Sari la conținut

06.05.2007


upi
 Share

Postări Recomandate

Din cate vad eu... asigurarile la noi sunt un soi de CAKAT pe batz. Adica aia ne iau nou bani...dar in mom. in care il busesc pe gicu...nu-s in stare sa ii platesc daunele. Eu la ce dreq mai ma asigur daca nu e ASIGURATA despagubirea "victimei" mele... ?

SIMPLU! Pt ca te obliga legea :D Vrei nu vrei aghiazma bei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi pare rau de incident. Ia partea buna a lucrurilor - intotdeauna se putea si mai rau :D Sanatate pasagerei!

Cu recuperarea banilor, as incerca sa obtin cat pot direct de la madam, daca ajungi la judecata, lucrurile se lungesc mult prea mult. Per ansamblu, cred ca oricum pierzi niste bani, problema e cati. Ia-ti un avocat. Cam cum zicea si asds mai sus, de altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P|sh4m4sh pe ea lege. Daca tot o fac...sa o faca pe bune. Daca nu, sa o lase balta. Burtosii dreq stau acolo si isi voteaza salarii...dar o lege klumea nu-s in stare. Cat despre catalogul Schwacke sau cum mama naibii ii mai zice ... o magarie aberanta. Adica eu imi iau motor de la nemtzi cu 3000, dau 1000 vama (30 % , nu ? ) si apoi mi-l evalueaza dupa catalogul vietzii la 1000 si ceva de euro la dauna totala, mai scad si epava, ajung la 1000 cu care merg iar la nemtzi sa imi aduc un ...moped ? KAKAT (era un topic pe forum nu demult cu un tip ce si-a adus moto, a platit vama lui peste, iar peste cateva sapt a facut accident si...surpriza , motorul vechi de 3 sapt. era mai ieftin cu aprox 2000 de euro. Cui sa dai in cap ? ................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P|sh4m4sh pe ea lege. Daca tot o fac...sa o faca pe bune. Daca nu, sa o lase balta. Burtosii dreq stau acolo si isi voteaza salarii...dar o lege klumea nu-s in stare. Cat despre catalogul Schwacke sau cum mama naibii ii mai zice ... o magarie aberanta. Adica eu imi iau motor de la nemtzi cu 3000, dau 1000 vama (30 % , nu ? ) si apoi mi-l evalueaza dupa catalogul vietzii la 1000 si ceva de euro la dauna totala, mai scad si epava, ajung la 1000 cu care merg iar la nemtzi sa imi aduc un ...moped ? KAKAT (era un topic pe forum nu demult cu un tip ce si-a adus moto, a platit vama lui peste, iar peste cateva sapt a facut accident si...surpriza , motorul vechi de 3 sapt. era mai ieftin cu aprox 2000 de euro. Cui sa dai in cap ? ................

Din pacate nu ai cui.

Dar ca sa stai linistit iti faci casco, chiar daca ustura la buzunar, dar stai fara greturi si nu te mai doare capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu ai cui.

Dar ca sa stai linistit iti faci casco, chiar daca ustura la buzunar, dar stai fara greturi si nu te mai doare capul.

 

CASCO nu te ustura la buzunar... uite un exemplu eu plateam la o suma asigurata de 3200 de euro (atat a fost evaluata o Honda CBR 600 F3 din '98) o prima de asigurare de 40 si ceva de euro pe trimestru (sa zicem 50). Faza e ca am inteles ca sunt decat 2 firme de asigurari ce fac polite pt motoare si acestea nu ofera decat sistem de fransiza, insemnand ca pentru dauna partiala pui si tu din buzunar un procent iar pntru totala alt procent (eu aveam 10% partiala si 20% finala puneam eu). Cand am patit-o si mi-a intrat la dauna totala am ramas cu 1400 euro si motorul busit.

Dupa parerea mea se merita un CASCO, depinde f mult sa prinzi un sistem de fransiza bun pt ca procentele mele erau prea mari, probabil si pentru faptul ca era motorul vechi (sper sa nu spun prostii pe aici :rock: ).

 

Scuze de OFF-TOPIC.

 

Sanatate Mirunei si... Upane... facem cateva vanatai sa tina mult si bine daca e nevoie :rock: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci motorul este second an de fabricatie 2000, achizitonat la un pret foarte bun de 5000 de euro acum vreo 4 luni (inainte am avut un cbr de 600 care acum il are ady_nightwish), are 30.000 de km cu bani sunt cam in pom ca tocmai am schimbat locu de munca, deci in concluzie caut avocat...pt studenti cu credite.. :D

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D eu vorbeam serios... Chiar schiopata. L-am insotit de la garajul unde am parcat mobra pana la tramvai!

Adica daca mie mi se scoala sa ma sui in 'Monster-Truck'-ul primiti ieri cadou ptr ziua mea (18 ani impliniti) pot sa ma dau umpic prin parcarea de la carrefour peste masinile parcate (pana imi iau permisul si-l inmatriculez sa am voie pe strazi) atata timp cat nu omor sau lovesc pe nimeni !!

Iar aia ma dau in judecata pe mine sa-si recupereze dauna intr-un proces civil(fix pix), dar cum tata este mare mahar si are cea mai jmekera firma de avocatura din tzara o sa platesc NU.

Parcarea de la Carrefour e proprietate particulara, ca si curtea mea sau gradina matusii tale. Ce fac eu in curtea proprie (sau chiar a ta, daca tu esti de acord) nu e treaba Politiei. Chiar daca imi pun asfalt in curte si vopsesc marcaje nu devine drum public, e tot curtea mea si tipul care a luat amenda pentru accident in curtea proprie e un fraier cat casa - Politia da amenzi doar pentru evenimente pe drumuri publice, nu are dreptul sa comenteze baterea unui cui cu bara masinii in ograda omului.

 

Iar partea cu judecata: daca intru la tine in curte si iti sparg un geam cum recuperezi paguba? Ce conteaza ca l-am spart cu piatra sau cu masina?

 

Nu stiu insa daca cea mai tare firma de avocatura te poate scapa de plata daunelor intr-un caz de genul asta doar daca actele sunt prost facute si probele prost administrate (adica ai avocat bou de-a dreptul). Oricum un avocat atat de bun costa mai mult decat daunele, e mai ieftin sa le plateasca.

 

upi, daca tu faci foamea (aka credite) pentru o motocicleta esti tare pasionat, ca sa nu spun altceva. Asta e, ia-i banii cucoanei. Explica-i ca are 2 variante: plateste daunele amical sau se alege cu dosar penal si tot plateste daune+avocat. Dar ai grija mare: nu renunti la plangerea penala (a prietenei sau a ta, nu stiu cum ati depus-o) decat cand ai banii in cont. Cand cucoana iti face transferul poti face cu ea un act (eventual notarial) cum ca banii respectivi reprezinta contravaloarea prejudiciului creat in accidentul produs din vina ei exclusiva si suma respectiva acopera complet toate pretentiile tale. Cand banii sunt in cont retragi plangerea, daca o faci mai devreme poti lua teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AdrianB1 poti sa imi spui, te rog, unde ai citit ca parcarea de la Carrefour nu este drum public?

M-am uitat in codul rutier si uite definia drumului public:

14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt Inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

Nu imi lua intrebarea in nume de rau dar s-a discutat mult si nu am vazut sa se fi ajuns la vreo concluzie.

Mie de exemplu mi-a lovit cineva masina in benzinarie si am fost despagubit de asigurarea respectivului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AdrianB1 poti sa imi spui, te rog, unde ai citit ca parcarea de la Carrefour nu este drum public?

M-am uitat in codul rutier si uite definia drumului public:

14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt Inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

Nu imi lua intrebarea in nume de rau dar s-a discutat mult si nu am vazut sa se fi ajuns la vreo concluzie.

Mie de exemplu mi-a lovit cineva masina in benzinarie si am fost despagubit de asigurarea respectivului.

 

 

Benzinaria este pe domeniu concesionat, face parte din domeniul public. Parcarea Carrefour este domeniu privat. Din pacate asiguratorii nu platesc pentru asa ceva..e o gaselnita tampita a lor...Crede'ma, am patit ceva similar, cu masina, in parcarea de la Metro. M'a lovit o dobitoaca si asiguratorul aleia a spus ca nu e drum public..Asa ca, proces..Altfel din pacate nu prea iti recuperezi mare lucru.

 

Alt caz, tot eu eroul. In parcarea de incinta a institutiei, unul dintre angajati mi'a lovit masina, cand incerca sa parcheze. Ambele masini cu fullcasco, ambele masini evident asigurate la acelasi asigurator... Generali. Nu au vrut sa ne dea banii... nu eram pe drum public.

 

Asa ca, sfatul meu de om patit: Certificat medico legal daca se poate... daca nu ceva zile de internare - atentie, se considera si zilele de recuperare ca fiind zile de ingrijiri medicale..adica ceva fizioterapie, chestii de astea.

Pa baza asta proces penal si civil. Asta e calea verificata..Cu un avocat bun, rezolvi relativ repede... Inca ceva..Nu iti fa probleme legate de cheltuielile de judecata. Daca castigi...ceea ce e sigur, cheltuielile de judecata inclusiv onorariul de avocat se platesc tot de cel care a pierdut. Succes :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La Biroul de Accidente Usoare al sect 6 (langa piata Gorjului).

2. a) Parcarea nu este cale de comunicatie. :D nu este deschisa circulatiei publice, ci doar pentru clientii magazinului. A se vedea faptul ca noaptea e inchisa (la Cora Lujerului se inchid barierele) sau cand au chef proprietarii magazinului c) este pe proprietate privata, pe cand drumul public este proprietatea statului si cand statul mai are nevoie de teren pentru drumuri face exproprieri (vezi pasajul Basarab) si d) parcarea de la Cora este amenajata si intretinuta exclusiv de magazin, nu e nimic public acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci motorul este second an de fabricatie 2000, achizitonat la un pret foarte bun de 5000 de euro acum vreo 4 luni (inainte am avut un cbr de 600 care acum il are ady_nightwish), are 30.000 de km cu bani sunt cam in pom ca tocmai am schimbat locu de munca, deci in concluzie caut avocat...pt studenti cu credite.. :D

 

adica eu :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ma duc la Asiban unde e asta asigurata sa vad ce si cum.

Asiban m-au tinut pentru o carena din noiembrie 2004 pana in 2006 la inceput :| foarte seriosi oamenii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de OFF TOPIC...dar OARE CUM ajunga sa conduca pe drumurile publice astfel de GAINI care nici nu cunosc semnele de circulatie!!??!?! :D

bine ca ati scapat aproape teferi!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gainile cunosc semnele de circulatie dar considera ca e parcare si nu se pune.

 

Adi, bafta multa cu asiguratorul, cu reparatiile si sa te vedem mai repede pe doua roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPI imi pare sincer rau de ce ai patit. Nu-mi vine sa cred ca abia acum cateva saptamani iti admiram bestia...

Sanatate tie si pasagerei.

Off topic: vreti sa spuneti ca in cazul in care am full casco si imi fura motorul din parcare (adica tot dauna totala), pot sa uit de despagubiri... :D

Nu prea cred :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa te iei dupa interpretarile fiecaruia cel mai bine intrebi la politie...pe agentul care s-a ocupat de cazul tau sau SI MAI BINE suni direct la CSA (Comisia de Supraveghere a Asiguratorului). Cei de la CSA chiar pot si te vor ajuta stai linistit nu te lua dupa parerile pesimiste de pe-aici.

 

IN NICI UN CAZ SA NU TE DUCI SA II INTREBI PE AIA DE LA ASIGURARI PENTRU CA EI TI-AR SPUNE ORICE DACA TE VAD CA ESTI NECUNOSCATOR...

 

spune-ne ce afli...

 

intai afla daca trebuie sa te despagubeasca RCA-ul si spune-ne si noua...daca e asa iti vei lua toti banii pt reparatii garantat intai afla asta si spune-ne si noua cum e treba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Asibanul sunt ai mai infecti dintre infecti se agata de orice daca lor li se pare ca ai avut o unghie rupta inainte de accident sunt in stare sa nu mai despagubeasca sunt deosebiti cand iau banii (cateodata si la faza asta put) dar cand vine vorba de plata sunt in stare de orice. Foarte mare grija si cautat solutia optima cu ei ca altfel ramai in paguba cu legea de partea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: vreti sa spuneti ca in cazul in care am full casco si imi fura motorul din parcare (adica tot dauna totala), pot sa uit de despagubiri... :D

Nu prea cred :rock:

Nu confunda CASCO cu RCA, nu au aproape nimic in comun. CASCO e un contract separat cu societatea de asigurari si difera de la o societate la alta, poate avea clauze ca iti face si pantofii in caz de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...