Sari la conținut

Conservarul


SWAYSWORN
 Share

Postări Recomandate

Cum exista soferi si soferi, exista si motociclisti si motociclisti, eu sunt soferul care sa da cu masina 5 cm mai incolo ca sa ai tu motociclistule loc sa treci sa te bagi in fatza pentru ca imi place ca intotdeauna mi se spune MULTUMESC, tot eu sunt soferul care iti umple frigiderul de carne daca imi tai calea prea repede si daca nu semnalizezi, nu se pune problema ca te misti prea repede ca sa semnalizezi, imi oferi mie, conservarului, sansa sa te vad, sa te evit, sa te feresc daca tu gresesti, daca esti un pusti <ziarist> ca sa nu zic altfel, cu motor de 1000 care a scapat de la scoala sa fuga sa traga un fum cu gagica. nu ma intereseaza! eu sunt soferul care se uita in oglinda dupa tine motociclistule inainte sa se dea jos din masina ca sa nu te lovesc cu usa, eu sunt soferul care te cauta in oglina retrovizoare, chiar daca tu te misti suparator de repede , atat de repede ca eu nu pot sa ma uit de la oglinda din stanga la aia din dreapta ca tu ai si trecut, invatza motociclistule ca daca tu gresesti pot sa te feresc eu daca imi oferi ocazia! comporta-te previzibil.. cateva secunde in plus sau in minus nu sunt chiar atat de pretioase decat atunci cand se numara timpul in care vine salvarea.. nu vreau, eu conservarul sa te vad pe tine motociclistu sub rotile mele nici sa te agatz si sa ma uit la tine cum gusti asfaltul, ma crezi? eu vorbesc despre mine acum, eu care nu imi parchez masina in curba si chiar daca o parchez ilegal ma uit sa nu cumva sa incomodeze pe cineva prea tare, ma gandesc pana si la pietoni iti vine sa crezi tie motociclistule? am vazut o lista neagra pe forumul asta in ea sunt cativa nefericiti (prea multi dupa parerea mea) si cauzele deceselor lor.. am observat ca se specifica ca nu o fost vina lor ca au murit, de ce nu faceti voi o lista cu cei care au murit din vina lor.. (curba de la corbeanca, ala cu enduro portocaliu care mi-a taiat calea si aproape mi-a atins oglinda la 180 la ora pe A1 si nu intelegea de ce eram suparat pe el - ii zic acu daca ma citeste.. m-ai depasit pe drapta inaptule si mi-ai pus frana in fatza si era sa te adauge la lista baietzilor de mai sus, lista pe care se se putea scrie ca era vina mea, a conservarului) faceti o lista cu toti mortii ca a fost sau nu vina lor si pueti-o pe toate forumurile nu numai pe asta si pe alea auto la pustii <ziaristi> cu X5 si ML SI m6 care se trag la liniutze.. la care le vine alocatia pe luna de la maman si papa, sunt si motociclisti si conservari copii de bani gata ca omoara si mor pe sosele.. uneori ei scapa si ii omoara pe altii.. puteti sa postati sau sa bannati ce am scris eu aici.. scriu poate pentru ca azi am aflat ca fratele unui prieten de al meu a murit spatamana asta in spital dupa ce a avut un accident.. nu conteaza vina conteaza ca a murit si nu mai e!!! CUMPARATI-VA CASTI, MANUSI, COTIERE, GENUNCHIERE, APARATOARE DE COLOANA.. BAGATI BANII IN ECHIPAMENT DE PROTECTIE NU IN MOTOARE MAI PUTERNICE!!! MERGI CU FARU APRINS!!! am vazut ca in japonia a aparut p jacheta cu aibag care se declanseaza cand cazi.. baga banii in aia!!! o sa imi mai aduc aminte si o sa mai iti povestesc despre ce cred eu! eu cred ca in fiecare zi trebuie sa incerci sa conduci mai bine decat in ziua precedenta si mai cred ca drumurile din romania nu sunt sigure pentru masini daramite pentru motoare.. si mai cred ca trebuie ca tu motociclistule sa te comporti in asa fel incat sa imi dai ocazia sa te feresc in cazul in care tu gresesti si cred ca eu trebuie sa fac acelasi lucru.. eu il fac.. tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

CUMPARATI-VA CASTI, MANUSI, COTIERE, GENUNCHIERE, APARATOARE DE COLOANA.. BAGATI BANII IN ECHIPAMENT DE PROTECTIE NU IN MOTOARE MAI PUTERNICE!!! MERGI CU FARU APRINS!!!

...

eu cred ca in fiecare zi trebuie sa incerci sa conduci mai bine decat in ziua precedenta si mai cred ca drumurile din romania nu sunt sigure pentru masini daramite pentru motoare.. si mai cred ca trebuie ca tu motociclistule sa te comporti in asa fel incat sa imi dai ocazia sa te feresc in cazul in care tu gresesti si cred ca eu trebuie sa fac acelasi lucru.. eu il fac.. tu?

 

corect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal ca de partea celor cu masina sa vina cineva sa le ia apararea...pentru ca omu asta are dreptate...fiecare padurea are uscaciunile ei...sunt destui motociclisti care nu se comporta cum trebuie in trafic, si atunci nimeni nu mai spune nimic.

subiectul asta are 2 taisuri, dar sa nu uitam ca inainte de a fi sofer sau motociclist esti OM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai spus.Desi sunt motociclist nu sunt de acord cu comportamentul multor motociclisti in trafic.Exact cum ai spus si tu cande e accident toti sar ca arsi ca e de vina conservarul.Rar am vazut sa se spuna ca e de vina motociclistul.Merg pe moto si conduc si masina.e greu sa feresti un motociclist atunci cand trece ca vantu pe langa tine.Nici macar nu stii din ce parte vine.

Ai mare dreptate in ceea ce ai spus.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi toti ca tinee chiar ca ar fi bine , dar azi un conservar dala gelat cu BMW 1900 toamana dupa ce s-a batat intentionat n paralel cu mine sa ma arunce pe contrasens, fiid nevoit sa pun frana peste 5 min de oftica ca era aglomerat si eu iarasi eram in fata lui imi taie fata la 10 cm de mine,. DE CE????? Eu fiind un om care am capatat deja in 4 ani de carnet nitica intuitie mai ales cand vezi cate un cocalar era preventiv cu mana pe frana cand l-am vazutr in oglinzi dar dak nu era ???? Cu toti facem greseli , dar ce mi se pare iesit din comun este faptul ca desi noi ne asumam un risc cand mergem pe motor conservarii nu inteleg acest lucru si in loc sa ne protejeze ca si asa murim noi din greselile noastre ei ne sicaneaza si mai rau.

 

Ce trebiue facut ?? Trebie ca fiecare motociclist sa incerce sa isi ia prietenii conservari la o plimbare prin trafic , ca poate asa isi dau semaa si ei despre ce e vb . Un priten de al meu a zis : " BAh, e live frate "

 

Bafta , asfalt uscat si sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum exista soferi si soferi, exista si motociclisti si motociclisti, eu sunt soferul care sa da cu masina 5 cm mai incolo ca sa ai tu motociclistule loc sa treci sa te bagi in fatza pentru ca imi place ca intotdeauna mi se spune MULTUMESC, tot eu sunt soferul care iti umple frigiderul de carne daca imi tai calea prea repede si daca nu semnalizezi, nu se pune problema ca te misti prea repede ca sa semnalizezi, imi oferi mie, conservarului, sansa sa te vad, sa te evit, sa te feresc daca tu gresesti, daca esti un pusti <ziarist> ca sa nu zic altfel, cu motor de 1000 care a scapat de la scoala sa fuga sa traga un fum cu gagica. nu ma intereseaza! eu sunt soferul care se uita in oglinda dupa tine motociclistule inainte sa se dea jos din masina ca sa nu te lovesc cu usa, eu sunt soferul care te cauta in oglina retrovizoare, chiar daca tu te misti suparator de repede , atat de repede ca eu nu pot sa ma uit de la oglinda din stanga la aia din dreapta ca tu ai si trecut, invatza motociclistule ca daca tu gresesti pot sa te feresc eu daca imi oferi ocazia! comporta-te previzibil.. cateva secunde in plus sau in minus nu sunt chiar atat de pretioase decat atunci cand se numara timpul in care vine salvarea.. nu vreau, eu conservarul sa te vad pe tine motociclistu sub rotile mele nici sa te agatz si sa ma uit la tine cum gusti asfaltul, ma crezi? eu vorbesc despre mine acum, eu care nu imi parchez masina in curba si chiar daca o parchez ilegal ma uit sa nu cumva sa incomodeze pe cineva prea tare, ma gandesc pana si la pietoni iti vine sa crezi tie motociclistule? am vazut o lista neagra pe forumul asta in ea sunt cativa nefericiti (prea multi dupa parerea mea) si cauzele deceselor lor.. am observat ca se specifica ca nu o fost vina lor ca au murit, de ce nu faceti voi o lista cu cei care au murit din vina lor.. (curba de la corbeanca, ala cu enduro portocaliu care mi-a taiat calea si aproape mi-a atins oglinda la 180 la ora pe A1 si nu intelegea de ce eram suparat pe el - ii zic acu daca ma citeste.. m-ai depasit pe drapta inaptule si mi-ai pus frana in fatza si era sa te adauge la lista baietzilor de mai sus, lista pe care se se putea scrie ca era vina mea, a conservarului) faceti o lista cu toti mortii ca a fost sau nu vina lor si pueti-o pe toate forumurile nu numai pe asta si pe alea auto la pustii <ziaristi> cu X5 si ML SI m6 care se trag la liniutze.. la care le vine alocatia pe luna de la maman si papa, sunt si motociclisti si conservari copii de bani gata ca omoara si mor pe sosele.. uneori ei scapa si ii omoara pe altii.. puteti sa postati sau sa bannati ce am scris eu aici.. scriu poate pentru ca azi am aflat ca fratele unui prieten de al meu a murit spatamana asta in spital dupa ce a avut un accident.. nu conteaza vina conteaza ca a murit si nu mai e!!! CUMPARATI-VA CASTI, MANUSI, COTIERE, GENUNCHIERE, APARATOARE DE COLOANA.. BAGATI BANII IN ECHIPAMENT DE PROTECTIE NU IN MOTOARE MAI PUTERNICE!!! MERGI CU FARU APRINS!!! am vazut ca in japonia a aparut p jacheta cu aibag care se declanseaza cand cazi.. baga banii in aia!!! o sa imi mai aduc aminte si o sa mai iti povestesc despre ce cred eu! eu cred ca in fiecare zi trebuie sa incerci sa conduci mai bine decat in ziua precedenta si mai cred ca drumurile din romania nu sunt sigure pentru masini daramite pentru motoare.. si mai cred ca trebuie ca tu motociclistule sa te comporti in asa fel incat sa imi dai ocazia sa te feresc in cazul in care tu gresesti si cred ca eu trebuie sa fac acelasi lucru.. eu il fac.. tu?

 

 

Si eu tot conservar si pot sa spun ca este exact ce gandesc si ce nu am reusit sa exprim cand am vrut. Ce frumos ii sa primesti un mersi cand lasi pe cineva sa treaca si din pacate mai degraba vezi degete decat un mersi frumos. Ultimii care mai zic mersi sunt motociclistii si din pacate multi dintre ei sun inconstienti mai ales cand te depasesc unu pe stanga unu pe dreapt amandoi si toti deodata dcaa faci loc la unu risti sa omori pe altu (am patit-o dar a fost ok pentru ca imi belesc foarte des ochii in oglinzi , chiar si in toate 3 odata). Si faza cu nu te-am vazut este groaznic de reala am patit-o nu l-am vazut (nu l-am lovit nu m-a lovit si nici nu exista sansa sa se intample nimic dar pur si simplu m-am asigurat Stanga Dreapta si am iesit in intersectie am trecut fara sa ma injure nimeni (daca ii sa incurc ma lupt cu facaletu si cu accelaratia sa incurc cat mai putin) ma uit in retrovizoare si ce vad un scuter pe care jur ca nu l-am vazut desi stiu sa ma asigur si eu consider ca le am si cu covrigu (am 300.000 de km si mai bine condusi (si nu sunt taximetrist) ) si uite ca exista momente in care pur si simplu sunteti invizibili desi jur ca as vrea sa nu fiti (prieten bun motociclist omorat de o idioata).

 

Sunt cam obosit si poate incoerent dar ce vreau este sa aveti cat mai mult noroc (BULAN EXAGERAT parca se spune pe limba voastra :D) ) si de mine daca nu ma incurcati si sau loviti puteti sa sariti si peste masina mea dar aveti grija la situatiile cand sunteti invizibili.

 

PS sper sa fiu inteles si nu numit conservar idiot care nu isi beleste ochii asa cum trebuie.

 

Bafta multa si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos spus...si corect

daca ar fi toti la fel...

o solutie cred ca exista, cel putin pentru un mare numar dintre automobilisti. Cand gresesc, in loc de injuraturi si oglinzi rupte din partea noastra cred ca ar fi mai potrivita o invitatie la plimbare cu noi pe locul pasagerului. Asa multi si-ar schimba optica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De foarte multe ori esti invizibil in trafic, motociclist fiind.. accidentele grave, dupa parerea mea sunt 90% din neacordare de prioritate, eventual cumulat cu viteza mare. Din pacate, asemenea accidente se produc ZILNIC, dar una este cand esti in masina, nu ti se acorda prioritate (chiar si la 40-50kmph) si strambi tabla de pe conserva-ceva zgarieturi zguduieli, si alta este daca la viteza asta (nici nu mai conteaza cat de mult peste) lovesti un zid ce apare in fata..

oftez usor, zic Doamne-ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui sa se faca si la noi un spot publicitar despre si cu motociclisti.Pentru ca si motociclistii sunt oameni.Si ei au tot o viata.Dar totusi cand se intampla sa fie vre-un tzaran dscris mai sus, nu raspundeti cu rau la rau.Cu cearta nu se ajunge nicaieri.Cu o vorba buna sa fac multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos spus...si corect

daca ar fi toti la fel...

o solutie cred ca exista, cel putin pentru un mare numar dintre automobilisti. Cand gresesc, in loc de injuraturi si oglinzi rupte din partea noastra cred ca ar fi mai potrivita o invitatie la plimbare cu noi pe locul pasagerului. Asa multi si-ar schimba optica

 

 

DEcat pasager mai bine uchii in 24 dupa motociclisti.

Editat de kkk_kkk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis...initiatorul este poate un om cu bunavointa...dar baieti...la noi e naspa...nu avem educatie rutiera...asta ne trebe...la toti...auto si moto...

am mers cu auto toata europa...nesimtire ca la noi nu am mai vazut...aici te vede ca vi(cu sau fara viteza)tot se baga sa iti ia fata...duce nesimtirea pina intracolo incit sunt convinsi ca nu ca nu e vina lor (ca tu mergeai cu viteza)...desi nu aveau prioritate...situatii sunt multe...este greu sa dai ex ptr fiecare situatie in parte...dar cind nu ai dreptul sa treci,nu treci si gata...cind tre sa dai prioritate,dai...cind ai stop,opresti...cind tre sa treci,treci...atunci nu e vina ta...conservarule...

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata stima si respectul pentru Swaysworn

 

Desi la suflet sunt motociclist inca de la prima motocicleta pe care am vazut-o si am putut sa inteleg ce e probabil.

Legal am fost prima data conservar dupa care motociclist. Am considerat ca este mai bine asa, am considerat ca masina imi permite mai mult sa gresesc decat motocicleta, am invatat sa "citesc" traficul, sa prevad anumite lucruri, sa-mi formez anumite reflexe.

 

Prostia nu cunoaste sex, varsta, religie, 2 sau 4 roti. Asa cum sunt soferi imbecili sunt si motociclisti imbecili, numai ca unele persoane de pe acest forum inchid ochii cand este vorba de un motociclist, pana la urma urmei ce vina avea ca mergea cu 160 in orash, nu ? El era motociclist. Conservar fiind am ferit motociclisti care au vrut sa faca stang de pe banda 1 sa taie tot fara ca macar sa intoarca o privire, am ferit motociclisti care au uitat ca dupa semafor vine in general o trecere de pietoni (care este lucioasa si aluneca)...dar ei au vrut sa plece tare de la stop.

 

Ca motociclisti vrem sa fim respectati de conservari, dar este o vorba foarte adevarata : Ca sa fi respectat trebuie sa te respecti tu intai.

Noi ne respectam alergand cu 100+ in orash, facand slalom printre masini ? Dar vrem sa fim vazuti si feriti de soferi in alea cateva fractiuni de secunda care ne trebuiesc pentru a trece de o masina. Eu nu m-am respectat...si am platit, ieftin in comparatie cu alte persoane care nici macar sansa de a regreta

nu o mai au. Cand bagi mana in gaz TU esti cel care trebuie sa fereasca obiectele care merg mai incet decat tine

 

 

De echipament nici nu mai vorbesc, unele persoane strang din "poponetz" sa-si cumpere R1, Gsx-r1000, Honda sau alte rachete, dar cand vine vorba de cel mai important lucru...si anume pielea lor, uita. Sau daca nu uita se duc si isi cumpara din cine stie ce magazin care poate fi confundat cu on chioshc de tigari niste rahaturi doar sa fie acolo. Stau acum si ma gandesc...daca nu aveam o casca buna care sa ma apere de 4 lovituri de asfalt si una de taxiu ? Daca nu aveam o geaca buna sau niste manusi ? Acum trebuie sa le arunc...si-au facut treaba dar nu ma doare sufletul nici macar o secunda pentru ca am scapat eu intreg. Daca nu eram comod si imi puneam genuncherele scapam si de un genunchi julit.

 

 

Hai sa ne gandim la cum ne comportam noi in trafic inainte de a arata cu degetul in stanga si dreapta. Sunt si cazuri nefericite in care stai la stop si intra un handicapat in tine...macar pe alea nu le putem evita noi. Hai macar sa controlam ce putem controla noi...mana aia grea pe gaz. Ati vazut cum a inceput anu...si abia acum incepe sezonu. Nu e pacat de noi, de vietile noastre ?

 

 

Si inchei cu 2 intrebari :

Cati frati motociclisti au murit in ultimii 4 ani mergand cu 60km/h in orash ? Eu stiu 2 cazuri nefericite

Cati au fost cei care au murit avand 100+ ?

 

 

Dumnezeu sa-i odihneasca iar pe noi sa ne apere in continuare. Asfalt uscat va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza oameni buni, ca s-a facut ora 4am. Sunt conservar de aproape 9 ani. Datorita jobului fac peste 50k pe an. Carnet moto am de 2 ani. Pot spune ca m-a ajutat mult experienta pe masina la ghidonul primului motor.

Si eu merg tare cu motorul, dar nu inconstient de tare. Fobia mea? Sa nu fiu la volanul masinii si sa lovesc un motociclist! Doamne fereste! DAR! Pentru ca este un mare DAR acolo, sa recunoastem, de cele mai multe ori, noi, motociclistii, suntem invizibili! Eram atent la motociclisti inainte sa am carnet categ A. Dupa am devenit mai atent. Stiu cum alerg pe moto si asta ma ajuta in masina sa stiu cum sa tin banda, cum sa ma opresc la semafor, cum sa fac refresh pe oglinzi cat mai des posibil. Cu toate astea de multe ori imi scapa cate un motorist pe care nu-l vad! De ce? VITEZA! Ma uit in oglinzi, nu e nimeni, dar, nici la 2 sec. nu pot sa fac refresh, iar in a 3-a sec, (trag un fum, schimb postul radio, aprind o tigara, pipai fata din dreapta, etc) un motorist ma depaseste prin stanga la milimetri(de multe ori prin dreapta)!

Sincer va spun, daca am groapa in fata mea si nu am timp sa ma uit in oglinzi sa vad daca o pot ocolii voi da in ea cu siguranta! Prefer sa dau in ea daca vad un motor ca se apropie, dacat sa-l sperii! Am facut-o de multe ori! Masina e in garantie, iar suspensiile si articulatia sunt consumabile oricum. Dar cati nu am vazut ca nici macar o secunda nu se uita in oglinda, daca au groapa in fata au tras de volan fara sa se gandeasca ca cineva e in dreptul lor! Ce face un incepator pe moto cand se trezeste ca ala din fata lui, in incercarea de a evita o groapa ii ia fatza??? Imprevizibilul nu-l poti feri! Dar poti merge prudent!

 

Si mai am o problema grava, indiferent ca sunt cu masina sau motorul! FRUSTRATII de soferii de banda a 2-a! Asta nu pot sa o inteleg! Vi ceva mai tare, dai flashuri, ei nimic, dai claxoane, ei nimic, prima banda goala iar ei continua sa mearga pe banda 2 cu 40km/h! Ajungi in spatele lor franezi, le dai carne si iti fac semn sa-i depasesti pe prima banda ca ei nu se dau de pe banda 2!!! E strigator la cer! Ce dracu are lipici banda aia? Daca stiti Strada Petricani, dinspre Tunari-Pipera spre Colentina. am mers aproape toata strada cu 35-40km/h 3km cu claxonul pus! De ce? Ca o muiere stresata incepatoare nu a vrut in ruptul capului sa se dea!

 

De multe ori sunt prins cu motorul in aglomeratie si bineinteles ca trec printre masini sau pe mijlocul drumului (linia continua) dar cu maxim 30km/h! Iar cand spun minim...aproape la pas. Merg precaut! Nu se stie cand se trezeste un pasager sa coboare si-ti deschide usa in fatza, sau un complexat iti inchide unghiul doar sa nu treci de el! (de ce el sa stea la coada si tu nu? am patit-o. l-am intrebat pe un conservar o data de ce a facut asta? exact asa mi-a zis! cum sta el in card sa stau si eu) Din pacate, am vazut destui motociclisti cu viteze prea mari printre cozile de masini!

Banda 1, extrem de periculoasa! Cate accidente nu se intampla pe acea banda?!?!?! Daca tot circuli pe banda 1 macar mergi incet! Aia e banda cu cel mai mult praf! Franele nu te vor mai ajuta in acea situatie! Orice conservar care iese de pe o straduta intr-o strada principala scoate botul masinii mai mult decat e permis!

Invata-ti sa reduceti viteza pe anumite portiuni de drum!

Circulati cat mai pe mijloc! In dreptul benzinariilor franati! Daca strada e mai ingusta maxim o banda si cu multe stradutze perpendiculare mergeti incet! Oricand poate iesi unu fara sa se asigure! Unde stiti ca stau taxiuri multe! Incetiniti! Sunt prea nesimtiti si se trezeste ala sa plece rpd la comanda si uita de oglinzi si asa te trezesti cu el in nas! Orice putzoi stie sa apese gazul in linie dreapta! Nu e de ajuns! Nu mai fortati semafoarele! Este una sa-l fortezi cu masina care daca se stramba ai toate sansele sa iesi pe picioare, daca ti-o da un conservar pe moto, ai toate sansele sa ramai fara picioare!

Daca vrem sa facem o schimbare, trebuie sa tipam in gura mare sa auda si ala care n-are net si nu stie el ca exista un forum moto. E bine ce facem noi aici, dar trebuie mai mult. Cu o floare nu faci primavara! Si nici cu 20!

Trebuie educarea cetateanului, atat a pietonului cat si a conservarilor! Dar pentru asta trebuie gasita o formula de adresare pe care sa o auda tot poporul!

Mass-media (mai mult la tv ma refer decat la publicatii) ramane cea mai valabila sursa de informatie!

Romanul, din invidie, prostie, necunostinta, teribilism, etc, cand aude de motociclisti, instinctiv injura!

Asa cum rockul=diavol, satana. Asa si motociclism=vandali, vitezomani, etc

Un miting, un marsh, in care sa tipam in gura mare ce vrem ar fi indicat! Cu multa mass-media, cu un comportament civilizat, in care sa ne sustinem doleantele. Stransi bani intr-un cont neutru (sunt dispus sa dau) pentru flyere cu informatii utile despre ce inseamna a fi motociclist! Cu avantaje si dezavantaje!

 

Tariceanu este si el motociclist. Daca si el ar "tzipa" o data cu noi, poate ne-am face auziti!

Si sincer, as cere modificarea decretului in ce priveste incepatorii si motoarele puternice! Ar fi mai putine victime asta e clar!

Si de ce n-am fortza nota, asa cum parlamentarii si guvernantii isi aloca milioane de $ fonduri pentru schimbul masinilor sa nu cerem si noi sa ni se faca un circuit moto? Sunt convins ca si asta ar ajuta la scaderea numarului de victime!

Poate sunt visator, poate este ora de vina. 4:30am, dar stiu un lucru, nu se schimba nimic daca n-ai initiativa! Daca nu incerci macar! Daca ma postez singur in fatza guvernului sa zbier pentru drepturile mele de motociclist sigur o sa fiu luat la suturi sa degajez zona. Daca se strang 400 de motoare macar s-ar putea sa plece cineva urechea sa asculte ce vrem!

Putem noi sa umplem pagini intregi de topicuri si mesaje, daca ramanem in spatele tastaturii nu se va schimba nimic!

Nepoata mea are 2 ani! (doi)!!! este mai impatimita ca mine dupa motoare! chiar ieri am fost sa o vad si am filmat-o! nici macar la geam nu ajunge, dar daca trece un motor pe strada il recunoaste imediat dupa zgomot! nu tresare la masini, nu-i plac. face ca motorul prin casa, simuleaza ca merge pe el. a disperat-o pe ma'sa (sor'mea :D ) e turbata si alta nu. cum ajung la ea, isi pune cheia moto dupa gat iti tuguie buzele si vruuuuuuuum prin casa balind la guritza. i-am cumparat un poket-bike la care ii voi pune roti ajutatoare si limitare la acceleratie. va creste si daca va ramane cu acest "microb" o voi sustine. dar daca circulatia de la noi nu se va schimba si va merge in mai rau, mai bine o potolesc de acum si ii bag in cap ca motoarele nu sunt bune, cah! Macar asa cresc sansele sa moara de batranete!

 

 

 

Bulan exagerat, asfalt uscat si poate facem gasca mare sambata /index.php?...=85392&st=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa aflam care e cea mai mare problema a motociclistilor: imprevizibilitatea. Cine poate sa inteleaga, intelege. Cine nu, invata. De cele mai multe ori, pe calea cea mai dureroasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si mai am o problema grava, indiferent ca sunt cu masina sau motorul! FRUSTRATII de soferii de banda a 2-a! Asta nu pot sa o inteleg! Vi ceva mai tare, dai flashuri, ei nimic, dai claxoane, ei nimic, prima banda goala iar ei continua sa mearga pe banda 2 cu 40km/h! Ajungi in spatele lor franezi, le dai carne si iti fac semn sa-i depasesti pe prima banda ca ei nu se dau de pe banda 2!!! E strigator la cer! Ce dracu are lipici banda aia? Daca stiti Strada Petricani, dinspre Tunari-Pipera spre Colentina. am mers aproape toata strada cu 35-40km/h 3km cu claxonul pus! De ce? Ca o muiere stresata incepatoare nu a vrut in ruptul capului sa se dea!

 

Daca asta e intrebarea........

 

Banda 1, extrem de periculoasa! Cate accidente nu se intampla pe acea banda?!?!?! Daca tot circuli pe banda 1 macar mergi incet! Aia e banda cu cel mai mult praf! Franele nu te vor mai ajuta in acea situatie! Orice conservar care iese de pe o straduta intr-o strada principala scoate botul masinii mai mult decat e permis!

Circulati cat mai pe mijloc! In dreptul benzinariilor franati! Daca strada e mai ingusta maxim o banda si cu multe stradutze perpendiculare mergeti incet! Oricand poate iesi unu fara sa se asigure! Unde stiti ca stau taxiuri multe! Incetiniti!

 

 

Atunci raspunsul tzi l-ai dat singur....

Ash mai adauga ca de cele mai multe ori banda 1 e ocupata de mashini parcate, bineintzeles ca asta nu da dreptu' la nimeni sa mearga cu 30km/h pe banda a doua.

:D

Editat de rat_jawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De doua zile am aflat si eu cum e sa fi motociclist in Bucuresti in adevaratul sens al cuvantului. Motocicleta mea e suficient de mare cat sa nu-mi permita sa ma strecor printre masini la semafoare, asa ca stau la rand cu tot poporul. Am dat de oameni care te respecta si iti respecta spatiul din jur astfel incat sa ai loc de manevra dar si soferi (taximetristi) care chiar daca esti pe prima banda tot incearca sa se bage si sa te depaseasca prin dreapta. Am intalnit si genul de ghertoi si baietasi cu dacie impopotonata cu tot soiul de zorzoane (tuning de tip pakistanez) care atunci cand te depasesc pentru ca circuli cu viteza legala pe mijlocul benzii, tin sa-si exprime punctul de vedere nu numai prin claxoane, dar si iesind pasagerul din dreapta jumatate pe fereastra (probabil avea ceva important sa-mi comunice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tariceanu este si el motociclist. Daca si el ar "tzipa" o data cu noi, poate ne-am face auziti!

Si sincer, as cere modificarea decretului in ce priveste incepatorii si motoarele puternice! Ar fi mai putine victime asta e clar!

 

Si eu tot conservar......cu un pic de noroc de la cel de sus la vara poate si motorist.....poate...ca sincer dupa ce am vazut in ultimul timp pe aici......ma mai gandesc.......

 

Referitor la Tariceanu sau alti motoristi "vedete" io zic sa va luati gandu.....Oricat ar parea de implicat unul sau altul pana la urma, mai ales Tariceanu, are alte prioritati. Singuri tre sa ne ferim chiar daca suntem conservari, motoristi, carutasi...etc....Cea mai mare frica a mea in trafic e sa nu lovesc un om.....ma doare'n churr de alte masini...le lovesc le dau asigurarea(nu am patit-o si nici nu vreau) dar mai bine sa indoi un fier decat sa zgarii un om chiar si la un deget. Si voi toti care aveti deja motoare si mergeti cu ele aveti grija pentru ca asa cum imi zicea un bun prieten: pa motor tu esti caroseria......

 

Apropos de multumirile de care se bucurau cei care au scris mai sus......mai bine nu ne mai multumiti pentru ca am patit ca odata multumindu-mi un motociclist ca m-am dat la o parte era sa cada cu motoru......aveti grija voi daca printre noi sunt destui "gelati" care se oftica ca le-o luati inainte......

 

De protectii ce sa mai zic......cred ca s-au zis deja prea multe in prea multe topicuri.....dar degeaba dc aveti protectii full.....dar zburati prn trafic....dupa cum a zis cel care a deschis topicu.....nu te poate vedea nimeni dc alergi mai repede decat rossi pa circuit

 

Hai ca prea am facut-o pa lupu moralist si nu imi sta in fire.....hai la o bere ca sa aprofundam......

 

asfalt uscat ca incepe sezonu.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fobia mea? Sa nu fiu la volanul masinii si sa lovesc un motociclist! Doamne fereste!

 

Si a mea. :lol:

In plus, sunt foarte aproape de a pierde masa calda de acasa avand in vedere de cate ori i-am spus prietenei sa aiba grije ca e cald si ca incep sa circule motocicletele. :D

 

Imi este foarte frica ca, la un moment dat, un motor va circula cu viteza prea mare pentru ca eu sa il vad sau sa am timp de reactie. Intru in categoria conservarilor care nu urasc motociclistii (nici nu am cum, m-am apucat de scoala) ci ma tem de ei in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...