Sari la conținut

Accident Destul De Grav La Galati 06.04.2007


Tyby
 Share

Postări Recomandate

Corect, imi cer scuze ca am gresit in privinta varstei lui. Totusi un scuter nu e un motor.

Insa nu am pus accent pe asta ci pe modul in care soferul este acuzat, ca un monstru, un criminal. Este totusi un accident, si trebuie tratat ca atare.

poate ai si tu dreptate dar noi ca motociclisti sau cel putin eu m-am saturat sa nu mi se acorde prioritate de catre masini pt ca sunt pe motor

m-am saturat sa tot aud ca au murit baieti din aceiasi cauza

si eu si un prieten de al meu a avut accident in ultimile 3 luni doar pt ca cei de la volanu unei masini nu conteaza de care nu a acordat prioritate

si eu conduc masini dar benoclez bine ochii

eu zic ca cei pe motociclete sau motorete sunt mult mai atenti in trafic decat cei cu masinile

ei tre sa aibe grija la toate ca sunt predispusi la cazaturi ,tre sa ai grija la gropi ,tre sa ai grija la portiere sa nu se deschida sa ai grijala cei care nu dau prioritate si etc

stii cum sunt multi soferi de la volan;practic se uita ,te vede ca vii si tot trece ,eee ce zice ei esti mic tre sa ai grija sa franezi sa nu intri in elca daca erai cu masina poate iti acorda prioritate dar asa.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator stress_L&P

Corect, imi cer scuze ca am gresit in privinta varstei lui. Totusi un scuter nu e un motor.

Insa nu am pus accent pe asta ci pe modul in care soferul este acuzat, ca un monstru, un criminal. Este totusi un accident, si trebuie tratat ca atare.

 

 

de a1 ai auzit? 16 ani, 11 kw, un motor exact ca a lui filip :ok: da, a condus inainte de 18 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiete...georgeliano...aici esti pe un topic unde postam ptr FILIP...nu sa dai tu raspunsuri cinice...ia aminte...nu calca pe bataturi...

am ajuns acolo la 20 minute...masina avea urme pe aripa dreapta fatza aproape de semnalizare...ptr mine asta inseamna ca a dat cu buna stiinta...sa imi spuna si mie cineva care este sofer dak el vireaza dreapta si se uita in stinga...dak il lovea in lateral sau cu spatela era de inteles...dar asa...a fost intentionat...poate fara sa realizeze unde se poate ajunge...pup-al unde vrei...personal dak il intilnesc si il recunosc...il rup...si...nu sunt singurul... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

want to get rid of this piece of shit? use a hitman.... collect some money...it's so fuckin' easy...

ar fi ceva memorabil...

 

ar maraii toate ziarele... autorul accidentului de la GL, gasit turmentat cu un glont in cap...sa vezi ce cuminti o sa fie conservariii...

 

scuze de aberatii dar chiar asa merita un rahat de asta... io m-as scula din morti sa-l rup in doua pe tembeluu ala si pe ala care i-a dat permisu'''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"gigliano" as vrea sa te vad dand aceste raspunsuri uitandu-te in ochii parintilor si a surorii lui Filip cu acelasi "cinism de prieten".

 

Ce urmeaza, sa ceri indurare pentru "poponeata" tau?

 

Cum te-ai simti daca fratele tau ar fi in locul lui Filip?

 

Omule scoate-ti capul din poponeata aluia si judeca la rece si nu te mai baga ca musca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

georgeliano - nu ai ce cauta aici, pe acest forum! Iti doresc sa fii acolo unde vrei sa fii... dar incearca sa nu vrei sa fii aici. Mai baieti, cred ca e cazul sa-l ignorati... Nu merita atentie, nu merita sa-i alocati timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand lasa tu textele astea ca pana la urma tot de partea soferului esti, stai linistit cuvintele cu bataia, si sa il spargem sunt spuse la suparare nimeni nu le-a pus in practica.

 

As arunca cu niste cuvinte grele dar ma abtin, tu auzi oleaca ce spui acolo? Nici macar nu il cunosti si te dai cu parerea ca de cand conduce el motocicleta si cata experienta are.

 

1. Conteaza prea putin din ce bani are prietenul tau BMW sau de unde a avut bani FILIP de motor, la 18 ani cred ca sparsese o banca sa isi ia motor. :crack:

2. Cum poti sa spui ca BMW sunt comune si ca masina ar fi fost alta cand sunt zeci de martori care au vazut si culoarea masinii si soferul................ ai auzit? ZECI DE MARTORI......ca multi s-au ferit sa spuna este alta treaba......sau cumva prietenul tau isi schimbase hainele intre timp?

3. Asta cu experienta este cu dus-intors, aici nu a fost vorba de experienta ci de neatentie la volan si sa stii ca si asta se pedepseste mai ales cand din cauza unei manevre gresite moare un om.

4. FILIP conduce motor de mult timp, daca avea 18 ani ai tras tu concluzia ca este incepator nu? Prima dovada cate stii despre el.

5. Filip a avut scuter inainte, si conducea motor de 125 cmc de mult timp, dovada a doua cate stii despre cunostintele sale in condus motociclete.

 

Nu ne baga noua litera din lege aici ca nu suntem la politie ca nici macar aia nu respecta asta, soferul este tratat cum este tratat pentru ca a omorat un baiat destul de respectat printre noi MOTOCICLISTII dar tu nefiind unul dintre ei nu ai de unde stii ce inseamna asta......si stai linistit indiferent de ce ai spune tu soferul este 100% vinovat de accident si va plati pentru asta, cineva va avea grija de asta si daca cumva face parte din "gasca baietilor destepti" si scapa de pedeapsa va avea viata grea dupa.........in primul rand se va lupta cu constiinta si dupa aia.....................cu alte lucruri.

 

"Este totusi un accident si trebuie tratat ca atare"..............................vorbesti de parca cineva si-a spart un geam la masina. :ok:

 

"In Romania tot mortul este vinovat" cam asa reiese din ce spui tu, ca de cand conduce motor, ca ce experienta avea, nu inteleg ce argumente mai ai cand omul mergea pe banda lui si asta vine peste el.

 

Aloooooo, eu zic sa gandesti la rece nu la cald............... si nu-l mai "pupa" acolo pe prietenul tau, fii sigur ca daca nu era vinovat nu sarea nimeni la gatul lui, motociclistii nu sunt in lupta cu soferii atata timp cat fiecare se respecta.

Iti dau foarte mare dreptate!!!!

:lol:

imi pare rau pt fratele nostru motociclist :lol: :D

In mod direct MA PISS PE BMW lu' MORTU ALA!!!!1 :crack: :blink:

Fuck YOU!!!!pT tin e mai important un bmw decat viata lui saracul flip?? :ok: :lol:

 

:lol:

poate fara sa realizeze unde se poate ajunge...pup-al unde vrei...personal dak il intilnesc si il recunosc...il rup...si...nu sunt singurul... :cheers:

Si euuuu!!! :lol: :lol: :lol:

chiar daca nu-l cunosc pe flip, imi pare foarte rau...sincer!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Filip ar fi fost cu masina probabil ca nici vopseaua de pe aripa nu era luata si eventual o usa infundata. Dar a fost cu motocicleta si asta l-a costat viata.

 

E PLIN de accidente de genul asta la sectia de accidente usoare la politie. Diferenta e ca in conserva doar te sperii iar pe motocicleta mori.

 

Nimeni nu e vinovat pana nu se demonstreaza acest lucru. In orice stat de drept din lume se acorda prezumtia de nevinovatie pana la administrarea probelor in fata justitiei.

 

Eu zic sa nu va mai aruncati in acuze pentru ca nu sunteti in masura sa judecati. Baiatul ala a murit pentru ca a fost suficient de ghinionist sa intampine o multitudine de factori care au condus la dezastru. Faptul ca soferul nu s-a asigurat e numai unul din factorii care au condus la dezastru (in opinia mea minim 4).

 

E pacat de ce s-a intamplat, dar lasati politia si justitia sa isi faca treaba.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Filip ar fi fost cu masina probabil ca nici vopseaua de pe aripa nu era luata si eventual o usa infundata. Dar a fost cu motocicleta si asta l-a costat viata.

 

E PLIN de accidente de genul asta la sectia de accidente usoare la politie. Diferenta e ca in conserva doar te sperii iar pe motocicleta mori.

 

Nimeni nu e vinovat pana nu se demonstreaza acest lucru. In orice stat de drept din lume se acorda prezumtia de nevinovatie pana la administrarea probelor in fata justitiei.

 

Eu zic sa nu va mai aruncati in acuze pentru ca nu sunteti in masura sa judecati. Baiatul ala a murit pentru ca a fost suficient de ghinionist sa intampine o multitudine de factori care au condus la dezastru. Faptul ca soferul nu s-a asigurat e numai unul din factorii care au condus la dezastru (in opinia mea minim 4).

 

E pacat de ce s-a intamplat, dar lasati politia si justitia sa isi faca treaba.

 

 

amice...in principiu ai dreptate...dar vezi tu cred ca nu va pati mare lucru :ok: ...si iti dau citiva factori...a baut o bere...e interzis...mai multi martori spun ca sa facut si spre ei,sa ii sperie...a lovit cu fatza...era pe un drum cu doua benzi pe sens,fara intersectie fara nimic unde sa aiba motov sa faca st sau dr...nu avea de ce sa se uite in stinga...doar dak se uite la dunare cind depasea pe partea dreapta...

deci spune si la mine...asta e nevinovat...?...sunt curios ca argumente aduce el...in afara poate doar de spaga...

si cred ca nu sa spus tot...

apropo nici eu nu il cunosteam bine pe Filip,l-am vazut de vreo doua ori...dar faptul ca un (cuvant urat) desta face el pe superiorul ma irita enorm...si ar fi culmea sa scape cu suspendare...

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am coborat in seara aceea cu un prieten la tomograf stiind ca filip e ok dar dupa 10 min de asteptare a iesit un medic si m-a intrabat daca sunt prieten cu el dupa care mi-a spus ca a murit. a cazut pamantul pe mine nu imi venea sa cred cu 10 min inainte de accident i-am spus ca vin repede si a spus ca sta prin zona pe la faleza. nu l-am mai gasit, m-a sunat un alt prieten sa-mi spuna ca a fost accident.

am aflat vestea primul pt ca el a intrat viu la tomograf dar a iesit doctorul si mi-a dat vestea, la cateva secunde l-au scos cu targa de acolo si l-am vazut. sistemul sanitar e la pamant. au venit prea greu iar in spital s-au miscat ca melcii, am stat acolo pana in ultima clipa. nu credeam ca se poate intampla asa ceva

am fost la capela unde l-a depus si toata lumea e disperata foarte multi tineri care il cunosteau au venit sa il vada pentru ultima data. este o nenorocire. arata foarte rau. este lovit foarte tare aproape nici nu il recunosc cum arata acum.

baiatul nu mai cazuse pana atunci. era foarte talentat

e adevarat ca cel cu masina nu era la prima abatere. mai multi din galati au spus ca venea cu masina spre ei in trafic. cam cinci motociclisi au scapat. intra chiar si pe contrasens si se facea spre ei.

se pare ca nu a fost o simpla intamplare din neatentie. daca doar ar fi schimbat banda normal atunci ar fi putut sa evite motociclistul insa a tras prea brusc de volan altfel nu se prea explica.

oricum PILIF (cum imi placea sa-i spun in gluma) nu mai vine intre noi. familia e distrusa. era un baiat supar ok.

 

R.I.P Filip vei fi langa noi mereu

 

RIP. Nenorocitului de sofer ii trebuie organizata o surpriza. Una pe care sa nu o uite niciodata. :cheers:

 

 

si daca il bateti pe ala pana ii rupeti capu...ce rezolvati ??? se intoarce filip ??? nu cred....nu are rost...asta e...RIP :crack: :blink: :ok:

 

Cum sa nu aibe rost??? Tu nu ai citit ca e distractia lui sa sperie motociclisti???? :crack:

 

Suntem motociclisti nu maicutze. Iarta tu daca vrei si daca poti... Motociclistii nu trebuie sa ierte! Suntem putin si desconsiderati si asa vom ramane pana nu le va fi frica de noi. Romania nu este o tzara unde domneste bunul simt ci nesimtirea.

 

Nu spune tu sa avem bun simt si sa fim niste buni crestin si sa continuam sa murim la cheremul unor cefe late nenorocite :ok: Ai vazut cum arata nenorocitul ala?

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

Sa-i fie tarana usoara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

Accidentul este o tragedie, insa noi nu suntem in masura sa judecam oamenii. Am citit acest forum si m-am scarbit...sa-l batem, sa-l spargem...dar m-ai intai sa mergem la inmormantare.

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

1. Nu este baiat de bani gata, si daca masina i-a cumparat-o tata motocicleta lui Filip cine a cumparat-o?

2. Nu a intimidat niciodata vreun motociclist, BMW'urile negre sunt destul de comune si nu cred ca s-a uitat vreodata cineva la numar sa bage mana'n foc ca el era.

3. Nu este un sofer fara experienta, are cateva zeci de mii de kilometri condusi.

4. Filip cati km/h avea in momentul accidentului?

5. Filip de unde avea atat de multa experienta? Avea doar 18 ani si 2 luni...a condus si inainte de 18 ani?

 

Nu spun ca soferul este nevinovat, insa nici nu pun botul la acuzatii pe care unii doar din furie sau din compasiune pentru cel decedat, le lanseaza.

 

Potrivit Codului de procedura penala,

Art 3: "In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului."

Art. 5. - "Orice persoana care se afla in curs de urmarire penala sau de judecata trebuie tratata cu respectarea demnitatii umane. Supunerea acesteia la tortura sau la tratamente cu cruzime, inumane ori degradante este pedepsita prin lege."

 

...

bah fraiere....nu inteleg de ce te-ai bagat....asta e un forum pt pasionati....nu ai ce cauta aici.....e clar ca nu ai nimic in comun cu fenomenul moto...! :crack: sincer cred ca tu esti soferul bmw-ului, dar daca nu esti tu.......sa-l pupi in p*z*a, ca p**a nu cred ca are daca a facut asa ceva! daca nu l-ai cunoscut pe Filip cum poti tu sa spui ca nu era experimentat, ca nu mergea bine?....fii sigur ca ma impact Filip nu avea viteza gugumanule....nici un motor nu merge tare in zona aia pe banda 1. cum se face ca esti asa tare in penal...dar nu stii nimic de ordonanta de urgenta nr 195 din 12 dec 2002? nici macar nu stii ca pana la terminarea studiilor parintii sunt obligati prin lege sa-si intretina copilul.... Filip mergea pe motorul ala de un an....si inainte avusese un moped si o gilera, un pui de enduro....nu inteleg de ce incerci tu sa-l scoti nevinovat pe stefan costandache.....cineva totusi e vinovat pt accident, si tin sa-ti amintesc ca nu Filip era baut, nu Filip a schimbat banda.....sa stii ca nimeni nu ar vrea sa te mai vada pe aici!asa ca... :cheers: DUNNEZEU SA-TI CALAUZEASCA PASII FILIP....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios cum se va termina procesul... sa de'a Domnul sa nu se intample cum cred eu ca se va intampla...din pacate.

Numele asta Constandache... imi suna oarecum cunoscut... Mare lucru daca nu se va umbla la capitolul pile spaga si relatii politice... stiu eu ce zic.

Ar trebui ca voi cei din GL sa stati un pic cu ochii pe proces..cei care sunt in masura sa o faca. Daca procesul sta in atentia presei si opiniei publice, sansele de musamalizare sunt ceva mai mici.

Altfel, se tergierseaza din termen in termen, pana cand se uita, eventual se muta procesul in alta localitate si gata. De alcool se face uitat, culpa devine comuna si in cel mai rau caz ia ceva cu suspendare... S'au mai vazut cazuri, nu e nici locul nici momentul sa le amintim...

 

Secundo tempo: oficial, chestia cu "corectia" nu e corecta... Neoficial... stiu sigur ca va puteti intalni ... vorbi... faceti si voi o plimbare... si, sa vezi fatalitate ce se poate intampla. :ok: :crack: :crack: :cheers:

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca o sa stea mult si bine ascuns .... si daca nu v-a fi asa ... "ii doresc noroc" ca sa mai poata iesi prin oras, asa de multa lume in uraste incat cred ca o sa fie linsat ... iar cat despre prietenul celui cu bmw-ul care a postat aici ... vreau sa ii spun ca Filip avea destul de multa experienta .. cu motoare merge de la 7 ani (ce-i drept nu pe strada) dar pe strada merge de o bucata buna de vreme ... intai cu un scuter .. dupa care a mers cu un enduro mic si cu aprilia asta cu care avea destul de multi KM ... asa ca sa stie si el ca avea suficienta experienta .... si dupa cum bine stim nu el a gresit ... mare pacat ca nu-l mai putem intoarce :ok:( era un prieten adevarat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

georgeliano, dorinta ta de dreptate este laudabila. Argumentele si continuarea - mai putin.

 

1. prietenul tau a gresit in mod evident, cu martori, si a ucis un om. Experienta si provenienta vehiculelor sunt irelevante.

 

2. justitia din pacate nu isi face treaba intotdeauna. Exista o lista lunga de oameni in BMW-uri pentru care legile nu sunt asa aspre, deci nu incerca sa ne explici ca prietenul tau nu e vinovat pentru ca ta'su plateste procurorii ca sa il scoata basma curata.

 

 

Este adevarat ca multi forumisti au sarit calul prin insulte si amenintari, dar au scuza durerii pierderii unui prieten, cosmarul ca ar fi putut fi chiar ei in locul lui Filip, sau frustrarea gandului ca soferul a facut-o intentionat.

 

Tu ce scuza ai sa sari calul pe ACEST forum? Nici una. Daca nu pleci de buna voie te voi reclama la administratori pentru a fi banat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu asta cu nume de gay, georgeliano, ar trebui sa stie cateva lucruri inainte sa se ia de tastatura:

Din declaratiile martorilor, atat cei din trafic cat si pietonii aflati pe trotuare, din masuratorile criminalistilor de la locul tragediei, din interpretarea urmelor lasate pe masina, motocicleta, asfalt, borduri, stalp, arbust, etc. se desprinde cu claritate si fara nici un dubiu, concluzia ca soferul BMW-ului a schimbat directia de mers de pe banda 2 pe banda 1, fara nici o asigurare prealabila si fara a semnaliza intentia acrosand instantaneu Aprilia lui Filip.

Practic, Filip a fost lipsit de orice fel de sansa de evitare a impactului cu BMW-ul . Restul il stim.....

Daca cumva se confirma banuielile ca Stefan C, soferul BMW, avea obiceiul sa intimideze in felul acesta pe motociclisti, ii recomand acestuia sa inceapa de pe acum joaca cu scapatu sapunului la dush.... pentru ca astfel o sa-l usture mai putin cand va veni timpul. Inseamna ca tipu are profil de criminal ordinar si trebuie tratat ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :cheers: :crack: RIP :crack: :blink: :ok:

 

on-topic la off-topic:

 

PE EL,PE MAMA LUI.....!!! Ca si eu sunt in cercetari penale cu o VACA care nu mi-a acordat prioritate.Cei ce am avut accidente stim prin ce suferinte am trecut,atat noi cat si cei apropiati.

 

Ce prezumtie de nevinovatie,ce art. x si y ?! Dar cu dreptul la viata AL NOSTRU,cum ramane?

Editat de DLI(prietenii stiu de ce!)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

Accidentul este o tragedie, insa noi nu suntem in masura sa judecam oamenii. Am citit acest forum si m-am scarbit...sa-l batem, sa-l spargem...dar m-ai intai sa mergem la inmormantare.

 

Sunt prieten cu soferul BMW'ului si cu toate #@#@$ pe care o sa mi le iau, va spun:

1. Nu este baiat de bani gata, si daca masina i-a cumparat-o tata motocicleta lui Filip cine a cumparat-o?

2. Nu a intimidat niciodata vreun motociclist, BMW'urile negre sunt destul de comune si nu cred ca s-a uitat vreodata cineva la numar sa bage mana'n foc ca el era.

3. Nu este un sofer fara experienta, are cateva zeci de mii de kilometri condusi.

4. Filip cati km/h avea in momentul accidentului?

5. Filip de unde avea atat de multa experienta? Avea doar 18 ani si 2 luni...a condus si inainte de 18 ani?

 

Nu spun ca soferul este nevinovat, insa nici nu pun botul la acuzatii pe care unii doar din furie sau din compasiune pentru cel decedat, le lanseaza.

 

Potrivit Codului de procedura penala,

Art 3: "In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului."

Art. 5. - "Orice persoana care se afla in curs de urmarire penala sau de judecata trebuie tratata cu respectarea demnitatii umane. Supunerea acesteia la tortura sau la tratamente cu cruzime, inumane ori degradante este pedepsita prin lege."

 

...

mai georgel italiano sau cum iti zici , pastreaza-ti panseurile si citatele pe care oricum le rostesti cu barbatia anonimatului si nu mai da cu batu prin gard ca faptele sant clare : un tanar a ajuns in pamant si o familie e distrusa nu de pasiunea pt doua roti ci de un ucigas care va ramane ucigas si in fata justitiei si in fata parintilor care si-au ingropat copilul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...