Sari la conținut

Honda Cbf 600 S


UzZy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La modul general Pilot Road 2. Daca vrei pentru un scop anume, circuit sau offroad, trebuie sa specifici.

 

Mai mult pe sosea o sa merg, mai bun sau mai prost.

Astea sunt Michelin.

Eu am din fabrica Bridgestone.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, nu am avut pe mana toate tipurile de cauciucuri sa le testez ca sa spun din experienta proprie, dar nici nu cred ca e cineva pe-aici care sa fi avut asemenea experienta, deci daca tot a intrebat inseamna ca accepta si idei sau sfaturi bazate pe ce am citit prin alte parti.

 

Eu am PR2 pe spate si sunt foarte multumit fata de Metzeler pe care il aveam inainte. O fi si alt cauciuc mai bun? Poate, dar nu stiu, asa ca recomand ce stiu si ce am testat. Tu ai tot PR2 de aproape un an, ai alt sfat pentru edward?

Mesaj completat

 

PS. Eu nu am zis ca fac minuni, cresc potenta si vindeca râia ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de BT (care aveau vreo 35.000Km fiind opinca), PR2 sunt diferite dar nu neaparat mai bune. Sunt mai precise (+), mai confortabile (+) dar nu pierd aderenta gradual ci brusc (-) si au aderenta abia dupa ce s-au incalzit 1-2 KM (-), pe umed par sa aiba o aderenta mult mai slaba decat BT. Asa ca alegerea cauciucurilor trebuie sa se faca in functie de stilul de mers, chiar nu exista unele bune la toate. Pentru Cheia PR2, pentru ... Turcia BT, etc.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o ora am avut marea placere sa-mi gasesc roata spate pe pana cu un mare si erect cui in guma. Deci, vreau sa schimb guma.

 

Am cateva intrebari, poate ma ajutati careva cu raspunsuri (unele intrebari pot sa pare cretine, dar, suportati-ma, pls :laugh: ).

 

1. Care e diferenta pe drum intre Michelin PR2 si Michelin PR2 CT. Am aflat ca astea din urma sunt mai ieftine.

2. E vreo problema daca imi schimb doar guma de pe spate si raman cu cea veche pe fata (~22k km, dar in stare buna)

3. am gasit un pret de 157E pentru PR2 160/60 ZR17. Cunoasteti un pret mai bun pe undeva ?

4. (asta poate sa para cretina ;) ) daca se desumfla complet roata , exista riscul sa se pravaleasca motocicleta sprijinita doar pe cricul lateral ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o ora am avut marea placere sa-mi gasesc roata spate pe pana cu un mare si erect cui in guma. Deci, vreau sa schimb guma.

 

Am cateva intrebari, poate ma ajutati careva cu raspunsuri (unele intrebari pot sa pare cretine, dar, suportati-ma, pls ).

 

1. Care e diferenta pe drum intre Michelin PR2 si Michelin PR2 CT. Am aflat ca astea din urma sunt mai ieftine.

2. E vreo problema daca imi schimb doar guma de pe spate si raman cu cea veche pe fata (~22k km, dar in stare buna)

3. am gasit un pret de 157E pentru PR2 160/60 ZR17. Cunoasteti un pret mai bun pe undeva ?

4. (asta poate sa para cretina ) daca se desumfla complet roata , exista riscul sa se pravaleasca motocicleta sprijinita doar pe cricul lateral ?

1. La cum mergi tu ia-ti CT2...e (ceva) mai touring. Diferenta (zic producatorii) e ca (cica) CT ar fi mai "rezistente pe coama si mai moi pe margini (vrajeli de marketing dupa parerea mea, dar fie...)

2. Teoretic nu, practic recomandat e sa le schimbi in acelasi timp pe amandoua. Guma fata face un mai mare bine ciclisticii decat cea spate.

3. Prea mult - ala e pret de 180/60 ZR 17. Mai cauta...la mac ai incercat?....vb cu george si iti da el nr de telefon....

4. Da. Daca bate foarte,foarte tare vantul, sau daca o impinge vre-un "amic"....:D

5. Ce iti recomand eu : vezi fata de care guma fug cainii (in directie opusa , da?) si pe AIA cumpar-o....dar sa stii ca nici o guma nu te poate salva de tobe cazute din neant...;))....vezi in spatele cui stai.

 

P.S. : Fa o l.ba cuiului poate ii trece erectia si iti ramane gaurica mica...(nu virgina dar acum ce sa-i faci :laugh: )....:D

Daca te ajuta la ceva am eu o trusa din aia cu snururi...poate mai merge asa guma violata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La cum mergi tu ia-ti CT2...e (ceva) mai touring. Diferenta (zic producatorii) e ca (cica) CT ar fi mai "rezistente pe coama si mai moi pe margini (vrajeli de marketing dupa parerea mea, dar fie...)

2. Teoretic nu, practic recomandat e sa le schimbi in acelasi timp pe amandoua. Guma fata face un mai mare bine ciclisticii decat cea spate.

3. Prea mult - ala e pret de 180/60 ZR 17. Mai cauta...la mac ai incercat?....vb cu george si iti da el nr de telefon....

4. Da. Daca bate foarte,foarte tare vantul, sau daca o impinge vre-un "amic"....:D

5. Ce iti recomand eu : vezi fata de care guma fug cainii (in directie opusa , da?) si pe AIA cumpar-o....dar sa stii ca nici o guma nu te poate salva de tobe cazute din neant...;))....vezi in spatele cui stai.

bun, am luat numaru' de la George si o sa sun maine sa vad ce poate sa iasa. Vreau sa o rezolv pana vineri.

Care-mi recomanda un service unde sa imi schimbe guma si eventual sa-mi curatze si pistonasele la franele pe fata ? Bogy la OriceMoto schimba si gume ?

 

P.S. : Fa o l.ba cuiului poate ii trece erectia si iti ramane gaurica mica...(nu virgina dar acum ce sa-i faci :laugh: )....:D

las, mai bine-i caut o saiba, se se simta si el bine.

 

Daca te ajuta la ceva am eu o trusa din aia cu snururi...poate mai merge asa guma violata....

trec maine pe la kronau sa-mi iau un kit. ca pana acum am fost fraier si nu am luat inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu un holzsurub in roata cateva sute de kilometri pana l-am descoperit accidental, era deja tocit. Am fost la vulcanizare, l-au scos, au bagat snur si am mai mers cateva mii. Apoi am schimbat cauciucul.

 

Michelin Pilot Power 2 CT e cauciuc sport. Pilot Road 2 e sport-touring. Primul se uzeaza mai repede, iar PR2 e 2CT ca si compozitie (asta e una din diferentele fata de Pilot Road simplu). Daca vrei ceva touring ia PR2, daca vrei sport ia 2 CT. Vezi aici informatii corecte: http://www.michelin.co.uk/connected/motorc.../on-road-tyres/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe Pilot Road 2 si parerea mea este ca sunt mai bune decat originalele BT, in special in viraje si pe ploaie. Tocmai m-am intors din Tura in Alpi (8118km) unde la un moment dat ne-a plouat si nins :()

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu un holzsurub in roata cateva sute de kilometri pana l-am descoperit accidental, era deja tocit. Am fost la vulcanizare, l-au scos, au bagat snur si am mai mers cateva mii. Apoi am schimbat cauciucul.

 

La ce vulcanizare ai fost?

 

Am luat si eu un mutant de surub in cauciucul spate si nu vreau sa-l schimb deoarece suntem amici de doar 6000 km.

Atasez cateva poze care afiseaza ce se poate face cu un cauciuc mai moale (decat PR1-ul pe care l-am avut inainte).

post-25950-1279039545_thumb.jpg

post-25950-1279039575_thumb.jpg

post-25950-1279039618_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu pr 1 nu poti pentru ca....?

 

Te poti apleca la fel de bine si cu PR1 dar vei fi penalizat la iesirea din viraj deoarece partea din mijloc a cauciului sta mai prost dpvd al aderentei. Sunt facute sa reziste cat mai mult la regim de mers touring.

De asemenea, datorita profilului oarecum plat, motocicleta necesita un efort substantial mai mare la aplecare.

Editat de Thrill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce vulcanizare ai fost?

La una pe Prelungirea Ghencea, nimic special. Nici nu a contat ca e moto, a tras firul pe-afara si gata.

Mesaj completat

Te poti apleca la fel de bine si cu PR1 dar vei fi penalizat la iesirea din viraj deoarece partea din mijloc a cauciului sta mai prost dpvd al aderentei. Sunt facute sa reziste cat mai mult la regim de mers touring.

De asemenea, datorita profilului oarecum plat, motocicleta necesita un efort substantial mai mare la aplecare.

Nu cred, diferenta e ca PR (PR1) are o singura compozitie ceva mai dura (ca cea de pe mijloc la PR2) si are aderenta limitata pe viraj. PR2 are cauciuc mai moale pe margini si asta ii da aderenta sporita (si uzura rapida), te poti apleca ceva mai mult. Cred ca scrie asta si prin descrierile Michelin privind avantajele CT2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te poti apleca la fel de bine si cu PR1 dar vei fi penalizat la iesirea din viraj

La iesirea din viraj corect atentie mare la acceleratie, dar se poate apleca.Zecimile de secunde pierdute datorita acceleratie nu conteaza la motorul asta.

Mesaj completat

Nu cred...PR2 are cauciuc mai moale pe margini si asta ii da aderenta sporita (si uzura rapida), te poti apleca ceva mai mult.

 

Diferenta de aderenta se vede la acceleratie nu la cat se inclina,in cazul acestor 2 anvelope.

 

cu PR pe dealul negru,pasager,top-case. Nu am simtit nici un moment ca as fi la limita, mai era pana acolo insa asta o testez doar pe circuit nu pe strada.

post-32975-1279781286_thumb.jpg

post-32975-1279781299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cum toti suferim de ''spatiu'' de bagaje , am decis si mi-am luat cutii , nu prea sunt ele ptr modelele noastre dar sunt foarte practice ;)

post-20220-1280988852_thumb.jpg

post-20220-1280988898_thumb.jpg

post-20220-1280988912_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum toti suferim de ''spatiu'' de bagaje , am decis si mi-am luat cutii , nu prea sunt ele ptr modelele noastre dar sunt foarte practice ;)

 

Poti sa ne dai cateva detalii de pret, cat de incapatoare, de unde le-ai achizitionat?

 

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne dai cateva detalii de pret, cat de incapatoare, de unde le-ai achizitionat?

 

thx

 

de la niste baieti din Cluj , am trecut pe la ei , au luat model si apoi au fost livrate .

uite site-ul lor http://www.heavyduties.ro/indexro.html si vrb cu Alexandru , sunt super de treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
cum toti suferim de ''spatiu'' de bagaje , am decis si mi-am luat cutii , nu prea sunt ele ptr modelele noastre dar sunt foarte practice ;)

 

Eu mi-am luat de la Motodetail, dar nu stiu de ce nu imi vine sa le montez, imi imaginez ca sunt practice si totusi nu le-am montat :baldy:. Bine, n-am facut nici ture prea lungi sezonul asta, asa ca macar am o explicatie partiala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...