Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

La multi ani, Cvalere! Cum te simti la 29 ani?

Sa traiesti si sa fi sanatos pentru a putea calari mobre (si nu numai :) ), in continoare.

 

Numai bine tuturor si sa ne vedem cu bine la anul.

Cu respect, Alin.

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc de urari!

 

Cum ma simt la 29 de ani? Buna intrebare. Nu pot sa spun decat ca a fost un an ciudat, dar care s-a terminat cu bine desi am avut mult de furca pe parcursul lui.

Pana la urma cel mai important este ca suntem sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am reusit sa fiu primul din 2011 care scrie pe forum....asa ca, va doresc un an mai bun si plin de reusite,sanatate si motociclete cat mai functionale ptr cati mai multi km fara incidente. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! la multi bani!

sunt fericitul posesor al unui Tdm 900....si cateva poze ca....am cu ce ma lauda

 

si sa incep cu intrebarile :D...

 

care aveti crash bar de la sw motech/helpco....motoru cazut pe o parte atinge cu capetele de ghidon asfaltu?

post-27598-1294262760_thumb.jpg

post-27598-1294262774_thumb.jpg

post-27598-1294262786_thumb.jpg

post-27598-1294262798_thumb.jpg

post-27598-1294262823_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! la multi bani!

sunt fericitul posesor al unui Tdm 900....si cateva poze ca....am cu ce ma lauda

 

si sa incep cu intrebarile :D...

 

care aveti crash bar de la sw motech/helpco....motoru cazut pe o parte atinge cu capetele de ghidon asfaltu?

 

 

Salut. Felicitari pt achizitie sa aveti parte unu de alte multi km fara incidente.

 

Din pacate pt TDM nu exista crash bar care protejeze si carenele ci doar blocul motor. Daca vrei ceva mai deosebit trebuie apelat la baietii care fac asa ceva "de mana".

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care aveti crash bar de la sw motech/helpco....motoru cazut pe o parte atinge cu capetele de ghidon asfaltu?

Felicitari pentru achizitie!

Da, atinge

Eu inca nu am vazut/auzit de crash bar care sa protejeze ghidonul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci Yzule!!!!!

 

Salut. Felicitari pt achizitie sa aveti parte unu de alte multi km fara incidente.

 

Din pacate pt TDM nu exista crash bar care protejeze si carenele ci doar blocul motor. Daca vrei ceva mai deosebit trebuie apelat la baietii care fac asa ceva "de mana".

 

bafta

 

merci

 

de aceea intrebam ...ca in cluj is ceva baieti care fac crashbar "custom"

 

Felicitari pentru achizitie!

Da, atinge

Eu inca nu am vazut/auzit de crash bar care sa protejeze ghidonul

 

merci

 

la cb daca ai crashbar de la helpco montat nu dai cu ghidonul stok de asfalt....si nu stiam la Tdm cum sta treaba

 

Mesaj completat

Felicitari pentru achizitie!

Da, atinge

Eu inca nu am vazut/auzit de crash bar care sa protejeze ghidonul

 

 

ma refeream la cadere pe loc :D

Mesaj completat

Felicitari pentru achizitie!

Da, atinge

Eu inca nu am vazut/auzit de crash bar care sa protejeze ghidonul

 

 

ma refeream la cadere pe loc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos!

Da-ne si cateva detalii despre mobra, ca suntem curiosi. Din poze nu prea se observa decat ca e model 2005 sau 2006 si pare destul de bine intretinuta.

 

Legat de ce intrebai, eu am crash-bar-uri Hepco, pe care am apucat sa le testez si in mers, si "pe loc". Cavalerul a concluzionat destul de bine, la acest model nu prea ai ce protectii de serie sa ii pui. Uite aici daca vrei sa vezi cu ochii tai: /index.php?...t&p=2604913 (sau http://picasaweb.google.com/yamahatdm900a/TurnOver# ). Inainte de crash-bar-uri am mai avut niste crash-pad-uri care nici alea n-au ajutat cu nimic (carena). Dintre toate protectiile de pe piata, H&B par totusi cele mai bune. Cel putin la ultima cazatura s-a spart doar carena laterala, nu si cea frontala, dar depinde acum si cat de violent este impactul si, nu in ultimul rand, de partea pe care cazi, pentru ca exista un mic "offset" intre motor si anumite elemente din cadru si carene, deci cele doua bare nu sunt simetrice in raport cu cele doua carene laterale.

 

Singura soltie este sa incerci, cum zicea si Cristi, sa le faci custom, dar se vor ridica in continuare probleme, deoarece nu prea exista puncte de prindere care sa serveasca scopului final... e o motocicleta inalta cu motorul amplasat destul de jos, carenele sunt si ele destul de iesite. Nu cred ca e imposibil... speranta mea e ca o sa-si ia Dr. Dejavu un 900 in curand si o sa-i mestereasca el niste protectii misto de tot, dupa care o sa faca o matrita ceva sa produca pe banda rulanta ;) Astept!

 

---

 

Alte probleme pe care s-ar putea sa le mai intampini in afara de treaba cu protectiile:

- Fluxul de aer din jurul parbrizului, turbulente etc.

- Optiunile limitate pentru anvelope, daca vrei si altceva decat sosea. Momentan studiez o alternativa f. interesanta, dar nu gasesc anvelopele respective nicaieri pentru roata fata...(Pirelli MT60 RS Corsa)

- Garda la sol mica. Se poate ajusta, dar nu foarte mult si e de lucru.

- Suspensia spate prea rigida. Cel putin la mine, pe setari minime, simt ca e prea puternic arcul. Iau pasager cu ea pe minim si merge ok.

- Anumite elemente de fier care se gripeaza in contact cu cadrul de aluminiu, bascula etc. (suruburile de reglaj din bascula, o bucsa de la suspensia spate s.a.)

 

 

Oricum, desi nu e motocicleta perfecta (nici nu exista asa ceva de fapt!), e o motocicleta super ok, cu un motor pe masura si are acel ceva pe care multe alte modele nu-l au, dintr-un motiv sau altul. Deci felicitari pentru alegerea facuta si sa te bucuri de ea cat ai multe sezoane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speranta mea e ca o sa-si ia Dr. Dejavu un 900 in curand si o sa-i mestereasca el niste protectii misto de tot, dupa care o sa faca o matrita ceva sa produca pe banda rulanta ;) Astept!

Your hope is in vane...

Zoli si-a cumparat FZ, care e un fel de TDM in 4 cilindri :banana:

 

P.S. Informatiile tale ar fi foarte utile pe sectiunea TDM 900 de pe "celalalt" forum

pana te vei inscrie si tu acolo, mi-am permis sa te citez

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos!

Da-ne si cateva detalii despre mobra, ca suntem curiosi. Din poze nu prea se observa decat ca e model 2005 sau 2006 si pare destul de bine intretinuta.

 

Legat de ce intrebai, eu am crash-bar-uri Hepco, pe care am apucat sa le testez si in mers, si "pe loc". Cavalerul a concluzionat destul de bine, la acest model nu prea ai ce protectii de serie sa ii pui. Uite aici daca vrei sa vezi cu ochii tai: /index.php?...t&p=2604913 (sau http://picasaweb.google.com/yamahatdm900a/TurnOver# ). Inainte de crash-bar-uri am mai avut niste crash-pad-uri care nici alea n-au ajutat cu nimic (carena). Dintre toate protectiile de pe piata, H&B par totusi cele mai bune. Cel putin la ultima cazatura s-a spart doar carena laterala, nu si cea frontala, dar depinde acum si cat de violent este impactul si, nu in ultimul rand, de partea pe care cazi, pentru ca exista un mic "offset" intre motor si anumite elemente din cadru si carene, deci cele doua bare nu sunt simetrice in raport cu cele doua carene laterale.

 

Singura soltie este sa incerci, cum zicea si Cristi, sa le faci custom, dar se vor ridica in continuare probleme, deoarece nu prea exista puncte de prindere care sa serveasca scopului final... e o motocicleta inalta cu motorul amplasat destul de jos, carenele sunt si ele destul de iesite. Nu cred ca e imposibil... speranta mea e ca o sa-si ia Dr. Dejavu un 900 in curand si o sa-i mestereasca el niste protectii misto de tot, dupa care o sa faca o matrita ceva sa produca pe banda rulanta ;) Astept!

 

---

 

Alte probleme pe care s-ar putea sa le mai intampini in afara de treaba cu protectiile:

- Fluxul de aer din jurul parbrizului, turbulente etc.

- Optiunile limitate pentru anvelope, daca vrei si altceva decat sosea. Momentan studiez o alternativa f. interesanta, dar nu gasesc anvelopele respective nicaieri pentru roata fata...(Pirelli MT60 RS Corsa)

- Garda la sol mica. Se poate ajusta, dar nu foarte mult si e de lucru.

- Suspensia spate prea rigida. Cel putin la mine, pe setari minime, simt ca e prea puternic arcul. Iau pasager cu ea pe minim si merge ok.

- Anumite elemente de fier care se gripeaza in contact cu cadrul de aluminiu, bascula etc. (suruburile de reglaj din bascula, o bucsa de la suspensia spate s.a.)

 

 

Oricum, desi nu e motocicleta perfecta (nici nu exista asa ceva de fapt!), e o motocicleta super ok, cu un motor pe masura si are acel ceva pe care multe alte modele nu-l au, dintr-un motiv sau altul. Deci felicitari pentru alegerea facuta si sa te bucuri de ea cat ai multe sezoane!

 

 

salut merci mult de sfaturi

 

Motoru' e din 2006, 30.000 km, 4000 eur, adusa din italia...inca nu l-am inmatriculat.

Cum am mai spus, intreb de crashbar daca protejeaza carena si cat de iesit inafara fata de motor este prentru ca din poze nu prea imi dau seama si live nu am vazut nici un Tdm 900 cu crashbar; dar am gasit ceva baieti in cluj : http://www.heavyduties.ro/ care fac crashbar-uri genti aluminiu si daca ce se poate cumpara de la helpco sau alte fireme de genul nu fac fata op sa incerc si la ei si sa vedem daca se poate face ceva.

Am gasit ceva Tdm cu crashbar si deasupra avea un fel de crash cage : http://www.advrider.com/forums/showthread....Road&page=2 dar nici la asta nu pot sa bag mana in foc ca protejeaza carenele....o sa vedem ce zic baietii de la heavy....

 

 

 

Mesaj completat

si mai am o intrebare in legatura cu uleiul...am citit pe aici ca Motul nu ar fi foarte bun...ce uleiuri folositi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...