Sari la conținut

Toată activitatea

Acest curent se actualizează automat

  1. Ora trecută
  2. glume in program, apreciez. au patit si echipe mai mari acum am vazut, scuzele mele. e rau ca baietii de la aprilia isi iau unii altora puncta da in acelasi timp cand iei 1-2-3 iei puncte si de la celelalte echipe. deci plm.
  3. In cursa ce s-a petrecut azi, s-a stricat Pedro. Pare ca nu ne-am uitat la aceeasi cursa sau am văzut diferit
  4. media si dorna incearca sa ne vanda pastila asta cu "inamicul nr 1 al lui MM este si va fi Pedro" dar sincer Digia are acel "je ne sais quoi" cand vine vb de dueluri cu MM s-a stricat si a lui Pedro, nu ne-am uitat la aceeasi cursa?
  5. Ce ai cu ei? In cursa asta s-a stricat un ducati si o yamaka doar A iesit pe verde in ultimul tur exact ca Bagnaia Unii ziceau ieri ca l-au penalizat pe Banania doar sa castige Marc inca un punct
  6. În turul de formare moto lu bez făcea ca naiba, vobla. Ciudat. Parca și în sprint tot la o Aprilia am văzut asa mișcări. KTM clar tre sa nu mai ia startul niște etape ca moare dracu cineva. Și ducati :))) Săracu Peco iar îl bătea pe MM și a apăsat gigi un buton și gata. Cred ca a fost prea cald și au cedat niște moto. Dar KTM tot nu are scuza. Băieți cred ca nr 1 va merge la Track house :)) Digi e din ce în ce mai prieten cu mm. Cred ca de la galbenul ala fosforescent se trage. MM penalizat? N-are cum. Eroare de grafică cel mai probabil. Am erou. Am accidentat > mm accidentat
  7. da, naspa, fix asta pateam pe TDM 900. d-asta l-am si vandut, pozitia nu ma ajuta si dupa 20-30km in sa imi amortea mana dreapta. O senzatie foarte naspa ca nu mai simti nimic cu mana. o scuturam si isi revenea.. dar nu e ok. Am schimbat pe scuter si nu mi-a mai reaparut problema nici la un drum de 450km..
  8. Azi
  9. As putea sta plecat si cativa ani bani si timp sa am plus ca am variat f mult ca traseeu peisaje cazari etc
  10. “Simply too fast” - Aprilia verdict on Marco Bezzecchi’s Assen MotoGP crash Rivola said: “We are just waiting for the very latest news. Luckily, it doesn't seem like anything to worry about." Aprilia duly confirmed that CT scans and radiological examinations found no injuries, and that Bezzecchi will travel back home tonight. Sunday marked Bezzecchi's fourth non-score in the last six races.
  11. Cine a scris articolul ăsta nu e la curent cu Moto GP-ul. Zice că Acosta e "The reigning Moto2 champion" și că are 20 de ani.
  12. Foarte posibil. Asta este bine, dar parerea mea este ca a cam pierdut momentumul. Sigur, sansele la titlu sunt mari, dar ma tem ca nu va gestiona presiunea pe care singur a pus-o pe el, prin prostiile pe care le-a facut. Aici se va vedea rolul lui Rivola...
  13. Nu era raritate. Toti se operau. Cei pe care ii stiu eu personal se operase deja de 2 ori. Unul dintre ei, ianonne pana in suspendare deja avea 2 la o mana si una la cealalta. Si nu era era aero. Probabil ca nu se mediatiza atat de mult. Se pare ca bez nu are nimic fracturat. Mare minune dupa tumbele care le-a facut.
  14. Marquez întrebat despre penalizarea lui Diggia pe care ziaristii au comparat-o cu intrarea lui la Rossi,a fost finuț - a subliniat faptul ca Diggia nu a fost penalizat pt intrare ci pt ca a tăiat șicana și a zis ca el,spre deosebire de Diggia a reușit sa ia șicana în limite. Diggia în mod normal trebuia penalizat și pt întrarea aia la el.
  15. Acosta precizeaza ca nu este arm pump: Acosta himself clarified, “It’s not arm pump. It’s in the wrist. It’s carpal tunnel [syndrome].” The distinction matters: while arm pump is common and often manageable, carpal tunnel syndrome is a nerve compression issue that can rob a rider of sensation and control, threatening both performance and safety. https://motorcyclesports.net/pedro-acosta-to-undergo-urgent-surgery-after-dramatic-assen-motogp-retirement/
  16. Fix asta a fost declarația lui - nu își mai simțea degetele de aia a și ieșit larg cu Marquez și a decis ca deja e unsafe pt ca nu mai putea modula frânarea. O statistica interesanta - în ultimii 28 de ani de 22 de ori cine a condus după Assen a luat campionatul. Intrebat despre asta,JM a zis ca e bine ca e în față în campionat ca el nu era sigur la început de an ca poate participa la campionat,dar ca nu il intereseaza asemenea statistici.
  17. Erau si inainte.. dar erau raritate. Prima data, am auzit de arm pump la Pedrosa, parca, si intrebam doctorii ce este aia. De cand a fost introdus aero, nu este pilot care sa nu treaca macar printr-o operatie. Asta pentru ca motocicletele, cu elemente aero solicita fizic pilotul mai mult, decat cele de dinainte. Pilotul trebuie sa faca un efort mai mare ca sa vireze, sa le tina pe trasa, sa franeze, nu o mai fac atat de natural. Au alta inertie. In definitiv vorbim de o incarcare aerodinamica pe fata, deloc neglijabila. Vezi ca sunt piloti si membrii ai echipelor care au vorbit pe subiectul asta.
  18. era si inainte la fel. Nu prea are legatura cu aero, ci cu franarea. Sau, sa zic ca singura legatura cu aero este faptul ca vitezele sunt acuma mai mari, deci si franarile mai agresive. pur si simplu nu mai simti degetele. Si nu mai ai control pe franare. Foarte riscant. In general pilotii de moto isi fac cam 2-3 opreratii de-a lungul cariere.
  19. 2025 vs 2026 dupa 10 runde Marcel e la jumatatea punctelor de anul trecut
  20. De cand a fost introdus aero, sindromul compartimental a devenit afectiunea profesionala nr. 1 a pilotilor de MotoGP.
  21. vai ce m-as plictisi si eu 30 zile cu moto :)))))))))))
  22. Acosta sindrom compartimental - chestia cu antebrațul specifica lor. Da nu știam ca e asa dura încât efectiv te poate face sa abandonezi o cursa....
  23. Nu incarca, știu și eu că trebuie să mă duc la un atelier,doar că m-am săturat de din ăștia care pentru o distribuție cer 2000 de euro.Prefer să ardă în fața mea decât să mă ardă ăla pe mine
  24. Nu stiu care este intelegerea dintre ei si Liberty/Dorna, dar ai dreptate, ar trebui sa primeasca ceva bani pe ele...
  1. Încarcă mai multă activitate
MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...