Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

O luna pina la intalnirea TDM !!

 

Hai baieti mai cu viata cu inscrierile, ce dumnezeu nu va mai place sa va motorizati ?? :blbl:

 

Salut lume ieri sambata am fost la ORADEA la VICTOR si am montat tobele pe mobra suna si arata super o sa fac si un mic film cu noile tobe.

As vrea sa retrag ce am scris cu cateva zile in urma despre Victor ( cum ca a fost neserios cu mine ) e un tip CUMSECADE isi face treaba bine si calitate in cea ce face chiar va recomand sa apelati la el e serios eu am montat tobele la un atelier langa el si vreau sa spun ca nu a plecat de acolo pana nu a vazut el ca e tot OK si eu sunt multumit e un baiat de nota 10 din toate privintele .

Sunt utile si in trafic te aud si cei din masinile mici si poate se uita de doua ori in oglinda inainte de a schimba banda de mers , sigur ca parerile o sa difere acum ( ca nu e original, ca sunt galagioase si deranjezi lumea pe drum ori cand vii noaptea acasa deranjezi vecinii s.a.m.d. ) dar mie imi place si cum arata si cum suna, o sa vedeti peste o luna cand ne intalnim deci 1 BANDIT trece-ma PREZENT si pe mine. Asfalt uscat la toata lumea si sa speram ca nu mai citim pe forumuri cum ca a mai avut careva incidente in trafic, iar cei care au avut parte de ele insanatosire grabnica RESPECT :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut lume ieri sambata am fost la ORADEA la VICTOR si am montat tobele pe mobra suna si arata super o sa fac si un mic film cu noile tobe.

As vrea sa retrag ce am scris cu cateva zile in urma despre Victor ( cum ca a fost neserios cu mine ) e un tip CUMSECADE isi face treaba bine si calitate in cea ce face chiar va recomand sa apelati la el e serios eu am montat tobele la un atelier langa el si vreau sa spun ca nu a plecat de acolo pana nu a vazut el ca e tot OK si eu sunt multumit e un baiat de nota 10 din toate privintele .

Sunt utile si in trafic te aud si cei din masinile mici si poate se uita de doua ori in oglinda inainte de a schimba banda de mers , sigur ca parerile o sa difere acum ( ca nu e original, ca sunt galagioase si deranjezi lumea pe drum ori cand vii noaptea acasa deranjezi vecinii s.a.m.d. ) dar mie imi place si cum arata si cum suna, o sa vedeti peste o luna cand ne intalnim deci 1 BANDIT trece-ma PREZENT si pe mine. Asfalt uscat la toata lumea si sa speram ca nu mai citim pe forumuri cum ca a mai avut careva incidente in trafic, iar cei care au avut parte de ele insanatosire grabnica RESPECT :ok:

 

 

Sigur Relu , te trec pe lista !!! Hai mai baieti marcati ceva, Vestul, nici un amator in afara de Relu ?? :blbl: Asfalt uscat !!!!

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O luna pina la intalnirea TDM !!

 

Hai baieti mai cu viata cu inscrierile, ce dumnezeu nu va mai place sa va motorizati ?? :ok:

 

Fotok + TDM

Lewieque + TDM ul

 

doi membrii din WILDHOGS Odorhellen Free Riders vor zice prezent la intalnire :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9-11 iulie,

Avand in vedere posibilitatea de a organiza noi in Covasna intalnirea, m-am interesat de cateva lucruri ca sa fie clare de la inceput si sa pot sa vi le prezint din timp ca sa putem discuta daca modificam ceva sau nu . Pentru inceput o sa atasez harta cu un traseu pentru cei care nu au mai fost in zona si o sa va dau cateva explicatii :

-9 iulie – Deplasare catre destinatie, intalnirea la Sfantu Gheorghe si in functie de cat de obositi vor fi cei care vin de la distante mai mari si la ce ore aproximeaza ca vor ajunge, mergem mai departe catre Sfanta Ana sau catre primul loc de campare-cazare in Targu Secuiesc la pensiunea “Szikla” : Primul loc de dormit

(Sfantu Gheorghe-Sfanta Ana – Tg secuiesc = 68 km)

-10 iulie- Plecare catre cel de-al doilea punct pe traseul: Tg. Secuiesc-Lacul de la Padureni,cu pauza aici- Covasna-Comandau= 70 km , Cu locul de dormit aici, la pensiunea: “ La lupu Singuratic” :Al doilea loc de dormit

-11 iulie – Trezire , Împachetare, Plecare ! In functie de distante mai devreme sau mai tarziu.

Am atasat link-urile ca sa va faceti o idee despre locurile de campare dar preturile din liste nu sunt relevante pentru ca vom avea parte de reduceri mari si in functie de cate persoane vom fi.

Daca are cineva obiectii , va rog sa-mi spuneti din timp, ca sa nu-i bag si pe ceilalti oameni in vrie si pina la urma sa nu iasa nimic cu toate ca lucrurile vor fi rezolvate. In medie pretul cazarii va fi intre 20 si 40 Ron per pat si pt cort inca nu stiu dar probabil ceva modic.

 

In speranta ca sunteti multumiti si va satisface aceasta organizare : Va multumesc pt rabdarea cu care ati citit acest post !

MIRCEA

P.S. NU VA UITATI COSTUMELE DE BAIE ACASA !!

 

 

 

 

Deocamdata cam astia suntem (fara invitati, daca aveti invitati trecetii si pe ei ):

 

1. Cavaleru + 3 persoane ( 50% sanse sa vin, vom veni cu o masina)

2. andreiganea + 1- doar prima noapte

3. Rocker + Maia - intreg weekendu

4. Truckeru 09

5. Fotok

6. Lewieque

7. Bandit + 1

8. Raider +1

post-37709-1276509205_thumb.jpg

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: a facut cineva (personal) pana acum verificarea sau reglajul la supape? Operatiunea ar trebui sa fie destul de asemanatoare la cele trei modele de TDM si as vrea sa stiu unde mi-as putea prinde urechile, unde ar trebui sa am grija etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

supertenere primiti in gasca la intrunire ?

 

Cu placere, dar sa te inscrii pe lista si sa fie ceva sigur, tu si cate persoane !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi probabil doar eu. dar la fel de probabil cu pasager :ok: inca nush ca e greu cu concediile astea in anumite locuri. oricum, 90% o sa vin cu cortul deci nu cred ca o sa afecteze prea mult datele problemei.

 

pe lista o sa ma inscriu cand o sa fiu peste 75% sigur ca vin (inca sunt la studiu de prefezabilitate)

 

oricum, multzam fain de disponibilitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello

pun un link cu un site de piese TDM , tipul este francez dar ne intelegem in engleza . Daca cineva ar ai avea nevoie de ceva de pe site si nu este vandut (scrie in rosu vendu) atunci sa-mi dea un pm , sau mess: zsak800 , sau 0745546580.

Eu cumpar bobinele de inductie, costul ransportului e i jur 15-20 euro.Asta banuiesc ca pana la 1-2 kg.

Daca e cineva interesat , mai ales daca ceva piese marunte , mai impartim taxele de transport.

Platim in avans prin Pay Pal.

 

http://tdm.whow.biz/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: a facut cineva (personal) pana acum verificarea sau reglajul la supape? Operatiunea ar trebui sa fie destul de asemanatoare la cele trei modele de TDM si as vrea sa stiu unde mi-as putea prinde urechile, unde ar trebui sa am grija etc.

 

Am facut eu verificarea. In principiu trebuie sa dai antigelul afara, sa scoti radiatorul, carcasa filtrului de aer, termostatul. Mare atentie ca in capul motorului e o bucatica metalica de conducta de antigel. E prinsa cu un surubel, iti trebuie o cheie tubulara de 8. Inainte sa o scoti sa suflii bine cu aer ca se mai aduna nisip in gaura aia si atunci cand dai jos capacul motorului e posibil sa iti cada nisipul in motor.

 

Si e bine daca ai lere fine din 0.01. Eu nu am facut mare lucru ca a mea era cu pasi de 0.05. In rest e simplu.

 

eu am facut verificarea ca ma scotea din minti zgomotul motorului dar nu am gasit nimic in neregula. Are un tacanit care ma enerveaza. Poate asa o fi la toate TDM-urile ca sincer nu am mai auzit altul

Editat de _Blade_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut verificarea ca ma scotea din minti zgomotul motorului dar nu am gasit nimic in neregula. Are un tacanit care ma enerveaza. Poate asa o fi la toate TDM-urile ca sincer nu am mai auzit altul

:ok: :blbl: :)

stati linistiti, mai uoameni buni, asa face TDM-ul

la iarna al meu va intra in verificari serioase, cu manualul pe genunchi

poate vom afla atunci sursa diabolicului tacanit

frastu' stie, cu cat tacane mai tare, cu atat merge mai bine B)

al meu, la 150 am bagat mana in gaz si m-a apucat plansul

de placere, desigur :P

 

acuma, revenind putin pe planeta natala, eu am o vaga banuiala pe la pompe (apa si/sau ulei), ca parca acolo e aude mai tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut eu verificarea. ... Are un tacanit care ma enerveaza. Poate asa o fi la toate TDM-urile ca sincer nu am mai auzit altul

Super... la cati km?

Si sa inteleg ca nu ai schimbat garnitura de la capacul motorului si oringul de la conducta de antigel? Garnitura de la capac (engine cover) stiu ca trebuie schimbata si mai mult, trebuie pusa impreuna cu un silicon termic (echiv. Yamabond 1215), altfel presupun ca exista riscul sa nu etanseze bine si sa-ti musteasca ulei.

 

Dupa demontarea carcasei filtrului de aer, nu ai intampinat probleme la demontarea termostatului si al injectoarelor sau ce mai era pe-acolo? Cand am schimbat filtrul de aer am observat ca sunt sute de fire si furtunashe...

 

Cu intinzatorul lantului de distributie ce ai facut pana la urma?

 

Mesaj completat

Btw, azi am dat o tura cu un Transalp 600v (1999) si am ramas TOTAL surprins de cum amortizeaza gropile! L-am dat o tura prin cateva drumuri de beton si asfalt pline de gropi, am coborat si niste trepte si nu imi venea sa cred. Am facut acest "traseu" de test si cu un Tenere nou cu setarile din fabrica si nu amortiza asa de bine. Mi-am dat seama, cu ceva tristete ce-i drept, ca mobra mea nu o sa se apropie niciodata de nivelul acela de confort pe drumuri gaurite, indiferent de ce setari sau modificari i-as aduce.

 

Mai mersesem cu un Transalp acum cativa ani, dar atunci nu aveam un termen de comparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata cam astia suntem (fara invitati, daca aveti invitati trecetii si pe ei ):

 

1. Cavaleru + 3 persoane ( 50% sanse sa vin, vom veni cu o masina)

2. andreiganea + 1- doar prima noapte

3. Rocker + Maia - intreg weekendu

4. Truckeru 09

5. Fotok

6. Lewieque

7. Bandit + 1

8. Raider + 1

9. Leonardsen + 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul avea 24000 km cand am verificat. Garnitura de la capac nu am schimbat-o ca era in regula (nu se intarise cauciucul) si nici cu silicon nu am dat-o. Am verificat-o, am dat-o cu putina vaselina sa stea la locul ei pana am pus capacul iar dupa aia am strans suruburile cum zice cartea cu cheia dinamometrica la 10 Nm. Nu curge nimic.

 

Nu ai treaba cu bateria de injectoare iar toate cablurile care sunt pe acolo au mufe individuale. Nu le poti incurca. In afara de termostat mai e si sistemul de recirculare al gazelor de carter (mai sunt doua furtune in plus).

 

Intinzatorul l-am schimbat in cele din urma pentru linistea mea. L-am luat de la Yamaha de la Bucuresti 70 euro.

 

Daca vrei sa studiezi mai mult:

 

http://www.carpe-tdm.net/ipb/index.php?sho...0chain&st=0

 

http://jbx9.free.fr/tdm/index.php?page=TENS

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mersesem cu un Transalp acum cativa ani, dar atunci nu aveam un termen de comparatie.

Nu vrei Transalp

Niciodata nu iti va oferi confortul la drum lung si puterea TDM-ului

Inca mai am Transalpul, il mai calaresc cateodata, dar nu reuseste sa ma convinga decat prin gropi si forestiere

La drum lung bestia blonda e regina (echivalent cu bruneta ta :ok: )

 

Imi mentin intentia de a trece la TDM 900

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, merci frumos. O sa vad cum o sa procedez pana la urma.

 

Nu vrei Transalp

Niciodata nu iti va oferi confortul la drum lung si puterea TDM-ului

...

Imi mentin intentia de a trece la TDM 900

Am inteles. Deci nu trebuie sa-mi para rau ptr alegerea facuta :ok:

Ce-i drept, pe unde am umblat in ultimele ture cred ca se punea mai mult problema de confort decat de putere si probabil de-asta am si remarcat la Transalp suspensiile inainte de orice altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Deci nu trebuie sa-mi para rau ptr alegerea facuta ..

Indubitabil

Desi as putea sa incerc sa te aburesc si sa facem un schimb cinstit :ok:

Transalpul meu merge foarte bine, sa stii :)

TDM-ul de asemenea, doar ca e 3VD

Daca le adun, poate reusesc sa ma scot de un TDM 900

Dar ma omoara fiul meu, ca il las fara motoreta :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e cineva interesat si vrea sa ma scape de o anvelopa spate 150/70 /zr 17 michein pilot road dot 2006, dar mai are viata un sezon sigur , poate sa vina la brasov dupa ea sau sa plateasca doar transportul,. salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e cineva interesat si vrea sa ma scape de o anvelopa spate 150/70 /zr 17 michein pilot road dot 2006, dar mai are viata un sezon sigur , poate sa vina la brasov dupa ea sau sa plateasca doar transportul,. salut

E voie sa ma intereseze pe mine?

desigur, platesc transportul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saltaree dezmembra cineva un tdm 850 3vd as avea si eu neaparat nevoie de burta de jos semicarena sau cum so fi chemand daca ma poate ajuta cineva ....as ramane recunoscator....multumesc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scutul ala de aluminiu? sau care burta? cauta o oza cu un tdm si incercuieste in paint piesa respectiva si apoi pune-o aici sa ne lamurim

 

 

 

 

asta ar fi ...sau daca mai e vreun model ..... :cheers: merci frumos .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...