Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Spre deosebire de masini, motocicletele au de obicei cate un carburator pentru fiecare piston. Daca amestecul si debitul e diferit intre cilindri vibreaza destul de rau motorul (depinde cat de mare e desincronizarea) si trage ceva mai prost. Nu stiu la TDM cat de des trebuie facuta sincronizarea, dar la CB (tot 2 pistoane) o fac de obicei anual (uneori de 2 ori).

 

De agaugat: la motoarele in 2 cilindri carburatoarele ori se desincronizeaza mai usor (de la vibratii) ori conteaza mai mult ca la cele cu 4 cilindri, dar la cele cu 4 nu e nevoie de sincronizare anuala.

 

La motoarele pe injectie nu se face sincronizare - nu e cazul.

 

sunt si masini care au carburator pe fiecare piston , dar foarte rar

 

Oooo, ba daaa...! Vezi pct. 21 din imagine.

post-41208-1240906251_thumb.png

 

foarte corect :D

 

Nu!!.. Ai inteles chiar gresit. Saibele alea erau bagate sa ridice acurile, adik sa primeasca mai mult benzol. Din cauza asta afuma bujiile, aveam consumul mare. Acum, cand am scos saibele respective, acurile au coborat cate 5mm, lasand loc mai de trecere pt benzina. Primeste mai putzin.. Numai afuma bujiile. SI consumul.. tre sa vad, k nu am avut timp sa ma plimb.. Da tzinem legatura. :D

 

chiar sunt curios cat consuma un TDM ! ;) am mai intrebat pe diferite forumuri din curiozitate , consumul la alte motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios cat consuma un TDM ! :D am mai intrebat pe diferite forumuri din curiozitate , consumul la alte motociclete

 

 

pt asta mica a mea, din '97, am socotit destul de grosier un consum de 7,3% in bucuresti si putin mai jos de 6% la drum intins.

dupa ce au mai scris baiatii pe forum, cica e destul de mare consumu asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios cat consuma un TDM ! :D am mai intrebat pe diferite forumuri din curiozitate , consumul la alte motociclete

 

 

 

pt asta mica a mea, din '97, am socotit destul de grosier un consum de 7,3% in bucuresti si putin mai jos de 6% la drum intins.

dupa ce au mai scris baiatii pe forum, cica e destul de mare consumu asta...

 

un tip cu SV a sacos un consum de 5,3 la drum intins , deci nu ai un consum prea mare cred

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul la tedemeu ca si la alte mobre este in functie de locul unde se plimba motociclistul , viteza cu care se plimba si de cum ajunge la aceea viteza!

 

Viezuresiret ! incearca sa mergi cam asa: turatia sa nu depaseasca 3000 - 3500 pana cand schimbi vitezele. Asta inseamna sa mergi lejer. Consumul tau trebuie sa se situeze undeva intre 5-6% depinde de cat de multe ori schimbi vitezele.

 

Exempul de mai sus a fost pentru exterior.

 

Pentru oras: turatia sa nu depaseasca 4000 . Da nici sa nu mergi turat cu 4000 doar ca iti place cum suna mobra. Consumul ar trebui sa fie undeva intre 6-7,5

 

Teoretic daca totul e cam asa cum spun eu ...avand in vedere ca nu conduci o mobra de 250 ccm ....consumul trebuie sa fie acceptabil.

 

Exemplu: eu mers pe forestier (forestier foarte dur )vitezele 1-2-3 kilometri = 70 km + trecut ape parauri si balti cam 6 la numar, + mers pe asfalt de calitatea C viteze 1-2-3-4 si uneori rar a 5. kilometri 100 inca nu am trecut pe rezerva. Am venit acasa, m-am plimbat prin oras cam 20 km si inca nu cere rezerva.

 

Pe 1-2-3 mai vreau sa fac o tura prin jurul barajului Bicaz cu mult of road si ma dau pana mi se termina benzina. Sa vad exact cat poate pe ofroad. Daca va ploua torential nu va fi corecta masurarea:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire am un mester la Vlahita care e super meserias pe Yamaha si japoneze, el mi-a reglat carburatoarele si sunt super. Si pe deasupra e si ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invata prima oara ca FORUM e ceva diferit de TOPIC, spune frumos ca esti curios TDM. ziceai inainte cu cateva posturi ca esti curios de consum. 75% din posesori si l-au calculat si l-au scris pe aici (SEARCH`u de care iti vorbeam).

 

:D sa-i arati la ala cu care te tragi de bracinari.

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ia potolitiva ca iau pe cardanu de la TDM :D

 

aici se discuta civilizat, daca aveti de impartit opinii de genul celor de mai sus va puteti da pe privat mesaje pana va dor buricele de la degete..

 

 

din ce zice Fotok se pare ca consumul meu e relativ normal poate un pic cam mare dar nu ingrijorator, avand in vedere ca in bucuresti e ca nicaieri de aglomaera!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TeDeMeul a ajuns acasa

Nu vreau sa spun ca e cel mai mare sau cel mai bun sau alte superlative, ci doar ca diferenta fata de Transalp e notabila

Pozitia in sa e buna, manevrabilitatea uluitoare, stabilitatea in curbe e remarcabila

De la Brasov la Arad am venit bine, pe portiunile care mi-au permis am avut viteza de croaziera 120, cu varfuri la 140-150

Am facut plinul de 2 ori, consumul rezultat a fost 5,87 l/100km

Marele Sef mi-a si udat-o, mege bine si pe ploaie

 

Cateodata mai uitam sa schimb in a 5-a si ma miram ce bine sare de la 120 la 140 :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TeDeMeul a ajuns acasa

Nu vreau sa spun ca e cel mai mare sau cel mai bun sau alte superlative, ci doar ca diferenta fata de Transalp e notabila

Pozitia in sa e buna, manevrabilitatea uluitoare, stabilitatea in curbe e remarcabila

De la Brasov la Arad am venit bine, pe portiunile care mi-au permis am avut viteza de croaziera 120, cu varfuri la 140-150

Am facut plinul de 2 ori, consumul rezultat a fost 5,87 l/100km

Marele Sef mi-a si udat-o, mege bine si pe ploaie

 

Cateodata mai uitam sa schimb in a 5-a si ma miram ce bine sare de la 120 la 140 :baldy:

 

 

sa o stapaesti sanastos si fara probleme.

 

ce consum bun. :wacko:

 

sper sa o pot scoate si eu pe a mea curand la o tura sa ii fac consumu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul meu fiind defect , am luat transalpul lui Nicu (Korben Dallas) si am mers in intampinarea lui , el venind de la Brasov cu noua achizitie ... Tdm-ul :baldy: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TeDeMeul a ajuns acasa

Nu vreau sa spun ca e cel mai mare sau cel mai bun sau alte superlative, ci doar ca diferenta fata de Transalp e notabila

Pozitia in sa e buna, manevrabilitatea uluitoare, stabilitatea in curbe e remarcabila

De la Brasov la Arad am venit bine, pe portiunile care mi-au permis am avut viteza de croaziera 120, cu varfuri la 140-150

Am facut plinul de 2 ori, consumul rezultat a fost 5,87 l/100km

Marele Sef mi-a si udat-o, mege bine si pe ploaie

 

Cateodata mai uitam sa schimb in a 5-a si ma miram ce bine sare de la 120 la 140 :)

Salutare Nicule, bine ai venit in randul tdm-istilor. Sa ai parte de multi km. cu mobra, fara reparatii capitale si sa ai grija de tdm, caci si el va avea grija de tine :baldy:

Sper sa ne vedem in curand, cu totii, la o intalnire a TDM-urilor.

Numai bine si asfalt uscat :lol:

 

ps: frumoasa mobra, apropo :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la Cluj.

Traseul a fost Bucuresti - Paralela 45 - Moreni - Paralela 45 - Brasov - Sighisoara - Targu Mures - Cluj. Am pus benzina la plecare si la Targu Mures inca mai aveam 2 linii. As fi putut ajunge in Cluj cu alea doua linii, dar am gasit benzina ieftina in Targu Mures si n-am vrut sa ratez ocazia. Consumul a iesit 3.96 L/100Km. Am mers cu 80/115 Km/h.

 

BTW, drumul de la Brasov la Targu Mures este excelent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-l stapanezi sanatos, si sa iti completezi profilu` :wacko:

Multumesc tuturor pentru urari si pentru primire, si in special lui ishmael pentru sfaturi si pentru drive-test

Nu oricine iti da pe mana motocicleta doar ca sa vezi cum merge :baldy:

 

Profilul il voi completa cand voi avea numarul de Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome, Korben Dallas.

Ne scrii si noua un review comparativ TDM vs. Transalp?

Multumesc anticipat.

Paaaaaiii...

E greu, sunt motociclete destinate unor segmente diferite

 

Transalp: sprintena, usoara, consum mai mic, motorul suna frumos, fin, din aceasta cauza unii schimba toba ca sa creada ca au motocicleta :baldy: , simte al doilea pasager (daca are peste 60 kg), vibratiile se simt mai puternic, la 120 km/h se cam termina nervul, dar e rege pe drumuri proaste, macadam, forestiere etc. La modelul pe care il am eu, ghidonul nu e foarte grozav, acesta fiind inaltat si reproiectat la modelele mai recente (2000+) Ramane o optiune foarte serioasa pentru excursii la munte

 

TDM: kilogramele in plus sunt primele care te anunta ca joaca s-a terminat, wake up, boy! Sunetul motorului, fata de TA, te face sa te gandesti ca motorul e varza, dar de fapt e sunetul tehnologiei diferite fata de TA. Cei aproape 30 CP in plus fata de TA isi spun cuvantul la toate capitolele. Desigur, si la consum, dar e un pret pe care il platesc cu placere. Pe drum prost nu e o incantare, dar pe drum bun arata tot ce poate, acceleratiile in treapta a 4-a sunt devastatoare. Confortabila, stabila (combinatia 17 pe spate cu 18 pe fata) nu s-a sinchisit de +60 kg ale sotiei, viteza de croaziera 120+, e un tourer foarte bun. Cum incet-incet calitatea soselelor asfaltate din RO creste, ma astept sa fac deplasari lungi, pentru ca acesta e motivul pentru care am optat pentru tourer

 

Cert esta ca niciodata nu voi ajunge cu TDM pe unde m-a dus Transalpul

Pe distante relativ mici, cu iesiri in offroad, TA e foarte bun

Dar daca vrei sa faci un turneu adevarat, cred ca TDM e mai bun, nu e asa de obositor la drum, plusul de putere de ajuta sa ajungi mai repede la destinatie

Singura observatie e tot cu trimitere la greutate, care poate deveni obositoare din punct de vedere fizic la viteze mici

 

Concluzia am tras-o chiar la inceput :wacko:

Sunt motociclete diferite, timpul va demonstra daca am facut o alegere inteleapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre noi!!!!!!!!!! Frumoasa bestie ai achizitionat. Bravo. Sa o stapanesti sanatos.

 

 

Marius....ma superi cu consumurile acelea de scutere :baldy:

 

 

 

TDM vs Transalp : din experienta mea din weekendu' 1 mai muncitoresc. Am bagat eu TDM '92 si un Wildhog Transalp '98 cam asa: 1 mai Odorhei - Gheorgheni - Cheile Bicazului - Bicaz - Durau (Ceahlau) somn - 2 mai Durau - Poiana Teiului - Borca - Brosteni - Darmova -Paltinis - Panaci - Vatra Dornei aici doar forestier (somn) - 3 mai Vatra Dornei - Neagra Sarului - Gura Haitii - si trebuia sa urmeze rezervatia Calimani dar nu ne-au lasat inauntru ...si cica oricum zapada e prea mare sa trecem cu motoarele:( ne-am intors pana la Panaci si am luat directia Paltinis. De aici spre Bilbor dar ca sa complicam situatia am facut dreapta pe un forestier (aveam o harta super detailata unde ne arata ca trecep pasul Bursucului etc si ajungem la Bilbor) ehe teapa....am bagat cam 2 ore de forestier turbat cam 60 km prin padurile acelea minunate, am vazut caprioare, cocosi de munte...splendid, era sa sterg cu TDM cam de 30 ori pe jos...dar sa comportat de minune. Cum toate drumurile forestiere se terminau brusc si nu aveam nici o sansa sa mergem mai departe ne-am dat batuti si am revenit pe traseul Panaci Bilbor .... inainte de intersectia cu Borsec Toplita ne-am oprit pt a praji un carnat...am trecut un parau si ma uitam cum Levi (Transalpistu) nu reuseste sa puna mobra pe cric...si am pus-o eu pe lateral stanga)))))))) noroc ca era iarba si pamantul moale...deci fara zgarieturi. Din Toplita pana acasa 100 - 120 km/h

 

Asa: sincer TDM este o mobra pe cinste si imi place enorm, poate sa mearga pe unde merge un Transalp fara probleme (dupa ce te obisnuiesti cu el si ai un pic de curaj si gume mai de off)poate nu chiar cu acelasi tempou...da cam la 90%. Transalpul pana la 120 merge super si pe beton, acum diferenta cea mai mare intre cele doua mobre este consumul. Pe tot drumul nostru am alimentat cam cu vreo 70 ron mai mult ca Transalpul.

 

Poate am scris cam mult dar imi plac ambele motoare la fel si sincer...cred ca imi iau si un Trans. Sunt prea multe forestiere bestiale prin tara care merita a fi vazute. Revin maine cu poze din excursie ca sunt rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...