in carte).

 

Eu asta folosesc: attachicon.gif20150131_195021.jpg

 

Succes!

 

faci mobila din lemn say pal?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut FIAT 600 din 1966 si avea garnitura capacului de chiuloasa din piele!

Garnitura aia se mai facea din pluta!Dar mai ok,este din clingherit!


» Post actualizat in 01 Feb 2015 13:05

Ca "relaxare",va postez o chestie de vazut/bagat la cap:

http://www.filmedocumentare.com/97-posedat-de-banci/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+FilmeDocumentareOnline+%28FilmeDocumentare.com%29

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relaxare.. prefer :

.. si mi se pare mie sau are o toba anulata ?!

Ca relaxare si eu la fel prefer!Ca "relaxare" e bine sa stii cat mai multe din lumea asta de shite,ca sa poti ocoli pe cat posibil chestii d-alea!

 

Azi am reinceput munca dupa 7 luni de recuperare de la "doggy hit"!

It's good to be back!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit printre muncitori, domnule Cristian 1! :bounce:

N-am mai postat de mult, dar v-am urmarit indeaproape.

 

Abia astept sa vina primavara, am un chef de plimbareeee... Si la fiecare zi de-asta mai calduroasa, imi vine sa pun bateria pe ea si sa o scot la o plimbare de seara.

In alta ordine de idei, mi-am vopsit gentile laterale, luate de la eugenkawa, in culoarea motocicletei si am reconditionat si vopsit handguard-urile originale ale motocicletei, cu ajutorul unui bun prieten. :rock:

Cand voi ajunge pe la el (la el in garaj tin si motocicleta) o sa le fac niste poze sa va puteti da cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit printre muncitori, domnule Cristian 1! :bounce:

N-am mai postat de mult, dar v-am urmarit indeaproape.

 

Abia astept sa vina primavara, am un chef de plimbareeee... Si la fiecare zi de-asta mai calduroasa, imi vine sa pun bateria pe ea si sa o scot la o plimbare de seara.

In alta ordine de idei, mi-am vopsit gentile laterale, luate de la eugenkawa, in culoarea motocicletei si am reconditionat si vopsit handguard-urile originale ale motocicletei, cu ajutorul unui bun prieten. :rock:

Cand voi ajunge pe la el (la el in garaj tin si motocicleta) o sa le fac niste poze sa va puteti da cu parerea.

Mersi Victore!

Ai putintica rabdare,venerabile(cum bine zisa Caragiale!)

 

:pics: ,deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot cumpar de acolo de peste un an si e foarte de incredere. Uita-te si tu sa aiba multe calificative de la cine cumperi. La observatii cand cumperi, daca cumperi ceva mai scump de 50 de dolari roaga-i sa specifice o suma mai mica (vreo 20) pe plic si faptul ca este 'gift'. Nu am platit pana acum niciodata tva sau taxa vamala dar nici nu am cumparat chestii de valoare prea mare. Cel mai devreme mi-a venit in vreo 2 saptamani si un pic cel mai tarziu in vreo 5 sau 6.

 

Aliexpress tine de alibaba, un gigant chinez care concureaza cu ebay si amazon. Au avut anul trecut cea mai mare intrare pe bursa din istoria bursei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot cumpar de acolo de peste un an si e foarte de incredere. Uita-te si tu sa aiba multe calificative de la cine cumperi. La observatii cand cumperi, daca cumperi ceva mai scump de 50 de dolari roaga-i sa specifice o suma mai mica (vreo 20) pe plic si faptul ca este 'gift'. Nu am platit pana acum niciodata tva sau taxa vamala dar nici nu am cumparat chestii de valoare prea mare. Cel mai devreme mi-a venit in vreo 2 saptamani si un pic cel mai tarziu in vreo 5 sau 6.

 

Aliexpress tine de alibaba, un gigant chinez care concureaza cu ebay si amazon. Au avut anul trecut cea mai mare intrare pe bursa din istoria bursei :)

multumesc de sfaturi .am gasit niste borsete de picior faine si ieftine si in acelas timp utile in mersul pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezarii .. manusi de la 50 lei mai aveau si gecimoto.ro .. dar vad ca pe site nu apar .. la depozit erau mai multe, cand am cautat eu ( in iarna ) :what: , dar sincer, am luat o pereche asa.. la 60 lei sa o am de test si nu am putut merge decat 2km cu ea pt ca nu imi ajungeau degetele nici la ambreiaj, nici la claxon, nici nu puteam semnaliza si dreapta era deja anchilozata pe acceleratie.. nu stiu cum sunt croite sau ce materiale folosesc.. pareau a avea mobilitate, a fi comode ... doar o impresie vaga :) si am pus pe maini destule modele de pe acolo pana m-am hotarat... :bike-037:

 

dar acum serios.. ati merge cu un ghiozdan pe care scrie alpniestars ?! ..

Editat de andreitech
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezarii .. manusi de la 50 lei mai aveau si gecimoto.ro .. dar vad ca pe site nu apar .. la depozit erau mai multe, cand am cautat eu ( in iarna ) :what: , dar sincer, am luat o pereche asa.. la 60 lei sa o am de test si nu am putut merge decat 2km cu ea pt ca nu imi ajungeau degetele nici la ambreiaj, nici la claxon, nici nu puteam semnaliza si dreapta era deja anchilozata pe acceleratie.. nu stiu cum sunt croite sau ce materiale folosesc.. pareau a avea mobilitate, a fi comode ... doar o impresie vaga :) si am pus pe maini destule modele de pe acolo pana m-am hotarat... :bike-037:

 

dar acum serios.. ati merge cu un ghiozdan pe care scrie alpniestars ?! ..

am manusi de 62 de lei si sunt multumit , am si scurte de cross si sunt foarte multumit , nu transpira , nu in comodeaza ...daca nu crezi ti le dau la test...........asta nu inseamna ca tehnologia si experienta aplicata a firmelot de calibru poate fi combatuta de "chinezarii" ....insa au si ei producatorii lor buni , de ce nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un echipament nu e neaparat de treaba daca e ieftin sau scump!Sunt o groaza de chestii,si nu numai moto,in lumea asta,nejustificat de scumpe!Dar nici deviza:"Pentru mine tot ce e mai ieftin e bun"!.Trebuie verificata calitatea individual!

Dupa cum am constatat pe propria piele,echipamentul nu te protejeaza de o fractura,dislocare,etc ci doar de impactul direct ca ala ca sa nu fie mai sau mult mai grav!

Lipsa purtarii lui insa te expune absolut direct la orice problema ce poate aparea de genul asta!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata,vitejii mei.

Eu sunt de parere ca un echipament de calitate SH e mult mai bun decat cel nou cioancionci..

Spre exemplu la geci sau pantaloni,am cateva cu protectii full pe care le port de cativa ani si inca mai duc.

La incaltaminte nici nu poate fi vorba.

La 200-300 lei,iti gasesti pe Olx ghete sau cizme moto bune,cu Gore-tex si protectii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.aliexpress.com/item/2015-Camel-Spring-and-Autumn-Camping-Hiking-Men-Jacket-Outdoor-jacket-Sportswear-Hooded-Plus-Velvet-Waterproof/32222995110.html


» Post actualizat in 04 Feb 2015 13:28

Neata,vitejii mei.
Eu sunt de parere ca un echipament de calitate SH e mult mai bun decat cel nou cioancionci..
Spre exemplu la geci sau pantaloni,am cateva cu protectii full pe care le port de cativa ani si inca mai duc.
La incaltaminte nici nu poate fi vorba.
La 200-300 lei,iti gasesti pe Olx ghete sau cizme moto bune,cu Gore-tex si protectii..

casca , manusi si ghete recomand pt igiena sa fie noi.Restul ... si eu am gecile si pantalonii sh si sunt ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...