Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

bv nicule. sa inteleg ca ai mers lejer fara sa fortezi nota?

 

niste poze nu pui si pt astia care stau acasa cu un crac in sus? :what:

Am mai forțat câte un pic, dar nu prea mult

100-120, un puseu de 160 ca să mă răcoresc Âşi mers fără pasager

Pozele le aÂştept Âşi eu de la Călin

Eu nu mai fac de mult poze, prefer să trăiesc momentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare baietii no aztazi acum o ora an urma ma lovit un prost la semafor , a intrat pe rosu cu un dacia .

Am franat brusc dar nu am putut sa opresc din tot roata din fata a alunecat si am cazut . Mombra nu a suferit prea tare a crapat carena si a zgariat ,nic ieu nu am m probleme mari am lovot piciorul si a ramas fara piele bratul stanga .

Vreau sa spun ca am speriat dar nu am avut timp :D acum mosu plateste prostia lui daca nu rup gatul .

 

Aveti grija la voi baiet ca vedetii cate prostii sant oamenii , nici culoarea semaforului nu cunoaste !!!!!!!!

 

 

Asfalt uscat si fara evenimente .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu' frate! Au luat-o razna de tot conservarii. Nu mai respecta deloc regulile de circulatie, de fapt li se rupe de ele. Raidere, sper ca esti bine. Eu si acum mai trag de pe urma unui accident. Sanatate si bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu' frate! Au luat-o razna de tot conservarii. Nu mai respecta deloc regulile de circulatie, de fapt li se rupe de ele. Raidere, sper ca esti bine. Eu si acum mai trag de pe urma unui accident. Sanatate si bafta multa!

 

Mersi mersi sunt bine dar mosul nu sa fie bine daca nu plateste paguba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baietii no aztazi acum o ora an urma ma lovit un prost la semafor , a intrat pe rosu cu un dacia .

Am franat brusc dar nu am putut sa opresc din tot roata din fata a alunecat si am cazut . Mombra nu a suferit prea tare a crapat carena si a zgariat ,nic ieu nu am m probleme mari am lovot piciorul si a ramas fara piele bratul stanga .

Vreau sa spun ca am speriat dar nu am avut timp :D acum mosu plateste prostia lui daca nu rup gatul .

 

Aveti grija la voi baiet ca vedetii cate prostii sant oamenii , nici culoarea semaforului nu cunoaste !!!!!!!!

 

 

Asfalt uscat si fara evenimente .

 

off ce de oameni neatenti sau nepasatori. sper sa-ti recuperezi cumva paguba.

 

sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am tras in dupamiaza asta, dupa ce am iesit de la servici, o mica tura pana la Balea Lac, mai ales ca am aflet ca e practicabil (dezapezit pe un sens de mers) pana sus la tunel. Am profitat de ocazie si a iesit super :D

 

Cateva poze edificatoare:

 

post-25487-1276024170_thumb.jpg post-25487-1276024223_thumb.jpg post-25487-1276024780_thumb.jpg

post-25487-1276024817_thumb.jpg post-25487-1276024857_thumb.jpg post-25487-1276024907_thumb.jpg

post-25487-1276024965_thumb.jpg post-25487-1276025018_thumb.jpg

Mesaj completat

Salutare baietii no aztazi acum o ora an urma ma lovit un prost la semafor , a intrat pe rosu cu un dacia .

Am franat brusc dar nu am putut sa opresc din tot roata din fata a alunecat si am cazut . Mombra nu a suferit prea tare a crapat carena si a zgariat ,nic ieu nu am m probleme mari am lovot piciorul si a ramas fara piele bratul stanga .

Vreau sa spun ca am speriat dar nu am avut timp :lol: acum mosu plateste prostia lui daca nu rup gatul .

 

Aveti grija la voi baiet ca vedetii cate prostii sant oamenii , nici culoarea semaforului nu cunoaste !!!!!!!!

 

 

Asfalt uscat si fara evenimente .

Nasol rau Tibi, sunt o gramada de idioti in trafic care sunt paralel cu legile circulatiei. E bine totusi ca ai scapat destul de usor, si sa speram ca pe viitor sa nu mai avem nici unul din noi (motociclistii), asemenea evenimente neplacute.

In schimb, legat de traficul din Romania, de mult e o adevarata jungla, nimeni nu tine cont de nimic. Cel mai bine e sa avem noi insine grija de viata noastra si sa anticipam (pe cat putem), fiecare miscare a celorlalti participanti la trafic.

Numai bine tuturor si aveti mare grija, caci se pare ca prima jumatate a anului, a fost una foarte nasoala pentru noi cei pe doua roti. O sumedenie de accidente moto si cel mai rau este ca multe sunt soldate cu morti.

Aveti mare grija, va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima accidentatilor !

Aveti idee daca se poate intinde lantul de distributie doar din intinzator? Vreau sa stiu daca e de vina intinzatorul (are arcul prea slab) si trebuie inlocuit, sau lantul de distributie s-a uzat peste limita si imi trebuie altul.

 

Stie cineva cum pot verifica ? Stiu ca nu e de joaca cu lantul asta...

Sper sa scap ieftin de toata afacerea asta.

Mersi.

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Cavaleru & Raider : get well soon.

 

Eu sunt in curs de dotare a motocicletei cu un suport de sidecase handmade (nu facut de mine :D) ), si am o dilema in privinta lui: nu e aer prea cald de la toba? Cam ce distanta ar trebui sa fie intre toba si sidecase ? Nu de alta, dar vreau sa montez 2x50L si nu prea e loc. Eu ma gandeam sa fie puse imediat dupa scarita pentru pasager, la vreo 15cm - cat sa ramana loc pentru pus talpa pe scarita.

 

Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol Tibi :D sper ca esti ok. Mobra se va repara, tu sa fii bine.

 

@ flavius, : lantu domnule, lantu trebuie schimbat= 260 roni. Nu te prostii cu toto felul de inventii adaptate intinzatorului. De aceea se numeste "intinzator" ca intinde lantul pana la un moment dat....pe urma acel lant se va rupe....si crede-ma...nu vrei sa ti se rupa in motoru tau la 100 km /h schimband din a 5 in a 4 -a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima accidentatilor !

Aveti idee daca se poate intinde lantul de distributie doar din intinzator? Vreau sa stiu daca e de vina intinzatorul (are arcul prea slab) si trebuie inlocuit, sau lantul de distributie s-a uzat peste limita si imi trebuie altul.

 

Stie cineva cum pot verifica ? Stiu ca nu e de joaca cu lantul asta...

Sper sa scap ieftin de toata afacerea asta.

Mersi.

 

Asfalt uscat.

 

Salut Flavius eu am schimbat lantul de distributie original YAMAHA 90 EUROI ai nr meu de tel suna-ma daca vrei un tip de la noi din Arad mi-a schimbat lantul a curatat carburatoarele mi-a schimbat pastilele de la supape etc etc duce piese din Austria originale YAMAHA nu chinezarii si e baiat serios

Stie cineva unde sau cine mai face tobe de esapament an tara asta an afara de VIK din Oradea tipul asta o fi bun la asa ceva dar cu mine a fost neserios ma tot amanat 2 saptamani ca le face si tot nu lea facut si vorba aia nu iam cerut sa mi le faca gratis sau cadou

RAIDER sa te refaci cat mai repede si tu si mobra sa ne vedem toti cu bine in iulie salutare la toata lumea ( scuze pt lipsa virgule puncte etc etc ) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raider: imi pare rau ca ai pati si tu exact la fel ca si mine fix acum an, tot in SF gherghe.. asa mi-am pus toba custom sa stiu ca ma vede lumea in trafic!

 

 

lume lume!!! de maine intru oficial in grupul vostru!!! merg de dimineata sa imi aduc bestia din ramnicu valcea. sper ca totul sa decurga fara probleme cu cumparatul!

post-23561-1276034305_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Cavaleru & Raider : get well soon.

 

Eu sunt in curs de dotare a motocicletei cu un suport de sidecase handmade (nu facut de mine :lol:) ), si am o dilema in privinta lui: nu e aer prea cald de la toba? Cam ce distanta ar trebui sa fie intre toba si sidecase ? Nu de alta, dar vreau sa montez 2x50L si nu prea e loc. Eu ma gandeam sa fie puse imediat dupa scarita pentru pasager, la vreo 15cm - cat sa ramana loc pentru pus talpa pe scarita.

 

Ride safe.

 

la mine coburile sunt la 1-2cm deasupra tobelor si nu am avut probleme . pus ca de paste am mers mai mult de 500km cu un cob sprijinit pe toba pt ca imi sarise un surub de la suport.

 

coburile mele au 45l poti sa te uiti la pozele motoretei mele si iti faci o idee despre cum vin pozitionate.

Mesaj completat

Salutare, am tras in dupamiaza asta, dupa ce am iesit de la servici, o mica tura pana la Balea Lac, mai ales ca am aflet ca e practicabil (dezapezit pe un sens de mers) pana sus la tunel. Am profitat de ocazie si a iesit super :D

 

bv rockere. sper totusi ca anul asta sa-l fac si eu cap coda pt prima data pe motor. numai ca vreau sa trec pe la cabana cumpana unde se ajunge pe un drum forestier. acum 5 ani cand am fost stiu ca era misto rau drumul ala pt ca mergeai pe margea lacului.

 

 

azi ma duc sa imi scoata firele sper sa nu mi-l puna in ghips totusi -_-

 

Mesaj completat

Sanatate maxima accidentatilor !

Aveti idee daca se poate intinde lantul de distributie doar din intinzator? Vreau sa stiu daca e de vina intinzatorul (are arcul prea slab) si trebuie inlocuit, sau lantul de distributie s-a uzat peste limita si imi trebuie altul.

 

Stie cineva cum pot verifica ? Stiu ca nu e de joaca cu lantul asta...

Sper sa scap ieftin de toata afacerea asta.

Mersi.

 

Asfalt uscat.

 

 

cu lantul asta nu e de joaca. il schimbi si ai pace cel putin 50.000km.

 

daca se rupe cumva lantul asta in mers, e jale (tu poti face accident, iar motorul TDM-ul si face tzandari)

Mesaj completat

lume lume!!! de maine intru oficial in grupul vostru!!! merg de dimineata sa imi aduc bestia din ramnicu valcea. sper ca totul sa decurga fara probleme cu cumparatul!

 

 

bafta si bine ai venit in gasca ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu lantul asta nu e de joaca. il schimbi si ai pace cel putin 50.000km.

 

daca se rupe cumva lantul asta in mers, e jale (tu poti face accident, iar motorul TDM-ul si face tzandari)

Nu se rupe ala, Cristi

In cel mai rau caz, daca e foarte intins, nu mai este bine sincronizata distributia, adica admisia si evacuarea sunt un pic intarziate fata de timpii calculati

A, si desigur, daca intizatorul e la maxim si lantul are joc mare, face ca un tractor, sau ca o drujba, dupa caz

 

De inlocuit, se inlocuieste KITul, nu numai lantul

Adica lant + pinioane (+intinzator daca e uzat rau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bv rockere. sper totusi ca anul asta sa-l fac si eu cap coda pt prima data pe motor. numai ca vreau sa trec pe la cabana cumpana unde se ajunge pe un drum forestier. acum 5 ani cand am fost stiu ca era misto rau drumul ala pt ca mergeai pe margea lacului.

Mersi Cavalere :D In vara asta am sa-l tot strabat periodic, mai ales ca sunt la numai 75 km de Balea Lac.

Drumul momentan e practicabil, mai putin tuneleul care este inca inchis, cu o mica exceptie cine are loc pe usa cea mica cu mobra, poate trece linistit dintr-o parte in cealalta. Soseaua, pe anumite locuri este presarata cu pietre si bolovani, desprinsi din versant, insa cred ca in zilele ce urmeaza vor curata complet asfaltul.

 

ps: Cavalere, cand te vei face bine, vom merge impreuna pe intreg traseul, promit.

Pana atunci ai grija de picior, sa se refaca complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul momentan e practicabil, mai putin tuneleul care este inca inchis, cu o mica exceptie cine are loc pe usa cea mica cu mobra, poate trece linistit dintr-o parte in cealalta.

Grija daca va aventurati sa treceti de unii singuri, ce n-a vazut Rockeru' e ca pe partea cealalta e o usa mai ingusta si cu un prag de vreo 25 cm -_-

In doua saptamani cel mult ar trebui sa deschida portile.

 

Urari de bine celor accidentati si salutari noilor veniti! :lol:

Nu in ultimul rand, canicula usoara tuturor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija daca va aventurati sa treceti de unii singuri, ce n-a vazut Rockeru' e ca pe partea cealalta e o usa mai ingusta si cu un prag de vreo 25 cm -_-

In doua saptamani cel mult ar trebui sa deschida portile.

 

Urari de bine celor accidentati si salutari noilor veniti! :lol:

Nu in ultimul rand, canicula usoara tuturor! :D

Exact despre acea usa mentionam si eu mai sus, e foarte ingusta cu un prag destul de mare. Insa contrar asteptarilor unii chiar au reusit sa treaca, exemplu Angi de pe forum, care a tras o tura tot ieri, pe Transfagarasan, cu intoarcere pe Valea Oltului: http://www.transalp.ro/forum/transfagarasan-t898.html#p13522

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: Cavalere, cand te vei face bine, vom merge impreuna pe intreg traseul, promit.

Pana atunci ai grija de picior, sa se refaca complet

 

am venit acum de la doctor. mi-au scos firele si mi-a zis sa nu mai fac anticoagulant. pana acum totul decurge conform planului dar laba piciorului si glezna mai sunt umflate si mai am niste rani care necesita bandaje noi la 2 zile tot in zona gleznei. peste 2 zile la genunchi nu va mai fi nevoie sa pun bandaje.

 

era sa imi rup gatul la intoarcerea acasa cand am inceput sa urc scarile. am 2 perechi de carje si eram cu cele care le tii cu mana si se sprijina in antebrat. si cu ele la deal nu prea ai stabilitate. asa ca m-am dezechilibrat si era sa cad dar m-am prins de balustrada si m-a sprijinit si mama din spate. apoi am luat carjele clasice si am urcat cu alea(3 etaje). ce bun ar fi un lift :D

 

in septembrie sper sa putem merge rockere.

 

 

intre timp ma tot gandesc sa imi achizitionez un scuter de250cmc pt mersul prin bucuresti si nu numai. mi-a picat in troc Paggio Beverly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns de vreo ora cu noul meu tdm de care sunt pur si simplu fermecat!!!

l-am luat cu 2950 europeni, la 26538 km, si e in stare perfecta [ :lol: ], in afara de:

maneta frana fata- rupta o bucata

2 suruburi lispa parbriz

manson protector ambreaj lipsa

cauciuc de pe schimbator lipsa

colturile cele mai de jos din lateral de la sha rupte,

cateva zgarieturi mici pe rezervor ( 1 pana la 3 mm)

carena dreapta prenzinta o dunga julita tot foarte mica

 

cam atat a vazut ochiul meu critic. daca stie cineva de unde pot lua piesele lispa, dati un semn pls!

 

P.S. traseul ramnicu v. -sibiu- brasov e de vis! ... mai ales pe un tdm

 

multumesc pt urari! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns de vreo ora cu noul meu tdm de care sunt pur si simplu fermecat!!!

l-am luat cu 2950 europeni, la 26538 km, si e in stare perfecta [ ;) ], in afara de:

maneta frana fata- rupta o bucata

2 suruburi lispa parbriz

manson protector ambreaj lipsa

cauciuc de pe schimbator lipsa

colturile cele mai de jos din lateral de la sha rupte,

cateva zgarieturi mici pe rezervor ( 1 pana la 3 mm)

carena dreapta prenzinta o dunga julita tot foarte mica

 

cam atat a vazut ochiul meu critic. daca stie cineva de unde pot lua piesele lispa, dati un semn pls!

 

P.S. traseul ramnicu v. -sibiu- brasov e de vis! ... mai ales pe un tdm

 

multumesc pt urari! :D

Felicitari pentru achizitie si bine ai venit in grupul nostru :lol:

Drumul Sibiu - Brasov e unul super misto, insa momentan se cam lucreaza cu decopertarea si asfaltarea soselei, pe anumite tronsoane. La final soseaua va fi una de vis.

 

Numai bine

Mesaj completat

in septembrie sper sa putem merge rockere.

Perfect -_-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. traseul ramnicu v. -sibiu- brasov e de vis! ... mai ales pe un tdm

Orice traseu e de vis cu un TDM

Exista similitudini intre istoria TDM-ului si cea a Transalpului, amandoua sunt motociclete care au supravietuit si s-au impus prin fiabilitate si placerea oferita pilotului

La mine clar: urmatoarea motocicleta va fi TDM 900, cat mai noua

Nu mai am nevoie de altceva

Mesaj completat

Drumul Sibiu - Brasov e unul super misto, insa momentan se cam lucreaza cu decopertarea si asfaltarea soselei, pe anumite tronsoane. La final soseaua va fi una de vis.

Nu

La final, va fi un vis daca va fi sosea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uamenilor!

1.voi cum procedati cand curatati lantu fara cric central si fara stander? [ adica plimbati bestia sau se pune pe butuci sau cum fac sa o las cu fundun' aer? ]

2. aveti idee de unde fac rost de suruburi pt parbriz?

3. dar de "veshmantul" de cauciuc al schimbatorului.... momentan am o juma' de rola de leucoplast infasurata pe lefierul cu care schimb viteza :D)

 

Cavalere daca bei ceai de echinaceea te vindeci mai repede, iar pe zonele cu bandaje poti pune tinctura(ustura dar nu ramane cicatrice) sau crema de galbenele pt a creste ritmul de regenerare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasi mobra pe cricul lateral si bagi sub cracul drept al basculei un cric auto pe care il salti pina se ridica roata cit sa o poti roti. Daca n-ai masina ia un cric mic hidraulic, sint foarte ieftine si comode.

 

Sau tragi pur si simplu mobra spre tine pe cricul lateral pina se ridica roata, o rotesti cu piciorul, ungi lantul pe zona expusa, si tot asa, depinde cit de solid esti si presupunind ca e in mintile lui cricul lateral, neruginit/slabit/etc.

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uamenilor!

1.voi cum procedati cand curatati lantu fara cric central si fara stander? [ adica plimbati bestia sau se pune pe butuci sau cum fac sa o las cu fundun' aer? ]

2. aveti idee de unde fac rost de suruburi pt parbriz?

3. dar de "veshmantul" de cauciuc al schimbatorului.... momentan am o juma' de rola de leucoplast infasurata pe lefierul cu care schimb viteza :D)

 

Cavalere daca bei ceai de echinaceea te vindeci mai repede, iar pe zonele cu bandaje poti pune tinctura(ustura dar nu ramane cicatrice) sau crema de galbenele pt a creste ritmul de regenerare!

 

1. louis.de - cod 10003338 - sta am si-l folosesc. e o solutie simpla.

2-3 - dual tours ?

 

ce fel de tinctura? eu pun betadina. dupa ce renunt la bandaje o sa dau cu crema de galbenele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de tinctura? eu pun betadina. dupa ce renunt la bandaje o sa dau cu crema de galbenele

 

deci in prima faza crema de galbenele, iar dupa ce se inchide car de cat , tinctura de galbenele pt ca elimina pata/ cicatricea care in mod normal ti-ar ramane

 

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...