Sari la conținut

Accident Destul De Grav La Galati 06.04.2007


Tyby
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba din pacate are cum sa scape.

Si daca scapa fara pedeapsa, data viitoare va face la fel.

Dar eu va doresc sa nu scape.

 

De cand ma uit pe forum am vazut o groaza de accidente in care se parea ca vinovatul e soferul!

Nimeni nu a precizat ce s-a intamplat cu soferul, a intrat in puscarie sau nu, cati ani, etc. :ok:

Nu intereseaza pe nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba din pacate are cum sa scape.

Si daca scapa fara pedeapsa, data viitoare va face la fel.

Dar eu va doresc sa nu scape.

eu cred ca daca cei care au mai fost agresati pe strada de micul ucigas ar depune marturie in acest sens alta ar fi situatia. ar urma un proces lung si cu urmari reale pt vinovat.altfel scapa.chiar si berea bauta inainte de a urca la volan ar lucra in favoarea lui.metoda uzitata e sa-l scoata la culpa comuna,lipsa de intentie si pedeapsa cu suspendare e la un pas.in ce priveste treaba cu mardeala care o merita e o copilarie sa fie discutata pe net.cred ca este mult prea usor de monitorizat discutia si consecintele de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

Accidentul este o tragedie, insa noi nu suntem in masura sa judecam oamenii. Am citit acest forum si m-am scarbit...sa-l batem, sa-l spargem...dar m-ai intai sa mergem la inmormantare.

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

1. Nu este baiat de bani gata, si daca masina i-a cumparat-o tata motocicleta lui Filip cine a cumparat-o?

2. Nu a intimidat niciodata vreun motociclist, BMW'urile negre sunt destul de comune si nu cred ca s-a uitat vreodata cineva la numar sa bage mana'n foc ca el era.

3. Nu este un sofer fara experienta, are cateva zeci de mii de kilometri condusi.

4. Filip cati km/h avea in momentul accidentului?

5. Filip de unde avea atat de multa experienta? Avea doar 18 ani si 2 luni...a condus si inainte de 18 ani?

 

Nu spun ca soferul este nevinovat, insa nici nu pun botul la acuzatii pe care unii doar din furie sau din compasiune pentru cel decedat, le lanseaza.

 

Potrivit Codului de procedura penala,

Art 3: "In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului."

Art. 5. - "Orice persoana care se afla in curs de urmarire penala sau de judecata trebuie tratata cu respectarea demnitatii umane. Supunerea acesteia la tortura sau la tratamente cu cruzime, inumane ori degradante este pedepsita prin lege."

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

Accidentul este o tragedie, insa noi nu suntem in masura sa judecam oamenii. Am citit acest forum si m-am scarbit...sa-l batem, sa-l spargem...dar m-ai intai sa mergem la inmormantare.

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

1. Nu este baiat de bani gata, si daca masina i-a cumparat-o tata motocicleta lui Filip cine a cumparat-o?

2. Nu a intimidat niciodata vreun motociclist, BMW'urile negre sunt destul de comune si nu cred ca s-a uitat vreodata cineva la numar sa bage mana'n foc ca el era.

3. Nu este un sofer fara experienta, are cateva zeci de mii de kilometri condusi.

4. Filip cati km/h avea in momentul accidentului?

5. Filip de unde avea atat de multa experienta? Avea doar 18 ani si 2 luni...a condus si inainte de 18 ani?

 

Nu spun ca soferul este nevinovat, insa nici nu pun botul la acuzatii pe care unii doar din furie sau din compasiune pentru cel decedat, le lanseaza.

 

Potrivit Codului de procedura penala,

Art 3: "In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului."

Art. 5. - "Orice persoana care se afla in curs de urmarire penala sau de judecata trebuie tratata cu respectarea demnitatii umane. Supunerea acesteia la tortura sau la tratamente cu cruzime, inumane ori degradante este pedepsita prin lege."

 

...

Re:1. a avut si scuter inainte de motocicleta deci avea experienta cu motocicletele

2.dak tie ti se pare k din 28 noiembrie cand a implinit 18 ani pan acu is 2 luni inseamna k nu mai vezi bine data din calendar..uite acesta e hi5-ul lui intra si vezi pe cat e nascut http://www.hi5.com/friend/profile/displayP...userid=91592721

Editat de ktala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

 

 

...

 

 

Eu unu .. ii doresc prietenului tau sa ajunga cu tot cu BMW`ul ala in primul stalp pe care il intalneste in cale .. si sa moara in agonie .. si tie sa te duci cu el ca cine se aseamana se aduna :ok:

 

RIP :cheers:

Editat de wildangel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre partea cu "motocicleta lui Filip cine i-a cumparat-o" - din poze cred că Âşoferul BMWului are bine peste 20 de ani, deci Âşi-ar putea permite să-Âşi cumpere singur maÂşină (dacă are un servici ceva, bineînțeles). Un băiat de abia 18 ani nu are de unde să aibe bani să îÂşi cumpere singur motor. Iar diferența de preț între o Aprilia de 5000 de euro Âşi un BMW cu un preț aproape de 25 de mii e o diferență mare. AÂşa că vezi tu cam cum stă treaba cu "bani gata".

 

Câteva zeci de km înseamnă ÎNCEPĂTOR. Valabil Âşi pentru băiatul decedat. ÂŞi valabil pentru oricine altcineva. Nu încerca să sugerezi că vina apaține unui băiat de 18 ani neexperimentat pe motoare. Nu asta contează atâta timp cât îÂşi vedea de drumul său. Toți am fost începători Âşi dacă dă peste tine un Âşofer cu experiență de 20 de ani din vina lui, nu se face diferența la "ani experiență".

 

Nu îl cunoÂşteam pe băiat, dar din cele relatate trag concluzia de nesimțire grosolană a Âşoferului să înghesui un motociclist la bordură în curbă. Voit sau nu. Mai ales că nu avea viteză. De ce există oglinzi? Îl vezi, îl laÂşi să te depăÂşească Âşi gata. Sau dacă nu aÂştepți să ai un spațiu liber Âşi îl depăÂşeÂşti lăsând o distanță de 1m între maÂşină Âşi el pentru a nu înghesui la rigolă.

 

Zilnic în trafic diverÂşi Âşoferi nu acordă prioritate Âşi se bagă unii peste alții, din diverse motive (necunoaÂşterea codului rutier, nesimțire, grabă, prostie, răutate), dar când e tablă vs. tablă contează prea puțin. Dar puțină atenție în jur când vezi un motociclist nu strică, până trece "pericolul" (a se citi motociclistul), pentru că dacă îl dai pe jos, îl "strici iremediabil".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

Accidentul este o tragedie, insa noi nu suntem in masura sa judecam oamenii. Am citit acest forum si m-am scarbit...sa-l batem, sa-l spargem...dar m-ai intai sa mergem la inmormantare.

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

1. Nu este baiat de bani gata, si daca masina i-a cumparat-o tata motocicleta lui Filip cine a cumparat-o?

2. Nu a intimidat niciodata vreun motociclist, BMW'urile negre sunt destul de comune si nu cred ca s-a uitat vreodata cineva la numar sa bage mana'n foc ca el era.

3. Nu este un sofer fara experienta, are cateva zeci de mii de kilometri condusi.

4. Filip cati km/h avea in momentul accidentului?

5. Filip de unde avea atat de multa experienta? Avea doar 18 ani si 2 luni...a condus si inainte de 18 ani?

 

Nu spun ca soferul este nevinovat, insa nici nu pun botul la acuzatii pe care unii doar din furie sau din compasiune pentru cel decedat, le lanseaza.

In primul rand lasa tu textele astea ca pana la urma tot de partea soferului esti, stai linistit cuvintele cu bataia, si sa il spargem sunt spuse la suparare nimeni nu le-a pus in practica.

 

As arunca cu niste cuvinte grele dar ma abtin, tu auzi oleaca ce spui acolo? Nici macar nu il cunosti si te dai cu parerea ca de cand conduce el motocicleta si cata experienta are.

 

1. Conteaza prea putin din ce bani are prietenul tau BMW sau de unde a avut bani FILIP de motor, la 18 ani cred ca sparsese o banca sa isi ia motor. :cheers:

2. Cum poti sa spui ca BMW sunt comune si ca masina ar fi fost alta cand sunt zeci de martori care au vazut si culoarea masinii si soferul................ ai auzit? ZECI DE MARTORI......ca multi s-au ferit sa spuna este alta treaba......sau cumva prietenul tau isi schimbase hainele intre timp?

3. Asta cu experienta este cu dus-intors, aici nu a fost vorba de experienta ci de neatentie la volan si sa stii ca si asta se pedepseste mai ales cand din cauza unei manevre gresite moare un om.

4. FILIP conduce motor de mult timp, daca avea 18 ani ai tras tu concluzia ca este incepator nu? Prima dovada cate stii despre el.

5. Filip a avut scuter inainte, si conducea motor de 125 cmc de mult timp, dovada a doua cate stii despre cunostintele sale in condus motociclete.

 

Nu ne baga noua litera din lege aici ca nu suntem la politie ca nici macar aia nu respecta asta, soferul este tratat cum este tratat pentru ca a omorat un baiat destul de respectat printre noi MOTOCICLISTII dar tu nefiind unul dintre ei nu ai de unde stii ce inseamna asta......si stai linistit indiferent de ce ai spune tu soferul este 100% vinovat de accident si va plati pentru asta, cineva va avea grija de asta si daca cumva face parte din "gasca baietilor destepti" si scapa de pedeapsa va avea viata grea dupa.........in primul rand se va lupta cu constiinta si dupa aia.....................cu alte lucruri.

 

"Este totusi un accident si trebuie tratat ca atare"..............................vorbesti de parca cineva si-a spart un geam la masina. :ok:

 

"In Romania tot mortul este vinovat" cam asa reiese din ce spui tu, ca de cand conduce motor, ca ce experienta avea, nu inteleg ce argumente mai ai cand omul mergea pe banda lui si asta vine peste el.

 

Aloooooo, eu zic sa gandesti la rece nu la cald............... si nu-l mai "pupa" acolo pe prietenul tau, fii sigur ca daca nu era vinovat nu sarea nimeni la gatul lui, motociclistii nu sunt in lupta cu soferii atata timp cat fiecare se respecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

s-a mai trezit unul.... pacat! macar taceai, era mai bine, nu o sa rezolvi nimic postand aici, dimpotriva!

 

 

rip micutzule!! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat au existat martori oculari care au dat/dau declaratii despre accident si faptele premergatoare acestuia, nu vad ce atata tevatura cu "de unde avea motorul sau masina" si alte asemenea. (aviz amicului nou inscris)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...