Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Citeam cateva topicuri pe aici si am observat ca informatiile nu sunt in mare parte la locul lor. Cum exista topic separat pentru fiecare etapa si multe discutii "pe langa" se poarta tot acolo, m-am gandit sa fac un topic special doar cu generalitati, trenduri, etc.

 

De ce flutura Rossi piciorul in exterior pe franare? Mai jos e o explicatie interesanta.

http://motomatters.com/opinion/2009/07/22/the_truth_behind_the_rossi_leg_wave.html

 

De curiozitate, exista careva dintre voi care face asta fara sa-si dea seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Citeam cateva topicuri pe aici si am observat ca informatiile nu sunt in mare parte la locul lor. Cum exista topic separat pentru fiecare etapa si multe discutii "pe langa" se poarta tot acolo, m-am gandit sa fac un topic special doar cu generalitati, trenduri, etc.

 

De ce e plângăcios Stoner ? Poate ai o explicație și pentru asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu bro ce motive are, cert e ca o face si dupa ce s-a retras. N-am fost fan Stoner si as putea fi subiectiv :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si se mai plang unii de Stoner chiar si dupa ce s-a retras...

Nu e asa greu sa intuiesti motivul pt care le-a mai ramas atata ranchiuna, inca neexprimata.

Ai descris perfect ce face stoner :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce flutura Rossi piciorul in exterior pe franare? Mai jos e o explicatie interesanta.

http://motomatters.com/opinion/2009/07/22/the_truth_behind_the_rossi_leg_wave.html

 

De curiozitate, exista careva dintre voi care face asta fara sa-si dea seama?

Desi n-am nici o legatura cu vitezanele, eu mai fac chestia asta.

 

Mai ales la temperaturi mici si pe ud sunt panicat de lipsa aderentei drept pentru care adesea verific cu talpa cizmei cum sta treaba pe jos ininte de unele viraje sau in momentul in care se schimba vizibil structura/starea asfaltului. Apoi, daca tot am scos piciorul din scarita, il las acolo pana termin franarea. E posibil ca chestia asta cu piciorul sa ajute intr-o oarecare masura. Insa e la fel de posibil sa fie doar la mine-n cap.

 

LE: eu cred ca la vitezele cu care merg "baietii mari", treaba asta cu scosul piciorului chiar ajuta. Nu numai prin mutarea centrului de greutate putin spre interior ci si prin rolul de frana aerodinamica. Dar, din nou, se prea poa' sa fie doar la mine-n cap.

Editat de io, bogo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai descris perfect ce face stoner :)

Castiga curse, asta facea.

Si-si exprima niste pareri despre lipsa de implicare Ducati sau directia in care a apucat-o acest sport, confirmate intre timp. Si o facea din cea mai avizata pozitie.

In timp ce o gramada de plangaciosi se smiorcaiau de pe canapele ca Stoner castiga mai multe curse cu o galeata de suruburi decat a castigat idolul lor cu cele mai laudate versiuni M1.

Inca sa te mai plangi de cate ori auzi ii auzi numele, ca s-ar plange prea mult un pilot de GP si ar pastra ranchiuna.... asta chiar ca e culmea smiorcaitilor si ranchiunosilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castiga curse, era foarte talentat. Asta e partea lui buna. Dar interviul ala recent (sau in cartea sa, nu stiu exact) unde spunea chiar si acum ca pe Laguna Seca atunci cand l-a batut Rossi, nu au fost niste manevre corecte, si ca s-au intamplat mai multe chestii care n-au fost surprinse de camere, dovedeste cata frustrare poate sa existe in omul asta. Chiar si atunci la Jerez in 2011 cand l-a daramat Rossi, statea si aplauda pe marginea circuitului ca ultimul ofticat :)

 

De cate ori s-au intamplat chestii d-astea cu alti piloti? Pai aproape la fiecare etapa au existat incidente... asta e sportul. Dar nu vezi atatea declaratii sau gesturi de rahat cum vezi la Stoner. L-ai mai auzit pe Lorenzo sa se planga de Marquez? Sau pe Dani Pedrosa, ca si-a rupt clavicula in incidentul cu Simoncelli? Au fost atunci, si gata. Dar Stoner si acum, dupa ani de zile de la acea cursa din America, se plange in continuare ca Rossi n-a fost corect.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai mai auzit pe Lorenzo sa se planga de Marquez? Sau pe Dani Pedrosa, ca si-a rupt clavicula in incidentul cu Simoncelli? Au fost atunci, si gata.

 

Lorenzo și Pedrosa nu și-au vorbit câțiva ani până când a venit regele Carlos să-i împace. Apoi cu Simoncelli, și Pedrosa și Lorenzo s-au dus și l-au reclamat până-n pânzele albe. Normal că n-au mai zis nimic după ce a murit, fiindcă dădea rău la imagine :D "despre morți, numai de bine"

» Post actualizat in 27 Oct 2014 13:59

L-ai mai auzit pe Lorenzo sa se planga de Marquez?

 

Anul trecut s-a tot plâns, iar anul acesta nu a mai avut motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori s-au intamplat chestii d-astea cu alti piloti? Pai aproape la fiecare etapa au existat incidente... asta e sportul. Dar nu vezi atatea declaratii sau gesturi de rahat cum vezi la Stoner.

Gesturile de rahat le-am vazut la multi pilot, dar mai putin la Stoner. Nu vad nicio problema cand un pilot aplauda ironic, ci atunci cand se repede in disperare de cauza pe ploaie sa faca ce nu e in stare nici pe o pista uscata.

 

L-ai mai auzit pe Lorenzo sa se planga de Marquez? Sau pe Dani Pedrosa, ca si-a rupt clavicula in incidentul cu Simoncelli? Au fost atunci, si gata. Dar Stoner si acum, dupa ani de zile de la acea cursa din America, se plange in continuare ca Rossi n-a fost corect.

Nu se plange, ci spune lucrurile asa cum sunt atunci cand este intrebat, asa cum o facea si cand concura. Nu s-a schimbat.

Se plang si isi rumega frustrarile niste suporteri care nu l-au inghitit atunci si n-or sa-l inghita niciodata pt maniera frusta in care isi exprima opiniile. Fara zambete si politeturi artificiale si formule de PR, care sa multumeasca pe toata lumea si sa nu deranjeze pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam cateva topicuri pe aici si am observat ca informatiile nu sunt in mare parte la locul lor. Cum exista topic separat pentru fiecare etapa si multe discutii "pe langa" se poarta tot acolo, m-am gandit sa fac un topic special doar cu generalitati, trenduri, etc.

 

De ce flutura Rossi piciorul in exterior pe franare? Mai jos e o explicatie interesanta.

http://motomatters.com/opinion/2009/07/22/the_truth_behind_the_rossi_leg_wave.html

 

De curiozitate, exista careva dintre voi care face asta fara sa-si dea seama?

 

Mah, eu nu-mi amintesc vreodata cand Lorenzo si-a balanganit piciorul inainte de viraj. Nu stiu cand l-au vazut astia care au scris articolul ca eu nu l-am vazut. Isi scoate piciorul in afara, dar il tine pe scarita - more or less face asa cum invata toata lumea ca se face pregatirea pentru viraj (chiar si amatorii).

 

Cred ca trebuie sa luam de buna explicatia lui Rossi- nici el nu stie de ce, asa ii vine sa faca asa face.

Frana aerodinamica n-are cum sa fie - daca iti scoti piciorul in afara nu conteaza daca il tii pe scarita sau il lasi sa atarne - cam tot suprafata aia e

Cu centrul de greutate nici atat - motocicleta e inca dreapta (sau aproape dreapta) si n-o inclini doar ca balabanesti un picior. Si oricum e mai eficient sa iti muti fundul pe sa decat sa dai din picioare

 

Ar trebui sa ne intrebam / sa-i intrebam pe ceilalti piloti care l-au imitat pe Rossi de ce o fac :) Imita miscarea asta doar pentru ca asa au vazut ca face Rossi sau au alta explicatie?

» Post actualizat in 27 Oct 2014 14:43

Ca sa fac si aici off topic :)

 

Mie mi s-a parut interesant. Sper sa va placa.

Pe mine ma uimeste curajul cu care se arunca pe viraje cand e bezna afara. Probabil ca or fi invatat circuitul pe dinafara, dar totusi... sa intri pe viraje la limita fara sa vezi nimic in fata?

 

http://youtu.be/oVjqk7qJndQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat incercati voi sa ii luati apararea, Stoner asa a fost mereu... un ofticos. Tocmai, ca ar fi trebuit sa stie sa isi exprime opiniile incat sa nu deranjeze pe nimeni. La Lorenzo mi se par de bun simt toate semnalele de alarma trase cu privire la comportamentul altor piloti. Nici el n-a fost deloc in relatii bune cu Rossi, sigur a fost nemultumit de multe lucruri din trecut. Dar n-a spus nimic impotriva la revenirea lui Rossi la Yamaha, chiar a vorbit frumos si politicos...insa a avut de comentat Stoner pe acest subiect :wacko: . Apoi au urmat incidente cu Simoncelli, Bautista, Marquez ... Jorge a spus de fiecare data ce trebuia spus si a tacut atunci cand trebuia (interviurile de dupa cursa in care l-a scos Marc de pe circuit). Astea nu sunt politeturi artificiale, ci sunt politeturi. Nu poti sa spui ce vrei si sa faci ce vrei de fiecare data. Daca Stoner a ales sa procedeze asa, atunci sa nu se mai mire nimeni cand e considerat ofticos/plangacios. Porecla "Stoner the moaner" nu au inventat-o romanii :) E cunoscut pe plan international pentru oftica sa.

 

Ca pilot, si pentru ceea ce a facut cu motocicleta pe circuit, tot respectul pentru el!

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa spui ce vrei si sa faci ce vrei de fiecare data. Daca Stoner a ales sa procedeze asa, atunci sa nu se mai mire nimeni cand e considerat ofticos/plangacios. Porecla "Stoner the moaner" nu au inventat-o romanii :) E cunoscut pe plan international pentru oftica sa.

Sigur ca poti sa faci, si o sa-ti pui in cap toti ofticosii care cred ca asa ceva nu se poate face.

Porecla a fost inventata de suporterii aia frustrati ai lui Rossi. Moaning about moaners, chiar ca are sens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stoner, trebuia sa se apuce de cricket sau tenis, daca dorea un sport mai elegant. MotoGP, F1, TT, sunt sporturi barbatesti cu orgolii si ambitii, unde vaicareala nu-si are loc. Aici se face diferenta intre barbati si baietasi.

 

9fingere, completeaza-ti si tu profilul te rog.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stoner, trebuia sa se apuce de cricket sau tenis,

 

Până una-alta, a câștigat campionate cu constructori diferiți, l-a bătut pe Rossi în repetate rînduri ... o avea și el motivele lui să fie ofticos ;) Te pomenești că s-a ofticat atunci când a văzut rezultatele lui Rossi cu Ducati :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles, fiecare cu motivele lui. Nu toti pilotii sunt la fel. Probabil e ofticat ca nu a avut succesul altora, cand a castigat campionate. :)

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii inteleg ofticarea,desi deplasata intr-un sport ca si acesta.eu nu inteleg de ce nu a trecut peste.eu si acum ma minunez la ce reusea sa faca cu motoru,ca pilot era de nota 10.

Isi contureaza caracterul de moaner mai mult cu ultimele lui declaratii.de ce rascoleste rahatul?...cred ca e plictisit de atata pescuit si dadacit.

 

Eu chiar as dori sa il revad in GP.daca ar pleca bietul dany ar fi perfect langa marq.dar marq sigur ar lupta cu el asa cum stie el :)

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce rascoleste rahatul?...cred ca e plictisit de atata pescuit si dadacit.

 

 

Probabil că-l doare la bașcheți. L-o fi întrebat careva și, în loc să dea un răspuns corect politic, a repetat ce a zis atunci. Poate nu s-o fi răzgândit :P

» Post actualizat in 27 Oct 2014 17:31

9fingere, completeaza-ti si tu profilul te rog.

 

 

N-oi fi eu cel mai bun prieten al lui 9fingers, dar nu pot să mă întreb wtf ? E vreo problemă dacă nu are profilul completat ? E trecut în regulament ?

» Post actualizat in 27 Oct 2014 17:35

Hai să mai zic una ... regulamentul ăsta pare secret de stat fiindcă eu chiar nu-l găsesc ... Prin alte forumuri e trecut mare, cu roșu, pe prima pagină. Aici scormonesc prin subforumuri (chiar și la administrare) și nu dau de el. Vreau și eu un link, vă rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9fingere, completeaza-ti si tu profilul te rog.

 

Nu stiu daca e util cu ceva profilul asta completat... oricum utilizatorii scriu ce vor ei la rubricile alea.

 

 

Te pomenești că s-a ofticat atunci când a văzut rezultatele lui Rossi cu Ducati :D

 

S-a ofticat cand a vazut cata atentie si implicare a primit Rossi din partea celor de la Ducati, comparativ cu el. S-a si bucurat totusi, pentru esecul "doctorului" la aceasta echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu profilul nu e obligatoriu, dar e de bun simt fata de ceilalti useri. Pe forumurile externe nici nu te primesc altfel. Mi-ar place sa ne civilizam si noi. Am tot facut demersuri pentru crearea unui subforum, unde userii sa se poata prezenta. In caz contrar, accesul de a scrie in restul forumului fiind interzis. Mie personal, mi-ar place sa stiu cu cine ma conversez. In trecut eram mai putini si am baut o bere cu cel putin jumate din forum.

N-am zis-o cu rautate @Trolek, finger, Lorenzo :peace:

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castiga curse, asta facea.

Si-si exprima niste pareri despre lipsa de implicare Ducati sau directia in care a apucat-o acest sport, confirmate intre timp. Si o facea din cea mai avizata pozitie.

In timp ce o gramada de plangaciosi se smiorcaiau de pe canapele ca Stoner castiga mai multe curse cu o galeata de suruburi decat a castigat idolul lor cu cele mai laudate versiuni M1.

Inca sa te mai plangi de cate ori auzi ii auzi numele, ca s-ar plange prea mult un pilot de GP si ar pastra ranchiuna.... asta chiar ca e culmea smiorcaitilor si ranchiunosilor...

Da asa este,a cistigat curse cu un motor care atunci era pe val ,asa cum azi este pe val MM sau cum a fost cindva doctorul un singur lucru nu inteleg de ce nu este tot la bataie si acum daca este asa bun, dar dehhhhh una este sa te retragi in culmea gloriei si alta sa ramii sa te batii si cu altii care ajung la fel de buni, tot datorita tehnologiei.

Editat de ceberița 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casey Stoner e istorie. Nu stiu de ce va mai preocupa subiectul.

 

Cred ca sunteti constienti ca sub toata poleiala e mult rahat. Sunt sigur ca Stoner n-a renuntat la MotoGP doar pentru ca i-a zis nevasta-sa sa nu mai participe la curse.

Din punctul meu de vedere n-a avut stofa de campion daca a avut atitudinea pe care a avut-o. Trebuia sa-si manance portia lui de rahat cu demnitate si daca nu i-a placut gustul macar ar fi trebuit sa scoata niste bani din buzunar (ca avea de unde) si sa isi angajeze o echipa de profesionisti in vanturarea rahatului (PR) care sa-l protejeze.

 

Stoner a fost un pilot foarte talentat, dar in acelasi timp a fost si un rasfatat al sortii. A beneficiat de 2 din cele mai bune prototipuri MotoGP din vremea lor. Sunt zeci de piloti buni si foarte buni care nu au sansa asta in viata orice ar face. Stoner n-a inteles chestia asta si n-a stiut sa aprecieze ce i s-a oferit.

 

La capitolul asta nu ma pot abtine sa nu fac o comparatie cu Rossi. Rossi, prin toate rezultatele pe care le-a obtinut e de 10 ori mai vedeta decat Stoner, prin felul lui de-a fi si prin carisma personala este de 100 de ori mai popular decat Stoner. Cu toate astea, cand a revenit la Yamaha a facut-o cu modestie. Nu s-a batut cu pumnii in piept, nu s-a comportat ca o primadona. Si el a fost primadona la Yamaha si pe langa curse castigate a bagat si foarte multi bani in buzunarele companiei. Ei bine, s-a intors omul la Yamaha si a luat-o pas cu pas fara sa mai comenteze prea mult Dupa 2 sezoane uite ca e din nou vicecampion mondial. Si daca Yamaha s-ar fi miscat mai cu talent putea sa fie chiar campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu profilul nu e obligatoriu, dar e de bun simt fata de ceilalti useri....

...N-am zis-o cu rautate @Trolek, finger, Lorenzo :peace:

Eu am intrat foarte rar pe profilul cuiva, si atunci doar pt a ma uita la display name history sau find content.

Daca cineva are sau nu are bun simt, nu o sa afli din niste informatii trecute la profil, ci din ceea ce scrie printr-un topic sau altul.

Uita-te la ce debiteaza dstar sau zair, si oricate informatii si-ar trece la profil n-o sa suplineasca lipsa de bun simt. Dar deja o dam prea mult in off-topic, inclusiv cu dusmania asta recurenta la adresa lui Stoner.

 

@ceberita si dstar, D16 ala cu care castiga titlul Stoner, i-a ingropat in anonimat pe Capirossi si Melandri. Si D16 ala care facea un pilot submediocru din Rossi, tocmai ce ii adusese 3 victorii zdrobitoare lui Stoner, cu cateva luni inainte.

» Post actualizat in 27 Oct 2014 20:16

Si, asa ca o consideratie generala, eu as aprecia o persoana care este frustrata de injustetea lucrurilor, dispusa chiar sa renunte la tot circul, mai degraba decat alta care abuzeaza de ele cu un zambet larg de satisfactie, si o justificare care se raporteaza la "ce vrea publicul sa vada".

 

Sportivii aia prea constienti si interesati de imaginea lor in media si talentati la marketing, mi se pare dubiosi. De parca si-ar fi ratat cariera, si-ar fi avut mai mult spor la Hollywood.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...