-
Număr conținut
750 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de georgem
-
Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
topic a răspuns lui georgem în demosteneul Incepatori
Ai uitat de fratele mai mare al lui CBF600, CBF1000, care e mult mai frumoasa, are 98 CP si e foarte manevrabila. Eu pe asta am ales-o. -
Cred ca mai degraba daca ai cumparat-o de la un intermediar care a cumparat-o din strainatate, trebuie sa ai contractul de vanzare din strainatate catre intermediar si contractul de vanzare-cumparare intre intermediar si tine. Cel putin asa mi-a spus cineva de la un chiosc de acte auto de pe langa inmatriculari.
- 4.665 răspunsuri
-
- scuter
- inregistrare
-
(și 9 alții)
Setat cu taguri:
-
Acum cateva luni eram hotarat sa-mi iau un VFR 800 model 1998-2001. Si am studiat cat am putut despre model, si concluzia a fost ca nu exista defecte specifice (decat poate releul de incarcare, care se poate incinge si se poate arde). Cred ca trebuie sa te uiti doar la cat de bine e ingrijita in general motocicleta. Daca ai posibilitatea sa faci si un test de compresie cred ca ai putea sa fii mai linistit si din punct de vedere al motorului (evident, daca testul iese in regula).
-
Asta e si parerea mea. Tatal meu are 62 de ani si sigur o sa poata sa mai conduca multi ani de acum inainte foarte bine. De pe la 75 de ani in sus cred ca totusi apar probleme... Il vad pe un vecin al meu de scara, demult nu imi pare ca ar mai avea reflexe la volan. Cred ca are cam 80 de ani. Si ca dovada mi-a lovit acum o saptamana masina in parcare (probabil incercand sa parcheze sau sa iasa), din fericire la mine nu se vede aproape deloc (mi-a atins bara spate in coltul stanga cu partea dreapta fata a masinii lui, intre colt si roata fata, si la el se cunoaste mult mai tare). Cred ca nici macar nu a sesizat, ca m-am intalnit cu el de cateva ori si nu a mi-a zis nimic. Aici soferul nu s-a asigurat sau a zis ca are timp sa intre pe sosea, nerealizand viteza motociclistului. Nu are de-a face cu reflexele sau altceva legat de varsta avansata. Nu strica sa incercam sa anticipam orice posibil obstacol, nu o facem pentru altii, o facem pentru noi.
-
Reprezentanta BMW Bucuresti
topic a răspuns lui georgem în unvisul Totul despre motocicletele de enduro touring & adventure
Daca nu aveau cateva zeci de locuri de parcare in fata si erau mai mult de 15 metri de la poarta pana la intrarea in cladire intelegeam problema, dar asa... Eu cu masina bmw (e adevarat veche) n-am simtit nevoia sa intru in curte cand am fost la ei, si am fost de vreo 4-5 ori sa iau cate o piesa. Am intrat cu masina doar cand m-am dus la service, ca nu puteam evita sa intru. Nici cu atitudinea lor referitor la problema asta nu sunt foarte de acord, dar probabil fac asta pentru ca isi permit. -
Honda XL 1000V Varadero
topic a răspuns lui georgem în rulul Totul despre motocicletele de enduro touring & adventure
asa e si vfr-ul 800 model 1998-2001, si eu m-am mirat cand am vazut. s-o stapanesti sanatos si fara incidente! -
Nu cred ca se mai face radiere de vreo 5 ani si ceva. Se face direct inmatriculare pe noul proprietar, fara radiere. Poate termenii in care m-am exprimat nu sunt tocmai corecti, dar acum 5 ani si ceva s-a schimbat legea si nu se mai foloseste certificatul acela de radiere (stiu pentru ca mi-am cumparat ultima masina acum 5 ani la inceputul lui ianuarie, chiar dupa ce se schimbase legea).
- 4.665 răspunsuri
-
- scuter
- inregistrare
-
(și 9 alții)
Setat cu taguri:
-
Pai semneaza contractul amandoi, vanzatorul tine toate exemplarele, scoate de la impozite motocicleta, ii da cumparatorului un exemplat de contact si hartia de la impozite si primeste banii.
- 4.665 răspunsuri
-
- scuter
- inregistrare
-
(și 9 alții)
Setat cu taguri:
-
Dar nu numai soferi... Azi de dimineata a trecut un Super Tenere (si cu pasager) in viteza (~40 Km/h) pe rosu pe langa mine (eram pieton). Masinile de pe celalalt drum (care urmau sa aiba verde) inca nu se pusesera in miscare...
-
Chiar acum vreo 2-3 luni am vazut un reportaj la TV in care spuneau politistii ca din lipsa banilor, camerele de pe DN1 functioneaza cam 2 ore/zi. Daca nici cele care deja exista nu functioneaza, de ce sa puna unele noi? Eu cred ca e doar ca sa ne sperie.
-
Compresia nu are cum sa fie mai mare decat cea normala (ma rog, teoretic se poate, daca ai depuneri in camera de ardere, dar nu cred ca e cazul). Cel mai probabil 12 e valoarea sub care inseamna ca ai probleme, in cazul tau. Deci 14 e ok, daca 12 e valoarea minima.
-
Posesori de CBF 1000 nu sunt pe forum? Eu sunt interesat sa-mi iau, si am vazut ca topic dedicat nu exista.
-
pornesc motorul inainte de schimbul de ulei?
topic a răspuns lui georgem în riderontornadoesul Service si intretinere curenta
Daca desfaci surubul cu o tubulara (cu click sau orice tubulara cu un unghi de 90 de grade) nici nu-l scapi in ulei si nici nu te frigi. -
pornesc motorul inainte de schimbul de ulei?
topic a răspuns lui georgem în riderontornadoesul Service si intretinere curenta
Pasul asta e foarte important, sa pui surubul inapoi inainte sa pui uleiul nou. Am descoperit asta pe propria piele la masina... -
Care dinte rele? Acum se pare ca avem 2... Unul de formula 1, si inca unul (cel de la Tarlungeni) care va fi bun de orice mai putin Formula 1. http://www.gandul.info/sport-miscare/romania-ar-putea-avea-un-circuit-de-formula-1-9380807
-
Cunoaste cineva aceasta motocicleta de pe bikeshop.ro? Nu mai conteaza, intre timp mi-am dat seama ca e modelul vechi, pe carburatie. M-ar fi interesat doar daca era modelul pe injectie.
-
N-o vinde? Cred ca s-ar da la un pret foarte bun, ar iesi in profit Sau o pastreaza, ca poate o sa mai aiba nevoie de ea?
-
Scrie pe undeva ca e facuta in Koreea, eu am gasit la a mea. Nu mai stiu exact unde, ca e in husa si husa in cutie de vreo luna si ceva. Cred ca trebuie sa ii dai jos interiorul ca sa gasesti.
-
Excelent. Sa inteleg ca de la 1 martie se vor gasi casti AGV pe stoc? Multe marimi si modele?
-
Alegerea Echipamentului Potrivit
topic a răspuns lui georgem în Asociatia Motociclistilorul Incepatori
Nu se moare de foame in Sicilia, dar lumea e mai saraca. Preturile sunt mai mici in Sicilia si reducerile incep mai devreme.- 210 răspunsuri
-
Din review-uri DL650 V-Strom pare foarte ok. Ce pot sa-ti spun e ca pozitia pe el e perfect verticala, spre deosebire de VFR unde stai putin aplecat in fata (nu m-am plimbat cu niciunul, dar m-am asezat pe ambele pe loc).
-
Unde si la ce pret e la oferta? De aici din ce vad pare super ok casca.
-
Daca nu ai fost pe la Elf Workshop din Popesti Leordeni (imediat cum iesi din Bucuresti, pe dreapta), ai putea merge pana acolo. Am fost eu aseara sa probez niste echipamente si am vazut ca aveau cateva casti Shoei pe raft, printre care si unele de genul care te intereseaza pe tine. Aduc numai Shoei, din cate mi-a spus vanzatoarea (am intrebat).
-
Ba si lantul e in aceeasi situatie, probabil e din metal si are densitatea mult mai mare decat a apei, deci volumul de apa dizlocuit atunci cand e in barca e mai mare decat atunci cand e aruncat in apa. E evident ca nivelul apei scade, daca te gandesti un pic. Si cu cat apa e mai adanca (deci mai mult lant aruncat in apa, pentru ca ancora sa ajunga pe fundul apei), cu atat scade mai mult.
