Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

11. Ghost Rider.

Ajung acasa.Sa fi fost frig afara?Mainile imi sunt sloi.Incerc sa scot cheia din buzunar pantalonului intre doua degete.Reusesc.In hol frig.Ma trece un fior cel simt in sirea spinarii si pt o secunda realizes ca ceva nu este ok.In timp ce duc cheia catre iala,zambesc in coltul gurii gandindu-ma la ce super iesire am avut cu baietii.Baieti de baieti.Prietenii mei de ani si ani.Toti motociclisti.Toti hotarati.Toti tari pe motor.Zambesc si mai mult realizand ca de fapt eu sunt cel mai bun dintre ei.Cum se uitau la mine in timp ce mergeam pe o roata........ce priviri mirate aveau cand au vazut cum pun genunchiul jos........i-am spart,stiu sigur.

 

Introduc cheia in iala.Sunt curios daca discuta despre mine.Sigur discuta despre mine.Sunt bun.Deschid usa.Frumos a fost la mare.Drumul super liber la intoarcere.Viteza frate,viteza.Si a lui Gigi a mers,dar nu ca a mea.Gigi 200,........eu 210.Gigi 250,.......eu 270.Gigi a cedat la 290.Stiam ca nu poate mai mult.Ce surpriza pe fata lui cand a vazut ca trec pe langa el cu 300.L-am spart.Mergeam asa tare ca nici nu imi mai aduc aminte cand am ajuns in bucuresti.Rad in sinea mea.Cred ca nici nu au ajuns de fapt.Sunt bun.

 

Intru in sufragerie.O vad pe mama.E suparata.Trece pe langa mine fara sa ma bage in seama.Ce o fi cu ea? Probabil ca e suparata ca am iesit iar cu motorul cand ea ma tot roaga sa nu mai ies.Ce stie ea...,habar nare.Senzatii tari.Sunt bun.Incerc sa ma impac spunand-ui :buna mama,ce faci? ce sa intamplat? Se uita prin mine si nu-mi raspunde.Insist.Intru-n final raspunde: Ionele,de ce mi-ai facut una ca asta? De ce Ionele? ,de ce?

Nu inteleg. Ce am facut? Intru in sufragerie, mainile tot reci.Masa ca de obicei in mijlocul sufrageriei.Vad ceva acolo,dar nu percep.Incep sa ma sperii.Vad un sicriu.Doamne,cine a murit? imi este frica sa ma apropii.....

Mama striga din bacatarie..........Ionele mama,de ce ne-ai parasit? ma vad in sicriu.Vad masina.franez.o pierd.Lumina,multa lumina.aud in departare:Ionele,de ce mai parasit.....................................?

Eream cel mai bun.Nu credeam ca mi se poate intampla si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 603
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa ce am citit . :ok: ..am ramas cu un fior rece pe coloana.......no comment...

Old school esti maestru !

Am ajuns sa astept partile urmatoare..exact cum asteapt un copil pe Mos Craciun !

Sper sa ma existe 12, 13, ....20....9999 :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul... m-a cam facut sa deschid ochii la ce inseamna motociclism (cat de cat), sincer mi-a cam bagat frica in creier. Sper sa fiu suficient de inteleapta sa retin ce-am citit aici si sa pot evita situatiile/greselile expuse aici.

Ar fi multe de zis, de intrebat... ca incepator esti egal cu 0 si numai in timp te dezvolti, progresezi ca motociclist.

@ old school - felicitari pt topic, poate ne mai impartasesti cate ceva din experientele si cunostintele tale ca rau nu faci, decat bine. Eu, personal, iti multumesc pt asta. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12.Oase rupte

Ma tresezc cu cafeua in gand.Stiu ca dorinta de a ajunge la ibric cat mai repede va fi una ce ma va costa.Incerc sa ma ridic cat mai atent din pat.

Imi ia ceva timp.Ma doare spatele.Imi iau papucii in picioare si plec usor catre bucatarie.Ma dor genunchii.Ceafa imi trosneste de parca ar vrea sa se rupa in doua.Ma dor mainile,incheieturile.Ajung la ibric.Vreau sa il ridic dar degetele imi sunt inclestate.Le deschid atent,usor.Ma dor.

 

Toate ma dor,in fiecare zi.Ma dor de ani de zile.Ma dor de 20 de ani.Realizez ca sunt deabea la inceput si ca durerile vor fi din ce in ce mai greu de suportat.Inbatranesc.Ar fi trebuit sa imbatranesc frumos,fara dureri.Dar nu am cum,pt ca sunt motociclist.Stau pe marginea patului cu cafeaua in mana si ma gandesc ca ar trebui sa le spun si altora cum e sa traiesti in atata durere;Calvar.Intind mana catre noptiera sa mai scot un Aulin.O retrag.Degeaba,oricum nu isi mai face efectul de vreo 10 ani.Il iau subconstient doar pt ca il iau aproape zilnic.Nu isi face efectul dar parca durerea se alina.Ma simt mai bine.Am avut zile mai rele.Mult mai rele.Ma ridic ,ma imbrac in combinezon.Intentionez sa ies la o tura cu prietenii.Ridic greu piciorul peste saua ce pare pe zi ce trece mai inalta.Urc in sa si plec.Adrenalina creste.Nu ma mai doare nimic momentan. Medicamentul perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote Stege:

Cand spui ca nu e bine sa iesi la drum, ca incepator, cu alti motociclisti, sper ca vorbesti din experienta ta personala, iar in cazul asta imi pare rau ca ti-ai ales neinspirat partenerii de drum.

 

 

 

 

 

 

Iti multumesc pt sfat.Il voi lua in considerare.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte util ce se scrie aici!

E drept ca se scrie pentru cei care au altceva decat cacao intre urechi! Asta e target-ul acestui topic. Pentru ceilalti, sunt doar vorbe in vant.

@ old school: Astept nerabdator continuatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent topicul. Ar fi frumos ca un moderator sa uneasca toate posturile cu primul pentru a fi mai usor de citit.

 

Cum sa faci counter steering sau cum sa muti centrul tau de greutate pe curbe si multe altele, vin absolut de la sine, cu timpul, kit ca nu ai citit nimic nicodata si esti singur pe planeta.

De aia toti pilotii de curse sunt toba de fizica si mecanica? Multe lucruri se invata gresit de la sine daca nu te indeamna cineva pe calea corecta de la inceput. Un sigur exemplu: contravirarea. Cei care o fac inconstient o fac mult mai putin eficient, incearca sa aplece motorul din greutatea corpului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre miscatul eficient cu o femeie in pat si cu motorul pe curbe e ca femeia nu-ti imprastie creierii pe asfalt daca nu ai traiectoria perfecta. Sau cel putin nu femeile cu care am fost eu...

 

In rest din pacate cam ai dreptate, pentru cei care sunt cat de cat constienti ce s-a scris aici sunt adevaruri banale, cu mentiunea ca sunt frumos scrise. Iar pentru cei care sunt inconstienti oricum nu conteaza ca nu-i intereseaza.

Dar macar unul daca baga la cap ceva si tot e un castig,

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Omul nu face literatura, nu scrie lucruri frumoase mobilizator-moralizatoare ca la Cantarea Romaniei, vorbeste din experienta lui ca motociclist! Unele dintre spusele lui lasa intr-adevar o dara de gheata pe sira spinarii... Spune acolo si despre ce a trait el. Sa nu consideram asta ca fiind adevaruri banale fara a fi trecut prin asa ceva, pentru ca asta ne face pasibili de greseli costisitoare!

Orice persoana - echilibrata dealtfel - poate avea un moment de exaltare in sunetul unor tobe (de carbon, drag pipe, whatever) si sa traga de gaz un pic mai mult decat trebuie, in cel mai prost moment/loc cu putinta. Poate cu 10 minute inainte, pe cand inca se echipa ca sa iasa la plimbare, era perfect de acord cu aceste adevaruri banale, dar s-a pierdut un moment in cautarea celei mai inalte note muzicale a noii tobe...

Acestora cred ca se adreseaza mesajul lui. Oricum, "zmeii" s-au saturat de citit dupa maxim o pagina de topic, pentru ca ei le stiu pe astea... Asa ca este un castig fiecare membru al forumului care citeste si intelege tot ce vrea sa transmita omul!

Cum spuneam old school, astept cu nerabdare continuarea! :ok:

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13.Intuitia

De cate ori m-am lasat de motociclism in ultimii 25 de ani?

Nici nu imi mai aduc aminte.Oare sa fi realizat de fiecare data ca nu sunt facut sa fiu motociclist? Sau poate fi datorita faptului ca am realizat cat de mult risc si ca a venit timpul sa ma opresc.Sunt oare genul de persoana care intra intrun joc de noroc si stie sa se retraga castigator?Sa fi avut un inger pazitor de fiecare data care ma avertizat ca e timpul sa ma opresc?

 

Am avut perioade in ultimii ani (si cei ce ma cunost pot confirma) ,cand pur si simplu am zis NU motociclismului.Treceau luni in sir si nu ma urcam pe motor.Vedeam cum colegii treceau pe langa mine pe bolizi si nici macar nu intorceam capul.Pur si simplu ,nu ma interesa.Cu toate astea nu a existat perioada in viata mea ca motociclist sa nu am motorul in casa.Ba mai mult decat atat,nu imi aduc aminte sa fi avut vreodata mai putin de 3 motociclete in garaj ,in acelasi timp.Nu eram dispus sa le incalec dar trebuia sa le vad acolo,la locul lor.Acolo in sufletul meu,in sufletul meu de motociclist.

 

Oare sa ma consider norocos pt faptul ca dupa 25 de ani in sa,sunt inca aici?Oare acest lucru sa intamplat cu ajutorul meu sau a fost pur si simplu; noroc?Oare de fiecare data cand am refuzat sa urc in sa,subconstientul meu striga;..........NU!,nu azi!?

 

Am incercat de cateva ori sa trec acel prag,acel CEVA ce ma tinea in frau pt a nu ma urca in sa.De fiecare data am avut de suferit. Pagube,trante,fracturi.Acum stiu sa-mi ascult intuitia.Am zile cand refuz sa fiu motociclist.Refuz stiind de fapt ca ...SUNT.

 

 

2006.

post-16534-1176490027_thumb.jpg

post-16534-1176490042_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: Oresti mai scrie ceva..orice iti trece prin cap..nu stiu ..orice ..inventeaza ceva ..scrie orice..am devenit dependent ...continua ..macar eu citesc..bag la cap:) :what: ! Stiu ca nu o sa pot sa ma abtin , :D dar macar intra frica in oase...asta ma face sa ma mai temperez..sunt convins...mai bine fricos ..decat curajos mort !!!

Oricum merci pt informatziile impartasite ! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu stima si respect...

Am citit acest topic si sincer am ramas pur impresionat...Da din pacate acesta este adevarul in forma lui cea mai pura.Urmeaza sa-mi incep si eu "viata pe 2 roti" cat mai ciurand si incerc sa acumulez cat mai multa informatie despre riscuri si toate cele. Din pacate s-a intamplat si se va intampla mereu. Iar cei depsre care citim in reviste (forjatori si alte pseudonime de genul asta), ei nu sunt modele de urmat ...nu sunt eroi ai strazilor...poate Ghost Rider numai vine intr-o zi acasa..vb. lui Old School.

 

Citeam despre "forjatorii" de genu asta ...si zicea baiatu cum ca ...are un handicap la incheietura mainii dpepte...Nu prietene..handicapul tau nu este la mana...ci intre urechi...

 

Poate nu sunt eu in masura sa vb. ( vb. aia inca nu am carnet)...dar este pur si simplu o parere, a unui om care va ajunge si el la randul lui pe 2 roti..si vrea sa invete din greselile si din ignoranta altora..prostie..teribilism..

E jmecherie sa-i dai pe o toata..te vede lumea se ridica de pe scaunele terasei sa te oberve mai bine...da numai e jmecherie cand iti scri numele pe o cruce sau cand o sa stai in scaunu cu rotile toata viata...

 

Ar fi atat de multe de spus aici...atat de multe...

 

pana una alta ..las un link (care probabil se stie...dar cei care nu il stiu...cei care nu stiu ce lasa in urma atunci cand se duc - indiferent din ce motive - sa intre sa-l vada)

 

Pana data viitoare numai bine...

 

"There’s nothing worse than trying to bring yourself up back from the dead…so I advise you listen to the voice in the back of your head…"

 

 

 

http://youtube.com/watch?v=NXA5HvUzp6g

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca ipocrizia este maxima!

Atata va plangeti ca se moaer pe capete, ca e periculos, ca sunt numai dobitoci la volan si numai ingeri negrii innaripati pe motociclete cu ghinion cat o zi de post.

 

De ce dracu nu va apucati de crosetat sau de gaming profesionist?

Cine dracu va pune sa iesiti cu trascaletele in oceanul de baracude numit Romania?

 

Pentru o buna parte din mebrii acestui preacurat forum, dati-mi voie sa va raspund tot eu.

 

Pentru ca daca nu ar fi periculos, nu ar mai fi atat de atractiv. Daca nu s-ar muri, nu ar mai fi excitant. E ca in razboi. Prin 40 daca spuneai unei fete pe care abia ai cunoscut-o ca maine pleci pe front, iti arata niste treburi in pat de nu mai stiai cum te cheama. De ce? Din cauza romantismului pericolului.

 

Asa ca nu va mai kkti pe voi si simtiti-va bine, oricum ati merge!

Evident se mai rup si picioare, maini si gaturi. Dar sunt convins ca stiti chestia asta.

 

Stiu oameni cu multa mai in varsta decat stimatul initiator, care merg in continuare cu nevasta pe motor si...fir-ar sa fie..refuza sa moara sa aiba accidente.

 

Cum am mai spus. ghinionul te poate urmari, poti avea parte numai de idioti in loc de parteneri de trafic si de prieteni care au impresia ca a fi pilot inseamna sa ai motor puternic.

 

 

non taken.

 

si din postul tau ar trebui sa sustraga destul pt a realiza ca asta este adevarul.

 

ps. old school...no offence bro...vorbesc de cei la care tot ce zici tu, ajunge stramb.

 

non taken.

si din postul tau ar trebui sa sustraga destul incat sa realizeze ca asta este adevarul.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school

 

Data inscrierii: May 22, 2006

Mesaje: 16

 

 

Trimis: Lun 04 02, 2007 11:07 pm

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Sambata asta ies cu un prieten sa punem genunchiul pe jos pe serpentinele Cheia-Brasov. Rodaj R6.

nicidecum SAFE. '

total iresponsabil.

posibilitate deces.

care mai vine cu noi?

 

Ultima modificare efectuata de catre old school la Mie 04 04, 2007 2:33

 

 

Ory,

Mi-am permis sa citez acest mesaj pe care l-ai postat de curand pe SBZ.

Un adevarat paradox fata de "Invataturile lui Neagoe catre fiul sau Teodosie...

Editat de Freedom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti e o vorba veche: "Fa ce zice popa nu ce face popa."

Omu' face ce vrea cu viata lui si banuiesc ca uitandu-se pe Acasa Tv nu a capatat experienta necesara sa dea sfaturi unora ce le pot primi...

 

Asta vine cu : Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra.

 

Una din urmarile postului anterior ar fi ceva de genul Old school se lasa de sfatuit incepatorii... eventual se apuca de alcoale :what:

 

Te invitam Freedom sa continui ce a inceput Old School. :hug:

 

PS: imi cer scuze pentru eventualele ironii; nu incerc sa irit sau sa jignesc pe nimeni, dar postul anterior mi se pare cel putin irelevant pt topicul Pt Incepatori De La A La Z.

Editat de Leon80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu contati la Cheia...! :what:

Dar la o vizionare pe circuit tare as merge! la Tunari, ...numai sa ma duca un taxi pana acolo.

(sorry for off-topic! ...da' m-ati starnit! :what: )

 

Pentru incepatori eu cred ca dilema nu este "cum sa merg?", ci ..."de ce sa merg asa cum ma decid sa merg?", cu alte cuvinte motivatia conteaza mai mult decat elanul si posibilitatile de moment, chiar decat experienta uneori.

Asa cum spune si Stege, daca vrei sa mori, nimeni nu te impiedica sa crapi stalcit de un stalp sau de o masina, ...atat timp cat nu faci prea mare mizerie pe asfalt, e ok pentru MOTOCICLISM in general. Cand vrei sa dovedesti ceva, iti calculezi riscul, iti faci temele de acasa, iti pui echipamentul cu tot ce te poate proteja si te duci la "lupta". Dar daca nu stii ce vrei, atunci asta (motocicleta) e cel mai sigur mod prin care poti afla ...prea tarziu.

 

bafta! la examene, a inceput "sesiunea" la Ilioara :hug:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata va plangeti ca se moaer pe capete, ca e periculos, ca sunt numai dobitoci la volan si numai ingeri negrii innaripati pe motociclete cu ghinion cat o zi de post.

De ce dracu nu va apucati de crosetat sau de gaming profesionist?

Pentru ca daca nu ar fi periculos, nu ar mai fi atat de atractiv. Daca nu s-ar muri, nu ar mai fi excitant. E ca in razboi. Prin 40 daca spuneai unei fete pe care abia ai cunoscut-o ca maine pleci pe front, iti arata niste treburi in pat de nu mai stiai cum te cheama. De ce? Din cauza romantismului pericolului.

Sunt foarte multi motociclisti care merg zilnic numai pentru placerea de a merge pe motor. Sunt numai ei si motocicleta lor. Asta nu are absolut nici o legatura cu pericolul de care spui. Asta este primul motiv pentru care foarte multi si-au luat motocicleta. Printre ei, si eu.

 

@oresti: RESPECT!!

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stege tatule sa nu vorbim de altii cand putem sa ne uitam printre noi(stiu ei care) si eu merg "legal"(40-140) in haznaua asta de cacao de orash si asta chiar dupa 2 accidente in 5 luni dupa care m-am lasat o perioada de calarit herghelii, numai ca fiecare trebuie sa cunoasca cat se poate de bine motoreta de sub el (pe el nu o sa reuseasca niciodata sa se cunoasca in totalitate) si sa incerce sa-si asume toata responsabilitatea inainte de a incaleca in sea(era sa mor pe munte incalecand intr-o sea cu purtata de un singur cal putere...)

 

:hug: :what: :what:

ps:Stege tatule (sper sa ne vedem cat mai repede sa ne strangem in brate sanatosi...fizic, mental e imposibil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...