Sari la conținut

Constanta Articol Aparut 23.04.07


foxdesert
 Share

Postări Recomandate

Un tînăr motociclist din Constanța a scăpat cu viață ca prin minune, sîmbătă, după ce, în urma coliziunii cu un autoturism, a fost aruncat la aprox. 15 metri distanță de locul impactului, lovindu-se violent de carosabil. Potrivit lucrătorilor Serviciului Poliției Rutiere, Cristian Gabriel Posos, de 31 ani, conducea o motocicletă, marca Kawasaki, cu numărul de înmatriculare B 52 YHG, dinspre Capitol spre Delfinariu. La intersecția dintre bdul Mamaia Âşi strada ÂŞtefan Mihăileanu, conducătorul autoturismului Opel Vectra, înmatriculat cu numărul CT-53-WTI, care tocmai alimentase la o benzinărie din apropiere, nu a acordat prioritate la intrarea pe bulevard. Motociclistul nu a mai putut evita impactul, fiind proiectat peste Opelul condus de Pavel Sandu, de 53 ani, din Cumpana. „Nu Âştiu ce s-a întîmplat, la intrarea pe bulevard, o maÂşină mi-a tăiat calea, Âşi nu l-am văzut pe motociclist”, a spus Pavel Sandu. Tînărul rănit a fost transportat la Spitalul Clinic Județean Constanța, unde a primit îngrijiri medicale, dar medicii au considerat că nu se impune internarea. Oamenii legii continuă cercetările, urmînd ca încadrarea juridică a faptei să fie efectuată în funcție de concluziile raportului medico-legal eliberat pe numele victimei. (telegraful de constanta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunteti invisibili, insa de multe ori conduceti prea repede. Eu pe autostrada am fost depasit de 2 motoare la modul urmator: Mergeam pe banda 2 cu aprox 160 kmh (ceea ce e deja destul de mult, in ciuda faptului ca masina imi permitea sa merg cu mult mai mult), am trecut de cateva masini, m-am uitat in retrovizoare iar la un moment dat m`am trezit cu un Ducatti parca in stanga mea. Cum a venit asa s`a si dus, de parca eu as fi stat pe loc. So...daca el venea pe banda 2 cu viteza aia si unu` cu o dacie incarcata cu spanac se gandea sa treaca si el pe banda 2 ...probabil ca se asigura dar pana dadea el semnal, pana mai schimba o viteza treceau niste secunde in care un motor de viteza putea nu numai sa`l ajunga ci sa`l si depaseasca.

Si uite asa se intampla multe dintre accidente.

Sa nu mai vb de valea prahovei....unde mai vad motoare care se dau intr`un ritm foarte riscant; viteza, depasiri in curbe and so on.

Evident, exista dobitoci de ambele parti, motiv pt care nu putem sa acuzam tot timpul doar soferii de autoturisme.

Editat de Dannys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau... Sanatate multa si BULAN maxim la toti, deja vad ca e o chestie gen o loterie, clar in ritmul asta toti o sa o trantim, parca suntem vanati...

Toate bune politistilor, :nono: , care-i taxeaza pe toti cei care incalca regulile, mai ales pe taximetristi ;)

 

@Dannys: Da, asa este, ambele paduri au uscaturi. Diferenta este ca uscaturile din masini omoara pe unii nevinovati, nu ma refer la cazurile cand moto are >90km/h in oras, ca este cam greu sa vezi un glont in oras, uscaturile de genul asta de pe motor sunt sinucigasi.

Mie si cu masina imi este frica sa merg pe autostrada cu viteza mai mare de 160-170 si sa nu am pe unul in fata, pe la 100-150m care sa deschida drumul. Sunt o gramada de "destepti" care si pe autostrada se baga in depasire de parca au cumparat soseaua. Pentru astia imi doresc un tir :smoke: , macar sa nu merg cu frica pentru mine, :lol:

 

:lol: fara nici un incident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dannys nu zic ca nu sunt printre noi si vitezomani sunt... nu cred ca exista vreun motociclist care sa nu fi mers cu mai mult de 50, 60 in oras... toti mergem dar cei care merg >90kmh o fac pe propria piele... eu ma refeream la faptul ca in marea majoritate a accidentelor auto-moto conservarul spune cu mana pe inima ca "nu l-am vazut". Si sa iti mai dau un exemplu ce sustine faza cu "invizibilitatea": multi soferi chiar daca te vad se baga in intersectii, in depasiri etc... si daca e sa se intample ceva "nu l-am vazut" sau "avea peste 100" (texte clasice). Toti avem uscaturi si trebuie sa traim cu ele(ei). Bafta multa si fara incidente.

 

 

 

P.S. btw...Ducati se scrie cu un "t" :nono: bafta

Editat de Ducati_RIder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta asa e...dar daca stai sa te gandesti ca soferii idioti sunt idioti cu toata lumea, indiferent ca e vb de masina sau moto...atunci e clar ca ei sunt un real pericol pt toti (evident, cu atat mai mult cu cat unii conduc pe 2 roti si nu pe 4).

Mi`a placut o faza sambata parca. Eram la intersectia dintre Pta Muncii si Iancului, cu masina, la semafor. 2 motociclisti faceau dreapta catre stadion. Doar ca de pe banda de stanga :nono:) Unul a trecut insa unul nu a mai avut timp ca deja o luau masinile din loc, ramanand oarecum in mijlocul drumului. Am oprit, i`am facut semn sa treaca, m`a salutat din cap si s`a dus, cu atat mai mult cu cat datorita faptului ca am oprit eu s`au simtit si aia din jurul meu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 300km/h++ si astept ziua in care in locul meu o sa-i apara lui nenea un tir evident invizibil si cu aceeasi 300km/h++,in rest moralisti se gasesc!Eu cred ca v-ati putea abtine de la comentarii dc nu cunoasteti situatia exacta.In rest articolul este gresit incepand cu numele meu si terminand cu intersectia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 300km/h++ si astept ziua in care in locul meu o sa-i apara lui nenea un tir evident invizibil si cu aceeasi 300km/h++,in rest moralisti se gasesc!

:nono: sper ca glumesti..

Eu cred ca v-ati putea abtine de la comentarii dc nu cunoasteti situatia exacta.In rest articolul este gresit incepand cu numele meu si terminand cu intersectia.

..dar ai putea tu sa ne povestesti ce s-a intamplat... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 300km/h++ si astept ziua in care in locul meu o sa-i apara lui nenea un tir evident invizibil si cu aceeasi 300km/h++,in rest moralisti se gasesc!Eu cred ca v-ati putea abtine de la comentarii dc nu cunoasteti situatia exacta.In rest articolul este gresit incepand cu numele meu si terminand cu intersectia.

stai linistit, ca oricum s-a discutat numai pe langa subiect :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 300km/h++ si astept ziua in care in locul meu o sa-i apara lui nenea un tir evident invizibil si cu aceeasi 300km/h++,in rest moralisti se gasesc!Eu cred ca v-ati putea abtine de la comentarii dc nu cunoasteti situatia exacta.In rest articolul este gresit incepand cu numele meu si terminand cu intersectia.

:nono: ;) :smoke: :lol:

man, poate nu esti tu!?!

acum pe bune, sper ca nu esti lovit rau si sper sa-ti faci mobra pe banii aluia!

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate eu sunt.nenea ala are dosar penal si 100%gasit vinovat de politie.nici nu s-a discutat de viteza mea(am fost chiar mirat)pt ca era neacordare de prioritate clara.motorul e destul de avariat si se va face pe RCA lui si casco al meu.eu cu toate ca eram echipat complet(m-a ajutat enorm)m-am ales cu doua coaste fisurate,muschii de la brate striviti,coloana cervicala tasata,si pulpele pe interior contuzionate de la rezervor destul de serios la decolare.dc nu ma ridicam in scarite sa trec peste masina si o loveam eram poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: pff..omule imi pare rau ca nu am fost de fata.. ;)

 

Nu-i mai suport pe astia frate ..."nu l-am vazut" ,,cum ... mea sa nu vezi ma ???? eshti orb???

 

Si tot pe tine a cazut vina :lol: ,numi vine sa cred. Ala cu Opelu merita batut cu bata peste tibie!! sa simta si el durerea aia cumplita pe care a simtito motociclistul :lol:

 

Cat pt. motorist...numai bine frate,,si multa bafta cu reparatiile,,sa urci in sa cat mai repede :smoke:

Editat de one_crazy_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din proprii experiente: ATENTIE MAXIMA la astia de Constanta cu numere gen WT..., WS... Sunt "jmecheri"... se dau mari spp, sri sau alte servicii. Opelul de care spui il stiu...mai e un BMW negru care la fel este condus, in dispret total fata de restul care nu se dau repede repede din fata lui...

Cred ca daca au numere ca cei din SPP de la presedentie, gata, strada e a lor... Idioti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica, si fara nici un fel de urmari. Poate reusesti sa iei dauna totala sa iti iei motor nou.

Bine ca nu ai patit-o mai rau.

 

Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima si sper sa te refaci cat mai repede.... sper ca nu am dat cu bata in balta cu posturile mele ... nu am spus ca ai mers repede ci am mentionat ca unii merg repede (m-am luat de exemplul pe care l-a dat Dannys cu ducati-u)... in alte ordine de idei ar trebui sa le punem ochelari cat fundu de sampanie sa vada mai bine.

 

P.S. Nu poti sa scoti moto la dauna totala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate eu sunt.nenea ala are dosar penal si 100%gasit vinovat de politie.nici nu s-a discutat de viteza mea(am fost chiar mirat)pt ca era neacordare de prioritate clara.motorul e destul de avariat si se va face pe RCA lui si casco al meu.eu cu toate ca eram echipat complet(m-a ajutat enorm)m-am ales cu doua coaste fisurate,muschii de la brate striviti,coloana cervicala tasata,si pulpele pe interior contuzionate de la rezervor destul de serios la decolare.dc nu ma ridicam in scarite sa trec peste masina si o loveam eram poveste.

 

da si tu mai multe detalii despre cum s-a intamplat. cum de ti-a trecut prin cap sa te ridici in picioare? poate o sa fie de ajutor vreodata informatiile astea. eu cred ca as culca motorul daca as vedea ca-mi taie unul calea si nu mai am ce face. nu stiu cat de buna e ideea, dar cred ca asta as face.oricum, in oras merg destul de incet si-s foarte atent. sunt cu mana pe frana si incerc sa anticipez. chiar daca am prioritate, tot incetinesc in intersectii sau in locurile aglomerate ca nu se stie niciodata. iar la semafor, depasesc coloana (sau ma strecor printre benzi) doar daca se face rosu in momentul in care ajung la el. daca ajung si e pe rosu nu ma mai bag ca risc sa se faca verde si sa fiu prins intre benzi, cand toti se pun in miscare. deobicei depasesc coloana si ma bag in fata primei masini de la semafor. daca este loc.

in fine... astea`s doar vorbe ca realitatea este alta.

imi pare rau de accidentul tau si sa speram ca o sa-ti revii 100%. insanatosire grabnica! asfalt uscat tuturor. si fara evenimente!

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sunt cu mana pe frana si incerc sa anticipez. chiar daca am prioritate, tot incetinesc in intersectii sau in locurile aglomerate ca nu se stie niciodata.

 

Toti participantii la trafic sunt OBLIGATI prin lege sa incetineasca in intersectii chiar daca au prioritate. Daca mai esti si pe doo roti este chestie de supravietuire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti participantii la trafic sunt OBLIGATI prin lege sa incetineasca in intersectii chiar daca au prioritate. Daca mai esti si pe doo roti este chestie de supravietuire...

 

esti obligat sa incetinesti cand te apropii de intersectiile nedirijate. daca te afli pe drumul cu prioritate (sau verde la semafor) nu esti obligat sa incetinesti, decat la schimbarea directiei de mers. este contraindicat sa incetinesti, din cauza pericolului de a fi accidentat din spate, in acelasi timp pe moto TREBUIE sa incetinesti pt ca motociclistii suntem observati mai greu in trafic, chiar de avem prioritate....atentie maxima si mana pe frana. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incep pe rand.Dauna totala iau sigur da nu ma avantajeaza.Ideea sa ma ridic in scarite nu mi-a venit,o aveam in minte bine constientizata din experienta si teorie.E bine si sa culci motocicleta dar la mine a fost prea in scurt si ar fi iesit mai rau.Important este si sa NU te uiti la masina ci la o traiectorie salvatoare pe care mie boul mi-a inchis-o.A traversat doua benzi de bulevard fara sa intoarca privirea o singura data.Mersul in oras il face fiecare cum crede si cum il tine,asta cu riscurile de rigoare asumate.Am si eu vina mea si o banuiti dar asta nu iti anuleaza prioritatea.Marmota cu tine e greu,chiar nu am ce sa spun...merci pt gandurile si urarile tale de bine si iti doresc sa fi ferit de evenimente!Oricum cel mai important este echipamentul si casca obligatoriu inchisa fff bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate .....cat despre conservarii care nu se asigura si nu acorda prioritate :nono: ;)

 

Offtopic: Mie mi s-a intamplat de o gramada de ori ca conservarii sa se opreasca, se uita la mine si pleaca , cu toate ca ma vad venind. :smoke: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai patit-o, frate? baga-mi-as toate alea in toti fraierii de pe planeta, daca noi nu ii ferim pe imbecili,pe ei ii doare exact in c*r.bine ca n-ai culcat motoru, puteai sa ajungi in fata lui si te izbeaicu capatana de conserva si acolo se incheia istoria.un prieten de-al meu mergea pe o roata anul trecut cu un R6, neacordare de prioritate din partea conservei , culca motorul, dar ajunge in fata motorului si direct cu capatana in pragul de la dacia papuc ,l-a facut varza, iar lui i-au iesit creierii prin gura si pe nas.motociclist de 40 de ani,acum e la 2 metri...eu i-as da omorul la sofer indiferent daca e tariceanu sau mama lu tariceanu, daca iti ia cadou un iaht sau ti-o da pe naomi campbell,i-as explica putin cum sta treaba.

sa se invete minte pe viata ca a fost si va ramane un mare dobitoc!gata, m-am potolit. bine ca nu ai crapat.norocul tine cu cei buni.bafta! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

click pe profil ... most active in .... si trage-ti concluziile gabi , ca sa nu te amrasti cu toti prostii , si asa esti destul de amarat acum .

 

Omul e din fier beton ... a supravietuit din o chestie in care mureau 90% ... liniste si treceti la urmatorul ca aici nu se lasa cu mortaciuni .

Editat de dami3n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai patit-o, frate? baga-mi-as toate alea in toti fraierii de pe planeta, daca noi nu ii ferim pe imbecili,pe ei ii doare exact in c*r.bine ca n-ai culcat motoru, puteai sa ajungi in fata lui si te izbeaicu capatana de conserva si acolo se incheia istoria.un prieten de-al meu mergea pe o roata anul trecut cu un R6, neacordare de prioritate din partea conservei , culca motorul, dar ajunge in fata motorului si direct cu capatana in pragul de la dacia papuc ,l-a facut varza, iar lui i-au iesit creierii prin gura si pe nas.motociclist de 40 de ani,acum e la 2 metri...eu i-as da omorul la sofer indiferent daca e tariceanu sau mama lu tariceanu, daca iti ia cadou un iaht sau ti-o da pe naomi campbell,i-as explica putin cum sta treaba.

sa se invete minte pe viata ca a fost si va ramane un mare dobitoc!gata, m-am potolit. bine ca nu ai crapat.norocul tine cu cei buni.bafta! ;)

Cred ca au fost alte imprejurari in cazul ala , politia l-a scos vinovat pe motociclist .oricum mersul pe o roata era ca oxigenul pt. el ,dar pt. asta era si cel mai tare.-rip Nyonyo !

 

on topic:cred ca ai procedat cel mai bine pastrandu-ti sangele rece si infruntand impactul ,

-sunt multi care au culcat motoarele si nu au putut dovedi vinovatia conservarului deoarece nu existau urme de accident

bafta tuturor :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare omu'. ziceai tu ceva pe aici, dar credeam ca a fost ceva usor. acrobatii de ale tale...

desi nu avem nici o tangenta unul cu altul, iti doresc sanatate maxima. de atentie nu-ti mai zic, ca esti vaccinat, si inveti singur... ;)

chiar sunt total eronate datele: capitol -> delfinariu -> mihaileanu :nono:

m-am prins: tu esti de vina caci tu de fapt te teleportai intre cele 3 zone...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...