Sari la conținut

Piese Distruse


Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

pistonul clar nu poate fi reparat, chiar daca putea fi nu recomand... cilindrul poate fi reparat dar costa mai mult decat unul nou si nu merita oricum n-ar rezista sudura! reparatie la cilindru prin sudura se face doar la zgarieturi. chiulasa nu vad ce are in poza aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonul este pur si simplu distrus, iese din discutie refacerea. Cilindrul trebuie sa fii zgarcit rau sa il sudezi, o alezare ca lumea e destul de scumpa iar rezistenta nu va fi niciodata aceeasi.

 

Pare destul de afectata si chiulasa. Nu este clara poza, dar se pare ca palaria rupta a alergat destul de mult prin cilindru si a muscat din chiulasa. Daca scaunul supapei rupte are ciobituri mai mari de 0,2- 0,3 mm, nu cred ca se mai reface (decat poate cu alta supapa mai mare).

 

 

Chestia asta inseamna in general alt motor. Imi pare rau pentru ce ai patit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit asa ceva la Dr-ul meu de 600, s-a rupt o supapa de evacuare in timpul mersului:

pistonul meu avea doar o gaura pe mijloc dar nu era deloc deformat..

l-am sudat si am astupat gaura, am schimat supapele si un ghid si gata treaba..

 

dar la tine pistonul nu mai are nici o sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pistonul este pur si simplu distrus, iese din discutie refacerea. Cilindrul trebuie sa fii zgarcit rau sa il sudezi, o alezare ca lumea e destul de scumpa iar rezistenta nu va fi niciodata aceeasi.

 

Pare destul de afectata si chiulasa. Nu este clara poza, dar se pare ca palaria rupta a alergat destul de mult prin cilindru si a muscat din chiulasa. Daca scaunul supapei rupte are ciobituri mai mari de 0,2- 0,3 mm, nu cred ca se mai reface (decat poate cu alta supapa mai mare).

Chestia asta inseamna in general alt motor. Imi pare rau pentru ce ai patit.

Stii cumva unul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo 2 ani de cand mi-am luat mobra noua, am pierdut legatura cu piata SH :rock:

 

Sorry ca nu te pot ajuta. Succes la cumparare/reparare. :D

Multumesc oricum, am sa-l repar dar tot vreau sa gasesc si un motorSH.

Mesaj completat

A trecut mult timp dar am reusit sa repar motorul. Cilindrul l-am bucsat cu o parte dintr-un bloc motor de Opel astra 1.7 D, pistonul de la acelasi astra putin modificat, chiulasa cu ghiduri si supape modificate de Tico. Urmeaza poze detaliate probabil miine. Mai am de indreptat biela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Arata a rotax de 650, model mai vechi. Dominator nu prea pare sa fie dupa cutie... cine stie.

 

Oricum suna a carpeala de 2 lei ce-i faci tu acolo. Risti sa-ti mai bubuie inca o data...

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai nevoie de piese de dr 350 am un motor intreg functioneaza perfect dar merge in 3 supape 2 admisie una evacuare! tot asa a sarit de la punct sa spart pistonu si a facut prapad in chiuloasa acolo unde a fost infundata si merge in 3.piston am pus nou! lantu de distributie e schimbat de curand! am si un set de segmenti noi in tipla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...