Sari la conținut

Drumuri Prin India


Semaca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru limpezirea situatiei, toata viata am facut doar ce am vrut eu asa cum am considerat ca trebuie facut si mai ales nu am dat niciodata socoteala nimanui, fara sa ma laud cu asta. Asa ca nu va fi nici o poza cu mine in India. Sry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tata. Foarte frumos. Minunat. Aventura in adevaratul sens al cuvantului.

 

Pentru limpezirea situatiei, toata viata am facut doar ce am vrut eu asa cum am considerat ca trebuie facut si mai ales nu am dat niciodata socoteala nimanui, fara sa ma laud cu asta. Asa ca nu va fi nici o poza cu mine in India. Sry.

 

Asa, asa. Pai poate vor sa pui toate pozele pe care le-ai facut acolo si eventual la rezolutie maxima.

 

Si totusi am o curiozitate...pe un alt topic scriai ca esti somer. E atat de ieftina o astfel de excursie? (fara ironie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tata. Foarte frumos. Minunat. Aventura in adevaratul sens al cuvantului.

Asa, asa. Pai poate vor sa pui toate pozele pe care le-ai facut acolo si eventual la rezolutie maxima.

 

Si totusi am o curiozitate...pe un alt topic scriai ca esti somer. E atat de ieftina o astfel de excursie? (fara ironie).

 

Pot afirma asta pentru ca nu mai lucrez pentru nici o firma din romania, asa ca oficial sunt somer. Pentru a pleca in India ne-am angajat amandoi fotoreporteri la Cotidianul pentru un salariu lunar de 700 de euro pe luna. In 5 luni am strans malaiu' si ne-am dat demisiile ca nu ne-ar fi dat nimeni concediu 3 luni, fie el si fara plata. Io zic ca a fost destul de corect. Bugetul acolo a fost aproximativ 400 de euro pe luna, cazarea hrana si transportul. Biletul de avion a fost in jur de 700 dus intors prin Alitalia. Inca ceva, calatoria a fost una cu buget redus, nu am stat la Hotel Taj si nici nu ne-am inchiriat un vaporas personal, banii au fost calculati (in general) doar pentru ce aveam nevoie ca sa ne facem damblaua. De altfel nu de putine ori ne-am putut da seama ca nu suntem noi singurii dementi de pe acolo.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine erou îi cineva care are răbdarea de a sta printre ei. Eu măcar pot să mă refugiez de ei acasă Âşi în pauza.

 

Sunt săraci. În India. Da' în Canada ce-i opreÂşte să se spele? Didn't anybody tell them that curry's not a fucking perfume fregrance?

:P bai brietene ,da' tu cine esti bai frate ,regele curateniei....auzi te refugiezi in casa de ei....si daca nu parleai fraza aia in engleza cred ca nu-ti sta bine mincarea.... :peace: vai ce curati suntem noi-ce aere de mironosita :nono: :rose: semaca, in legatura cu salariile pe 5 luni si plecatu', sunteti aproape de keith si tania ,englezii aia valorosi care si-au lasat case, masini, curatenia din londra :rose: :peace: si-au plecat in lume.si culmea pe ce au plecat-nu tu bmw ,nu tu africa twin sau alte si alte -pe hondacx500-si au venit dupa 17 ani[poate au mai stat si nespalati :rose: ] cu toate ca sunt un nimic pe planeta asta, din partea unui nimic pt . tine domle semaca -nota maxima :rock:

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fictiune sau nu, ii faina povestea. daca e fictiune, ai o imaginatie betoing, iar daca e reala treaba, e si mai beton! zicea toronto-man ca-s nespalati. apoi mie nergii mi se par nespalati, si au mirosul lor specific. am fost si eu prin amsterdam candva, sa vezi acolo olandezi si alti "hippie" care putzau ca dracu! una e sa puti din fabrica (miros specific rasei) si alta e sa puti din jeg. dute pe munti la ciobanul x si vezi cum pute ala de-ti muta nasul din locatia curenta. si dute in cartierul y in bucuresti, sa vezi ca aia put altfel decat cineva din orasul z din alta zona. faza cu evadarea de miros mi se pare rasista si impotriva tolerantei de care teoretic un om normal si cica civilizat ar trebui sa dea dovada. when in rome, act as the romans do. ca sa vezi ca stim si noi acasa ceva inglesa.

 

cam atat la comentarii.

in rest bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru fapta nota 10!

pentru stil de povestit nota 10!

penru poze nota 10!

pentru ales tara nota 10!

pentru stilul de trait si amestecat cu cei din tara respectiva (cat ai povestit) nota 10!

pe mine nu m-ar deranja daca ai povesti mai pe larg, eventual si cu ceva scoruri de pe acolo, daca mai tii minte, hotel (10 cat spuneai) autobuze..haleala..etc

poate si partea gatronomica, si ce ati vazut, ce ati fumat :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru fapta nota 10!

pentru stil de povestit nota 10!

penru poze nota 10!

pentru ales tara nota 10!

pentru stilul de trait si amestecat cu cei din tara respectiva (cat ai povestit) nota 10!

pe mine nu m-ar deranja daca ai povesti mai pe larg, eventual si cu ceva scoruri de pe acolo, daca mai tii minte, hotel (10 cat spuneai) autobuze..haleala..etc

poate si partea gatronomica, si ce ati vazut, ce ati fumat :nono:

 

E destul de greu sa generalizez mai ales ca nu pot fi decat subiectiv in ceea ce priveste impresiile de acolo. Acolo un dolar e in jur de 45 de rupii iar un euro cam 50, cel putin asa era cand am fost noi. Conditiile de cazare au variat foarte mult, de la 1 dolar camera pentru doua persoane la 14 dolari o casa intreaga cu frigider, televizor si o curte cat un poligon auto. In "camera" de un dolar pe noapte erau doua saltele intinse direct pe pamant, stuf drept acoperis si "baia" la comun undeva in fundu curtii printre cocotieri, in Gokarn, pe coasta de vest a indiei. Totusi, acolo era paradisul pe pamant, loc de zacut la soare, oceanul la 50 de metri, cartofi prajiti, creveti, locul ideal pentru spalat creierul de mizerie. Asa ca e imposibil de a spune care locuri merita si care nu pentru ca e in functie de cat poate suporta fiecare si cat isi permite sa cheltuie. Ca idee generala, nu exista loc in India in care sa nu gasesti cazare pt sub 10 dolari pe noapte. In regiunile rurale preturile ajung sa fie absolut derizorii, gen 1 dolar masa (vegetariana e adevarat) pentru 2 persoane la restaurantul singurului hotel din sat, culmea e ca ne-am sculat de la masa saturati. Trebuiesc evitate cu orice pret ranirile, care sunt motiv sigur de infectie chiar hepatita D, care la mine s-a declansat din fericire dupa ce am ajuns in tara. La noi nu exista tratament si nici macar chit de diagnosticare pentru asa ceva medicii trebuind sa diagnosticheze asta prin verificarea kiturilor pentru A, B si C, din fericire organismul se vindeca singur si dezvolta imunitate. Asa ca daca vreo domnisoara blonda vrea imunitate la hepatita D o astept oricand , cu cea mai mare placere :rose:. Revenind la lucruri serioase, este, culmea, o tara destul de sigura. In 3 luni nu am avut nici cel mai mic incident. Ba am avut unul. Intr-o seara fiind in al noualea cer, am uitat geanta foto rezemata de un perete in afara camerei de hotel si m-am culcat. M-a trezit a doua zi un indian disperat de cat batuse la usa ca, Domnu ! Geanta dumneavoastra ! Nu stiu daca a fost la mijloc cinstea sau teama de un sac cu dinamita dar mi-a venit sa-l pup.

Problema cu transportul nu o reprezinta in nici un caz pretul ci timpul de cele mai multe ori enorm de mare intre doua locatii. Repet, drumuri de 10 ore cu trenul sau autobuzul sunt ceva foarte obisnuit acolo. Cine a fost cu trenul a vazut ca vagoanele sunt in majoritate sleeper ca banchete in loc de scaune. Dat fiind timpul calatoriei cu trenul nici nu se pune problema de luat bilete fara loc asa ca vor fi achizitionate printr-o agentie din gara, cu o zi inainte. Cam astea ar fi in linii mari niste coordonate destul de succinte despre deplasarea pe acolo.

 

Apropos de niste remarci aproape rasiste de aici de pe forum, imi amintesc de o discutie cu un indian intr-un tren : Aaaaaa, Romalia, of course i heard, in Africa ! Era doar un pic bulversat ca eram ceva mai albi decat credea el ca ar trebui sa fim. Vreau sa va spun ca nu au absolut nimic in comun cu tiganii de la noi, nu ai sa vezi acolo palate cu 16 acoperisuri puse unul peste altul. De asemenea, majoritatea oamenilor de acolo au un bun simt al omului simplu care la noi a disparut de mult. Ceea ce ar trebui sa ne puna pe ganduri sunt romanii tziganizati de la noi. Aia sunt adevaratii pitecantropi. Si ar trebui macar din demnitate sa ne gandim un pic inainte sa ne dam cu parerea asupra unor oameni pe care nu ii cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati mers la capatu' lumii asa fara nici o treaba...?

...asta ma duce cu gandul la "BEACH" (filmul).

 

Din moment ce poti sa-ti iei un motor "asa fara nici o treaba" nu vad de ce ai merge in India cu vreuna. Sunt librariile pline de carti cu exercitii de logica. Oare ce inseamna a vrea sa faci ceva ce stii ca poti sa faci si a nu ai face nimic din ce-ti doresti ? Nu cumva ar fi o ratare pe undeva ? Ce rost are sa iesi pe usa daca nu stii pana unde poti sa mergi ? Nu-mi mai pune mie intrebari. Puneti-le tie. Eu nu pot decat sa-ti spun cat e o camera de hotel acolo plus alte fleacuri de genu asta si sa-ti arat niste poze. Care vorba unuia, poate le-am luat de pe Google. Poate nu. Gandeste-te bine la ce-ti doresti si la ce poti sa faci pentru asta si ai sa ramai macar fara o parte din intrebarile tampite de acum. Si nu uita ca fiecare are alta motivatie. Nu am spus-o cu rautate.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Demoto, il cunosc personal pe Semaca, stiu ca a fost in India si, tinand cont de faptul ca nu ma vad prea des cu el, chiar ma intrebam cand o sa vad si eu fotografiile. Dorinta indeplinita :rose:

-Semaca.........Felicitari! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo

frumos povestit............ cred ca o astfel de calatorie are efecte terapeutice

 

arata ca totul este relativ => conteaza enorm pozitia de pe unde privesti o anumita situatie (in cazul nostru geografic vorbind)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce poti sa-ti iei un motor "asa fara nici o treaba" nu vad de ce ai merge in India cu vreuna. Sunt librariile pline de carti cu exercitii de logica. Oare ce inseamna a vrea sa faci ceva ce stii ca poti sa faci si a nu ai face nimic din ce-ti doresti ? Nu cumva ar fi o ratare pe undeva ? Ce rost are sa iesi pe usa daca nu stii pana unde poti sa mergi ? Nu-mi mai pune mie intrebari. Puneti-le tie. Eu nu pot decat sa-ti spun cat e o camera de hotel acolo plus alte fleacuri de genu asta si sa-ti arat niste poze. Care vorba unuia, poate le-am luat de pe Google. Poate nu. Gandeste-te bine la ce-ti doresti si la ce poti sa faci pentru asta si ai sa ramai macar fara o parte din intrebarile tampite de acum. Si nu uita ca fiecare are alta motivatie. Nu am spus-o cu rautate.

Nici intrebarea nu a fost pusa cu rautate, poate chiar cu nitica admiratie. Chestia ce n-o inteleg e de ce te ofuschezi (chiar daca nu recunosti) cand cineva pune la indoiala veridicitatea faptelor (atat timp cat refuzi s-o o confirmi) si nu din rautate sau plictiseala ci din simplul motiv ca totul e atat de tare "zugravit" incat pare ireal...

...miroase a ceva aroganta (no offence)

Oricum 10+ pt. istorisire...!!! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici intrebarea nu a fost pusa cu rautate, poate chiar cu nitica admiratie. Chestia ce n-o inteleg e de ce te ofuschezi (chiar daca nu recunosti) cand cineva pune la indoiala veridicitatea faptelor (atat timp cat refuzi s-o o confirmi) si nu din rautate sau plictiseala ci din simplul motiv ca totul e atat de tare "zugravit" incat pare ireal...

...miroase a ceva aroganta (no offence)

Oricum 10+ pt. istorisire...!!! :rose:

 

Nimic din ce e acolo nu pare real. Cu atat mai mult simtit nevoia sa impartasesc altora fragmente din experienta de acolo. Cat despre aroganta, este de fapt un inceput de durere de cap. La chestia cu confirmatul mai lipseste sa vina cineva care se indoieste ca sunt barbat si vrea o dovada (stiti voi la ce ma refer) :nono: Deci uitati de confirmari. Daca aveti intrebari mai la subiectul topicului va astept cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. De asemenea, majoritatea oamenilor de acolo au un bun simt al omului simplu care la noi a disparut de mult. Ceea ce ar trebui sa ne puna pe ganduri sunt romanii tziganizati de la noi. Aia sunt adevaratii pitecantropi. Si ar trebui macar din demnitate sa ne gandim un pic inainte sa ne dam cu parerea asupra unor oameni pe care nu ii cunoastem.

 

Este o descriere potrivita pentru ce am trait acolo in India si cu ce ma confrunt zi de zi la noi. :nono:

Admiratie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiile sint excelente si isi spun singure povestea, tot respectul si invidia ! N-ai luat digitalul de frica hotilor sau din alte motive ?

 

Initial, asta a fost prima temere. Care din pacate s-a adeverit acolo, am auzit de un fotograf francez care a ramas fara geanta foto in tren. Saracia ii poate impinge pe unii si la asemenea gesturi. Nu degeaba poti gasi acolo o gama larga de lanturi si lacate pemtru a asigura bagajul odata suit in tren.

Dupa ce am ajuns acolo am constatat ca vreo 3-4 pene de curent pe zi nu sunt absolut nimic neobisnuit. Intr-un hotel care avea regulator de tensiune si voltmetru pentru televizorul din camera, voltmetrul varia intre 180 si 240 de volti. Asa ca io zicca nu e indicat sa iei un echipament sofisticat gen camera digitala si harddisk portabil ca sa constati dupa 2 luni acolo ca se arde una din ele si zici pa la toate pozele. Locuri cu 5 ore de curent electric pe zi nu sunt rare in conditiile in care ei se confrunta cu o lipsa de energie. Pentru varianta de mers cu camera pe film as recomanda doar un compartiment termoizolat care sa fereasca filmele de temperaturile destul de ridicate din sud. Pe de alta parte am fost fortati sa developam o parte din ele acolo tocmai din considerentul temperaturilor ridicate si am stat cu frica in san rau de tot rugandu-ma sa nu fie vreo pana de curent cat sunt filmele noastre in minilab. Pana la urma au iesit aproape ok fiind si imperfectiuni dar intr-un procent rezonabil de mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate semaca minte.. si il cred..

dar mai e unu care minte ..

ala de a zis ca sa ii dai un punct de sprijiin ca misca panatul ..

ala mintea.. ala a zis :

sa ii dea cineva un punct de sprijin ca se misca pamantul ..

gresala de traducere..

 

ps: eu nu mint.. eu din india iti scriu ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...