Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZX-6R/636


chino
 Share

Postări Recomandate

va salut, am o problema spinoasacu mobra mea, zx6r din 1999, motocicleta am luato de la un prieten anul trecut in iunie, problema e ca are un hop mic cand fac stnga dreapta si la viteza mica si prin oras ii cam dificil, intrebarea mea ii daca a mai avut cineva problema asta si ce sa ii fac, prietenul de la care a luoat- eu o avea de 3 ani si nu a puso niciodata jos, cam in trei ani o mers in jur de 9000 de km cu ea, motorul mai mult statea in curte decat pe sosea.

Mi-a zis cineva ca s-ar putea fi de la rulmentii de jug, trebuie muncit mult, are rost sa ma bag eu la operatia asta, de priceput ma pricep ceva la mecanica.

ms anticipat atasez si o poza cu ea ca dee ii frumoasa:))

 

Dupa cum sa manifesta sunt convins ca sunt rulmentii de jug. M-am dat si eu intr-o parcare pe un model identic cu al tau tot din 99 cu aceeasi problema. Ce urata senzatie cand virai se blocau coarnele in directia respectiva si dupa 1-2 secunde deabia reuseai sa faci virajul asta la viteza mica asa-i. Schimba-i dar mai bine du-te la un mecanic pentru ca ai de dat jos multe. Nu e imposibil dar mai bine apelezi la cineva specializat. Bafta!

Aaa si arata bine motocicleta. Sa o stapanesti sanatos!

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multzam

Da ii urata senzatia, la viteza mica ii greu de controlat, desi in timp incepi sa te obisnuiesti cu ea, tipul de la care am luoato, mia zis ca el nu simte piedica asta, si intradevar dupa 2000 de km cu ea am inceput sa ma obisnuiesc cu asta si sa nu ii mai dau asa mare importanta, dar acu cand incep iar sezonu o sa ma obisnuiesc greu de aceea vroiam sa stiu ce ii de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, ma bate un gand:

 

la vara ii dau jos oglinzile, am vazut capace din acelea care acopera gaurile, da-s 1.8mil, stiti vreo solutie mai ieftina?

 

:friends:

 

Salutare tuturor,

 

In primavara asta vreau sa schimb si eu anvelopele de la motocicleta.

Pentru Kawa zx6r 2006

fata - 120/65/zx17

spate - 180/55/zx17

 

Ce imi puteti recomanda?

Merg cam 80% din timp in oras...este primul an cu ea, in toamna/iarna nu am reusit sa merg cu ea decat decat cca 1000km :).

Are pe ea Corsa 3 2010, spatele cam tocit...

 

Va multumesc anticipat

 

unii or sa spuna dunlop, altii bridgestone, pirelli etc etc.

 

Daca sunt cauciucuri sunt bune. Cica e bine sa fie moi - bune pe uscat dar cica nu prea bune pe ud. Cred ca-s topicuri intregi pe tema cauciucurilor.

 

Daca le iei noi, ia orice si o sa fie bine, numai sa nu te dai reising.

Daca le iei sh, la fel, sa aibe carne.

 

Noroc!

 

a, si sa aibe DOT ok, adica nu mai vechi de 4 ani, asa am auzit eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a schimbat sau are idee cum ajung cel mai usor sa schimb cablurile de acceleratie la 636 05-06?

In manual nu sunt detaliate etapele(sau nu am gasit eu).Din cate vad eu trebuie sa dau jos cutia filtrului de aer(nu mai zic de rezervor).

Cine poate sa-mi dea niste ponturi inainte sa ma apuc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, intre timp am gasit manualul si am gasit acolo tipurile de ulei.

Am vaz ca specificatiile trecute la vascozitate sunt cam asa:

10W-40, 10W-50, 20W-40, 20W-50

Insa nu stiu ce inseama: Grade: SE, SF OR SG, class SAE asta ii din manual.

Am gasit Castrol 10W40,full sintetic pe care ma gandeam sa il iau, o fi bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma ajuta cu info?

Vreau sa schimb uleiul si fostul prop nu mai stie ce ulei o pus.

Si nici manual nu am sa vad ce ii bun de pus.

mobra este zx6r 1999

 

Eu am pus numai Motul 300V Factory Line 15w50; dar acum am in el Fuchs Silkolene Pro 10w40 si poate si in cateva luni tot asta voi pune pentru ca initial vroiam Fuchs Silkolene Pro 4 15w50 dar se pare ca la noi nu aduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenilor, filtru de aer gen "stock" se gaseste pt zx6r 07?

 

si daca da, cat ar costa?

 

Cine ma ajuta cu info?

Vreau sa schimb uleiul si fostul prop nu mai stie ce ulei o pus.

Si nici manual nu am sa vad ce ii bun de pus.

mobra este zx6r 1999

 

dupa cum vezi oamenii folosesc tot felul de marci/tipuri de ulei..

 

10w40 cica e "indicat" pentru vitezane, din cate am auzit, asa ca orice ai baga, o sa fie bine.

 

numai sa nu bagi Untdelemn de la bunica 10w40, ca s-ar putea sa iasa naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

oamenilor, filtru de aer gen "stock" se gaseste pt zx6r 07?

 

si daca da, cat ar costa?

 

Gasesti la motodiscount.Am cumparat eu pentru k3 si am platit pentru filtru 125roni,dupa care am montat filtrul sport :laugh:

O sa merg 500km dupa care o sa verific filtrul de aer.daca or sa imi danseze pitici pe cerebel montez filtrul stock

 

Aveam filtrul de aer din fabrica,pe o parte arata perfect,pe ailalta....negru complect.Intre 2003 si 2011 si-a facut treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parasisem grupul celor cu zx6 in toamna dar m-am intors.De azi sunt posesorul modelului zx-6 2008.Sper sa apuc vreme buna sa vad si eu cum merge,pt. ca momentan am depozitat-o langa birou,sa o vad in fiecare zi.Este aproape noua,si foarte ingrijita.Ca imbunatatiri are toba full Akrapovic si cam atat.Toate reviziile la zi,facute la Masinuta la United.Hai cu vara!! :banana:

post-53489-0-32273300-1330694769_thumb.jpg

post-53489-0-02745100-1330694798_thumb.jpg

post-53489-0-98819300-1330694812_thumb.jpg

Editat de piticoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parasisem grupul celor cu zx6 in toamna dar m-am intors.De azi sunt posesorul modelului zx-6 2008.Sper sa apuc vreme buna sa vad si eu cum merge,pt. ca momentan am depozitat-o langa birou,sa o vad in fiecare zi.Este aproape noua,si foarte ingrijita.Ca imbunatatiri are toba full Akrapovic si cam atat.Toate reviziile la zi,facute la Masinuta la United.Hai cu vara!! :banana:

misto ,de curios cat ai dat pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU e deloc piperat ... numai evacuarea full akra e 2000+ ;)

Cam piperat pentru ce bani aveam eu,dar avand in vedere ca diferenta o dau in rate,cred ca e bine,merita efortul.O sa trebuiasca sa ii iau crash-paduri si sa ii schimb uleiul,in rest totul e super ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parasisem grupul celor cu zx6 in toamna dar m-am intors.De azi sunt posesorul modelului zx-6 2008.Sper sa apuc vreme buna sa vad si eu cum merge,pt. ca momentan am depozitat-o langa birou,sa o vad in fiecare zi.Este aproape noua,si foarte ingrijita.Ca imbunatatiri are toba full Akrapovic si cam atat.Toate reviziile la zi,facute la Masinuta la United.Hai cu vara!! :banana:

 

ca a mea, numai ca eu nu am akra :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca a mea, numai ca eu nu am akra :bow:

Sincer,nu ma incanta foarte tare ideea de toba sport.Are un sunet demential,nu neg asta,dar nu ma omor dupa ea :)Ma enerveaza arculetele ei in schimb ca zornaie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e piperat,sa o stapanesti cu placere,arata foarte bine

Multumesc frumos!Sper sa ai bafta sa iti gasesti si tu una ca lumea ca stiu ca iti cauti.Ia-ti tot gsx-r de 750 ca ala cu care ai venit la Cheia cu noi ca era laser :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...