Sari la conținut

AMENDA Pentru Nepurtarea Castii - 5 Milioane Lei


moshulik
 Share

Suntetzi de acord cu inaintarea oficiala a unei cereri pentru marirea amenzii in cazul nepurtarii castii pe motocicleta, fie de catre pilot, fie de catre pasager, la 5 milioane de lei ?  

261 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Initial am votat NU dar m-am razgandit. chestia e ca am votat gandindu-ma de cate ori venea un prieten sau altu pe la mine si plecam cu motoru pana la ei acasa sau in vreo berarie. Chestie de 5 min de mers cu motoru. Stand mai bine sa ma gandesc, daca luam eu amenda sau daca respectivul prieten lua amenda ca m-a luat fara casca...foarte bine. Eu chiar daca nu am inca motor pe acasa toti prietenii mei au motoare si m-am tot dat pe ele. Daca bani de motor nu am avut de o casca OBLIGATORIU ar trebui sa se gaseasca. Si o casca bunicica o gasesti acum la 2.500.000 deci jumate din amenda.

Dar asta gandesc acum dupa 6 ani de vazut si plimbat pe motor(e drept ca 95% ca pasager dar nu conteaza). Atunci probabil ca la fel de inconstient as fi fost si eu si prietenii mei. E drept ca si comunitatea motociclistilor era destul de fragmentata pe vremea aia nu exista nici un astfel de forum asa ca...

Meditand la chestia asta imi aduc aminte de inceputurile total idioate cand toti mergeam si bautzi si fara casca uneori si fara permis si cate 3 sau 4 pe un ij. deh era misto cand din terasa ne hotaram sa mergem la un gratar la padure si nu tzineam cont de nimic. 'Hai fetitza ca esti subtzirica, ai si tu loc pe motor!'. Mari tampenii. Chestia e ca de la o vreme devi singur responsabil vazand ce se poate intampla.

 

In concluzie: partea cu amenda mi se pare mult mai folositoare pentru pasager deoarece la niste amenzi foarte mari nu cred ca prea multzi motociclisti ar mai lua pasageri fara casca, mai ales daca si ei ar fi pasabili de amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Apropos de asta si d e "copile pe scuter". DNA 50 negru - numere rosii! Pilot cu casca plus jacheta... fata in spate 15-16 ani(probail si "chilotul" avea aceeasi varsta) , frumusica, fara casca, fara alte "protectii". Blugi+bluza+jacheta blugi! :lol: . Il stie careva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma sa ne amintim de la automobile faza cu centurile!!cat timp s-a uitat politzia dupa portul de centura??1 sapt? 2??? asa ar fi si cu casca .oricum ce m-am mai uitat prin bucuresti nu am prea vazut fara casca.fara echipament gen geaca da dar fara casca nuh!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi de acord in unele cazuri, pt ca e prea scumpa una omologata care sa te apere cu adevarat in schimb una d-asta la 60-100Eur mai mult te enerveaza de cum fluiera vantul in ea si protectie mare nu cred ca ofera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ofera mai multa decat fara casca.

 

eu sunt de acord pt ca romanul e construit aiurea, adica pana nu il arzi la ceva ce doare, in cazul asta buzunarul, nu baga la cap.la noi merge de frica.

deci daca vreunul ia amenda, o sa-i fie frica sa mai iasa si a doua oara, asa ca banii pe care i-ar da pe amenda ii va da pe casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: mah nu e vb nici de rascumparare si nici de amenda.tre sa intewlegi oameni buni ca viata e una...va mananca in fund sa purtati o casca,chit ca sunteti pe orice tip de motocilcleta...amenzile sunt pt educarea omului si nu pt staorcera buzunarului...deci purtatio ca e ft bine,ce dc va incalziti nu muriti.....mai rau e dc nu o purtati!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa se puna amenda, dar doar pt motociclete solo. Ca si in lege.

Motocicletele cu atash intra in alta categorie de sigurantza. Purtarea castii la viteza de 70 are avantaje si dezavantaje cand circul cu atashu : nu vad de ce as purta casca cand sunt sanse mici sa ma arunce in cap, in schimb, am nevoie de un camp vizual cat mai liber ca sa pot totusi sa ma strecor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am urmatoarea propunere: cine nu are instalatia electrica ok (sovietice) sa fie spinzurat, cine conduce dupa o bere :laugh: sa fie tras pe roata, cine nu are revizia tehnica sa fie impuscat, cine nu are oglinzi sa fie spinzurat si cine depaseste viteza legala sa fie tras in teapa si atirnat la marginea drumului unde a comis contraventia ....... cine e pentru ??????? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ar trebui pusa o amenda mare pentru cei care duc pasageri fara casca si scoasa interdictia de a purta casca pentru conducatorul de motocicleta. La urma urmei e capul meu si fac ce vreau cu el atata timp cat nu deranjez pe altii; in cazul asta ar mai trebui bagata o clauza de genul: conducatorii de motocicleta accidentati in timp ce nu aveau casca sa nu beneficieze de asigurarea medicala asta ca intradevar sa nu-i afecteze pe ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: In sfarshit o parere k lumea. Ala din spate poate nu shtie la ce se expune, iar cond. daca n-a avut casca plateshte el pusu' creierilor la loc.... Eu m-am amuzat teribil cand l-am vazut in poze pe cumnata-miu din Canada cu casca pe... bicicleta :laugh: , da' mi-a zis ca daca pica'n freza shi n-are casca nu-i valabila asigurarea.... Acuma adevaru' e ca tre' sa fii cam paranoic sa mergi pe bicla cu casca :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In USA e obligatoriu sa porti casca cind mergi pe bicicleta, in destule state.

E drept, si eu am fost "fotografiat" de radar pe bicicleta, deci am trecut mult de 50. Norocul meu ca-mi permit sa zimbesc la politisti, care se uita agitati prin bord.

P.S. E vorba de bicicleta cu pedale.

Editat de ipman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator stress_L&P

ia mai lasati-o balta cu cretinismele de genu' asta! eu as scoate casca obligatorie s-o ia dracu'! mi-e sila cand tre' s-o pun pe cap, mi-e cald, ma strange, transpir, nu aud bine, e grea, obositoare! daca eu (sau oricine altcineva) vrea sa moara ce va f.ute pe voi grija? purtati voi casca si protejati-va voi! as pune in schimb ochelarii obligatorii in cazul nepurtarii unei casti cu viziera sau a nepurtarii castii pt. ca daca iti intra ceva in ochi si nu mai vezi periclitezi siguranta traficului, daca nu porti casca nu periclitezi nik!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia mai lasati-o balta cu cretinismele de genu' asta! eu as scoate casca obligatorie s-o ia dracu'! mi-e sila cand tre' s-o pun pe cap, mi-e cald, ma strange, transpir, nu aud bine, e grea, obositoare! daca eu (sau oricine altcineva) vrea sa moara ce va f.ute pe voi grija? purtati voi casca si protejati-va voi! as pune in schimb ochelarii obligatorii in cazul nepurtarii unei casti cu viziera sau a nepurtarii castii pt. ca daca iti intra ceva in ochi si nu mai vezi periclitezi siguranta traficului, daca nu porti casca nu periclitezi nik!

korect :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

si cand te-oi trezi cu capshorul spart ce bine o fi.... :laugh:

da vorba aia dragoste cu sila nu se poate... (ca p-orma-i viol :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

las' sa mi-l sparg eu! eu merg destul de bine incat sa nu-mi fie frica de cazaturi sau ca nu pot sa evit nush' ce bou care-mi ia fata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
las' sa mi-l sparg eu! eu merg destul de bine incat sa nu-mi fie frica de cazaturi sau ca nu pot sa evit nush' ce bou care-mi ia fata!

jura-te :ok::lol:

"Stress", prietene vorba lu' baiazid si de fapt a celui care a spus-o prima oara sunt motociclisti care au cazut si care vor cade....

Asa ca eu consider ca in parerea ta se ascunde si o unda de teribilism... sau poate o unda da altceva :laugh:

 

Dar se pare ca nu esti singurul care vrea sa isi lase creierii pe asfalt...

Citeste topicul cu cel care a cazut de pe o roata pe spate si fara a avea viteza.... (ce crezi ca s-a intamplat cand a reusit sa se ridice in picioare... a cazut lat...)

As vrea sa te vad si pe tine....

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu nu ma arunc sa fac chestii pe care nu le pot face sau nu sunt stapan pe ele ( de genu' mers pe o roata... in plus am ij cu care iti zic eu ca nu mergi intr-o roata) iar de neprevazut daca e sa se intample, asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand te-oi trezi cu capshorul spart ce bine o fi.... :laugh:

da vorba aia dragoste cu sila nu se poate... (ca p-orma-i viol :ok:)

Asta daca imi mai ramane capul pe umeri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
iar de neprevazut daca e sa se intample, asta e!

Pai de asta vorbim aici noi, (nu ne contestam unii altora calitatile de pilot), despre neprevazut... acolo ai nevoie de casca... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu sunt cine stie ce "pilot" dar stiu care imi sunt limitele... asa ca nu mi-e frica de mine, intr-adevar mi-e frica de ceilalti din jurul meu iar ca pasager nu iau niciodata fara casca, de fapt chiar as pune casca obligatorie pt. pasager (nu stii cata experienta are si chiar daca are mai bine nu-l ai pe constiinta) desi chiar si cu toate protectiile pe tine poti la fel de bine s-o mierlesti sau, mai rau, sa ramai paralizat! eu sincer prefer sa-mi las creierii pe asfalt decat sa traiesc tot restu' vietii ca o leguma! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

e spune-mi si tu mie un lucru... am cazut la iesirea dintr-o curba cu motorul pe la 50-60 la ora, am dat cu capul de pamant (am pe casca niste zgarieturi....) si uite acum ma dau in continuare pe motor intreg si fara probleme..

Ce se intampla daca nu aveam casca si eram "viteaz" ca tine???

Imi lasam creierii pe asflat si ma trezeam ca am murit degeaba cand puteam sa ma mai dau si a doua zi.... (sa nu mai spun in urmatoarea jumatate de ora...)

Aici vreau sa punctez eu si cred ca si ceilalti....

Dar tu faci ce vrei.... Iar atitudinea ta de "kamikaze" nu vreau sa o comentez ca sa nu dau nastere unei discutii "offtopic"...

Bafta si asfalt uscat..

:laugh::laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...