Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu este nici un arc care sa-l traga inapoi. Posibil sa-ti fi facut aiurea traseul cablului si de asta revine singur.

Tija butonului de soc are chiar niste crestaturi (6 la numar) unde intra o bila (daca e uns cablul se simte ca niste click-uri cand il tragi). Te ajuta ca sa stii exact cat tragi socul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru sfaturi!!!

Dar am mai primit un mesaj pe privat de la la <CalinMZ>, care zice ca asa trebuie sa functioneze socul la TDM!!??!!??!!??

Oricum ma duc cu el inapoi la mecanic sa vedem ce s-a intamplat.

Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru sfaturi!!!

Dar am mai primit un mesaj pe privat de la la <CalinMZ>, care zice ca asa trebuie sa functioneze socul la TDM!!??!!??!!??

Oricum ma duc cu el inapoi la mecanic sa vedem ce s-a intamplat.

Asfalt uscat!!!

 

 

locul unde este pozitionat socul la tdm , este expus la intemperii, si potejat de "aer" ,de atatea ori am curat tija aceea de rugina etc, cand era motocicleta noua....cred si eu ca statea cum vroiai tu,

 

ti-am dat PRIVATE message, tocmai ca sa tragi singur concluziile, ca pe forum asa incep scandalurile

 

sa ai o zii faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Stie cineva cat costa segmentarea la motor?

Si daca tot se deschide motorul, ce altceva mai trebuie schimbat sau reglat?

 

Jocul la supape, stiu. Eventual lantul de distributie si intinzatorul de lant.

 

Dar daca ne limitam doar la segmenti, cam la ce pret se ridica, inclusiv manopera?

 

Mersi.

Tocmai am primit oferta de la mecanicul meu si suna asa:

- segmenti = 220/buc. X 2

- manopera 150 E

Daca mai schimbi si simeringuri si mai stiu eu ce, pe la 11-12 mil cu totul.

Acuma depinde cat de mult vrei sa tii mobra. La banii astia poate e mai rentabil sa bagi ulei facand acel "schimb de ulei din mers".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,

ica nu sunt decis daca voi pastra mai multi ani mobra, sa merite desfacerea motorului.

Daca tot il desfac, clar ca o tin. Dar ma gandeam in avans, ca probabil se mai gaseste cate una alta de schimbat daca tot e deschis.

Sper sa nu trebuiasca schimbate si pistoanele, ca atunci chiar mi-am dat foc.

 

Bani sa pun sa imi iau una mai noua ar fi cam suma asta, max 500-1000 euro, care inca nu ii am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva unde pot reconditiona amortizoru' spate, ma rog, daca mai se poate reconditiona ... si daca nu, cam cat costa unu' - nou / SH ?

 

mersi anticipat ! :cheers:

 

 

Daca-l vrei de nou, pe kedo.de este reperul cu nr 22590 (pentru 4TX) si costa 419 euro!!!

Ai vazut ce-ai facut daca mergi prea mult pe-o roata! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e si cu dragostea asta.., am tot visat la bruneta ideala si dupa multe aventuri de-un sezon iata ca mi-am gasit sufletul pereche, o roscata.., Yamaha Tdm. Deocamdata de 850, ca nah, a trebuit sa vedem cum e la pat , la dormitor si bucatarie. E foarte buna. Drept urmare la anul voi ataca sezonul cu un Tdm 900. E lucru hotarat. Insa, diferentele nu par a fi majore.., exceptand injectia, 'amanunt' totusi important, ar mai fi faptul ca are 6 trepte de vit, dimensiuni marite la caucioace, un design oarece mai modern si diferentele se cam opresc aici. Cei 5 cai in plus sunt totusi cam putini.., puteau sa puna si ei 'cativa' mai multi. Nu am mers cu vreunul de 900 dar am inteles ca are rapoartele la cutie mai scurte, sper ca astfel sa eliminat tremurul acela fin atunci cand mergi cu ture foarte joase. Pe mine ma deranjeaza lucrul acesta destul de mult, faptul ca ii cam lipseste finetea la ture foarte joase. Pe voi, nu?. Mi-a scapat ceva in aceasta comparatie?. :scratch: Daca cineva stie il rog sa-si dea cu parerea. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

900-ele s-ar putea sa ti se para ca se balbaie si mai rau la ture joase. In primul rand eu n-as pune neaparat problema asa, ci mai degraba ca este un motor care are alt regim de turatie (trebuie sa treaca de 2,3K in treptele inferioare si de 3,4 in cele superioare), insa deliciul abia pe urma vine, cand dupa acel prag motorul prinde viata si urca in ture frumos si fara vibratii. Subliniez ca treaba asta nu inseamna un consum mai mare, intotdeauna am mers in regimul asta de ture si mergand destul de tare, solo si fara bagaje, consumul nu sare de 4,5-5%. Nu am inteles niciodata de ce in multe review-uri ca motorul de TDM900 e plat, mie mi se pare ca are un "boost" de putere foarte energizant dupa turele joase si este un motor care te cam impinge la un mers sportiv.

 

Comparativ, GSA-ul DOHC mi se pare un motor care trage f de jos, dar care incepe sa vibreze un pic spre 5000rpm si care per total te indeamna la un mers mai linistit. Nu vreau sa zic ca nu poti sa alergi si GSu', dar pur si simplu parca nu te inspira ca un TDM. Am vorbit cu un amic care a avut 900 si acum are GS si e de acceasi parare si el. De asemenea am observat pana acum ca la BMW e o legatura mai directa intre turatii si consum.

 

Deci ezitarile la turatii joase chiar nu sunt o problema, trebuie doar sa te obisnuiesti sa schimbi mai tarziu, cum simti ca e mai ok. Nu o sa-ti afecteze nici consumul si nici motorul. Mai e o chestie la 900 cu deblocarea clapetei care deschide admisia total dupa 4000 rpm... vezi pe forumuri; la mine parca n-a fost mare diferenta oricum dupa ce am facut modificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sa eliminat tremurul acela fin atunci cand mergi cu ture foarte joase. Pe mine ma deranjeaza lucrul acesta destul de mult, faptul ca ii cam lipseste finetea la ture foarte joase. Pe voi, nu?. Mi-a scapat ceva in aceasta comparatie?. :scratch: Daca cineva stie il rog sa-si dea cu parerea. Multumesc.

 

Jeane, e foarte simplu : mobra asta nu e facuta sa mergi la ture asa joase. Singurul loc in care poti avea nevoie de acele ture e cand mergi in regim "bara la bara", altfel nu inteleg de ce sa merg cu 2000 ture in treapta a doua, cand pot merge cu 4000 in a intaia?!

Io schimb treapta la 5000-5500 ture. Tot timpul : si-n oras, si-n afara. Consumul mi-e de 5,3-5,8 afara (destul de des ii dau dve sto) si 6-7,2 in oras. Sunt foarte multumit de acest regim pentru ca ma bucur de ceea ce spunea si Linx mai devreme : in cazul in care am nevoie, cu un pic de acceleratie aduc mobra in zona in care impinge de rupe (peste 6000 de ture) si rezolv orice depasire. In plus, la 5000 de ture ai o frana de motor care te ajuta enorm. Daca mergi cu 2000 de ture - oha, frana de motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari daca are careva nevoie de o oglinda dreapta originala de tdm am eu una de dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari daca are careva nevoie de o oglinda dreapta originala de tdm am eu una de dat.

 

 

Acelasi lucru valabil si la mine...dar cu oglinda de pe stanga...tot originala, in stare foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane, e foarte simplu : mobra asta nu e facuta sa mergi la ture asa joase. Singurul loc in care poti avea nevoie de acele ture e cand mergi in regim "bara la bara", altfel nu inteleg de ce sa merg cu 2000 ture in treapta a doua, cand pot merge cu 4000 in a intaia?!

Io schimb treapta la 5000-5500 ture. Tot timpul : si-n oras, si-n afara. Consumul mi-e de 5,3-5,8 afara (destul de des ii dau dve sto) si 6-7,2 in oras. Sunt foarte multumit de acest regim pentru ca ma bucur de ceea ce spunea si Linx mai devreme : in cazul in care am nevoie, cu un pic de acceleratie aduc mobra in zona in care impinge de rupe (peste 6000 de ture) si rezolv orice depasire. In plus, la 5000 de ture ai o frana de motor care te ajuta enorm. Daca mergi cu 2000 de ture - oha, frana de motor!

Liviu, poate ca nu m-am facut bine inteles.., eu schimb treptele de viteza( exceptand prima treapta), pe la 6-7000 .., merg in stil sportiv cu Tdm, indiferent de forma de relief sau 'urbana' pe care o strabat. Ma refeream exact la ceea ce ai punctat si tu.., mersul 'bara la bara' sau atunci cand efectuezi anumite manevre care necesita ture foarte joase, iar acele manevre le intalnesti destul de des mai ales la mersul in oras. Prin comparatie, la Varadero pe injectie, daca esti in a treia si ii dai gaz brusc de la 2000 ture motoreta nu balbie si nu vibreaza deloc! Din pacate, modelul e prea mare pt fizicul meu. Deci, concluzionand, spun ca este deranjant pt mine regimul de lucru rudimentar al Tdm-ului, la ture foarte joase. Ma sacaie si felul in care lucreaza furca, dupa ce treci in viteza ,nu neaparat mare, de o denivelare mai accentuata a asfaltului, furca se scutura periculos, e ca un fel de voblaj foarte scurt. Ori are ceva furca mea, desi ma indoiesc ca am verificat-o, ori faptul asta se datoreaza cursei mai lungi a suspensiei. La Africa Twin nu aveam 'manifestarea' asta. De ce, nu inteleg. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ti pus careva o singura finala de la vick pe tdm? cum se aude?

Nu vreau sa fie foarte zgomotoasa.

sunt pe cale de a cumpara una care vreau sa inlocuiasca finalele+partea de jos din evacuarea veche. am gasit si unde sa fac cotul de legatura.

Editat de Unguru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liviu, poate ca nu m-am facut bine inteles.., eu schimb treptele de viteza( exceptand prima treapta), pe la 6-7000 .., merg in stil sportiv cu Tdm, indiferent de forma de relief sau 'urbana' pe care o strabat. Ma refeream exact la ceea ce ai punctat si tu.., mersul 'bara la bara' sau atunci cand efectuezi anumite manevre care necesita ture foarte joase, iar acele manevre le intalnesti destul de des mai ales la mersul in oras. Prin comparatie, la Varadero pe injectie, daca esti in a treia si ii dai gaz brusc de la 2000 ture motoreta nu balbie si nu vibreaza deloc! Din pacate, modelul e prea mare pt fizicul meu. Deci, concluzionand, spun ca este deranjant pt mine regimul de lucru rudimentar al Tdm-ului, la ture foarte joase. Ma sacaie si felul in care lucreaza furca, dupa ce treci in viteza ,nu neaparat mare, de o denivelare mai accentuata a asfaltului, furca se scutura periculos, e ca un fel de voblaj foarte scurt. Ori are ceva furca mea, desi ma indoiesc ca am verificat-o, ori faptul asta se datoreaza cursei mai lungi a suspensiei. La Africa Twin nu aveam 'manifestarea' asta. De ce, nu inteleg. :scratch:

 

jeane joaca-te din reglajele la furca pana gasesti setarile corecte pt tine :) ai 2 reglaje in capul furcii preaload si dumping joaca-te cu ele pana gasesti setarea potrivita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sacaie si felul in care lucreaza furca, dupa ce treci in viteza ,nu neaparat mare, de o denivelare mai accentuata a asfaltului, furca se scutura periculos, e ca un fel de voblaj foarte scurt. Ori are ceva furca mea, desi ma indoiesc ca am verificat-o, ori faptul asta se datoreaza cursei mai lungi a suspensiei. La Africa Twin nu aveam 'manifestarea' asta. De ce, nu inteleg. :scratch:

 

Jeane, Jeane...

Nu compara suspensia celor doua motociclete

Avand in vedere ca de mai bine de un an am ambele tipuri de motocicleta iti pot spune cu mana pe inima ca nu au nicio legatura una cu cealalta

Referitor la manifestarea supensiei fata la TDM-ul tau, din cele ce spui tu pot trage concluzia ca cele doua telescoape nu sunt setate la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane, Jeane...

Nu compara suspensia celor doua motociclete

Avand in vedere ca de mai bine de un an am ambele tipuri de motocicleta iti pot spune cu mana pe inima ca nu au nicio legatura una cu cealalta

Referitor la manifestarea supensiei fata la TDM-ul tau, din cele ce spui tu pot trage concluzia ca cele doua telescoape nu sunt setate la fel

Ar fi culmea!, ma duc sa ma uit. Cavalere, merci de sfat. Pare totul asa de simplu.., macar de ar fi din setari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,vreau eu oglinda dreapta dak e pentru 4tx .sa-mi dai si un pret te rog....

50 de lei oglinda o am in bucuresti tel 0726277107-are filet de 10 o putem proba fara pb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bykerkess de ce nu-i mai acorzi o sansa tedemeului? Si eu spuneam ca e greu, ca nu e pentru mine si ca ma baga in sperieti, dar acum nu l-as da pentru nimic in lume.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...