Sari la conținut

Dl. Lazarescu Traieste


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Cine a vazut filmul "Moartea Domnului Lazarescu" si n-a fost prin spitale ... probabil ca nu intelege filmul, dar nu cred ca e cazul prin comunitatea moto.

 

Protagonistii accidentului: singur eu + celebra sina de tramvai. Pentru timisoreni: in fata spitalului Victor Babes - Padurea Verde.

 

Mergeam normal in trafic, viteza mica - undeva la 40 km/h, pe acelasi traseu pe care-l fac de aprox 8 ani zilnic. Urma sa ma intalnesc cu Stege peste 500m, sa-l asist la cumpararea noului lui motor. Stiam de sina aia de tramvai ca e nasoala, traverseaza doua benzi de mers din marginea din dreapta si trece pe axul drumului.

 

Cum mergeam io asa linistit, poate prea relaxat, brusc imi vad motorul dintr-un unghi ciudat, de undeva de sus ... si imediat aud zgomotul castii care loveste asfaltul. Tin minte frane in jurul meu si tramvalui care venea din fata (sens opus) si a oprit in paralel cu mine. Ma durea ingrozitor genunchiul :ok: .... asa ca am stat un pic pe asfalt, pana cand o tanti binevoitoare mi-a tulburat momentul de liniste un un urlet de genul "hai sa te ridicam!!!".

 

A pus o mana sanatoasa pe mine, dar nu a avut cu cine, asa ca a racnit in jur "haideti ma ce va uitati asa". Au venit doi oameni de bine si m-au pus pe trotuar, dupa care mi-au recuperat motorul din carosabil. Doamna respectiva era se pare asistenta la spitalul de boli infectioase in fata caruia ma imprastiasem. Impreuna cu inca doua asistente mi-au facut o evaluare rapida, au chemat portarul care a sunat la salvare.

 

Intre timp un cadru medical, care avusese un MZ 251 in tinerete :ok: , mi-a luat motorul de pe trotuar si l-a parcat la loc sigur linga ghereta portarului. :ok: Portarul s-a dovedit om de treaba, m-a asigurat ca nu va da motorul decat daca i se prezinta cheia motorului (ceea ce s-a dovedit o problema mai dupamasa, cand l-am trimis pe tata socru cu remorca dupa motor).

 

N-am timp de prea multa lamentare ca vine salvarea. Dialogul obisnuit: "esti ok, te-ai lovit la cap, etc". Ma pun sa ma urc in salvare singur - ma taresc ca o tarantula fara 3 picioare - si reusesc sa ma urc in final in ambulanta. Urmeaza partea a doua: urca pe targa, ca asa e procedura. Ok, urc si pe targa. Dupa care imi trag pe gat colierul de imobilizare. Intreb la ce bun, din moment ce m-am tarat singur pana pe targa. Pai asa e procedura, of course.

 

Ca in bancul cu pietonul lovit de salvare, pe traseu am parte de o frana brusca, asistenta zboara in cap si io ma salvez agatat ca urangutanu de ceva aparate de prin ambulanta. Injuram la unison soferii care nu dau prioritate ambulantei - aviz amatorilor - si mergem mai departe.

 

Sunt deportat la "Clinicile Noi" unde fac un review succint al tavanelor din pe holuri. In final, intru in camera de primire ... Intrebarile obisnuite si aud diverse voci in jurul meu, in timp ce admiram binenteles zugraveala tavanului. Daca odata voi avea multi bani voi sponsoriza camerele de urgenta, sa picteze ceva artist opere de arta pe tavan, sa vada si oamenii de pe targa ceva interesant.

 

Vine un cadru medical care cu un profesionalism desavarsit imi da jos esarfa de la gat si-mi schimba colierul. Nu am voie sa misc nimic. Ma conformez, spre binele meu. Mi se face EKG, se trage sange, tensiunea, etc. Par in regula si sunt programat pentru radiografie.

 

Se chinuie 2 asistente sa-mi dea jos echipamentul de protectie, iar eu trebuie sa explic la ce e buna fiecare piese. Urmeaza intrebarea fatala: dar la genunchi de ce nu aveati protectie? :wave: .... that hurt! Sunt totusi asigurat ca e bine ca am cizme de piele, ca daca aveam "ca aia de la motocross" nu stiau sa le desfaca, au mai fost cazuri :blbl:

 

Intre timp astept sa vine dl. care impinge targa si mai zabovesc prin camera de primire. Ca'n film: din 5 in 5 minute auzeam expresia "asteapta afara dl/dna X, cunostinta lui Y", sau "va roaga Z sa-l ajutati pe dl...". Fac un calcul rapid in cap, sa vad cam cata cotizatie am bagat in CAS pana acum ... dar da cu overflow si renunt :duel:

 

Vine dl. care impinge targa, care imi prezinta alte tavane renovate si ajungem la raze. Facem raze, iar dl. cu targa ma asigura prieteneste ca "dupa experienta lui, n-am nimic rupt". Pe drumul de intoarcere un pacient din sala de asteptare se impinge in degetul meu mare, ocazie cu care am realizat faptul ca am unghia rupta si deci trag un urlet de s-a facut liniste in sala de asteptare.

 

Ne intoarcem in camera de primire si mai stau o vreme pe acolo pe targa, din nou cuvinetul cheie este "cunostinta". Vine un medic rezident ortoped, trage de genunchi cu o siguranta care-mi inspira incredere si decide ca n-ar fi nimic grav sau rupt, probabil ligamente intinse. Recomanda concediu, stat la pat, imi scrie o reteta si pleaca.

 

Bun... domnisoarele asistente ma invita sa ma dau jos de pe targa. Buna treaba. Imi revendic pantalonii, dar apare o problema: nu merge flexat genunchiul si nu pot sa-i imbrac. Ma ajuta o domnisoara care parea ca stie ce face si in sfarsit sunt ridicat intr-un picior, intr-o tinuta decenta.

 

Ok, now what? Stau intr-un picior pe acolo pana ma observa doctorita de garda si ma invita pe scaun. Mai zabovesc si io pe acolo si ma mir cum se fac tranzactiile consultatii contra servicii. Intr-un final sunt lasat liber sa plec, mi se da in brate dosarul cu analize si fisa de observatie si .... go planet.

 

Ei bine, ma trezesc in curte. Curtea lunga si fara obiect de sprijin, asa ca ma tarasc din nou ca tarantula pana la poarta. Probabil eram o prezenta ciudata, cu geaca moto, cizme, casca intr-o mana si analizele in alta. Ma gandesc sa cer si io ajutorul cuiva sa ma tina de-o aripa pana ajung la un punct de sprijin, dar un "motociclist adevarat" platitor de taxe e liber si independent ...

 

Portarul spitalului se uita crucis la obiectul tarator care se apropia de el si ma intreaba ranjind: te doare? nu, exersez un nou pas de dans pentru "dansez pentru tine". Omul ranjind si mai tare, mai trage un fum de tigare: "stiu ca doare, si io am avut entrosa la genunchi".

 

In fine, depasesc spatiul spitalului si ma arunc in fata primului taxi care-l vad. Pe drum sunt intrebat binenteles daca am avut viteza. Explic situatia, la care omul tot n-a inteles cum de-am picat io, ca doar "o honda de 600 are roata lata" :o .

 

In fine, sunt lasat la vatra 10 zile cu piciorul intins la pat, cu sperante de recuperare totala dupa 2 saptamani. Dar ca sa fiu optimist si sa privesc partea buna a evenimentului: apuc sa stau mai mult cu fiica mea :)

 

Morala: echipament complet, ca nu se stie de unde sare iepurele!

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion dala infect !!

 

Sinele de tramvai sunt criminale !! Daca sunt si ude atentia trebuie sa fie de 1000 de ori mai mare !!

Nici nu mai tin minte de cate ori ma furat sina de tramvai cu diverse mobre ( scuter, DX 200, Aprilia RS 50 ) ; cu RS 50 am cazut urat de tot la o sina de tramvai daia tripla !!

 

Insanatosire grabnica si sanatate maxima !!

 

P.S. : ce a patit sarmana mobra ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

join the club :duel:

numa ca eu am laba piciorului in ghips si premize de stat la pat inca vreo 3 saptamani..

 

insanatosire grabnica :ok: Am ajuns la aceeasi concluzie cu tine ref.la echipament (n-am avut genunchere...dar restul m-au salvat de la ceva mult mai rau)

 

 

ps: a, inca ceva.. cand acu 1sapt. "admiram" si eu tavanele de la Urgente, acelasi feeling din "moartea domnului lazarescu" ma cuprinsese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine nu a cunoscut o sina de tranvai pana acuma e un mare norocos :duel:

 

insanatosire grabnica (nu ar dtrica o ecografie de ligamente la un centru de specialitate..uneori se lezeaza partial si data viitoare se rupe deci e bine sa stii cum sta treaba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multam de urari!

 

Insanatosire grabnica! Dar de ce faci referire la dl. Lazarescu, te-ai simtit ca unul?

Pai dupa 2 ore pe targa ... auzind aceleasi dialoguri :duel: Nu stiu daca am specificat, dar am iesit din spital la fel cum am intrat. In afara de investigatii nu mi-au facut nimic pe acolo, macar un algocalmin. Dar au fost draguti, mi-au lasat cadou flexula infipta :ok:

 

Asa individual, fiecare isi face treaba: asistentele iti iau tensiunea bine, ala impinge targa bine, razele ies bine, ortopedul te pipaie bine, fata aia te ajuta sa-ti tragi nadragii ok ... dar per ansabmlu parca ceva tot nu e ok :rock:

 

Sinele alea m-au furat de multe ori, dar tot timpul cu spatele, ceea ce pe un enduro e un feeling destul de cunoscut si nu ma stresau prea tare.

 

Transalpul e 99% ok, crash-barurile si-au facut datoria. Pagubele se rezuma la o ciobitura 2x3cm in carena, si o crapatura de 1cm in dreptul crash-barului dreapta, care s-a indoit la max. Mai am un pic de zgarieturi pe toba. Cam asta e la prima evaluare.

 

Echipamentul a fost: geaca cu protectii, manusi, cizme, brau, casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a vazut filmul "Moartea Domnului Lazarescu" si n-a fost prin spitale ... probabil ca nu intelege filmul, dar nu cred ca e cazul prin comunitatea moto.

 

Protagonistii accidentului: singur eu + celebra sina de tramvai. Pentru timisoreni: in fata spitalului Victor Babes - Padurea Verde.

 

Mergeam normal in trafic, viteza mica - undeva la 40 km/h, pe acelasi traseu pe care-l fac de aprox 8 ani zilnic. Urma sa ma intalnesc cu Stege peste 500m, sa-l asist la cumpararea noului lui motor. Stiam de sina aia de tramvai ca e nasoala, traverseaza doua benzi de mers din marginea din dreapta si trece pe axul drumului.

 

Cum mergeam io asa linistit, poate prea relaxat, brusc imi vad motorul dintr-un unghi ciudat, de undeva de sus ... si imediat aud zgomotul castii care loveste asfaltul. Tin minte frane in jurul meu si tramvalui care venea din fata (sens opus) si a oprit in paralel cu mine. Ma durea ingrozitor genunchiul :ok: .... asa ca am stat un pic pe asfalt, pana cand o tanti binevoitoare mi-a tulburat momentul de liniste un un urlet de genul "hai sa te ridicam!!!".

 

A pus o mana sanatoasa pe mine, dar nu a avut cu cine, asa ca a racnit in jur "haideti ma ce va uitati asa". Au venit doi oameni de bine si m-au pus pe trotuar, dupa care mi-au recuperat motorul din carosabil. Doamna respectiva era se pare asistenta la spitalul de boli infectioase in fata caruia ma imprastiasem. Impreuna cu inca doua asistente mi-au facut o evaluare rapida, au chemat portarul care a sunat la salvare.

 

Intre timp un cadru medical, care avusese un MZ 251 in tinerete :ok: , mi-a luat motorul de pe trotuar si l-a parcat la loc sigur linga ghereta portarului. :ok: Portarul s-a dovedit om de treaba, m-a asigurat ca nu va da motorul decat daca i se prezinta cheia motorului (ceea ce s-a dovedit o problema mai dupamasa, cand l-am trimis pe tata socru cu remorca dupa motor).

 

N-am timp de prea multa lamentare ca vine salvarea. Dialogul obisnuit: "esti ok, te-ai lovit la cap, etc". Ma pun sa ma urc in salvare singur - ma taresc ca o tarantula fara 3 picioare - si reusesc sa ma urc in final in ambulanta. Urmeaza partea a doua: urca pe targa, ca asa e procedura. Ok, urc si pe targa. Dupa care imi trag pe gat colierul de imobilizare. Intreb la ce bun, din moment ce m-am tarat singur pana pe targa. Pai asa e procedura, of course.

 

Ca in bancul cu pietonul lovit de salvare, pe traseu am parte de o frana brusca, asistenta zboara in cap si io ma salvez agatat ca urangutanu de ceva aparate de prin ambulanta. Injuram la unison soferii care nu dau prioritate ambulantei - aviz amatorilor - si mergem mai departe.

 

Sunt deportat la "Clinicile Noi" unde fac un review succint al tavanelor din pe holuri. In final, intru in camera de primire ... Intrebarile obisnuite si aud diverse voci in jurul meu, in timp ce admiram binenteles zugraveala tavanului. Daca odata voi avea multi bani voi sponsoriza camerele de urgenta, sa picteze ceva artist opere de arta pe tavan, sa vada si oamenii de pe targa ceva interesant.

 

Vine un cadru medical care cu un profesionalism desavarsit imi da jos esarfa de la gat si-mi schimba colierul. Nu am voie sa misc nimic. Ma conformez, spre binele meu. Mi se face EKG, se trage sange, tensiunea, etc. Par in regula si sunt programat pentru radiografie.

 

Se chinuie 2 asistente sa-mi dea jos echipamentul de protectie, iar eu trebuie sa explic la ce e buna fiecare piese. Urmeaza intrebarea fatala: dar la genunchi de ce nu aveati protectie? :wave: .... that hurt! Sunt totusi asigurat ca e bine ca am cizme de piele, ca daca aveam "ca aia de la motocross" nu stiau sa le desfaca, au mai fost cazuri :blbl:

 

Intre timp astept sa vine dl. care impinge targa si mai zabovesc prin camera de primire. Ca'n film: din 5 in 5 minute auzeam expresia "asteapta afara dl/dna X, cunostinta lui Y", sau "va roaga Z sa-l ajutati pe dl...". Fac un calcul rapid in cap, sa vad cam cata cotizatie am bagat in CAS pana acum ... dar da cu overflow si renunt :duel:

 

Vine dl. care impinge targa, care imi prezinta alte tavane renovate si ajungem la raze. Facem raze, iar dl. cu targa ma asigura prieteneste ca "dupa experienta lui, n-am nimic rupt". Pe drumul de intoarcere un pacient din sala de asteptare se impinge in degetul meu mare, ocazie cu care am realizat faptul ca am unghia rupta si deci trag un urlet de s-a facut liniste in sala de asteptare.

 

Ne intoarcem in camera de primire si mai stau o vreme pe acolo pe targa, din nou cuvinetul cheie este "cunostinta". Vine un medic rezident ortoped, trage de genunchi cu o siguranta care-mi inspira incredere si decide ca n-ar fi nimic grav sau rupt, probabil ligamente intinse. Recomanda concediu, stat la pat, imi scrie o reteta si pleaca.

 

Bun... domnisoarele asistente ma invita sa ma dau jos de pe targa. Buna treaba. Imi revendic pantalonii, dar apare o problema: nu merge flexat genunchiul si nu pot sa-i imbrac. Ma ajuta o domnisoara care parea ca stie ce face si in sfarsit sunt ridicat intr-un picior, intr-o tinuta decenta.

 

Ok, now what? Stau intr-un picior pe acolo pana ma observa doctorita de garda si ma invita pe scaun. Mai zabovesc si io pe acolo si ma mir cum se fac tranzactiile consultatii contra servicii. Intr-un final sunt lasat liber sa plec, mi se da in brate dosarul cu analize si fisa de observatie si .... go planet.

 

Ei bine, ma trezesc in curte. Curtea lunga si fara obiect de sprijin, asa ca ma tarasc din nou ca tarantula pana la poarta. Probabil eram o prezenta ciudata, cu geaca moto, cizme, casca intr-o mana si analizele in alta. Ma gandesc sa cer si io ajutorul cuiva sa ma tina de-o aripa pana ajung la un punct de sprijin, dar un "motociclist adevarat" platitor de taxe e liber si independent ...

 

Portarul spitalului se uita crucis la obiectul tarator care se apropia de el si ma intreaba ranjind: te doare? nu, exersez un nou pas de dans pentru "dansez pentru tine". Omul ranjind si mai tare, mai trage un fum de tigare: "stiu ca doare, si io am avut entrosa la genunchi".

 

In fine, depasesc spatiul spitalului si ma arunc in fata primului taxi care-l vad. Pe drum sunt intrebat binenteles daca am avut viteza. Explic situatia, la care omul tot n-a inteles cum de-am picat io, ca doar "o honda de 600 are roata lata" :o .

 

In fine, sunt lasat la vatra 10 zile cu piciorul intins la pat, cu sperante de recuperare totala dupa 2 saptamani. Dar ca sa fiu optimist si sa privesc partea buna a evenimentului: apuc sa stau mai mult cu fiica mea :)

 

Morala: echipament complet, ca nu se stie de unde sare iepurele!

:rock:

morala e clara,nu am ce sa adaug,in schimb trebuie sa iti spun ceva:daca nu esti scriitor insemna ca ti-ai gresit cariera,dar mai poti repara greseala.Ai talent de narator,si chiar daca nu ai avea nimic concret de povestit ,modul in care scrii m-a facut sa rad copios.

p.s.ai un stil asemanator cu al lui vlad musatescu(detectivu conan 2)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liniile alea de tramvai de la Modern sunt de tot cacatul. Chiar azi vorbeam cu Sorin Goldwing de spre asta. Tot timpul am avut probleme pe acolo si eu si el. Cat despre camera de urgente de la Clinicile noi ce sa spun...O stiu si eu bine dupa tranta de acum 3 ani cand m-a dat unul cu o Dacie cu motorul de asfalt in Torontal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, insanatosire grabnica!

lasand la o parte partea nasoala - faptul ca ai picat si te-ai lovit - ai talent la povestit omule!

 

P.S. - io ma gandesc cu ... hmmm .. nici nu stiu cum s echeama sentimentul.. la faptul ca saptamana viitoare s-ar putea sa merg ZILNIC prin timisoara, cu motorul bineinteles, o sa fiu calator intre Arad si maternitatea bega :duel:

 

Sper sa nu mi-o fur si io pe acolo pe la voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti doresc recuperare rapida! ma bucur ca nu ai patit-o rau, 2 saptamani nu e o vesnicie... :duel:

@gabii: de ce zici ca speri sa nu ti-o furi pe la noi, la ce drumuri si linii de tramvai de 3 ori mai jenibile aveti la arad !?... no offense

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii sanatos cat mai repede!! Ciudat e ca acum vreo 10 ani participam la un concurs pe biciclete. Aveam o semicursiera germana cu rotile foarte subtiri. Am tras eu ce am tras si am ajuns in primii 20 ( din 300) dar binenteles ajung in acelasi loc unde ai cazut tu..aceeasi sina de tramvai..am intrat cu ambele roti in ea, mi-am dat seama ca o sa cad dar nu puteam face nimik, m-am inclinat si cam la 20km/h m-am trantit de asfalt..am simtit cum ma dau peste cap iar cand ma gandeam ca s-a sfarsit mai vine si bicicleta ca si cazuta din cer peste mine :duel: . Binenteles fara echipament, casca , nimik ( la 17 ani ). Ce a urmat? Doua saptamani mana in ghips si ceva dureri pe la umeri.

 

Si cum mai zicea cineva de pe aici....ATENTIE LA LINIILE DE TRAMVAI ..mai ales alea de la Padura Verde.

 

Hai noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinionul dracului... Acum foarte multi ani (era Ceausista) era s-o patesc urat de tot cu o Mobra. Cauciucul pe fata era mai ingust decat normal si la o traversare in diagonala peste liniile de tramvai n-am fost atent, iar anvelopa a intrat in canalul sinei de tramvai. Mobra a intepenit pur si simplu iar eu am zburat artistic. Nici acum nu stiu cum, dar am aterizat in picioare. In schimb telescoapele Mobrei s-au strambat. Cu exceptia unei casti "made in DDR", de altfel la moda atunci :ok:, nu aveam nimic echipament de protectie. Si nici permis...

 

Smokey, hai baga mare la recuperare ca avem de cantat, tu la "pian" iar eu la "drujba" :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant misterul descoperit de @Smochy in urma peregrinarilor sale pe targa : toti in aparenta isi fac treaba constiincios dar ceva lipseste . CE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, insanatosire grabnica! Foarte bine scris, poate fi publicat oriunde postul, fara nici o rusine. Chiar ar trebui sa incerci. Pe mine ai reusit sa ma faci sa vad tot ce ti s-a intimplat :duel: . Insanatosire grabnica inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant misterul descoperit de @Smochy in urma peregrinarilor sale pe targa : toti in aparenta isi fac treaba constiincios dar ceva lipseste . CE ?

Adevarat graiesti !!! Dar cine ne zice ce "anume" lipseste ??

Sanatate multa "naratorului" !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dle Lazarescu, ce sa zic? Sanatate multa si recuperare grabnica!

 

A, si cum spuneai: profita la maxim de "oportunitate" si joaca-te cu fetita ta. Copiii cresc atat de repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand un pic haz de necaz:

DOAR ASA SA MAI STAI CU FRUMUÂŞEAĂA TA DE FATA, ca maine-poimaine te trezesti ca ti-a luat motorul si s-a dus cu baiatul la mare :ok:

 

Sanatate barbate :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiti ce lipseste?

Va spun eu... Management si coordonare. Spitalele la noi functioneaza ca si intreprinderile socialiste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial, am ras cu lacrimi....

Iarta-ma, imi pare rau sincer de ce ai patit, dar felul in care ai scris e atat de misto incat cred si eu, ca si ceilalti, ca esti prea talentat ca sa nu fii si scriitor dincolo de motociclist :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica ! Imi pare rau pentru ce ti s-a întâmplat.

 

Am si eu o cazatura la activ (sine - Ploiesti Nord) ca pasager pe MZ ETZ 250 si stiu ca este neplacut.

 

Am un prieten care e medic de urgenta in Bucuresti si am sa-l rog sa-mi spuna parerea lui despre coordonarea activitatii.

 

Am o intrebare: Oare nu se poate face nimic cu acea linie de tramvai ?

Nu poate fi schimbata pozitia lor, sau stiu eu ce, astfel încât sa nu mai fie asemenea evenimente neplacute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...