Sari la conținut

Streetfighter


amimagz
 Share

Postări Recomandate

De ce deschid topicul asta? Pentru ca nu am gasit altul. Daca exista va rog sa mi-l spuneti si mie si sa inchideti acest topic..

Ce vreau sa spun prin streetfighter? Motociclete (naked sau vitezane) customizate, personalizate, modificate intr-un mod deosebit! Am citit mai multe topicuri in care se faceau niste confuzii extraordinare intre ceea ce se numeste un 'streetfighter' si motociclete din clasa naked, sau vitezane fara carene! A da jos carenele de la o vitezana nu inseamna ca ea a devenit deodata streetfighter. Doresc sa lamuresc foarte clar aceste aspecte pentru a nu se creea confuzii! Exemple bune de 'streetfighters' puteti gasi pe http://www.mototuning.com/ sau pe http://www.streetfighters.nl/ Cu siguranta exista si alte site-uri cu asa ceva..

 

Nu vreau sa deschid un topic care sa aiba raspunsuri gen "mie imi place... mie nu!"

 

Daca cineva a facut o schimbare (oricat de mica) la motocicleta proprie sau nu, care ar putea sa fie asociata cu tendinta de 'streetfighter' il rog sa impartaseasca! Un far schimbat, un bugspoiler montat sau schimbat, un cadru cromat sau alte schimbari aduse fata de aspectul de "stock" (nu orice fel de schimbari -daca ai pus stickere noi, nu inseamna ca e streetfighter)... reprezinta in opinia mea schimbari ce au legatura cu acest concept de 'streetfighter'!

Orice idei, pareri, documentatii sau mai stiu eu ce gasiti sunt bine venite! Sunt sigur ca sunt oameni si la noi care ar vrea sa stie mai multe despre acest fenomen!

 

Atasez si doua poze din care se poate observa ca un 'streetfighter' nu are neaparat coditza aia urata (din punctul meu de vedere cel putin).

 

Astept feedback :nono:

post-2016-1172253329_thumb.jpg

post-2016-1172253343_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu sunt adeptul figherelor (daca le poti numi fightere) "decente". Adica nu mi plac cele extreme. Cele mai multe contravin gustului meu, mai ales coditie alea scurte si ridicate, taiate din topor. Eu am facut ceva modificari la Banditu meu si inca e in lucru, doar ceva accesorii schimbate. Nu l pot numi fighter dar nici stock nu mai e. Imi place "curentul" bad ass... classico elegant sa zic asa dar care exprima forta, stil si sportivitate totodata. Am sa pun ceva poze cand va fi gata Suza mea. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

streetfighter inseamna itradevar sa modifici sa lucrezi la motocicleta incat dua ceai terminat-osa fie diferita de ceea ce era initial si + de sta sa se incadreze intr-un asa zis tipar al streetfighterelor

eu am facut schimbari majore la prina mea motocicleta

Honda NTV 650 Revere

are randunica modificata de la Ducati 9 initial se folosea pe ceva motocicleta de curse in Ungaria... am ingustat-o si adaptat-o Ntv-ului meu, are stop cu leduri, plasa 'Alu" in orificiile acelea specifice Ducati

scarite facute artizanal

ghidon de cross Thomaselli

inaltatoare de ghidon

furtune frana racing

rezervor modificat un pic

toba trasa sub randunica cu capat de inox

seile cofectionae manual

wind shield - parbriz

jantele trase in pasla pe margini - adica lustruite cu kit special ptr lustruit pana mi-a venit acuru in pwela

.....ideea e ca daca faci asa ceva trebuie sa te gandesti ca o sa ii ramana fiului tau motorul ala ptr ca nici o data nu o sa-ti scoti miile de euro bagate in tiriplisca... sau il vinzi la pretul unui motor nemodificat

NTV modificat - ALB

 

NTV original - Albastru

post-40-1172301779_thumb.jpg

post-40-1172301868_thumb.jpg

Editat de Pierrooradea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

streetfighter inseamna itradevar sa modifici sa lucrezi la motocicleta incat dua ceai terminat-osa fie diferita de ceea ce era initial si + de sta sa se incadreze intr-un asa zis tipar al streetfighterelor

eu am facut schimbari majore la prina mea motocicleta

Honda NTV 650 Revere

are randunica modificata de la Ducati 9 initial se folosea pe ceva motocicleta de curse in Ungaria... am ingustat-o si adaptat-o Ntv-ului meu, are stop cu leduri, plasa 'Alu" in orificiile acelea specifice Ducati

scarite facute artizanal

ghidon de cross Thomaselli

inaltatoare de ghidon

furtune frana racing

rezervor modificat un pic

toba trasa sub randunica cu capat de inox

seile cofectionae manual

wind shield - parbriz

jantele trase in pasla pe margini - adica lustruite cu kit special ptr lustruit pana mi-a venit acuru in pwela

.....ideea e ca daca faci asa ceva trebuie sa te gandesti ca o sa ii ramana fiului tau motorul ala ptr ca nici o data nu o sa-ti scoti miile de euro bagate in tiriplisca... sau il vinzi la pretul unui motor nemodificat

NTV modificat - ALB

 

NTV original - Albastru

 

 

o iesit super, pune terog mai multe poze :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta trebuia postat la Grupul chopperistilor.

 

Topicul despre streetfightere sau postul cu Buell?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt adeptul figherelor (daca le poti numi fightere) "decente". Adica nu mi plac cele extreme. Cele mai multe contravin gustului meu, mai ales coditie alea scurte si ridicate, taiate din topor. Eu am facut ceva modificari la Banditu meu si inca e in lucru, doar ceva accesorii schimbate. Nu l pot numi fighter dar nici stock nu mai e. Imi place "curentul" bad ass... classico elegant sa zic asa dar care exprima forta, stil si sportivitate totodata. Am sa pun ceva poze cand va fi gata Suza mea. :rose:

 

Nici mie nu-mi plac acele coditze extreme.. dar pana la urma e si vorba de gustul fiecaruia!

Oricum asteptam poze cu modificarile aduse micului bandit :rose:

 

salut

streetfighter inseamna itradevar sa modifici sa lucrezi la motocicleta incat dua ceai terminat-osa fie diferita de ceea ce era initial si + de sta sa se incadreze intr-un asa zis tipar al streetfighterelor

 

foarte adevarat!! Oricum, felicitari pentru NTV! Super!!! Foarte adevarat si faptul ca NTV-ul are un mare avantaj reprezentat de acea monobascula, care de la o vreme a devenit un "standard" la streetfightere.

 

si vaful de lance(cel putin ptr mine) il reprezinta BUELL.

post-3031-1172308037_thumb.jpg post-3031-1172308058_thumb.jpg post-3031-1172308075_thumb.jpg

 

Buell sunt un gen de fightere de stock, daca pot spune asa :nono:

E adevarat totodata ca sunt superbe! Inca mai visez la asa ceva :rose:

 

Cred ca asta trebuia postat la Grupul chopperistilor.

 

Nu vad de ce ar trebui pus la Grupul chopperistilor, atata timp cat fighterele sunt motociclete de strada! Streetfighter...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu vad de ce ar trebui pus la Grupul chopperistilor, atata timp cat fighterele sunt motociclete de strada! Streetfighter...

 

Am zis n-am dat cu parul! Nu ai inteles ideea...nevermind.

Apropo,chopperele nu sunt tot motociclete de strada,sau merg pe apa? Cuvantul street din streetfighter nu are nici o legatura cu termenul "motociclete de strada".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta trebuia postat la Grupul chopperistilor.

 

Topicul despre streetfightere bineinteles.

 

 

Nu vad de ce ar trebui pus la Grupul chopperistilor, atata timp cat fighterele sunt motociclete de strada! Streetfighter...

 

Easybiker, crezi tu ca lumea e pregatita acolo sa vorbeasca despre streetfightere? Eu sunt convins ca nu. Nu s-a reusit sa se vorbeasca despre Rocket sau Intruder 1800. Ca sa duceti topicul acolo sa se aleaga praful de el n-are nici un rost. Altfel, ai dreptate, sunt foarte inrudite. Ceva de genul redneck vs. hooligan :nono:

 

Chopperele sunt ceva specific american - show over functionality - in genere. Streetfighterele sunt ceva specific european - imbunatatirea performantelor pentru uzul urban si debarasarea de elemente greoaie sau care nu sunt neaparat necesare - iarasi in mod general. Nu sunt naked la origine ci sunt speed-uri devenite naked, cu mici exceptii desigur. Cel mai inrudite cred ca sunt cu bobberele.

 

 

 

uite cateva interesante, cred ca le-am mai pus mai demult, toate creatii Lazareth

post-6531-1172326737_thumb.jpg

post-6531-1172326769_thumb.jpg

post-6531-1172327216_thumb.jpg

post-6531-1172327437_thumb.jpg

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain ca ai pus creatiile Lazareth. V-Max-ul lui mi se pare super tare chiar daca modelul de fabrica nu imi inspira nimic.

 

Tari sunt bascula fata si spate monobrat luate de la Speed Triple si franele overkill. Nu prea au mai realizat nimic nou in ultima vreme din pacate.

 

Lazareth web site

 

Uite altceva care se duce spre street fighter, nu neaparat pe gustul meu cu tobele sub sa dar functionalitate mult marita prin marirea ground clearance in curbe eradicand tobele laterale. Comenzi rearset, usurata de table, motor modificat, sa si coada modificate, roti carbon, amortizoare Wilbers pe spate. Cateva din lucrurile astea vor fi aplicate chiar daca nu exact la fel. Rotile vor fi CF 18" fata spate cu cauciuc fata 120 x 70 x 18 spate 250 x 40 x 18. O sa pun poze cand e gata, va dura cateva luni.

post-6531-1172329966_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau asa ceva.Cred ca dupa ce avansezi un incepi sa-ti placa in loc de ciopare mai mult fighterele :nono:

 

Buell-ul ala este criminal. Unde l-ai gasit? Pune un link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis n-am dat cu parul! Nu ai inteles ideea...nevermind.

Apropo,chopperele nu sunt tot motociclete de strada,sau merg pe apa? Cuvantul street din streetfighter nu are nici o legatura cu termenul "motociclete de strada".

 

Stai putin ca nu a zis nimeni ca ai dat cu parul! Imi pare rau daca asta s-a inteles :rock:

Si nu! Nu am spus ca chopperele merg pe apa! Nu am nimic impotriva chopperelor, doar ca acest topic mi s-a parut mai potrivit in sectiunea de "Motociclete de strada".

Inca o data imi pare rau daca te-am ofensat in vreun fel. Raman dator de o bere pentru asta! :nono:

 

Tari sunt bascula fata si spate monobrat luate de la Speed Triple si franele overkill. Nu prea au mai realizat nimic nou in ultima vreme din pacate.

 

Lazareth web site

 

Uite altceva care se duce spre street fighter, nu neaparat pe gustul meu cu tobele sub sa dar functionalitate mult marita prin marirea ground clearance in curbe eradicand tobele laterale. Comenzi rearset, usurata de table, motor modificat, sa si coada modificate, roti carbon, amortizoare Wilbers pe spate. Cateva din lucrurile astea vor fi aplicate chiar daca nu exact la fel. Rotile vor fi CF 18" fata spate cu cauciuc fata 120 x 70 x 18 spate 250 x 40 x 18. O sa pun poze cand e gata, va dura cateva luni.

 

Asta arata cel putin demential! Chiar isi merita numele de fighter!! De-a dreptul superb. :rose:

 

Sau asa ceva.Cred ca dupa ce avansezi un incepi sa-ti placa in loc de ciopare mai mult fighterele :rose:

 

Cred ca oamenii de la Buell nu viseaza altceva! Este probabil singura firma producatoare de motociclete streetfighter. Nu prea ai ce sa mai modifici la ele, pentru ca apoi sa spui ca ai facut un streetfighter din Buell :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oamenii de la Buell nu viseaza altceva! Este probabil singura firma producatoare de motociclete streetfighter.

Cum sa fie Buell singura firma producatoare de streetfightere. De asta ce zici: post-9810-1172335668_thumb.jpg post-9810-1172335974_thumb.jpg post-9810-1172335995_thumb.jpg.

 

 

Eu asta imi doresc si cred ca o sa fie urmatoarea mea motocicleta: Benelli TNT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa mai completam si cu poze... Exista (evident) si un Buell acolo :rose: Dar mi se pare foarte interesant modul in care a fost modificat acel Marauder (negru). Desi e un "chopper" a fost totusi transformat intr-un streetfighter. Ce stiu despre el este ca furca este de gixer.

 

Cumm sa fie Buell singura firma producatoare de streetfightere. De asta ce zici: post-9810-1172335668_thumb.jpg.

Eu asta imi doresc si cred ca o sa fie urmatoarea mea motocicleta: Benelli TNT.

 

Am spus probabil :rose:

Sunt convins ca mai sunt si altele, dar Buell este foarte cunoscuta, la fel ca si Benelli (desi nu mi-am amintit la fel de repede de ea) :nono:

post-2016-1172335505_thumb.jpg

post-2016-1172335539_thumb.jpg

post-2016-1172335570_thumb.jpg

post-2016-1172335577_thumb.jpg

post-2016-1172335596_thumb.jpg

post-2016-1172335606_thumb.jpg

post-2016-1172335621_thumb.jpg

post-2016-1172335632_thumb.jpg

post-2016-1172335648_thumb.jpg

post-2016-1172335676_thumb.jpg

post-2016-1172335685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mai maraie cineva ca HD nu fac motoare bune.sincer, un buell cred ca bate tot. probabil din cauza V-ului nesimtit de frumos, si galeriilor serpuite. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mai maraie cineva ca HD nu fac motoare bune.sincer, un buell cred ca bate tot. probabil din cauza V-ului nesimtit de frumos, si galeriilor serpuite. :rose:

 

Poi cine a zis ca HD nu fac motoare bune? :rose:

Din ce am mai citit pe forum am inteles doar ca S&S fac motoare mai bune ca HD.. Asta nu inseamna ca HD fac motoare nashpa, nu? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am apucat sa modific banditul sa-i dau un aspect de fighter. Ii schimb farul, semnalele, vreau sa-i fac un bug spoiler si sa-i modific codita.

 

M-am apucat sa-l fac si in photoshop dar pana acum nu i-am facut decat codita.

 

stock

post-12341-1172341483_thumb.jpg

 

photochop-uit

post-12341-1172341488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@amimagz-sunt carcotasi destui care zic ca motoarele de harley " nu este bune".

@psycho_vox- i-ar sta bine motoretei cu 2 faruri rotunde gen triumph, moto morini, etc...

post-3031-1172360793_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buell-ul ala este criminal. Unde l-ai gasit? Pune un link.

Nu mai stiu exact de unde dar m-a impresionat cum nu mi s-a mai intamplat de mult .Efectiv am ramas masca-imi si acum unele ciopare,dar parca stilu streetfighter inlocuieste tot mai mult in inima mea cioparele-iar cate un exemplar de asta....

post-11957-1172388540_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forza Bandit!!! :banana: @ karpatenwolf: vrei sa ti-l fighterizezi?

 

Cred ca daca s-ar face recensamantul tuturor fighterelor pe modelu' de provenienta Banditu e primul clar. Numai in Germania sunt sute. Reteta succesului? Ieftin si bun! :baldy:

 

...un 600 post-8276-1172401988_thumb.jpg

si niste 1200 post-8276-1172402113_thumb.jpg post-8276-1172402213_thumb.jpg

post-8276-1172402278_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca un bandit...

 

Stie cineva oameni pe la noi care sa poata face diverse accesorii pentru asa ceva? Un bugspoiler de exemplu (din ce am vazut pe aici toti stiu sa faca dar doar cu matrita.. modelaj nu face nimeni) sau o sha personalizata, ori vopsea (iar nu am prea gasit pe nimeni pe forum).. Oare ar trebui sa mai asteptam cativa ani ca sa putem face asa ceva?

post-2016-1172407799_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...